Andres Oper on samamoodi meie suureskoorilistes võidumängudes väravaid meisterdanud. Foto: JOOSEP MARTINSON
7. oktoober 2017, 21:47

SUUR ÜLEVAADE | Eesti jalgpallikoondise suurimad võidud läbi ajaloo (9)

Eesti jalgpallikoondis alistas MM-valikmängus Gibraltari võõral väljakul Joonas Tamme kübaratriki abil 6:0. Võimsa tulemuse valguses on paslik meenutada meie vutimeeste seniseid suureskoorilisi võidumänge pärast taasiseseisvumist.

14. oktoober 1993 | Liechtenstein - Eesti 0:2 (sõprusmäng)
56. min Sergei Bragin, 89. min Lembit Rajala

Eesti jalgpallikoondis pidas oma esimese mängu taasiseseisvumise järgselt juba 1992 aasta juunikuus ning lõi ka kohe värava, kui Aleksandr Puštov Sloveenia vastu meie koondise juhtima viis. Ometi lõppes too kohtumine viigiliselt ning vabaks saanud koondis pidi esimest võitu ootama üle aasta, kuni mindi sõpruskohtumises vastamisi Liechtensteiniga.

13. november 1996 | Andorra - Eesti 1:6 (sõprusmäng)
61. min Pol - 36. min Indrek Zelinski, 64. min Argo Arbeiter, 74. min Argo Arbeiter, 76. Argo Arbeiter, 84. Argo Arbeiter, 87. Marko Kristal

Esimest korda tegi taasiseseisvunud Eesti eest kübaratriki Argo Arbeiter, kes Andorra la Vellas toimunud kohtumises kahekümne minutiga suisa neli väravat virutas.

16. november 1996 | Eesti - Indoneesia 3:0 (sõprusmäng)
6. min Indrek Zelinski, 45. min Indrek Zelinski, 71. min Indrek Zelinski

Kõiges kolm päeva pärast ajaloolist Andorra mängu virutas Itaalias toimunud sõpruskohtumises Indoneesiaga kübaratriki Indrek Zelinski.

22. juuni 1997 | Eesti - Andorra 4:1 (sõprusmäng)
22. min Indrek Zelinski, 28. min Marek Lemsalu, 66. min Andres Oper, 88. min Mati Pari - 67. min Ildefons Lima

Kodupinnal said koondise poolehoidjad suureskoorilise võidu üle rõõmustada 1997. aastal, kui Kuresaares toimunud sõpruskohtumises virutati vanale tuttavale Andorrale neli väravat.

4. juuni 1998 | Eesti - Fääri saared 5:0 (EM-valikmäng)
13. min Kristen Viikmäe, 43. min Martin Reim (pen), 77. min Sergei Terehhov, 87. min Andres Oper, 90. min Urmas Kirs.

Kõigest aasta hiljem saime esimese suure skalbi ka EM valikmängus, kui Kadrioru saadionil suutsid meie mehed Fääri saartele sepistada viis vastuseta tabamust.

4. september 2004 | Eesti - Luksemburg 4:0 (MM-valikmäng)
6. min Ingemar Teever, 40. min Schauls (ov), 62. min Andres Oper, 67. min Kristen Viikmäe

2006. aasta MM valiktsüklis napsas Eesti jalgpallikoondis kokku viis võitu. Neist suurim oli Lillekülas sepistatud neljaväravaline üleolek Luksemburgi koondise vastu.

6. juuni 2009 | Eesti - Ekvatoriaal Guinea 3:0 (sõprusmäng)
8. min Kristen Viikmäe, 35. min Vladimir Voskoboinikov, 90. min Sergei Zenjov

2009. aastal mängis Eesti vutikoondis selliste jalgpallimaailma hiidudega nagu Brasiilia, Portugal, Hispaania. Kui jalgpallimaailma suurte vastu meie väikeriik võidurõõmu tunda ei saanud, siis suve keskel Lillekülas toimunud kohtumisest Aafrika riigi vastu väljus 3:0 võitjana just meie rahvuskoondis.

8. oktoober 2010 | Serbia - Eesti 1:3 (EM-valikmäng)
60. min Nikola Zigic - 63. min Tarmo Kink, 73. min Konstantin Vassiljev, 90. min Aleksandar Lukovic (ov).

Tarmo Rüütli juhtimisel napsas Eesti võõralt väljakult oma suurima skalbi just tolles 2010. aasta mängus, kui Tarmo Kingi ja Konstantin Vassiljevi imelised kauglöögid meid Belgradis võiduni tüürisid.

6. september 2011 | Eesti - Põhja Iirimaa 4:1 (EM-valikmäng)
28. min Martin Vunk, 32. min Tarmo Kink, 59. min Sergei Zenjov, 90+3. min Kaimar Saag - 39. min Raio Piiroja (ov)

Eesti koondise legendaarse play-off'i jõudmise üks murdehetkedest oli kindlasti kodumäng põhjaiirlastega, kui kohtumise kõik viis väravat (sealhulgas omavärava) sepistasid eestlased.

19. november 2013 | Liechtenstein - Eesti 0:3 (sõprusmäng)
45+1. min Sergei Zenjov, 61. min Henri Anier, 63. min Henri Anier.

2013. aastal õnnestus meil võõral väljakul võidurõõmu maitsta vaid korra. Vastaseks ei keegi muu kui kääbusriik Liechtenstein.

11. november 2015 | Eesti - Gruusia 3:0 (sõprusmäng)
61. min Ats Purje, 65. min Artur Pikk, 88. Maksim Gussev

FC Flora mängiv legend Zakaria Beglarishvili oli sunnitud oma seni ainsas koondisemängus sunnitud võõralt (kodu)väljakult lahkuma kaotajana, kui Lillekülas toimunud kohtumises vormistas Eesti koondis teisel poolajal oma esimese kolmeväravalise võidu 2015. aasta novembrikuus.

17. november 2015 | Eesti - Saint Kitts ja Nevis 3:0 (sõprusmäng)
29. min Ilja Antonov, 50. min Konstantin Vassiljev, 57. min Sander Puri

2015. aasta novembrikuu oli Eesti jalgpallikoondisele erakordselt resultatiivne. Kahes järjestikuses kodumängus virutati kolm väravat, sealjuures olid kõik tabamuste autorid erinevad.

7. oktoober 2016 | Eesti - Gibraltar 4:0 (MM-valikmäng)
47. min Mattias Käit, 52. min Konstantin Vassiljev, 70. min Mattias Käit, 88. min Sergei Mošnikov.

Gibraltar tundub Eesti koondisese meeldiv vastane olevat. Kuigi 2014. aastal suudeti kodusel A. Le Coq Arenal nendega sõprusmängus korra ka viigistada, siis kaks aastat hiljem MM-valikmängus näidati, kes on võimsam väikeriik.

28. märts 2017 | Eesti - Horvaatia 3:0 (sõprusmäng)
1. min Siim Luts, 86. min Konstantin Vassiljev, 86. min Sergei Zenjov.

Tänavuse aasta märtsis üllatas meie koondis ilmselt nii laiemat jalgpalliüldsust kui ka oma poolehoidjaid, kui kevadises Tallinnas suudeti Horvaatia meeskonna võrku lüüa kolm vastuseta väravat.