Spordivaria

Riigikogu kultuurikomisjon: Kaitseväe spordirühma sulgemise kohta pole antud piisavalt selgitusi 

Toimetas Mart Treial, 19. juuni 2020, 10:25
Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem (nr 1) möödunud septembris spordinädala raames toimunud üldfüüsilise testi jooksurajal.Foto: Tiina Kõrtsini
Möödunud nädalal tuli Eesti Päevalehe kaudu avalikuks, et Kaitsevägi likvideerib septembris niinimetatud spordirühma, kuhu kuulub 15 sportlast. Riigikogu kultuurikomisjon soovib Kaitseväe juhatajalt selgitusi. 

Komisjoni esimees Aadu Must ütles Riigikogu kodulehel, et komisjon arutas oma istungil spordirühma sulgemist ja leidis, et selle kohta ei ole avalikkusele antud piisavalt selgitusi. "Soovime Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Heremilt teada, millist rolli nägi Kaitsevägi spordirühmal seni ja mis põhjustel jõuti spordirühma sulgemise otsuseni," sõnas Must.

Kultuurikomisjoni liikme Kristina Šmigun-Vähi sõnul on selgitused hädavajalikud, sest lisaks komisjoni liikmetele ei saa ka sportlased aru, mis põhjusel spordirühm suletakse.

Samuti huvitab komisjoni, milline mõju on spordirühma sulgemisel Kaitseväele ning miks ei eelnenud otsusele laiemat arutelu.

Eile saatis kultuurikomisjonile spordirühma teemal avaliku kirja olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa. Avaldame selle täismahus:

"2006. aastal moodustatud Kaitseväe spordirühma kuulub 15 sportlast, rühma aastane eelarve on ca 350 000 eurot. Spordirühm, kuhu kuuluvad mitmed olümpiamedalistid ja enamasti sõjalisrakenduslike spordialade sportlased, kes on viimaste aastate jooksul võitnud sõjaväelaste maailmameistrivõistlustelt ja maailmamängudelt hulgaliselt medaleid, on kandnud olulist rolli positiivse riigi kuvandi loomisel.

Kui maailma suurima spordiorganisatsiooni, ülemaailmse sõjaväespordi nõukogu egiidi all toimuvatel maailmamängudel võidab väike Eesti medali või isegi mitu, ei jää see tähelepanuta ka Eesti kõige olulisematel liitlastel. Seega Kaitsevägi ei panusta läbi spordirühma toetamise mitte ainult Eesti sporti, vaid otseselt ka rahva tervise edendamisse, ühtekuuluvustunde tekitamisse ja positiivse riigi kuvandi loomisesse.

Meie kaitsekontseptsioon põhineb reservväel, mis eeldab tervet ja tugeva ühtekuuluvustundega rahvast. Kui reservväelase võtab reservõppekogunemisele tulles vastu Kaitseväe vormis Heiki Nabi, Tõnu Endrekson või Kaspar Taimsoo, on see lisaks meeletule motivatsioonile ka selge sõnum, et vajadusel oleme kõik valmis Eesti riiki kaitsma. Olen kindel, et see aitab kaasa rahva turvatunde ning kaitsetahte ja ühtekuuluvustunde tekkimisele.

EOK üldkoosoleku poolt aktsepteeritud tuleva nelja aast tegevusprogramm näeb ette koostöö tõhustamist ka Eesti Kaitseväega, et tippsportlased seonduks rohkem riigikaitse ning Kaitseväe vormiga ja seda nii Kaitseväe sees kui ka Kaitseväest väljapool. Spordil on riigi eesmärgid ning Kaitseväel on seal oluline osa. EOK on valmis tegema Eesti Kaitseväega koostööd, et need eesmärgid täita."

Spordirühma liikmed

Sõudmine: Tõnu Endrekson, Kaspar Taimsoo ja Andrei Jämsä.
Laskmine: Peeter Olesk ja Reino Velleste.
Laskesuusatamine: Kalev Ermits, Rene Zahkna ja Tuuli Tomingas.
Orienteerumine: Timo Sild ja Lauri Sild.
Kergejõustik: Martin Kupper.
Triatlon: Kirill Kotšegarov.
Sõjaväe viievõistlus: Roman Hvalõnski.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee