Talisport

Kristjan Ilves võistles Norras uues formaadis: huvitav, aga paganama raske! 

Mart Treial, 14. september 2020 13:48
Kristjan Ilves.Foto: Martin Ahven
Kahevõistleja Kristjan Ilves (24) katsetas möödunud nädalavahetusel vormi Lillehammeris toimunud Norra meistrivõistlustel, kus sai kronoloogilises järjekorras 3., 4. ja 6. koha.

Esimesel võistluspäeval saavutas Ilves hüppemäel 130meetrise õhulennuga päeva teise tulemuse, kuid langes 10 km pikkusel rullsuusarajal päeva 8. ajaga kolmandaks. Võitja Jens Luraas Oftebro finišeeris 46,3 ja Jörgen Graabak 13,2 sekundit enne Ilvest.

Samal teemal

Teisel päeval oli kavas uudne formaat: esmalt vabatehnikasprint ja seejärel suusahüpped normaalmäelt. Sprindis jõudis Ilves poolfinaali, kus jäi viie mehe seas neljandaks. Hüppemäel tegi ta 98,5 meetri pikkuse õhulennu, mis kergitas ta punktitabelis seitsmendalt positsioonilt neljandaks. "Oli huvitav, polegi varem sellist asja teinud," kommenteeris Ilves telefonitsi Õhtulehele uut võistlusformaati.

Kui murdmaasuusatajad sprindivad enamasti mõnisada meetrit üle kilomeetri, siis kahevõistlejad uhasid Lillehammeris 800 meetrit. "See on väga rõve distants," märkis Ilves. "Põhimõtteliselt poolteist minutit tuleb vajutada nii palju, kui torust tuleb. See on paganama raske. Üllatavalt raske. Läksin proloogi maru suure hooga sõitma, aga viimased 150 meetrit tõmbas ikka päris kangeks."

Kolmandal päeval ehk eile oli kavas traditsiooniline normaalmäevõistlus: üks suusahüpe ja 10 km rullsuuskadel. Ilves lendas 105,5 meetrit, mis andis talle Harald Johnas Riiberi järel 0,1 punktiga teise koha. Ent rullidel oli Ilves alles päeva 13. mees – kaotas nooremale vennale Andreaselegi 3,6 sekundiga – ja langes kuuendaks. Andreas Ilves sai Lillehammeris vastavalt 14., 19. ja 13. koha.

Ettevalmistusperioodiks Norrasse kolinud ja kohaliku koondisega treeniv Kristjan Ilves sai võistlustelt tagasisidet, et hüpped on praegu stabiilsed. "Esimese kahe päeva hüpped polnud tegelikult kõige paremad, aga ikkagi suutsin olla esimesel päeval teine ja teisel päeval hüppepunktide poolest parim," arutles ta.

"Viimase päeva 105,5 meetrit väikselt mäelt andis päris hea enesekindluse, et hüppemäel tehtud töö on vilja kandnud. Selle üle on väga hea meel."

Rullsuusatamise kohta märkis ta, et pole võistlusettevalmistust teinud. "Kõik intervallid on olnud pikemad ja keskmise tsooniga. Oli lihtsalt väga äge lõpuks vaadata, kui palju keha välja kannatab. Esimese päeva sõit meeldis kõige rohkem, nii taktikaliselt kui ka tunde poolest. Viimasel päeval olin juba natuke väsinud."

Võistlustelt jäid eemale maailma parim kahevõistleja Jarl Magnus Riiber, kes naasis hiljuti pärast mitme kuu pikkust vigastuspausi hüppemäele, ja Magnus Krog, kes haigestus enne nädalavahetust.

Viimased poolteist kuud on Ilvesel sujunud rutiinse töö vaimus. Hüppetreeningutesse tekkis küll vahepeal kahe ja poole nädalane paus, kuid nagu võistlused näitasid, pole sellest probleemi. Augusti lõpus veetis ta nädala merepinnast 1100 meetri kõrgusel asuvas Skeikampenis laagris, kus tegi kõvasti murdmaatrenne.

Järgmised poolteist kuud veedab Ilves suure tõenäosusega Trondheimis. 

Samal teemal

31.06.2020
Soomlased püüdsid Kristjan Ilvese kaudu Norra koondise saladusteni jõuda
31.06.2020
Kristjan Ilves naudib Norras uusi hüvesid: elan spordi mõttes unistuste elu