Korvpall

Eesti korvpallikoondis kohtub juuli lõpus kahel korral Soomega 

Toimetas Eigo Kaljurand, 11. juuli 2020 10:31
Eesti koondise peatreener Jukka ToijalaFoto: Tiit Tamme
Selle nädala alguses ametlikult ühistreeningutega alustanud Eesti korvpallikoondis kohtub juulis lisaks Läti ja Leedu koondistele kahel korral ka Soome rahvusmeeskonnaga. Mõlemad mängud leiavad aset Helsingi vahetus läheduses.

Kui Saku Suurhallis peetava Balti keti karikaturniiri raames mängib Eesti 24. juulil Leeduga ja 26. Lätiga, siis soomlastega kohtutakse esmakordselt 29. juulil Tapiolas ja teistkordselt 30. juulil Soome koondise treeningkeskuses Lohjal.

Eesti-Soome maavõistlustele annab täiesti omaette dimensiooni n-ö õpetaja ja õpilase vastasseis, kui sel aastal Eesti koondise peatreeneriks nimetatud Jukka Toijala astub vastu kogenud Henrik Dettmannile, kelle abilisena ta aastast 2010 Soome koondise juures töötas.  

Toijala esimesed kaks kohtumist koondise eesotsas olid kohe üliolulised EM-valikmängud, kus esmalt alistati võõrsil 81:72 Põhja-Makedoonia ja seejärel kaotati kodusaalis võitlusliku mängu järel 81:87 Itaaliale.
 
"Oleme kevade lõpu ja suve alguse korvpallikodus silma peale pannud rohkem kui 40 korvpallurile. Nii noortele kui juba veidi kogenenumatele mängijatele. Sealhulgas on olnud ka eelmistel aastatel USA ülikoolisarjades mänginud noormehed, keda oleme üritanud saada taas Eesti koondise tegemiste juurde," rääkis Toijala senitehtud tööst.
 
"Olen väga rahul, et nii raske ja kummalise kevade järel tekib meil võimalus kohtuda selliste tugevate korvpalliriikidega. Leedu, Läti ja Soome maavõistlused saavad olema heaks proovikiviks, et selgitada, mis seisus Eesti korvpallikoondis hetkel on. Ühtlasi on juuli lõpus mängitavad matšid hea võimalus Soome publikul näha Eesti koondise tulevikumehi," lisas Toijala.
 
Koguni kümme aastat Soome koondise juures töötanud Toijala ei osanud veel ennustada, milliseid tunded peatreenerina oma sünnimaa vastu mängimine temas tekitab. "Ma pole seda veel lõpuni mõelnud. Pean lähemalt enda sisse vaatama," naeris 48aastane mees.

Sarnaselt eestlastele toimetasid ka Soome korvpallurid suve alguses avatud treeningutel ehk n-ö korvpallikodus. Soome koondise peatreeneri Henrik Dettmanni sõnul oli plaan võimaluse korral treeningute kulminatsiooniks mänguolukorras oma võimeid testida ning see saab nüüd teoks.

"Pärast seninägematud kevadet, kus klubisarjad kõik enneagselt lõpetati, on mängijate poolt rahvusmeeskonna tegemisi oodatud kannatamatult. Pikas plaanis on koondisemängudel väga oluline koht ka algavat klubihooaega ja novembris ees seisvaid EM-valikmänge silmas pidades," lausus Dettmann.

Soome koondis harjutab praegusel hetkel oma korvpallikodus igapäevaselt Helsingis, kuid 20.-23. juulil liigutakse konkreetselt eesseisvateks matšideks valmistuma Lohjal asuvasse Kisakallio treeningkeskusesse, kus toimub ka teine kahest Eesti-Soome kohtumisest.
 
Kas ja millises kanalis saab kohtumisi Eestis otsepildis näha, on veel selgumisel. Platsi äärde lastakse pealtvaatajaid vastavalt Soomes kehitvatele reeglitele, mille kohaselt üritustele võib lubada kuni 500 inimest. Avalikku piletimüüki mängule ei toimu ning soomlased jagavad vähesed pääsmed ära koondise fännklubi liikmetele.

Eesti korvpallikoondist ootavad novembri lõpus ees üliolulised EM-valikmängud, kui kodus kohtutakse nii Venemaa kui Põhja-Makedooniaga. FIBA otsustas suvisel koosolekul, et valikmängudega jäkatakse senise ajagraafiku alusel. EM-finaalturniiri lükati teatavasti aga aasta võrra edasi ja toimub nüüd Tšehhis, Gruusias, Itaalias ja Saksamaal 2022. aasta septembris.

Balti keti karikaturniiriks ja kohtumisteks Soomega nimetas Eesti koondise peatreener Jukka Toijala 23-mehelise koosseisu, kellega ettevalmistust alustati. Maavõistlusteks plaanitakse nendest välja valida 14-16 mängumeest.

Eesti korvpallikoondise kandidaadid eelseisvateks mängudeks:

Tanel Kurbas
Indrek Kajupank
Martin Paasoja
Sten Sokk
Kristjan Kitsing
Martin Dorbek
Siim-Sander Vene
Janari Jõesaar
Rait-Riivo Laane
Rain Veideman
Rauno Nurger
Sander Raieste
Kristian Kullamäe
Saimon Sutt
Kerr Kriisa
Kregor Hermet
Jaan Puidet
Siim-Markus Post
Mihkel Kirves
Robert Valge
Henri Drell
Mikk Jurkatamm
Taavi Jurkatamm

Samal teemal

Lätlased avaldasid esialgse koosseisu Balti keti karika turniirile, piletid tulevad müügile järgmise nädala teisipäeval

24. - 26. juulini Tallinnas toimuva Balti keti karikas turniiri piletid tulevad müügile järgmise nädala teisipäeval Saku Suurhalli kodulehel.

Valituse ettekirjutuste järgi tohib mängude ajal saalis viibida maksimaalselt 1500 inimest. „Loomulikult sooviksime Euroopa tippu kuuluvate lähinaabrite vastu mängida täismaja ees, kuid paraku saame ühele mängule lubada piiratud arvu inimesi. Sellegipoolest soovime fännidele nii saalis kui kodus telerite ees pakkuda meeldejääva turniiri. Teisipäeva hommikul tasub end valmis seada, sest huvi piletite vastu on väga on suur,“ sõnas alaliidu turundusjuht Eerik Parvits.

Pileteid saab osta igale mängule eraldi ning seda kolmes erinevas hinnaklassis. VIP sektorisse saab pääsme soetada hinnaga 69,90 eurot, I tasandile 19,90 ja II tasandile 14,90 eest.

Kui Leedu koondis teatas oma koosseisu juba juuni alguses, siis reedel avalikustas esialgse mängijate nimekirja ka Läti rahvusmeeskond.

Läti korvpallikoondise peatreener Roberts Štelmahers: "Oleme lõpetanud huvitava töötsükli, millest võtsid osa nii tuntud tegijad kui ka uued talendid. Sain tundma õppida nende oskuste taset, mängust arusaama, tööeetikat ja suhtumist. Turniirile eelneva kahe nädala jooksul valmistume mängudeks sihikindlalt, et näidata Tallinnas parimat võimalikku mängu. ”

Lõunanaabrid valmistuvad turniiriks järgmises koosseisus:

Aigars Šķēle
Toms Leimanis
Edmunds Elksnis
Edgars Lasenbergs
Artūrs Ausējs
Roberts Bērziņš
Valters Vēveris
Artis Ate
Kristaps Dārgais
Artjoms Butjankovs
Linards Jaunzems
Mārcis Šteinbergs
Edvards Mežulis
Dāvis Rozītis
Kārlis Šiliņš
Kaspars Bērziņš

Leedu koondise kandidaadid:

Mantas Kalnietis
Lukas Lekavičius
Rokas Jokubaitis
Marius Grigonis
Tomas Dimša
Rokas Giedraitis
Deividas Sirvydis
Edgaras Ulanovas
Arnas Butkevičius
Tadas Sedekerskis
Gytis Masiulis
Eimantas Bendžius
Arnoldas Kulboka
Artūras Gudaitis
Marek Blaževič
Laurynas Birutis

Samal teemal

06.06.2020
Vaata, kellega alustas korvpallikoondise peatreener Jukka Toijala ettevalmistust Balti keti karikaturniiriks
16.05.2020
Korvpallikoondise peatreener Jukka Toijala: see pole selline töö, kus raha taskusse pista ja kaduda