Eesti vanemate venelasest poeg Igor Netto - Nõukogude Liidu jalgpallikoondise kapten 1960. aasta EMi võidukarikaga.Foto: ru.wikipedia.org
Jalgpalli EMi ajalugu
17. mai 2016, 12:00

EM 1960 | Esimese Euroopa meistri kapteniks oli täisvereline Eesti mees

Prantsusmaa jalgpalliliidu toonase peasekretäri Henry Delaunay poolt esimest korda juba 1927. aastal välja käidud mõte Euroopa rahvusmeeskondade tiitlivõistlusest startis kolm aastat pärast tema surma, kui 28. septembril 1958 kohtusid Moskvas, Lenini keskstaadionil esimeses valikmängus Nõukogude Liit ja Ungari (3:1).

17 osalejast (erinevatel põhjustel puudusid Inglismaa, Holland, Lääne-Saksamaa, Itaalia) sõeluti välja neli, kelle seast valiti finaalturniiri korraldajaks Prantsusmaa. Formaat nägi ette mitte turniiri, vaid kahte poolfinaali ja kohamänge.

Esimeses poolfinaalis kaotas Prantsusmaa 4:2 eduseisust 4:5 Jugoslaaviale, teises alistas Nõukogude Liit kindlalt 3:0 Tšehhoslovakkia. Pronksimängus jäi pettunud Prantsusmaa 0:2 alla Tšehhoslovakkiale.

Finaali asus Jugoslaavia 43. minutil Milan Galici väravast juhtima, aga Slava Metreveli viigistas 49. minutil. Võitja selgus lisaajal, kui 113. minutil lõi esimese Euroopa meistri otsustanud värava Viktor Ponedelnik, kuigi tegu oli pühapäevaga.

Nõukogude Liidu meeskonna kaptenina võttis Henry Delaunay-nimelise karika vastu Nõukogude Liidu meeskonna kapten Igor Netto, kes päritolult puhas eestlane (ema pärit Tartust, isa Valgast), aga rahvuselt puhas venelane.