Mart Treial, 7. oktoober 2020 20:49
HÄDA JA VILETSUS: Matvei Igonen korjas oma võrgust välja kolm palli.Foto: Robin Roots
Eesti meeste jalgpallikoondise agoonia jätkub. Pärast kolmapäevast 1 : 3 kaotust Tallinnas toimunud maavõistlusmängus Leedule ollakse võiduta juba 11 mängu järjest... „Kaua võib? Ma ei kannata!“ laulsid meie koondise fännid kohtumise üleminutitel.

Algus oli täitsa lubav. Eesti tuli hirmsa hurraaga peale ning debütandist ründaja Mark Anders Lepik pääses juba 2. minutil peaga löögile, ent suunas palli üle. Oli näha, et peatreener Karel Voolaid oli mehed häälestanud nina veri väljast võitlema. Tundus, et leedulased polnud nii agressiivseks alguseks valmis. Meeskondliku pressingu tulemusena said eestlased nii mõnegi palli vastase väljakupoolel kätte, kuid väravaks ei õnnestunud neid vormida.

Vahest parim võimalus avanes 8. minutil, kui Georgi Tunjov murdis õnnega pooleks vasakult äärelt läbi, andis madala tsenderduse trahvikasti, kuid Leedu kaitsja viskus Pavel Marini lähilöögile ette.

Paraku kiskus asi õige ruttu kiiva, nagu meie jalgpallikoondisel viimasel ajal juhtub. Leedu positsioonirünnakud ei kandnud terve kohtumise jooksul vilja, kuid kaks vasturünnakut tõid avapoolajal kaks väravat. Arvydas Novikovase 14. minuti värav algas sellest, et Marin trügiti oma värava lähistel palli pealt ära, kuid vasakkaitsja Henri Järvelaid oli selleks ajaks juba kaitsepositsioonist lootusetult väljas. 32. minutil mängis Leedu end keskväljalt kahe sööduga Eesti trahvikastis löögile. Esimene üritus tabas posti, kuid täiesti valveta Gratas Sirgedas lükkas tagasi põrkunud palli tühja võrku – 0 : 2.

Nagu sellest veel vähe oleks, algas teine poolaeg Eestile emotsionaalselt eriti kohutavalt. Kulus vaid 37 sekundit, kui Novikovas tegi seisuks 3 : 0 ja tõmbas meie meeste viimaselegi lootusepojale rasvase kriipsu peale.

Kui midagigi positiivset otsida, siis vähemalt lõpetas Eesti tänu Pavel Marinile seitsmemängulise väravapõua, kui Viljandi Tuleviku ääreründaja lõi palli 58. minutil viie meetri pealt suhteliselt tühja võrku. Eesti on nüüd Voolaidi ametiaja üheksas kohtumises löönud kaks väravat, kuid pole võitnud neist ühtki. Ainuke mittenegatiivne tulemus on võõrsil tehtud 0 : 0 viik Valgevenega.

Kokkuvõttes nägi 718 pealtvaatajat üht veidrat mängu, sest Leedul oli peale kolme värava sisuliselt vaid üks väga hea väravavõimalus. Samas jäi Eestigi rünnak kaotusseisus võrdlemisi hambutuks. Tõsi, keskkaitsja Märten Kuusk lõi palli kohe pärast 0 : 2 väravat Leedu võrku, aga suluseisust.

„Vajasime väga esimest väravat ja väga ajasime seda taga, et saada psühholoogiline eelis mänguks,“ sõnas Voolaid mängujärgsel pressikonverentsil. „Aga Leedul oli piisavalt kvaliteeti, et sähvatada meile vastu. Vaatasin just kõik väravad läbi, paras õnnetuste jada on. Sellist ,kõmm ja ilusti lahendatud kombinatsioooni, et kergitame kaabut, täna polnud.“

Ahjaa, 20aastane Flora tipuründaja Mark Anders Lepik ja 23aastane Paide linnameeskonna ääremängija Edgar Tur said kirja oma esimese koondisemängu.

20:51

Läbi. 3 : 1 Leedule.

20:47

Kohtunik lisab normaalajale kolm minutit.

20:34

Mängida jääb veel umbes 15 minutit. Midagi väga ohtlikku pole kumbki tiim vahepeal suutnud luua.

20:34

20:23

65. minut: Eesti tegi veel kaks vahetust: sisse tulid Sappinen ja Tur, lahkusid Liivak ja Lepik. Turile ühtlasi koondisedebüüt.

20:20

Meenutuseks, et täna on kummalgi tiimil võimalik teha kokku kuus vahetust.

20:19

Enne Eesti väravat tegid mõlemad meeskonnad vahetusi. Eesti vahetas välja Tunjovi, Järvelaiu ja Kuuse, sisse tulid äsja väravale eeltöö teinud Luts, Lilander ja Pürg.

20:15

Luts võitis vasakul äärel palli, saatis madala palli karistusalasse, pärast mõningat segadust jõudis nahkkera Marinini, kes selle tühja väravasse saatis.

20:14

58. minut: Eesti lööb ühe tagasi!

20:04

Järvelaidi tagasisööt Igonenile oli võrdlemisi nõrk, väravavahi väljalöök ebaõnnestus ning leedulased karistasid kohe ära. Novikovasele mängu teine värav.

20:02

Ja algab leedulaste väravaga. 3 : 0.

20:01

Alanud on teine poolaeg!

19:46

Tuleme 15 minuti pärast tagasi ning vaatame, ehk õnnestub seis ümber pöörata.

19:46

Poolaeg.

19:43

Kuigi Eesti on olnud domineerivam pool ja kindlasti ei saa öelda, et oleksime halvasti mänginud, siis Leedu vasturünnakud on olnud väga ohtlikud ning nendega pole suudetud kõige paremini toime tulla.

19:34

33. minut. Pall on leedulaste väravas, kuid kohtunik fikseerib suluseisu. Nii on.

19:34

32. minut: vasakult äärelt kiire kontrarünnak, pall väravaesisele, leedukas jõuab esimesena nahkkerani, saadab selle posti ning jätkuolukorras jõuab selleni Sirgedas.

19:32

2 : 0 Leedule.

19:30

Paraku jääb Tunjovi pall madalaks ning leedukad klaarivad selle küljeauti.

19:30

Palli taga on Järvelaid ja Tunjov.

19:30

Lepik meelitab üsnagi heast kohast vea välja.

19:20

Ainsalu saab karistusala joonelt löögile, ent Švedkauskas teeb suurepärase tõrje.

19:19

Pallivaldamisprotsent on Eestile 61 : 39.

19:18

Marin kaotas oma väljakupoolelt palli, leedulased pääsesid kiire läbisööduga trahvikasti, Käit lõikas seejärel Novikovase söödu vahelt, ent ründaja sai palli tagasi ning saatis mängijate vahelt rikošetist palli väravasse.

19:16

14. minut: 1 : 0 Leedule.

19:14

13. minut: leedulase kauglöök võtab ohliku rikošeti, ent Igonen on valvel ja püüab palli.

19:11

Tunjov sai õnnega pooleks kahest vastasest mööda ning saatis madala palli karistusalasse. Väravavaht puterdas nahkkera Marinile, kuid värava ees on liiga palju Leedu mängijaid. Eestil on esimese kümne minuti jooksul olnud kaks suurepärast võimalust juhtima minna.

19:03

Lepik saab väravaesiselt peaga löögile, paraku lendab pall tublisti üle. Eestil oli hea šanss juhtima minna.

19:02

Selline on leedulaste algkoosseis:

19:02

Pall on mängus!

18:01

Seega saab debüüdi kirja 20aastane Flora ründaja Mark Anders Lepik.

18:00

Tere, jalkasõbrad! Mänguni on veel umbes tunnike jäänud. Eesti tänane algkoosseis on järgmine:

Igonen - Järvelaid, Kuusk, Baranov, Teniste - Liivak, Ainsalu, Käit, Marin - Tunjov, Lepik