Vormel 1

ÜLLATUS: Verstappen lõpetas Mercedeste ülevõimu! 

Mart Treial, 9. august 2020 17:34
Max Verstappen.Foto: Reuters/Scanpix
Vormel 1 sari jätkus Silverstone'i ringrajal 70. aastapäeva GP-ga, mille võitis üllatuslikult Red Bulli piloot Max Verstappen.

Verstappenile järgnesid Mercedese piloodid Lewis Hamilton ja Valtteri Bottas, kes jäid hollandlasele täna alla eelkõige taktikas ja rehvide eest hoolitsemises. 

Verstappen: "Auto oli väga kiire. Surusime pidevalt. Meil oli suurepärane päev ja õige strateegia. Proovisin Mercedeseid survestada, mistõttu pidid nad boksi minema."

Hamilton: "Õnnitlused Red Bullile ja Maxile. Neil polnud rehvidega mullitamisprobleemi. See oli ootamatu, aga olen kindel, et tiim selgitab välja, milles oli mure. Sõitsin lõpus poole rehviga."

Bottas: "On väga frustreeriv startida esikohalt ja lõpetada kolmandana. Minu taktika oli ideaalsest väga kaugel. Püüdsin, aga nii, kui hakkasin suruma, lagunesid rehvid ära."

Kiitma peab ka Ferrari pilooti Charles Leclerci, kes pressis end ühe boksipeatuse taktikaga 8. kohalt 4ndaks ja huilgas sõidu järel raadiosidesse nagu võitja.

Ülejäänud punktikohad: 5. Alexander Albon (Red Bull), 6. Lance Stroll (Racing Point), 7. Nico Hülkenberg (Racing Point), 8. Esteban Ocon (Renault), 9. Lando Norris (McLaren), 10. Daniil Kvjat (AlphaTauri).

Võidusõit ise oli tegelikult küllalt sündmustevaene, turvaauto ei käinud rajal ning ainus katkestaja oli Kevin Magnussen, kelle tehnika ei pidanud lõpuni vastu. Sebastian Vetteli (Ferrari) kohutav hooaeg jätkus tänagi, sest sakslane tegi juba avakurvis pirueti, mis langetas ta viimaseks. Lõpuks sai ta kirja 12. koha.

Verstappeni võit lõpetas Mercedeste ülevõimu sel aastal. Eelmised kolm etappi oli võitnud Hamilton, hooaja avaetapil triumfeeris Bottas.

Näiteks nädal aega tagasi samal ringrajal peetud Briti GP-l ei saanud keegi Mercedestele vastu, kuid kaksikvõidu nurjas Bottase purunenud rehv, mis kukutas ta 11. kohale ja aitas Verstappeni teiseks.

MM-sarja üldseis: 1. Hamilton 107 punkti, 2. Verstappen 77, 3. Bottas 73, 4. Leclerc 45, 5. Norris 38, 6. Albon 36.

Sõidu kulgemise kohta saab täpsemalt lugeda allolevast blogist.

17:43
Mart Treial

Sellega tõmbame otseblogile joone alla. Tänud kõigile jälgijatele ja ilusat pühapäeva jätku!

17:43
Mart Treial

Tulemused:

17:37
Mart Treial

Tänane esikümme: Verstappen, Hamilton (kiireim ring), Bottas, Leclerc, Albon, Stroll, Hülkenberg, Ocon, Norris ja Kvjat.


17:34
Mart Treial

Olemas! Max Verstappen on võitjana finišis, Mercedesed on sel hooajal esimest korda alistatud!

17:33
Mart Treial

Verstappen naudib viimast ringi täiega ja küsib insenerilt ega too ei unustanud sõidu ajal juua, sest sõit pidi olema üpris higine.

17:32
Mart Treial

Verstappeni edu Hamiltoni ees on üle 8 sekundi, nii et võitjas ei tohiks enam kahtlust olla. Mercedeste tänane probleem oli selge: nad kulutasid rehve liiga kiiresti.

17:30
Mart Treial

Ring 50/52. Hamilton võtab Bottaselt teise koha ära! Soomlase vasak tagumine rehv näeb kohutav välja...

17:29
Mart Treial

Mercedese pilootidele öeldi, et võite omavahel võidelda, kuid jätke teineteisele ruumi.

17:27
Mart Treial

Viis ringi lõpuni! Verstappen juhib Bottase ees 7,2 sekundi ja Hamiltoni ees 9 sekundiga. Praegu näib küll, et Red Bulli piloot võtab hooaja esimese võidu ära.

17:25
Mart Treial

Ring 46/52. Esimene katkestaja: Kevin Magnussen sõidab boksi ära.

17:24
Mart Treial

Tehtud! Leclerc püüdis küll kõigest väest oma positsiooni kaitsta, kuid britt sai ikkagi mööda ja tõusis tagasi poodiumikohale.

17:23
Mart Treial

Ring 45/52. Vabandust, vaatasin numbreid valesti. Hamilton on tegelikult jõudnud Leclerci kannule ja sõidab temast ilmselt iga hetk mööda.

17:20
Mart Treial

Kümme ringi lõpuni! Verstappen juhib Bottase ees 4,3 sekundiga. Arvestades eelmist nädalat, on täiesti uskumatu, et Bottas ei suuda hollandlase tempos püsida. Meenutagem, et nad käisid täpselt samal ajal boksis ja panid alla samad rehvid.

Leclerci edu Hamiltoni ees on esimese hooga hoopis suurenenud, kuid Ferrari piloot on jätkuvalt teinud vaid ühe boksipeatuse. Kas ta kavatseb tõesti samade jalavarjudega lõpuni pressida?

17:18
Mart Treial

Nii ongi! Hamilton läks 41. ringi lõpus boksi ja naasis rajale kõva seguga rehvidega 4. kohale. Ka Leclerc on temast ees, 6 sekundi kaugusel.

17:17
Mart Treial

Ring 41/52. Insener Verstappenile: "Unusta Hamilton! Ära püüa temaga vahet vähendada, vaid keskendu lõpuni jõudmisele."

Red Bull on ilmselt veendunud, et Hamilton läheb veel korra boksi ja langeb sellega Verstappeni selja taha.

17:15
Mart Treial

Ring 40/52. Leclerc on teinud vaid ühe boksipeatuse ja hiilinud märkamatult 4. kohale. Kulunud rehvidega Hamilton edestab Verstappenit suts vähem kui 10 sekundiga.

17:11
Mart Treial

Ring 37/52. Hamilton murelikult insenerile: "Rehvid ei lõhke, ega ju?"

Insener: "Me ei usu seda."

17:06
Mart Treial

Ring 33/52. Verstappen ja Bottas tulid koos boksi, mõlemad panid alla kõva seguga rehvid. Ootamatu pööre! Hamilton juhib, kuid Verstappen on vaid 11 sekundi kaugusel ja langeb boksis käiguga kaugele hollandlase selja taha.

Kuuekordne maailmameister kurtis samal ajal raadiosse, et tal pole masinaga kõik hästi. Hamiltoni lagi näib täna olevat 3. koht.

17:03
Mart Treial

Ring 32/52. Ricciardo tegi pirueti ja langes esikümnest välja 12ndaks.

17:02
Mart Treial

Ring 30/52. Insener Verstappenile: "Unusta rehvide pärast muretsemine, vaid kihuta nii, kuidas jaksad!"

Tundub, et tuleb ikkagi kaks boksipeatust, sest sellisel moel keskmise seguga rehvid lõpuni ei kesta.

16:58
Mart Treial

Ring 28/52. Paar sõna Ferraridest kah. Leclerc on tõusnud kuuendaks, Vettel tiksub 13. kohal. Sakslase hooaeg on siiani olnud ikka väga õnnetu...

16:57
Mart Treial

Hamilton insenerile Verstappenist: "Tal pidi olema rehvides vähem rõhku või midagi..."

16:55
Mart Treial

Opaa! Ja Verstappen sõitis kohe Bottasest mööda! See nägi välja väga kerge!

16:54
Mart Treial

Pool võidusõitu läbi. Esikümme: Verstappen, Bottas, Hamilton, Hülkenberg, Stroll, Ricciardo, Leclerc, Norris, Albon ja Ocon.

Verstappen tuli 26. ringi lõpus boksi, pani alla keskmise seguge rehvid ja naasis rajale vahetult Bottase taga. Läheb ülipõnevaks!

16:52
Mart Treial

Ring 25/52. Verstappeni edu Bottase ees on paisunud 17 sekundile ja Hamiltoni ees 21 sekundile. Meenutagem, et hollandlane pole jätkuvalt boksi külastanud. Kas tõesti Mercedeste ülevõim saab lõhutud?

16:49
Mart Treial

Ring 22/52. Verstappen insenerile: "Mu rehvidega on kõik hästi!" Vägisi tundub, et Red Bull rihibki ühe boksipeatuse peale. 

16:47
Mart Treial

Insener Hamiltonile: "Verstappen on täna suur oht, kui ta teeb vaid ühe boksipeatuse."

16:46
Mart Treial

Põnevuse mõttes hea märk: Verstappen sõidab kiiremaid ringiaegu kui teda jälitavad Mercedesed, kel on kasutada palju värskemad rehvid.

16:44
Mart Treial

Ring 20/52. Esikuuik: Verstappen, Bottas, Hamilton, Sainz, Hülkenberg, Stroll. Neist Verstappen ja Sainz pole boksis käinud.

16:40
Mart Treial

Ring 17/52: Verstappen uuris insenerilt, mis seis rehvidega on ja sai vastuseks, et kõik on hästi.

16:37
Mart Treial

Verstappeni ja Hamilton võitlus on mõneks ajaks lõppenud, sest Hamilton läks 15. ringil boksi ja naasis rajale 6. kohal. Verstappen saab nüüd vaba vett nautida.

16:34
Mart Treial

Ring 14/52: Bottas läks liidrikohalt boksi ja naasis rajale 6. kohal.

16:33
Mart Treial

Ring 12/52: Verstappen on Hamiltonile ülilähedal ja saab nüüd DRSi kasutada. Läheb põnevaks! Hamilton ütles raadios, et tagumised rehvid on omadega läbi...

16:31
Mart Treial

Insener ütles Verstappenile, et too hoiaks end rehvide pärast pisut tagasi, kuid hollandlane ei tahtnud seda kuuldagi. "See on ainus võimalus Mercedestele lähedale jõuda. Ma ei kavatse istuda vaikselt taga nagu vanaema!"

16:29
Mart Treial

Ring 10/52: Bottas, kellel on probleeme rehvide üle kuumenemisega, on jätkuval esikohal. Hamilton kaotab pisut üle sekundi ja Verstappen omakorda talle umbes sama palju. Rõõm on näha, et Mercedesed pole veel lootusetult kaugele libisenud.

Leclerc on tõusnud kaheksandaks, Vettel 13ndaks.

16:26
Mart Treial

Gasly ja Giovinazzi tulevad ring hiljem samuti boksi, tundub, et Red Bull vajutas päästikule. Virvarr hakkab pihta!

16:24
Mart Treial

Tohoh! Albon tuli juba 7. ringil boksi ja vahetas keskmise seguga rehvid kõvade vastu. Peatus kukutas ta mõistagi viimaseks. Huvitav lüke Red Bullilt.

16:22
Mart Treial

Liider Bottasele öeldi raadiosidest, et vasak esimene rehv on kriitilises seisus!

16:22
Mart Treial

Ring 5/52: esimesed jõujooned hakkavad välja joonistuma. Bottas juhib 1,3 sekundiga Hamilton ees. Verstappen on turvaliselt kolmas, järgnevad Hülkenberg, Stroll, Ricciardo, Gasly, Norris, Albon ja esikümne lõpetab Leclerc.

16:19
Mart Treial

Nüüd nägime kordust stardist, Vettel kaotas avakurvis juhitavuse ja käis rajalt väljas. See selgitab tema viimaseks langemist. Positiivse poole pealt: masin jäi vist terveks.

16:15
Mart Treial

Mercedesed said hea stardi, Bottas püsib veel Hamiltoni ees. Verstappen tõusis kolmandaks. Vettel hävis täielikult ning on langenud viimaseks!

16:14
Mart Treial

Läks!

16:13
Mart Treial

Hamiltonil on täna võimalik jõuda 155. korda poodiumile, mis tõstaks ta vastavas arvestuses Michael Schumacheri kõrvale.

16:12
Mart Treial

Esikümnest alustavad kõik peale Verstappeni keskmise kõvadusega rehvidega, hollandlane stardib kõva seguga. Parasjagu käib rehvisoojendusring, nii et päris 16.10 me ei startinud.

16:10
Mart Treial

Mercedeste puhul on ilmselt põhiküsimus, mida õpiti eelmise nädala rehvidraamast. Kas vahetatakse taktikat? Kas sõitjad tegutsevad säästlikumalt?

16:06
Mart Treial

Mõnus annus eneseirooniat Racing Pointilt: "Hülkenberg jõudis ametlikult kaugemale kui nädala eest." (Viide sellele, et Hülkenberg ei jõudnudki tehniliste probleemide tõttu starti.)

16:04
Mart Treial

Ilmainfot kah:

16:03
Mart Treial

Mercedeste selja taga on muidugi intriigi kuhjaga. Alustades 3. kohalt startivast Hülkenbergist, kes pääses võistlema ainult seepärast, et Sergio Perez nakatus koroonaviirusesse. Kusjuures Hülkenberg pidanuks kihutama ka eelmisel pühapäeval, ent tehnilised probleemid ei lubanudki teda starti, nii et sõitu alustas 19 meest.

Ferraride nukravõitu hooaeg jätkus ka eilses kvalifikatsioonis. Näis, mida Leclerc ja Vettel täna välja suudavad võluda. 

15:53
Mart Treial

15:48
Mart Treial

Tere päevast, head vormelisõbrad! 

Hooaja viies etapp algab kell 16.10, nii et palju pole enam jäänud. Nädal aega tagasi Silverstone'is peetud Briti GP kulges täielikult Mercedeste domineerimisel. Raske uskuda, et täna on midagi teisiti, aga näis. 

Tänane stardijärjekord:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee