Jalgpall

Jalgpalliliit palub valitsuselt kolmandate riikide koondiste jaoks eriluba 

Toimetas Kadi Parts, 22. september 2020 08:43
Eesti koondis septembri alguses kodus Gruusiaga mängimas.Foto: Erki Pärnaku
Eesti Jalgpalli Liit esitas eile vabariigi valitsusele taotluse, et oluliste koondisemängude jaoks oleks võimalik riiki lühiajaliselt siseneda kolmandate riikide kodanikel.

Hetkel on Eestisse sisenemine jätkuvalt piiratud välismaalastele, kes tulevad väljastpoolt Euroopa Liidu või Schengeni liikmesriike ning Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriiki. Neile kehtib Eestisse sisenemisel 14-päevane liikumisvabaduse piirang, millest ei vabasta ka eelnev koroonaviiruse vastu testimine või testimine piiril.

Samal teemal

Nende piirangute valguses selgus eelmisel nädalal, et täna kavas olev naiste jalgpallikoondise kodumäng Venemaaga ei toimugi Tallinnas A. Le Coq Arenal, vaid hoopis Lätis.

Naiste A-koondist ootab sel sügisel ees veel üks kodumäng, kui 27. novembril peaks külla sõitma Türgi. Ja naised pole ainsad, kes tahaksid sügisel kodus mängida: meeste A-koondis peaks oktoobris võõrustama nii Põhja-Makedooniat kui Armeeniat, noormeeste U21 koondis peaks mängima Serbiaga.

Piirangute valguses on vägagi võimalik, et neid mänge peetakse samuti Eestist väljaspool. Selle vältimiseks esitas EJL eile peaminister Jüri Ratasele ja kultuuriminister Tõnis Lukasele taotluse, et kolmandate riikide rahvuskoondised võiksid lühiajaliselt siiski Eestisse külla tulla.

EJLi taotlus oli järgnev:

„Käesolevaga taotleb Eesti Jalgpalli Liit Eesti Vabariigi valitsuselt erisust, millega lubatakse Eestisse isolatsioonikohustuseta siseneda kolmandate riikide jalgpalli rahvuskoondistel Euroopa Meistrivõistluste valikmängude raames.

Eesti on hetkel ainus riik Euroopas, kes pole loonud oma rahvuskoondisele vöimalust (nn. koridori) mängimaks kõiki kodumänge oma koduriigis, kusjuures mängude toimumine toetab ka turismisektorit.

Eesti Jalgpalli Liidu jaoks tähendaks eelpool nimetatud nelja mängu pidamine välismaal ligi 200 000 euro suurust lisakulu (tellimuslennud, staadionid, teleülekanded, majutus, transport, mängukorralduskulud).

Köik mängud toimuvad üle-euroopalist ranget koroonaviiruse vastase võitlemise juhendit (UEFA Return to Play Protocol) järgides, mis tähendab kõigile koondistele reisimist tellimuslennuga, ööbimist neljatärnihotellis eraldatud korrusel, liikumist ainult marsuudil Iennujaam-hotelI-staadion, näomaski kandmist kõigis avalikus ruumis viibimise hetkedel jms. Mängud peetakse pealtvaatajateta. Staadionid on jaotatud tsoonideks, kus delegatsioonidega kokkupuutuvate isikute arv on viidud miinimumini. Võistkonnad saabuvad Eestisse mängueelsel päeval ja lahkuvad koheselt mängujärgselt ehk Eestis viibimise periood on maksimaalselt 48 tundi.

Kõik Eestisse teistest kui ka kolmandatest riikidest saabuvad delegatsioonid on hiljemalt 48 tundi enne Eestisse väljalendu Iäbinud Synlabi poolt COVID—19 testitud ja Iäbivad kordustestimise Eestisse saabudes. COVID-19 testimist koostöös Synlabiga korraldab UEFA, kes edastab kõik andmed. Ühegi positiivse testi andnud inimese kaasamine mängu vöi selle korraldamisse ei ole võimalik.“

Taotluse esitas EJLi poolt alaliidu president Aivar Pohlak. Taotluse lõppu on lisatud palve valitsuse kiireks reageerimiseks, sest EJL peab Euroopa Jalgpalliliidule teatama järgmiste koondisemängude toimumiskoha hiljemalt 24. septembriks ehk ülehomseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee