Meeste 400 meetri tõkkejooksu finaalFoto: PEDRO UGARTE
Rio 2016 OM uudised
19. august 2016, 04:00

KORDAMINEK: Rasmus Mägi sai olümpiamängudel 400 m tõkkejooksus Eesti rekordiga 48,40 kuuenda koha

ÕL RIOS | Neli hullu aastat tõid Rasmus Mägile palgapäeva

18. august 2016. Rio de Janeiros on keskpäev, algab olümpia 400 m tõkkejooksu finaal. Miljonirahvale ei mahu ikka veel pähe tõsiasi, et medalilahingus on ka eestlane. 48 sekundit hiljem on kõik juba ajalugu – Rasmus Mägi näeb tabloolt oma tulemust ja plaksutab. Rahvuskaaslased tõusevad tribüünil püsti ja aplodeerivad talle.

Pärast etteastet ütleb Rasmus, et alles nüüd saab ta täpselt aru, mida tähendas kogenud sportlaste jutt rängast nelja-aastasest olümpiatsüklist. Suurele spordipeole pääses tartlane juba neli suve tagasi, kuid Londoni mängud tulid talle ilmselgelt vara.

Samal aastal toimunud EMil oli Rasmus viies. Toona astus ajakirjanike ette veel lihvimata teemant. Siis alles 20aastane sportlane meenutab nüüd muigamisi, kuidas ta keset Eesti Rahvusringhäälingule antud intervjuud nii-öelda kokku kukkus. Kõik, mis sees oli, otsis teed välja. „Enam pole selliseid ärakukkumisi olnud,“ lausub Rasmus.

Suured pinged peal

Neli aastat hiljem stardib Rasmus Rio olümpial esimesel rajal, tema auhinnakapis on 2014. aasta EMi hõbe, CV-sse on kantud ka poolfinaali jõudmine nii 2013. kui ka 2015. aasta MMil.

 

Ran us all out of words.. 🙉🙈 but gave courage to believe, that everything is possible!!!🇪🇪💙

A photo posted by Grit Šadeiko (@gritsadeiko) on

Kõrvaltvaatajates tekitab ärevust altminek viis nädalat enne Riot toimunud EMil. Aga kõik, mis ei tapa, see teeb tugevamaks! „Võib-olla ma alateadlikult tunnetasin, et kui saan EMil finaali, siis on olümpial raske,“ arutleb Rasmus. „Hoidsin end enne EMi surve all ega lasknud vormi liiga heaks.“

Rasmuse treenerist isa Taivo lisab: „Sel aastal valmistusime ja keskendusime olümpia nimel. EMil ei võistelnud me küll möödaminnes, aga ütleme nii, et seal olid väikesed nüansid, mida parandada. Kõige tähtsam siht oli olümpial finaali jõuda. See peabki olema eesmärk!“

Rios poolfinaalis kullassepa tööd teinud Rasmus jõudis eliitseltskonda ja valmistus seejärel medali pärast võitlema.

„Kõik, mida finaali eel või eelsetel päevadel tundsin, tuli alla suruda,“ räägib tartlane. „Läksin jooksma kõrge koha peale. Täna oli palju väga häid tulemusi, kuid olen rahul, sest püstitasin Eesti rekordi (48,40).“

Papa Taivo täiendab: „Eilne päev oli pingetelt kõige raskem. Tuli oodata. Teatud mõttes olid mingisugused pinged maas, sest kaks korralikku jooksu oli all, saime kindlad olla, et võime ainult paremaks minna. Aga ikkagi, ootust oli.“

Rasmus oli äärmiselt rahul, et suutis kolm päev järjest tipptasemel tulemusi joosta. „Need päevad siin on olnud päris jõhkrad, aga sain hakkama,“ nendib ta ja osutab heale taastumisele ning targalt läbimõeldud soojendusele.

Esimesel rajal oli Mägil keerulisem joosta, kuid ta ei teinud sellest endale probleemi. „Olen plastiline tüüp, saan igal rajal hakkama. Esimese tõkkeni jõudmine on muidugi raskem kui mõnel teisel rajal. Tegelikult tahaksingi juba vaheaegu näha ja vaadata, kust ma kümnendiku võitsin.“

Meeste 400 meetri tõkkejooksu finaal Foto: PEDRO UGARTE

Taivo selgitab: „Isegi kui Rasmus alustaks enda jooksu piiri peal, tunduks ta ikka natuke passiivne. Kui Javier Culson (tegi valestardi – toim) maha võeti, oli reaktsiooniaeg 121. See on ju väga hea! Ei oska ka esimese raja üle nuriseda.“

Tööd tuleb jätkata

Eestlane alustas teistest küll rahulikumalt, kuid hakkas tagakurvis kaasmaalastest poolehoolehoidjate silme all visalt hoogu juurde lisama.

„Jooksu esimesed neli-viis tõket on meie jaoks võtmekoht. Õnneks on olnud taas aasta, kus Rasmus on olnud väga kiire lõpuga. Eelmisel aastal oskasime selle ära kaotada, kuid tänavu on see leitud!“ lisab papa Mägi.

Finišisirgel heidab Rasmus pilgu veel kõrvale ja Eesti rekord 48,40 oligi sündinud! Mägi ees püstitati veel kolm rahvusrekordit – keenialane Boniface Tumuti võitis 47,78ga hõbemedali, türklasest Euroopa meister Yasmani Copello 47,92ga pronksi ja neljas oli Iirimaa rekordi 47,97 jooksnud Thomas Barr. Kulla napsas ameeriklane Kerron Clement 47,73ga.

Kas olümpia kuuendat kohta annab võrrelda Zürichi EMi hõbemedaliga? Mägid jäävad eriarvamustele. „Mulle ei meeldi need spekulatsioonid,“ ütleb Rasmus. „Olen rahul, et jõudsin olümpiafinaali!“

Rasmus Mägi Foto: EKJL

„Spordis läheb teatud mõttes piir medalikohalt, aga kindlasti on tänane saavutus vähemalt sama kõva kui hõbemedal. See annab enesekindlust! Nüüd tuleb vaid tööd teha,“ arvab isa Taivo.

Varsti ootab tõkkejooksjat ees teenitud puhkepaus. „Tuleb pea tühjaks saada trennidest, võistlustest ja laktaadist, mis on ajusse löönud!“ ütleb Rasmus naerdes. „Andsin juba enne olümpiat endale lubaduse, et kõik, mis selle perioodiga on pähe kogunenud, peab sealt välja lendama. Tahan kodus olla, tahan lihtsalt rahulikult olla.“