Üle 40-aastased inimesed võiksid külastada oma perearsti või -õde vähemalt kord viie aasta jooksul, et mõõta vererõhku ja hinnata südame- ja veresoonkonnahaiguste riski. Fotol mõõdab vererõhku Järveotsa perearstikeskuse pereõde Katrin Kippar. Foto: Heiko Kruusi
Nipid
25. mai 2017, 15:44

Kuidas alandada kõrgenenud vererõhku?

Kõrgvererõhktõbi on enim levinud südame- ja veresoonkonnahaigus, kuid umbes kolmandik inimestest ei tea, et neil on vererõhk kõrgenenud.

Kõrgenenud vererõhuga ei kaasne enamasti kaebusi ega kindlaid sümptomeid, kuid see võib põhjustada mitmeid teisi südame- ja veresoonkonnahaigusi, nagu krooniline südamepuudulikkus, insult, neerukahjustused, nägemisprobleemid jm.
Kõrgenenud vererõhust võivad anda märku peavalu, väsimus, tasakaaluhäired ja südamekloppimine. Kui tervislik vererõhk täiskasvanul on 120/80 mmHg, siis kõrgvererõhktõve puhul on see kõrgem kui 140/90 mmHg. Kodusel korduval mõõtmisel võib keskmine vererõhk olla 135/85 mmHg või üle selle. Mida kõrgem on vererõhk, seda kiiremini arenevad sellest põhjustatud haigused ja seda suuremad võivad olla organite kahjustused. Seetõttu on väga oluline kõrge vererõhk normi ehk madalamaks viia. Selleks saab igaüks ise väga palju teha, muutes oma igapäevaseid toitumis- ja liikumisharjumusi.

Liikuv eluviis aitab vähendada vööümbermõõtu
Liikumisharjumuste muutmiseks ei ole kunagi hilja. Alustada võib kohe, kuid rahulikult ja vältides ülepingutamist. Üks näitaja, mis annab märku kõrgenenud vererõhust, on vööümbermõõt. Tervisele ohtlikuks vööümbermõõduks peetakse meestel üle 102 cm ja naistel üle 88 cm. Seetõttu on oluline saavutada ja säilitada tervislik kehakaal.
Korrapärane liikumine on eelkõige oluline istuva töö puhul, kuid on tervitatav igas vanuses inimeste puhul, kel vererõhu väärtus kuni 180/105 mmHg (sh neile, kellele on määratud tablettravi). Sellest kõrgema vererõhu puhul tuleb enne füüsilise koormuse suurendamist pidada nõu arstiga. Mõõdukas regulaarne aeroobne treening 5–7 korda nädalas kestusega 30–60 min langetab vererõhku, kuna treeningu mõjul veresooned laienevad. Treeningu võib jagada ka vähemalt 10-minutilisteks tsükliteks. Kokku on nädala jooksul soovitav liikuda vähemalt 150 minutit.
Liikumisel on eelistatud vastupidavustreening (kõndimine, ujumine, rattasõit, lauatennis, murdmaasuusatamine, orienteerumine, tantsimine). Proovida tasub mitmesuguseid liikumisviise. Soovituslik on keskmise intensiivsusega treening, mis tähendab, et treeningu jooksul tekkiv kiirem hingamine peab lubama treeningukaaslasega rääkida, kuid mitte laulda. Treeningutega alustades ei tasu kohe üle pingutada. Soovitatav on lisada koormust vähehaaval, vastavalt enesetundele ja jõudlusele.

Keedusoola asemel võiks kasutada naturaalseid ürte
Inimese keha normaalseks toimimiseks vajalik soolakogus on 5 g (triiki teelusikatäis) päevas ja see sisaldab ligikaudu 2 g naatriumi. Soola kahjulik toime tuleneb naatriumi liigtarbimisest. Pikaajalisel soola liigtarvitamisel koguneb veresoontesse rohkem vedelikku ja suureneb ringleva vere maht, mis omakorda tõstab vererõhku. Soola piiramine vähendab vedeliku kogunemist organismis, mis langetab südame ja neerude koormust ning aitab langetada vererõhku.
Soola tarvitamise piiramiseks on mitmeid lihtsaid võimalusi, mida saab igapäevaelus kasutada. Üks võimalus on valmistada toitu soolata. Kui tarvis, lisage sool valmistoidule alles pärast selle maitsmist. Kui alguses tundubki söök maitsetu, harjub ajapikku maitsemeel vähema soolaga. Toitude maitsestamiseks võiks soola asemel kasutada ürte (tilli, peterselli, basiilikut, koriandrit jne) või vürtse (paprikat, tšillipipart).
Teiseks on soovituslik vältida eeltöödeldud toiduainete (konservide, kaupluste valmistoitude, tööstuslike salatikastmete, näkside ja krõpsude) söömist. Need sisaldavad sageli liiga palju soola – ühest suurest taldrikutäiest purgisupist võib saada päevase maksimaalselt lubatud soolakoguse. Ketšupi, sinepi, sojakastme või valmis salatikastmete rohkel kasutamisel võib ka lihtsast köögiviljasalatist saada soolarikas toit. Maitsva salatikastme saab teha sidrunimahla, õli või maitsestamata jogurtiga. Kui toidukord on olnud soolarikas, tuleks liigne sool tasakaalustada värskete köögi- või puuviljadega.

Usaldusväärset infot saab patsiendijuhendist
Kõrgvererõhktõve raviks on Eesti haigekassa eestvedamisel töötatud välja ravijuhend ja patsiendijuhend. Patsiendijuhendite eesmärk on aidata inimestel edukamalt toime tulla haigustega, anda vastused sagedasematele ravi ja igapäevaelu puudutavatele küsimustele ning toetada abivajajaid raviprotsessis. Patsiendijuhendi saab oma perearstilt või ravijuhendite kodulehelt http://ravijuhend.ee/juhendid/patsiendijuhendid-2/taiskasvanute-korgvererohktobi. Juhendi on koostanud eriala parimad eksperdid ning see tugineb samateemalises ravijuhendis antud ravisoovitustele.
Juhend on abiks, et märgata piisavalt vara haiguse tunnuseid ning õigeaegselt perearsti poole pöörduda. Üle 40-aastased inimesed võiksid külastada oma perearsti või -õde vähemalt kord viie aasta jooksul, et mõõta vererõhku ja hinnata südame- ja veresoonkonnahaiguste riski. Kõrgvererõhktõve ravimiseks võib arst kirjutada välja ka ravimid. Need ei asenda vajadust muuta eluviisi, kuid ravimite võtmisel on oluline konsulteerida arstiga sobiva treenimisviisi ja intensiivsuse valikul. Mitmed südame- ja vererõhuhaiguse ravimid langetavad pulsisagedust ning see ei võimalda ka treeningu ajal pulsisagedusel eeldataval määral kiireneda. Samuti on perearstil parim ülevaade, milliseid ravimeid juba kasutatakse ning seega on mõistlik küsida tema nõu ja arvamust.