Korvpall

Gert Kullamäe võidust Leedu üle: emotsionaalses mõttes oli see kindlasti väga tähtis 

Mihkel Talivee, 25. juuli 2020 20:03
Gert Kullamäe.Foto: Aldo Luud
Eesti korvpallilegendi ja praeguse Pärnu Sadama abitreeneri Gert Kullamäe sõnul oli eilsel koondise võidul Leedu üle suur emotsionaalne tähtsus, ent siiski oleks mõistlik jääda kahe jalaga maa peale, eelkõige pidades silmas, et tegu oli sõpruskohtumisega.

Pärast taasiseseisvumist polnud Eestil õnnestunud Leedust kordagi jagu saada. Eilne võit tulemusega 92 : 85 Balti Keti karikaturniiril lõpetas aga selle nukra seeria. Saavutus on kahtlemata vägev, isegi vaatamata sellele, et see sõprusmäng oli.

Samal teemal

"Emotsionaalselt leedukaid esimest korda võita on kindlasti kihvt. Kahju ainult, et see ei olnud ametlik mäng. Eks ta on kontrollturniir ja palju teisi nüansse on mängus, aga siiski äge, et lõpuks ka Leedu koondist võitsime!" rõõmustas Kullamäe.

Kuna tegu on eelkõige sõprusturniiriga, ei saa võitu ületähtsustada, kuid rõõmustamiseks on siiski põhjust küllaga: koondis suutis näidata sisu ning esile kerkisid nii mõnedki mängumehed.

"Olgem ausad - tunnen kõiki treenereid, sellised mängud on ilma igasuguse scouting'uta, ettevalmistusteta. Siin on nii palju nüansse. Lugesin äsja Roberts Štelmahersi [BC Kalev/Cramo ja Läti koondise peatreener] intervjuud, kus ta selgitas, et Leedu on omamoodi turniiriks valmistunud, nagu Läti ja meie. Pigem sai nautida Eesti mängijate individuaalseid sooritusi: [Kerr] Kriisa, [Sander] Raieste ja [Janari] Jõesaar meeldisid väga."

"Samuti mõne Leedu noorema generatsiooni mängija esitusi. Ega nad spetsiaalselt selleks mänguks ei valmistunud ja meie samuti mitte. See on mõnus turniir ja emotsionaalses mõttes oli kindlasti võit kogu korvpallile tähtis: näitasime, et suudame leedukatega mängida. Aga kui professionaalse külje pealt vaadata, siis saavad kõik aru, et see on üle pika aja turniir, kus erinevatel meeskondadel on erinevad eesmärgid," nentis Kullamäe.

Soomlasest peatreeneri Jukka Toijala käe all on Eesti hästi alustanud: veebruaris alistati esmalt Põhja-Makedoonia, seejärel jäädi napilt alla Itaaliale. Pärast koroonaviiruse levikust tingitud pausi naasti aga võidukalt. Kuigi juhendaja käekirja kohta on veel vara midagi järeldada, liiguvad asjad õiges suunas.

"Tundub, et poistele Toijala meeldib. Ta on nendega hea klapi saanud ja nad usaldavad teda ning asjad toimivad. Nii lühikese ajaga, mil mänge pole õieti olnud, on veel raske midagi käekirja kohta öelda. Pigem on tähtis, et mängijate ja treeneri vahel tekib usaldus ja usun, et see on siiani hästi toiminud. Praegu pole veel aru saada, mis ta tugevused ja nõrkused treenerina on. Fakt on see, et kolmest kaks on võidetud ja see teeb rõõmu," selgitas Kullamäe.

Leedu vastu lõi eredalt särama 19aastase Kerr Kriisa täht: noor tagamängija tõi suurepärase visketabavuse juures 26 silma, sopsas sisse kaheksa kaugviset, andis seitse resultatiivset söötu ning temal oli kandev roll lisaajal. Ka Kullamäe polnud Arizona ülikooli siirduva noormehe kiitmisega kitsi.

"Ma arvan eelkõige, et Kriisa on tubli. Ta on noorelt läinud välismaale, kogub enesekindlust, töötab enda kallal hästi. Mul on ka põgusalt õnnestunud temaga koostööd teha, kui olin Tartus treener. Kerr on spordimees, kellel on siht silme ees ja kes töötab selle nimel igapäevaselt ja eile oli kindlasti tõeline õnnestumisterada."

Aastatel 1993-1994 Kaunase Žalgirises pallinud Kullamäe usub, et leedukatele on Eestile allajäämine valus ning nad elavad selle üle raskelt.

"Kindlasti on leedukatele see uhkuseasi. Korvpall on neile kahtlemata rahvusspordiala. Riik panustab sinna väga kõvasti. Kui meil on spordipoliitika pisut teistmoodi üles ehitatud - tahame hästi paljusid alasid arendada -, siis Leedu on selgelt korvpalliriik ning nad panustavad sellesse kõik. Kindlasti läks see neil eneseuhkuse pihta, et nad meie nooremapoolsele koondisele kaotasid, aga päeva lõpuks ei ole see mingi tragöödia ka nende jaoks. Kuidagi ei tahaks alahinnata Eesti meeste eilset võitu, aga sellest ei saa ka minna sellisesse eufooriasse, et hulluks minna. Aga Leedu peab aru saama, et meiega nalja ei ole, ükskõik, mis moodi. Ma arvan, et see on kõige tähtsam," sõnas Kullamäe.

Homme minnakse vastamisi Lätiga, kes on turniirile tulnud sisuliselt B-koondisega. Usutavasti Eesti päris samasuguse koondisega lõunanaabrite vastu väljakule ei jookse.

"Lätlastel on ka omad eesmärgid. Neil on hästi palju Eesti-Läti korvpalliliiga mehi koosseisus ja tahavad proovida teatud mängijaid. Usun ka, et Toijala teeb kindlasti mõned vahetused. Huvitav on näha, kes homme väljakule rohkem või vähem saab. Aga ma pööran tähelepanu sellele, kuidas poistel individuaalsed sooritused välja tulevad. Vaevalt, et siin taktikamänguks läheb. Ma arvan, et saab ka mõnus ja emotsionaalne õhtu olema," lisas Kullamäe.

Samal teemal

25.06.2020
Leedulased on segaduses: miks Kriisa ikkagi Žalgirisest lahkus?
25.06.2020
VIDEO | NBA ekspert sattus Kriisast vaimustusse
25.06.2020
Andres Sõber | Nüüd on jälle uhke tunne olla korvpalliinimene!
25.06.2020
Milline leedukeelne sõna Kriisale esimesena pähe tuli? Paha sõna!