Therese JohaugFoto: SIPA/Scanpix
Toimetas Eigo Kaljurand 10. juuni 2020 13:52
Kergejõustiku tippsündmus Bisletti mängud on üks pikaajalisemaid ja traditsioonilisemaid võistlusi maailmas. Viimasel kümnendil on korraldajad hoidnud ranget joont, et Oslosse ei kutsuta võistlema sportlasi, kes on saanud karistada dopingu tarvitamise eest. Tänavu tehakse Therese Johaugile erand.

Näiteks pole Oslo Teemantliiga starti lastud dopinguga põrunud USA sprinterit Justin Gatlinit ja ka tänavu reegel kehtib, kuid ühe suure erandiga. Murdmaasuusataja Therese Johaug osaleb 10 000 meetri jooksul, ehkki ta sai 2016. aastal karistada anaboolset steroidi sisaldanud dopinguproovi eest.

"Ma ei kahelnud, et kutsume Johaugi võistlema. Oleksime kutsunud ta ka siis, kui see olnuks Teemantliiga etapp," ütles Bisletti mängude promootor Steinar Hoen Norra meediale.

Varasemalt on ukse taha jäetud ka nende riikide sportlased, kelle kodumaal on dopinguvastase võitlusega probleeme, kuid nad ise pole vahele jäänud. Seda kummalisem on, et erand tehakse 18-kuulist võistluskeeldu kandnud Johaugile.

Suusatäht on väitnud, et ta ei tarvitanud dopingut sihilikult, vaid see sattus tema organismi huulekreemist. Endine kõrgushüppaja Hoen möönab, et nemad on selle selgitusega rahul.

"Võite nõustuda või mitte. Isiklikult usun 100 protsenti tema selgitust. Ta on karistuse kandnud ja võistelnud pikalt MK-sarjas. Võtan otsuse eest vastutuse," ütleb Hoen.

Johaug on valitsev Norra meister nii 10 000 meetri jooksus kui murdmaajooksus.