Naomi Osaka.Foto: Adnan Abidi/Scanpix
Toimetas Kadi Parts 27. august 2020 08:47
Cincinnati tenniseturniiril poolfinaali jõudnud Naomi Osaka teatas oma Twitteri kontol, et kavatseb poolfinaali boikoteerida, sest tahab tähelepanu tõmmata mustanahaliste diskrimineerimisele.

Osaka oli eilses veerandfinaalis 4:6, 6:2, 7:5 parem Eesti esireketist Anett Kontaveidist. Kuigi eestlanna jaoks on turniir lõppenud, ei näe poolfinaalis ka Osakat. „Nagu paljud teist teavad, peaksin ma homme mängima oma poolfinaali,“ alustas 22aastane Osaka postitust oma Twitteri kontol.

„Olen küll sportlane, aga eelkõige olen mustanahaline naisterahvas. Ning mustanahalise naisterahvana tunnen, et hetkel ei peaks vaatama minu tennisemängu, sest leidub palju tähtsamaid asju, mis vajavad meie kohest tähelepanu. Ma ei oota, et minu mängust loobumine tooks kaasa drastilisi muudatusi, aga kui suudan valgenahaliste inimeste domineeritavas spordis tekitada diskussiooni, on see juba samm õiges suunas,“ kirjutas Osaka.

Maailma endine esireket lõpetas oma postituse selliselt: „Mul hakkab tõeliselt halb, kui näen, kuidas politsei paneb jätkuvalt mustanahaliste suhtes toime genotsiidi. Olen väsinud sellest, et iga päev tekib internetis juurde uusi teemaviiteid (mis viitavad politseinike käe läbi viga saanud mustanahalistele- toim) ning olen eriti väsinud sellest, et pean seda vestlust pidama ikka ja jälle. Millal kunagi see kõik lõppeb? #JacobBlake, #BreonnaTaylor, #ElijahMcclain, #George Floyd.“

Kõik Osaka postituses kasutatud teemaviited on politseinike käe läbi hukkunud või vigastada saanud mustanahaliste nimed. 23aastase Elijah Mcclaini elutee lõppes eelmisel aastal, Breonna Taylor ja George Floyd hukkusid tänavu kevadel, Jacob Blake’i tulistati möödunud pühapäeval seitse korda ja ta jäi ellu, kuid ilmselt on elu lõpuni halvatud.

Osaka pole ainus, kes taaskordse mustanahalise tulistamise valguses on asunud protesteerima, sama tegid täna öösel ka NBA mängijad. Nimelt keeldusid play-off'is väljakule tulemast Milwaukee Bucksi mängijad, sest Blake’i tulistamise koht Kenosha linn asub Milwaukeest tunnise autosõidu kaugusel.

Tulles tagasi tennise juurde, siis täna Cincinnatis mänge ei peeta. Turniiri Twitteris avaldati postitus, milles ühineti protestidega. Postituses seisab seegi, et pärast protestipausi jätkuvad poolfinaalid homme. Naiste üksikmängus oleks Osaka pidanud kohtuma belglanna Elise Mertensiga, teises poolfinaalis lähevad vastamisi Johanna Konta ja Victoria Azarenka.