Korvpall

Raju reede kossuturul: Eesti koondislane liitus Raplaga, Tartu ja Kalev/Cramo palkasid jänkid 

Toimetas Eigo Kaljurand, 22. august 2020 11:05
Devin Thomas (paremal) võitlemas ülikoolimängus NBA-mehe Alex LenigaFoto: AFP/Scanpix
Reedel teatasid kolm Eesti korvpalliklubi uute mängumeeste palkamisest. Kalev/Cramo tõi korvialust tugevdama Devin Thomase, Tartu Ülikooli  mängujuhina alustab aastat ameeriklane Channel Banks ja Raplaga liitus Eesti koondislane Saimon Sutt.

BC Kalev/Cramo korvpallimeeskond allkirjastas lepingu ameeriklasest mängumehe Devin Thomasega, kellest loodetakse uuel hooajal olulist panust tiimi korvialuse tugevdamisse. Meest on iseloomustatud kui agressiivset lauavõitlejat ja raevukat võitlejat.

Samal teemal

26aastane ja 206 cm pikkune mängumees on üles antud suure ääre ehk “number neljana”, kuid võib mängida ka tsentri positsioonil. Ta peab hakkama täiendama uuel hooajal Kaleviga liituvaid Rauno Nurgerit ja Kregor Hermetit, kirjutab klubi koduleht.

Pennsylvania osariigis Harrisburgi linnas ilmavalgust näinud Thomas mängis aastatel 2012-16 neli hooaega kolledžikorvpalli prestiižses Wake Foresti ülikoolis. Seejuures pidas ta kooli eest kokku 125 kohtumist ja alustas vaid ühte neist vahetusmehena. Wake Foresti ülikoolist on suurde korvpalli lennanud teiste seas sellised maailmanimed nagu Tim Duncan, Chris Paul ja leedukas Darius Songaila.

Kolledžistatistikast saab välja lugeda, et Thomas tegi igal hooajal korraliku sammu arengus edasi, kui kasvatas stabiilselt oma näitajaid kõikides mängu aspektides. Viimasel hooajal kogus ta keskmiselt koguni kaksikduubli, kui sai 30,7 minutiga kirja 15,6 punkti, 10,2 lauapalli, 2,4 söötu ja 1,6 blokki.

Ülikoolikorvpallis Thomas kolmesejoone tagant korvi üldse ei vaadanud, kui sooritas kogu nelja aasta jooksul kaugelt vaid ühe pealeviske. Vabavisketabavus oli mehel kolledžikarjääri peale kokku 56,7%. Kahestel oli mehe tabavusprotsent viimasel hooajal 54,2%. Thomas on Wake Foresti ajaloos üks neljast mängijast, kes kogunud üle tuhande lauapalli. Tema 1061 lauapalli annab vastavas edetabelis neljanda koha, teisel real asub 1570 lauapalliga legendaarne Tim Duncan. 

Kuigi Thomas NBA draftis valituks ei osutunud, pääses ta 2016. aastal Minnesota Timberwolvesi eest pallima NBA suveliigasse, kus ta Las Vegases toimunud turniiril kogus 6 kohtumisega keskmiselt 20,9 minutiga 4,5 punkti, 6 lauapalli ja 1,5 vaheltlõiget.

Hooajal 2016/17 alustas Thomas profikarjääri Euroopas, kui sõlmis lepingu Türgi kõrgliigatiimiga TED Kolejliler, kus 27 kohtumisega sai kirja keskmiselt 31,5 minutiga 11,4 punkti, 7,7 lauapalli, 3,3 söötu ja 1,2 vaheltlõiget.

Edasi siirdus toona 23aastane mängumees Hispaania kõrgliigatiimi Bilbao Basket, kus tema roll pisut vähenes, kuid statistikanumbrid olid sellele vaatamata üsna korralikud. 24 mänguga tõi ta keskmiselt 20,1 minutiga meeskonna heaks 8,7 punkti, 5 lauapalli, 1,2 söötu ja 1,1 vaheltlõiget.

Hooajast 2018/19 leiab Thomase nime tagant kaks sissekannet, kui Kreeka kõrgliigaklubi Lavrio eest pidas ta neli kohtumist ja Iisraeli meistriliigasatsis Eliati Hapoel pidas vastu kaks mängu. Möödunud hooajal pallis ta Argentina kõrgliigas Penaroli tiimis, kus 11 kohtumisega sai kirja keskmiselt 31,5 minutit, 13,9 punkti, 9,5 lauapalli, 2,6 söötu ja 1,4 blokki.

Profikarjääri jooksul pole Thomas kaugviset oma arsenali lisanud ning nii kaheste- kui vabaviskeprotsent on mehel olenevalt hooajast oluliselt kõikunud. Kui Türgis tabas ta väljakult vaid 48,2%, siis Hispaania kõrgliigas 61,8% ja Argentinas koguni 62,5%.’

BC Kalev/Cramo abitreener Indrek Reinbok: “Meie jaoks oli ta esimest korda radaril 2018. aasta sügisel. Heast ülikoolist mängumees, kelle vanemad on samuti korvpalliga kokku puutunud. Ülikoolis tegi väga soliidsed numbrid, Euroopasse tulles mängis alguses korralikes klubides Türgis ja Hispaanias. Hiljem on ringi seigelnud. Tegemist on vasakukäelise pikaga, kes toob platsile energiat. Käib ja võitleb lauapallide eest ning tal on väga soliidne pick and roll ja low post mäng.”

 

Tartu Ülikooli korvpallimeeskonna mängujuhi rolli asub Akroni ülikooli algiivisikumees Channel Banks. 193cm pikkune Channel Banks alustas mullu kõigis Akroni ülikooli meeskonna mängudes ning viskas keskmiselt 10,8 punkti ja andis 1,5 korvisöötu. Banksi meeskond Akron Zips võitis NCAA D1 taseme Kesk-Ameerika konverentsi põhiturniiri ja oli seega play-offideks parima asetusega, aga viiruse leviku tõttu jäid play-offid mängimata.

Tartu Ülikooli meeskonna peatreener Toomas Kandimaa ootab Banksilt teravust rünnakul. „Channel Banks on pigem nn combo guard ehk mitte päris puhas mängujuht, vaid selline, kes suudab täita nii mängujuhi kui viskava tagamängija ülesandeid. Tal on küllaltki hea kaugvise, suudab teha teravust ning luua teistele võimalusi. Ma usun, et selline mängija peaks meeskonna joonisesse hästi sobima ja rünnakute teraviku enda peale võtma,“ sõnas Kandimaa klubi kodulehel.

Channel Banks peaks Eestisse jõudma juba sel nädalal, kui reiside puhul kõik asjad klapivad. Pärast koroonatesti viibib ta kahenädalases isolatsioonis ja seejärel on ta pärast kordustesti tulemuste teada saamist valmis meeskonnaga liituma.

 

Rapla meeskonnaga liitus möödunud hooajal Austria kõrgliigas mänginud Saimon Sutt! Kuigi paljud mäletavad varasematest hooaegadest Sutti Pärnu korvpallimeeskonna vormis, siis tegelikult alustas noormees mängimist Tartus, kus ta on varasemalt kokku puutunud ka Rapla peatreeneri Toomas Annukiga.

“Treenerina hindan kõrgelt Saimoni mitmekülgsust ja korvpalli alaseid oskuseid, lisaks on nüüd olemas omajagu kogemusi, mis lubavad temast loota Rapla tiimi ühte liidermängijat.”

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee