Maadlustreener Ahto Raska.Foto: Martin Ahven
Toimetas Mart Treial 16. juuli 2020 11:33
Soome tippmaadlejast Petra Ollist (26) rääkivas dokumentaalfilmis "Kun liekki sammuu" ("Kui leek kustub") selgub, et tema eestlasest treener Ahto Raska kadus pärast ebaõnnestumist Rio de Janeiro olümpiamängudel sportlase jaoks kui tina tuhka.

Olli, 2015. aasta MM-hõbe ja 2016. aasta Euroopa meister, lendas Rio de Janeirosse medali järele, kuid naasis pisarais. Ta kaotas kaalukategooria kuni 58 kg veerandfinaalis Kõrgõzstani esindajale Aisuluu Tynybekovale 7 : 14 ja sellega oligi unistus olümpiamedalist purunenud, sest Tynybekova ei jõudnud finaali, mis oleks andnud Ollile võimaluse püüda lohutusringi kaudu pronksi. 

Värskes dokumentaalfilmis selgub, et veidral kombel katkes ühes kaotusega mõneks ajaks Olli ja Raska suhtlus. "Ma ei näinud Ahtot mitu päeva," vahendab Olli sõnu Iltalehti. "Jah, see jättis meie koostööle jäle. Olime alati koos tulnud ja koos läinud, aga siis..."

Petra Olli (alumine) kaotas Rio de Janeiro olümpiamängude veerandfinaalis Aisuluu Tynybekovale ega näinud seejärel treener Ahto Raskat mitu päeva. Foto: Reuters/Scanpix

Soomlanna ema Päivi võttis samuti filmis sel teemal sõna. "Oleksin soovinud treenerilt täiskasvanulikku käitumist. Nad oleks pidanud suutma pärast kaotust teineteist näha ja alles hiljem teemaga tegelema."

Raska tunnistas filmis, et soovis lihtsalt ära minna. "Medal oli läinud, matš oli kaotatud. Seal polnud enam midagi teha," kommenteeris eestlane, kes juhendas Ollit aastast 2009 kuni sportlase karjääri lõpuni sel aastal.

Raska lisas Iltalehtile, et läks maadlussaalist olümpiakülla ja sealt kaalumisele. "Mul oli veel kaks maadlejat Riost, üks Eestist (Epp Mäe – M. T.) ja üks Lätist. Mõlemad maadlesid järgmisel päeval." 

Treener ütles, et kohtus Olliga alles ümmarguselt kolm kuud pärast kaotust olümpiamängudel. Soomlanna sõnab, et kohtuti ka Rio de Janeiros paar päeva pärast matši.

"Käisime söömas, aga kumbki ei teadnud eriti, millest rääkida," meenutab Olli. "Oleksin vajanud rohkem tuge."  

Raska: "Ma ei saa enam minevikku mõjutada. Võib-olla on igal asjal, nii juhtunutel kui ka tulevikus juhtuvatel, põhjus."

Kui treenerilt uuriti, kas ta käituks tagantjärele teisiti, vastas ta: "Alati saab asju teha paremini."

Ometi polnud see nende koostöö lõpp, vaid Raska abil võitis soomlanna 2018. aastal MMil ja EMil kulla ning aastal 2019 EMil pronksi. "Saime Rios juhtunust üle," märkis maadleja.