Gianluigi Buffon.Foto: Scanpix
24. märts 2017, 23:53

Täiendatud kell 23.53!

Gianluigi Buffon hoidis oma 1000. mängus värava puhtana! (2)

Itaalia või itaallased ei pruugi küll igaühele meeldida, kuid pole võimalik Gianluigi Buffonist mitte lugu pidada. Täna õhtul pidas saapamaa koondise 39-aastane väravavaht täismeeste seas oma 1000. mängu ning aitas riigi koondisel alistada Albaania 2:0!

Buffon mängis kõik 90 minutit. "Ainus asi, mida oskan öelda, on see, et teist tuhandet ei tule," muheles asjaosaline ise mängueelsel pressikonverentsil.

Ots läks lahti kõigest 17-aastasena, 1995. aasta sügisel Parma ridades. Kuus aastat tolles klubis ning edasi, 2001ndast saati ainult Torino Juventuses. Ja loomulikult ka Itaalia koondises, kus Buffon tegi debüüdi 1997. aastal, 19sena.

Euroopa jalgpalliliidu UEFA koduleht tõi välja Buffoni karjääri viis olulisemat tähist, vahendame need Õhtulehe lugejatele.

Parma - AC Milan 0:0, Itaalia liigamäng, 19. november 1995

"Kui ta hakkas meiega harjutama, ei uskunud ma oma silmi," on Parma toonane treener Nevio Scala rääkinud Buffoni kohta. "Küsisin meie teiste treenerite käest, kas nad näevad samu asju nagu mina." Buffon tegi täismeeste seas debüüdi mängus toonase Euroopa tõelise raskekaallase AC Milaniga, tõrjudes hästi sealhulgas Roberto Baggio ja George Weah' lööke.

Gianluigi Buffon. Foto: Scanpix

Venemaa - Itaalia 1:1, MMi play-off, 29. oktoober 1997

Debüüt Itaalia koondises oli meeldejääv. Buffon saadeti 31. minutil väljakule asendama vigastada saanud Gianluca Pagliucat. Mängiti lumises Moskvas, peagi tõrjus Buffon hiilgavalt Dmitri Alenitševi löögi. Siiski oli ta võimetu Fabio Cannavaro omavärava vastu.

Itaalia - Prantsusmaa 1:1 (pen 5:3), MMi finaal, 9. juuli 2006

Buffon lasi Saksamaal peetud MM-turniiri jooksul lüüa endale kõigest kaks väravat - üks oli Cristian Zaccardo omavärav, teine sündis penaltist. Finaali lisaajal päästis Buffon Itaalia hiilgetõrjega pärast Zinedine Zidane'i pealööki. Mängujärgses penaltiseerias ei saanud ta küll ühelegi pallile käsi ette, kuid David Trezeguet tabas põiklatti ning itaallased ise realiseerisid kõik viis lööki. Nõnda sai Buffon karjääri suurima auhinna.

Taani - Itaalia 2:2, MM-valikmäng, 11. oktoober 2013

Sel õhtul pidas Buffon Itaalia särgis 137. mängu, lüües Fabio Cannavaro rekordi. "See on tähtis tähis," rääkis Buffon. "Aga see ei jää mu viimaseks. Rahvuskoondise esindamine tähendab mulle väga palju, see on jalgpallis kõige parem asi."

Torino - Juventus 1:4, Itaalia liigamäng, 20. märts 2016.

Ses derbimängus ületas Buffon Sebastiano Rossi poolt hooajal 1993/94 püstitatud Serie A rekordi - 929 minutit endale väravat lüüa laskmata. Buffon jõudis 973 minutini, enne kui Andrea Belotti täpne penalti kella seiskas.