WRC

BLOGI JA GALERII | Ott Tänak näitas koduradadel võimu ja võitis Lõuna-Eesti ralli 

Ohtuleht.ee, 23. august 2020 20:17
Lõuna-Eesti ralli.Foto: Aldo Luud
Pühapäeval toimus Lõuna-Eesti ralli, kus olid stardis pea kõik maailma tippsõitjad. Koduradadel näitasid võimu Ott Tänak ja Martin Järveoja, kes võitsid kaheksast kiiruskatsest seitse ning lõpetasid kokkuvõttes esikohal.

Algselt kahepäevaseks planeeritud Lõuna-Eesti ralli lühendati Terviseameti ohuhinnangu tõttu ühepäevaseks. Võistluse esimene katse algas pühapäeva varahommikul, kokku sõideti kaheksa kiiruskatset. 

Rallit valitses Hyundai piloot Ott Tänak, kes võitis kaheksast kiiruskatsest seitse. Eestlasele suutis ainsana konkurentsi pakkuda Kalle Rovanperä, kes suutis Tänaku eest ära napsata kuuenda kiiruskatse võidu. Kuid ralli lõpuks jäi mehi lahutama 13,7 sekundit.

Kolmandana finišeeris Toyotaga sõitev Sebastien Ogier ning algselt lõpetas neljandana Tänaku meeskonnakaaslane Thierry Neuville.Hiljem teatasid võistluse korraldajad, et belglane hilines kuuendal katsel kontrollpunkti, mistap määrati talle poolteist trahviminutit, mis langetas ta kokkuvõttes viiendaks. Nii tõusis ühe koha võrra kõrgemale Fordi roolinud Esapekka Lappi.

Lõuna-Eesti rallil viiendal katsel tegi suurel kiirusel avarii Toyota piloot Elfyn Evans, kes hoidis enne õnnetust üldarvestuses neljandat kohta. Õnneks pääses britt avariist vigastusteta.

Ralli ametlik paremusjärjestus:

Lõuna-Eesti ralli Foto: Ekraanitõmmis
19:01

Ralli lõppseis:

Ralli lõppseis (Ekraanitõmmis)
19:00

Kaheksanda kiiruskatse tulemused:

18:59

R5 arvestuses võidab Huttunen, kes suudab viimasel katsel edestada Grjazinit 4,4 sekundiga. "Väga hea ralli minu jaoks. Leidsime väga head seaded ja see aitas," sõnas soomlane.

18:57

Üldkokkuvõttes neljandaks jäänud Neuville lõpetas neljandana ka viimasel kiiruskatsel. "Väga keeruline nädalavahetus. Meil oli väga palju muresid esimesel läbimisel. Me väga palju riske ei võtnud, kuna olime esikohakonkurentsist väljas. Proovisime läbi päeva erinevaid seadeid ja see on WRC-rallit arvestades hea asi," tõdes Tänakule 4,8 sekundit kaotanud belglane.

18:52

"Oleme auto kallal pikalt töötanud, nüüd on aeg teha masinat ja ennast teravamaks. Aitäh korradajatele suurepärase ralli eest. Kõige kõvem konkurents, mis mul Eestis on olnud," sõnas Tänak finišis.

18:49

Tänak võidab ka viimase katse! Aeg 6.56,2, mis on 2,9 sekundit kiirem kui seni kiiruskatset juhtinud Ogier'l ja kokkuvõttes tuli edumaa teisel kohal lõpetanud Rovanperä ees 13,2 sekundit. 

18:45

Ohoh! Midagi uut! Esimest korda suutis Rovanperä olla kiiruskatsel aeglasem kui Ogier. Tõsi, prantslane juhib kiiruskatset 0,1 sekundiga, aga siiski..

18:44

"See oli väga hea päev. Oluline on olla võimalikult hea kahe nädala pärast. Maailma viis parimat rallisõitjat oli kohal, mistap olnuks häbi eemale jääda," võttis finišisse jõudnud Ogier võistluse kokku.

18:41

Ja ongi mehed viimasel katsel, nendest Esapekka Lappi ka finišis. "Oleme päris kaugel ideaalsest. Loodetavasti leidsime midagi, mida saame kasutada WRC-rallil. Tehaseautoga oleme kiiremad," sõnas Lappi, kes suure tõenäosusega lõpetab võistluse viiendana.

18:26

Seis enne viimast kiiruskatset:

Lõuna-Eesti ralli üldseis enne viimast kiiruskatset (Ekraanitõmmis)
18:09

Kõva tõusu üldkokkuvõttes tegi ka Georg Gross, kes tõusis üheksandalt kohalt kuuendaks. Tõsi, tema istumise all on WRC masin ning ta tuhises mööda R5 autodest, aga võike võit igaljuhul!

18:05

"Tegime katsel mõned vead. Polnud ideaalne läbimine, aga täiesti okei," sõnas R5 arvestuse senine liider Nikolai Grjazin. Kuna tema tiimikaaslane Jari Huttunen sõitis katse läbi pea neli sekundit kiiremini, siis enne viimast katset on kahe Hyundai R5 masina vahe 1,1 sekundit. Nende kahe mehe vahel läheb veel andmiseks!

17:59

Thierry Neuville sõitis välja kolmanda aja ning selgitas ralliraadiole, mida nad pikalt eelneva katse järel remontisid. "Oli probleem veepumbaga, mis ei töötanud. Pidime tagasi hooldusesse jõudma, et see korda teha. Aga nüüd näib kõik toimivat," selgitas Hyundai piloot.

17:58

Tänakult küsiti, et millal saab sõitja testimise ära unustada ja mõelda rallisõitmisele. "Ma usun, et kahe nädala pärast," vastas Tänak, vihjates, et hetkel käib peamine töö siiski Rally Estonia nimel.

17:56

Tänak läheb katsel liidriks, edestades noort soomlast 1,2 sekundiga. Aeg 6.33,0 tähendab ühtlasi, et üldarvestuses kasvas saarlase edu nüüd 10,7 sekundile.

17:54

Rovanperä on seitsmenda kiiruskatse finišis kohal ajaga 6:34.2, millega ta edestab 2,2 sekundiga Ogier*d ja enam kui 10 sekundiga Esapekka Lappit.

"Õpin kogu aeg, kuna see on selle masinaga alles teine võistlus kruusal," sõnas Rovanperä. "Teisel läbimisel polnud tunnetus nii hea, loodetavasti asi paraneb"

17:50

Suure avarii teinud Evans jõudis hooldusalasse tagasi ja näib, et mehega on kõik korras. "Lõikasime kiires kurvis liiga vara ja liiga palju sisse. Kahjuks oli rohus midagi peidus ja see paiskas meid puudesse," sõnas ta Toyota pressimeeskonna vahendusel.

"Oli päris suur avarii, aga meiega on kõik korras. Kindlasti oli väga hea siia tulla ja autot katsetada. Kahju, et see varakult lõppes, aga saime väga palju olulist infot ja ootame väga Rally Estoniat."

17:46

Üldjoontes on Lõuna-Eesti ralli seis ääretult põnev. WRC arvestuses juhib Tänak Rovanperä ees vähem kui 10 sekundiga. Veel hullumeelsem on seis R5 arvestuses, kus esinelik mahub vaid 8,1 sekundi sisse. Hetkel juhib venelane Gryazin, kelle seljataga on Huttunen (+4,9), Pietarinen (+5,6) ja Veiby (+8,1). M-Spordi tehasepiloot Teemu Suninen hoiab antud arvestuses kuuendat kohta, kuid talle hingab kuklasse meie Georg Linnamäe.

17:42

Ralli lõpuni on veel kaks kiiruskatset, nendest eelviimasele on masinad juba startinud. Esimeste aegadeni läheb natuke aega, mistap seni võite lugeda Esapekka Lappi mõtteid M-Spordi hetkeseisust.

 

16:26

"Veeloigud polnud liiga üllatavad. Tee pehme ei tundu," sõnas Tänak peale kuuendat katset ralliraadiole. Mitmed teised tippsõitjad pidasid samas katset päeva kõige keerulisemaks, sest nende jaoks tulid mõned loigud üllatusena. Nende hulgas pööras sellele tähelepanu ka Kalle Rovanperä.

"Siiani kõige keerulisem, sest olid kohad seisva veega. Ühes kohas tegin vea, auto läks pikaks ja kaotasin aega, aga üldjoontes oli hea katse," kirjeldas katsevõidu võtnud soomlane.

16:20

"Mul oli tervel katse probleeme, üritame need ära parandada," ütles Neuville peale kuuendat kiiruskatset. Belglane putitaski finišis pikalt oma masinat, kuid sai lõpuks oma Hyundai liikuma. Mehe õnneks siirduvad autod hooldusalasse ning järgmise katseni on aega enam kui tund.

16:08

Üldseis:

16:07

Kuuenda kiiruskatse tulemused:

15:56

Rovanperä rikkus Tänaku viiekatselise võiduseeria, sest eestlane jõudis finišisse 0,6 sekundit kehvema ajaga.

15:53

Rovanperä sõidab välja parima aja, edestades Ogier'd 2,7 sekundiga.

15:52

Ogier: "Mulle oli see raske katse, terve ralli peale kõige keerulisem. Olid mõned suuremad hüpped, oli lõbus sõita."

15:50

Ogier sõidab edestab Neuville'i 8,0 sekundiga.

15:48

Neuville: "Mul oli terve katse vältel raskusi, pean nüüd vaatama, kas saan asjad korda."

15:47

Neuville ja Lappi on finišis, belglane edestas soomlast 2,8 sekundiga.

15:36

Algab kuues kiiruskatse.

15:35

Fotosid Evansi avariijärgsest masinast:

15:22

5. kiiruskatse tulemused:

15:21

Üldarvestus:

15:19

Elfyn Evans tegi 10. kilomeetril jõhkra avarii, ent paistab, et mehed jäid terveks.

15:07

Tänak on aga nobedam. Ogier' aja lööb ta üle 4,4 sekundiga, seljataha jääb ka Rovanperä (+2,6).

15:00

Finišisse on jõudnud Ogier, kes edestab Neuville'i (+5,5) ja Lappit (+12,8).

14:40

Algamas on viies kiiruskatse. Vahepeal käis Lõuna-Eesti teedest muljetamas kuuekordne maailmameister Sebastien Ogier:

13:46

Meenutus kolmandast katsest, mida paljud piloodid väga raskeks pidasid:

— Valmar Viisel (@paddocknews) August 23, 2020

13:36

Üldseis:

13:35

Neljanda kiiruskatse tulemused: 

12:58

Järgmine katse algab kell 14.44. Kohe jagame ka ülevaadet neljandast kiiruskatsest ja üldseisu.

12:57

15. kohal lõpetanud Raul Jeetsi kommentaar: "Ümber läks auto! Aeglane koht, auto läks lollisti ümber. Suured tänud fännidele, aitasid meid ratastele."

12:53

Tänak katse järel: "Polnud viga, saanuks paremini. Tingimused on hetkel rasked."

12:46

Rovanperä tunnistas, et eelmine kiiruskatse ehmatas ta ära, seega valmistuti järgmiseks pisut teisiti: "Muutsime raskete tingimuste tõttu veidi oma plaane. Olin alguses natuke ettevaatlik, arvasin, et tuleb keeruline [katse], aga ei tulnud."

12:43

Soomlast edestas ta 1,4 sekundiga, üldarvestuses kasvatas aga edu 7,5 sekundile.

12:42

Aga Tänak sõidab nüüd Rovanperä aja üle, saades kirja 5.15,6.

12:41

Alanud on ka neljas kiiruskatse, kus finišisse on jõudnud neli meest, kellest kiireim Rovanperä. Soome talent edestab Ogier'd, Neuville'i ja Evansit. Paistab, et erinevalt eelmisest katsest, jäid ralliässad sel korral rajaga rahule.

12:27

Üldseis:

12:24

Kolmanda kiiruskatse tulemused:

12:07

Gross teeb aga hea sõidu, kaotades Tänakule 21,5 sekundiga, ent tõustes üldarvestuses mööda Suninenist. Tõsi, Soome äss kihutab mäletavasti R5-masinaga.

12:05

Tänak pärast kolmandat kiiruskatset: "See oli hullem kui ma arvasin. Ma polnud selleks valmis, peame paremini tegutsema."

12:05

Tänak jõuab finišisse aga parima ajaga, kindlustades ühtlasi kolmanda järjestikuse katsevõidu. Rovanperä jääb seega napilt teiseks (+0,2).

11:58

Rovanperä tõuseb liidriks ajaga 5.17,3, talle järgneb Neuville (+2,9).

11:56

Ogier: Tee on halvas seisukorras. Katse alguses on tee peal auto, mis on küllaltki ohtlik, meil polnud selle kohta infot. Kaotame nüüd aega."

Evans: "Teel oli raskusi, tundsin, et lohisesime kogu aeg. Väga keeruline."

11:54

Nii Ogier kui ka Evans, kes prantslast 0,3 sekundiga edestada suutis, kurtsid, et rada on kehvas seisus.

11:52

Ogier on finišis ajaga 5.21,8.

11:42

Aga peagi on algamas kolmas kiiruskatse.

11:41

Neuville kaotab Tänakule kahe kiiruskatse järel 13,9 sekundiga ja usub, et sellele on loogiline põhjendus olemas:

11:09

Tänaku muljed pärast kahte kiiruskatset:

11:02

Väike klipike ka Neuville'i stiilinäitest:

10:24

Vabandame, väike eksitus. Kolmas kiiruskatse algab siiski kell 11.44, 10.28ks jõuavad masinad aga hooldusalasse.

10:23

Ja siin on üldseis kahe kiiruskatse järel:

10:21

Väike viivitus, aga siin on teise kiiruskatse tulemused. Kolmas peaks algama seitsme minuti pärast.

10:07

Gross kaotab Tänakule 33,3, Suninen 31,9 sekundiga.

10:03

Lappi sõidab välja kuuenda aja (kaotust Tänakule +14,6 sekundit).

10:01

Tänak näitab aga taas parimat minekut, tõustes ajaga 5.19,2 uueks liidriks.

09:58

Rovanperä tõuseb liidriks, ajaga 5.23,3, edestades Evansit 1,8 sekundiga. Neuville on hetkel neljas (+3,3).

09:54

Finišis on Evans ja Ogier. Walesi piloot edestab kuuekordset maailmameistrit 0,7 sekundiga.

09:47

Sellel katsel on siis pikkust 10,47 km, ehk rada on 0,9 km võrra lühem kui esimese puhul.

09:46

Ogier on rajal ehk teine kiiruskatse sai alguse!

09:31

Teine kiiruskatse algab kell 9.45.

09:26

Avakiiruskatse esikuuik:

09:24

Suninen, kelle kasutada on täna R5-auto, tõuseb ise seitsmendaks, kaotust Tänakule 34,2 sekundit.

09:23

Georg Gross, kes samuti WRC masinaga kihutab, finišeerib 7. ajaga, kaotades Tänakule 35,3 sekundiga.

09:20

M-Spordi piloot Lappi jääb Tänakule alla 13,7 sekundiga.

09:18

09:16

Tänak läheb liidriks, aeg 5.22,4!

09:14

Rovanperä tõusis liidriks, ajaga 5.24,2. Rajale pääses aga Tänak.

09:12

Neuville jääb Ogier'le alla aga 3,6 sekundiga.

09:10

Ogier jõudis finišisse ajaga 5.25,3, teisena startinud Evans jääb talle alla 0,1 sekundiga.

09:09

Paistab, et öösel maha tulnud vihm on teed teinud libedaks.

Conditions on SS1. Overnight rain has made the stages quite wet. Less dust, better for the spectators but slippery for the drivers.#LERally https://t.co/zfHTh9EHY0

— Karlip 🚗 (@Karlip1) August 23, 2020

09:08

Selline on tänane stardijärjekord. WRCs kaasa löövate pilootide jaoks on see paika pandud MM-sarja üldarvestuse järgi, ehk esimesena alustab kuuekordne maailmameister Sebastien Ogier, kes on juba rajal. Tänak asub kihutama viiendana.

09:06
08:49

Tere taas, rallisõbrad! Kihutamine hakkab pihta kell 9.01 ehk vähem kui 15 minuti pärast.

23:11

Veel liikuvat pilti testikatselt. Pühapäeva hommikul algab juba päris ralli!

21:36

16:43

Testikatse lõplikud tulemused:

14:55

Teemu Suninen jagas testist pardakaamera ülesvõtet. Paslik oleks vist manitseda, et ärga seda kodustes tingimustes järgi tehke.

14:50

Testiaegadest jääb muidugi silma, et Hyundaid läbisid kilomeetreid märgatavalt rohkem kui Toyota masinad. Eks homne päev näitab, kas Tänak-Neuville'l oli erinev taktika või nad alles otsivad häid seadeid.

Toyota mees Evans kirjutas igatahes Instagrami, et neil on kõik igati tiptop.

14:48

Ja tulid ka Uus-Saaluse testikatse senised ajad. Kõige kiiremat sõitu näitas Ogier, viienda aja välja kihutanud Tänak kaotas talle kolme sekundiga. Tõsi, need on ainult testikatsed ja liialt suuri järeldusi ei tohiks neist teha.

13:36

Stiilinäiteid rallipargist

12:41

11:55

Eeldatavasti kõige õnnelikum mees täna on Teemu Suninen. Kuigi ta peab leppima lahjema Ford Fiesta R5 masinaga, siis vähemalt saab ta üle pika-pika-pika aja taas rooli. Mees tõdeb ka ise, et tunneb end autos hästi.

11:53

Ja siit ka mõned Tänaku stiilinäited kruusalt

11:52

Tänak fikseeris Instagramis oma osaluse ära. Tõdeb temagi, et tegu on soojendusega järgmiseks MM-etapiks

11:49

Õhtulehe ralliblogi alustab! Kahe päeva jooksul toome teieni kohapealseid muljeid nii pildis kui kirjas. 

Laupäeval aja peale ei sõideta, kuid Lõuna-Eesti teedel annavad kuuma FIA 1. prioriteediga sõitjad ja WRC-autoga startivad osalejad. Nendeks on Ott Tänak (Hyundai), Thierry Neuville (Hyundai), Sebastien Ogier (Toyota), Elfyn Evans (Toyota), Kalle Rovanperä (Toyota), Esapekka Lappi (M-Sport), Teemu Suninen (M-Sport) ja Georg Gross.