Prantsusmaa jalgpallikoondise kapten Michel Platini lõi 1984. aasta EMil 9 väravat ja juhtis meeskonna esimese Euroopa meistritiitlini.Foto: Nick Kidd/REX
Jalgpalli EMi ajalugu
17. mai 2016, 12:06

EM 1984 | Kuningas Michel Platini tuli, nägi ja võitis!

Finaalturniiri korraldajaks valiti Prantsusmaa, kes polnud pärast esimesel EMil (1960) saadud neljandat kohta lõppvõistlusele pääsenud. Nüüd tehti vahepealne puudujääk kuhjaga tasa.

A-alagrupi läbis Prantsusmaa täiseduga - teisena edasi pääsenud Taani langes 1:0, Belgia 5:0 ja Jugoslaavia 3:2. B-alagrupis kaotas tiitlikaitsja Lääne-Saksamaa viimases voorus 0:1 Hispaaniale ja jäi poolfinaalide ukse taha. Alagrupi võitis Hispaania ja teine oli esimest korda EMil mänginud Portugal.

Poolfinaalid olid mõlemad vägevad. Esmalt Prantsusmaa - Portugal. Normaalaeg 1:1 ja 98. minutil viis Rui Jordao Portugali 54 848 Marseille Velodrome'i staadionil viibinud pealtvaataja meelehärmiks juhtima. Siis sai särada alagrupiturniiril kuus väravat löönud Platini, kes viigistas 114. ja lõi 119. minutil 3:2. Selle mängu kokkuvõte on puhas kuld:

Teises poolfinaalis alistas Hispaania pärast 1:1 lõppenud normaal- ja lisaaega penaltitega 5:4 Taani (eksis Preber Elkjaer Larsen). Finaali võitis Prantsusmaa 2:0 Platini 57. ja Bruno Bellone 90. minuti väravatest. Platini lõi finaalturniiril 9 väravat, mis on siiani EMide rekord.

Prantsusmaa jalgpallikoondise kapten Michel Platini lõi 1984. aasta EMil 9 väravat ja juhtis meeskonna esimese Euroopa meistritiitlini. Foto: Nick Kidd/REX