Noorte inglaste reaktsioon eilsele penaltikaotusele.Foto: Reuters / Scanpix
28. juuni 2017, 20:11

BBC REAALSUSKONTROLL: kas Inglismaa on penaltiseeriates tõesti nii kohutav? Jah, on küll!

Inglismaa U21 noormeeste jalgpallikoondis kaotas eile EMi poolfinaalis Saksamaa eakaaslastele 2:2 viigiga lõppenud lisaaja järel penaltiseerias 3:4. Briti rahvusringhääling BBC süüvis seepeale numbritesse ja tegi niinimetatud reaalsuskontrolli, kas Inglismaa on tõesti penaltiseeriates niivõrd kohutav?

Lühivastus: jah, on küll! Liiati on inglaste meestekoondise saldo suisa maailma halvim.

Kamba (naised, mehed ja U21 noormehed) peale on inglaste saldo tiitlivõistluste penaltiseeriates kaks võitu ja 12 kaotust.

Inglismaa koondiste penaltiseeriad. Foto: BBC

Penaltiseeriad olid meeste tasemel esimest korda viigilahutajaks 1976. aasta EMil ja 1978. aasta MMil. Inglastel läks neid esmakordselt vaja aastal 1990. Algus oli kohe õnnetu, sest mehed kaotasid 11 meetri karistuslöökidega Lääne-Saksamaale koha tolle MMi finaalis.

Lisaks on jalgpalli sünnimaa parimad pojad pudenenud penaltitega 1998. ja 2006. aasta MMidelt ning 1996., 2004. ja 2012. aasta EMidelt. Inglismaa meeste ainus penaltivõit pärineb 1996. aasta EMilt, mille veerandfinaalis alistati Hispaania, ent poolfinaalis langeti samal põhjusel Saksamaale.

Mitte ükski koondis pole MMidel ja EMidel kaotanud rohkem penaltiseeriaid kui Inglismaa. Tõsi, Itaalia on kaotanud sama palju, kuid võitnud rohkem, mis teeb kokkuvõttes nende saldo ikkagi paremaks.

Naistekoondis on kaotanud kõik kolm penaltiseeriat: 1984. aasta EMi finaalis Rootsile, 2005. aasta Algarve'i karikaturniiri 7. koha mängus Hiinale ning 2011. aasta MMi veerandfinaalis Prantsusmaale.

U21 noormehed on enne eilset alla vandunud veel ühes erakordses penaltiseerias: 2007. aasta EMi poolfinaalis alistuti 12:13 (!) Hollandile. Ent noormängijatel on aastast 2009 ette näidata ka edukas seeria, kui samuti EMi poolfinaalis oldi 5:4 parem Rootsist.

Tänavuse U21 noormeeste EMi finaalis kohtuvad Saksamaa ja Hispaania, mäng toimub reedel.