DÜÜNIPOISID: Noormehi peeti pikalt päevavarasteks, kuid kui hakkasid langema esimesed Tsaari-Venemaa rekordid ja jõuti maailma tippu, siis muutus ka üldsuse arvamus.Foto: Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum SA / muis.ee
Eigo Kaljurand 17. juuli 2020 20:02
Eelmise sajandi alguses otsustas salk noori spordihuvilisi lüüa lahku kohalikest klubidest ja treenida spartalikes oludes. Tondi liivaväljadel, praeguste kasarmute alal harjutanud ja varastades süüa hankinud kamba liikmed purustasid peagi kümned Tsaari-Venemaa rekordid ja tõusid maailma absoluutsesse tippu. Düünipoisteks (toona ka düünapoisteks) kutsutud sportlaste seast mehistusid muu hulgas kümnevõistluse maailmarekordi teinud Aleksander Klumberg, riigile esimese kergejõustiku olümpiamedali toonud Jüri Lossmann, mitmed toonased kergejõustikutipud ja esimesed jalgpallikoondislased.

1920. aasta olümpiamängude maratonil maailmarekordi jooksnud Hannes Kolehmainenile vaid tosina sekundiga kaotanud Jüri Lossmanni sõnul sai sõpruskond kokku sajandi esimesel kümnendil. Tema sõnutsi mängisid noored spordihuvilised Lasnamäel jalgpalli ning tegeldi kergejõustikuga. Kuna kohalikud spordiklubid olid omavahel tülis, otsustasid noored neist lahku lüüa.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:

Telli Õhtulehe digipakett

Vaata võimalusi
  • 11 erinevat digiväljaannet
  • Üle 2000 artikli kuus
  • Jagamisõigus 4 sõbraga
  • Tellijatele mõeldud auhinnad
Näita vähem
€ 0 / nädal€ 11.99 / kuu
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
€ 3.99