Nikolai Novosjolov võistles viimati eelmise aasta maikuus, kuid pole veel tippspordiga lõpparvet teinud.Foto: Tiina Kõrtsini
Mart Treial 18. mai 2020 17:24
Viimati eelmise aasta mais võistelnud 39aastane epeevehkleja Nikolai Novosjolov kinnitas Õhtulehele, et jätkab sportlaskarjääri ja püüdleb olümpiamedali poole.

Tõsi, pelgalt Tokyo olümpiamängudele pääsemine näib kahekordse maailmameistri jaoks väga raske ülesanne, sest vigastus(t)est tingitud võistluspaus ei lubanud OM-kvalifikatsiooni reitingupunkte koguda. 

Epeemeestel jäi koroonaviiruse pandeemia tõttu pidamata viimane olümpiareitingu arvestusse minev MK-etapp, kuid sedakaudu pääsemise rong on meie meeste jaoks jaamast lahkunud. Seega jääb üle Euroopa tsooni kvalifikatsiooniturniir, kuhu pääseb Eestit esindama koduse olümpiaedetabeli parim.

Praegu juhib seda Sten Priinits 156 punktiga, järgneb Peeter Turnau 73 punktiga ning Novosjolov on 72ga kolmas, kuid sealt on teoreetiliselt võimalik ühe eduka MK-etapiga esimeseks tõusta.

"Julge prognoos on olümpiani jätkamine," arutles Novosjolov. "Mis elu toob, saab näha. Küsimusi on rohkem kui vastuseid. Kalender on külmutatud, reiting on külmutatud. Nii võistkondlikult kui ka individuaalselt on jäänud üks võistlus. Isegi, kui olen vormis, ei kvalifitseeru ma maailmareitingu põhjal kindlasti olümpiale. 

Mis kvalifikatsioonist edasi saab? Millal tsooniturniir toimub? Kas Eesti reiting on ka külmutatud? Need on küsimused, millele ei oska vastata. Ka meie alaliit ei oska. Aga kui minu [olümpiale jõudmise] võimalus on vähemalt 1%, siis tasub proovida." 

Karantiiniaeg möödus Novosjolovil võimaluste piires töiselt. Ta saanuks eriloa alusel Audenteses treenida, kuid ei kasutanud seda võimalust. "Olid teatud küsimused enda peas, aga kõige suurem põhjus oli see, et ei viibinud Tallinnas," põhjendas ta.

Motivatsiooniga on tal enda sõnutsi lihtne. "Aastal 2016 otsustasin, et jätkan ainult ühe eesmärgiga: võita puuduolev medal olümpiamängudelt. Motivatsioon ja eesmärk on siiani olemas," selgitas juuni alguse 40. sünnipäeva tähistav vehkleja, mis teda kannustab.

Seega olümpiamängude aasta võrra edasi lükkumine oli hea uudis? "Ma ei oska nii vastata. Aga jah, mul oli aega rohkem endaga tegeleda ja vigastused enam-vähem kontrolli alla saada, nii et sain hakata juba erialaste harjutustega tegelema," osutas Novosjolov. Ta hoidus kinnitamast, et tervis on korras, vaid nentis: "See on kontrolli all." 

Veebruaris kirjutas Postimees, et Novosjolov võib võistlusrajale naasta märtsi alguses Budapesti GP-l, kuid nii ei läinud. "Küsimus oli, kas käsi laseb vehelda või mitte. Loomulikult mõtlesin, et stardin juba hooaja alguses, aga olin sunnitud koguaeg edasi lükkama. 

Viimane mõte oli startida Budapestis, aga olin sunnitud plaanides korrektuure tegema, sest käsi ikka ei lubanud. Läksin sinna ainult treenerirollis ja nüüd on koroona kõik pea peale pööranud, enam ei tea üldse, mis saab," viitas ta sellele, et rahvusvaheline alaliit pole uut võistluskalendrit väljastanud.

Möödunud sügisest tegutseb Novosjolov ka Katrina Lehise treenerina. Mees märkis, et eriolukorra ajal tehti intensiivselt tööd. "Aktiivse vehklemisega pole me veel alustanud, sest pole teada, millal võistelda saab. Pigem kasutasime aega teise eesmärgiga," kirjeldas Novosjolov.

Paratamatult võib tippsportlastel tekkida raskusi enese motiveerimisega, kui silme ees pole konkreetset sihti ehk võistlust, mille nimel vaeva näha. Novosjolovi arvamus sellest teemast: "Ühest küljest on väga keeruline, kui üldse informatsiooni pole ega tea, milleks valmistuda, aga kui on kindel eesmärk ehk tulemused, siis ei saa visata diivanile pikali ja oodata kalendrit.

Tuleb aega kasutada ratsionaalselt teistmoodi. Kui kalender ühel päeval paika saab, tuleb tegelda ainult vormi ajastamisega. Nii et tööd tuleb ikka teha. Katrinal on küll väiksem kogemus kui mul, aga pean tunnistama, et minagi olin täiesti uues olukorras. See oligi moment, mil astuda mugavustsoonist välja ja hakata teistmoodi mõtlema. 

See oli väga paljude jaoks väga keeruline ja ebameeldiv periood – räägime inimeste tervisest, ettevõtete olukorrast –, aga igast ajast on võimalik midagi õppida, nii et üritame suhtuda positiivselt."