SUUR EDETABEL | Eesti jalgpallikoondise kõige naljakamad, ilusamad ja dramaatilisemad omaväravad

Eigo Kaljurand, 12. oktoober 2020, 22:17
Ragnar Klavan (number 15) on Eesti koondises löönud kolm omaväravat, millest kaks mahtusid tabelisse.Foto: Tiit Tamme
Taasiseseisvunud Eesti jalgpallikoondis on löönud kümmekond omaväravat. Otsa tegi lahti 1994. aastal Urmas Kirs Ukraina vastu ja seni viimase lõi Märten Kuusk möödunud pühapäeval kohtumises Põhja-Makedooniaga. Aga millised on Eesti vutiajaloo kõige naljakamad, ilusamad ja dramaatilisemad omaväravad? Õhtuleht selgitas välja!

Naljakate omaväravate top 3:

3. Ragnar Klavan

Mis toimus? 2014. aasta MM-valikmäng Ungariga ja kohtumise kümnes minut...

Kuidas omavärav löödi? Äärelt tuli süütu tsenderdus, mida Mikk Reintam otsustas miskipärast jõuga ära klaarida, kuid selle asemel lõi ta palli vastu Klavanit, kelle jalast see kukkus ristnurka. Kuigi värav oli humoorikas, siis mäng ise seda polnud, sest Eesti lagunes ja kaotas kohtumise 1 : 5. (värav kohe video alguses)

2. Märten Kuusk

Mis toimus? Rahvuste liiga mäng Põhja-Makedooniaga ja kohtumise avaminutid

Kuidas omavärav löödi? Eesti koondis sai teha enda esimesed neli järjestikust söötu, palli sai Märten Kuusk, kes pööras ümber ja veeretas selle tühja võrku. Sooritus lõi laineid ka välismaal.

International football never fails to produce gems like this hilarious own goal from Estonia. #ESTMKD pic.twitter.com/jLnufP1UE7

— Tomislav Globan (@tgloban) October 12, 2020

1. Janek Meet

Mis toimus? EURO 2000 valikmäng Tšehhiga, kus Eesti oli jäänud poolaja lõpuminuteiks 0 : 3 kaotusseisu

Kuidas omavärav löödi? Kodumeeskond pääses paremalt äärelt läbi ja söötis palli värava ette, kus polnud mitte ühtegi vastast, aga Janek Meet otsustas mänguvahendi kindlalt lati alla vajutada. Ühtlasi kandideerib ka vutikoondise ajaloo kõige arusaamatuma omavärava tiitlile. (alates 1.30)

Ilusate omaväravate top 3:

3. Raio Piiroja

Mis toimus? EURO 2012 valikmäng Põhja-Iirimaaga, mida Eesti juhtis 32. minutiks 2 : 0

Kuidas omavärav löödi?  Põhja-Iirimaa tsenderdas palli kasti, kust see sai ühe rikošeti ja lõpuks otsustas Raio Piiroja viimase mehena peaga palli puutuda. Kerge ripse oli nii ideaalne, et väravasuul seisnud Sergei Pareiko nägi olukorda, kuid oli täiesti võimetu. Samas omavärav mängu kulgu ei mõjutanud, sest kodutiim võitis kohtumise 4  :1. (alates 3.42)

2. Janek Meet

Mis toimus? 1997. aasta kohtumine Šotimaaga, kus Eesti kaotas poolaja vaid 0 : 1 ja pidas 51. minutini vapralt vastu.

Kuidas omavärav löödi? Mõneti sarnane Janek Meedi Tšehhi vastu löödud kolliga, sest taaskord tuli äärelt terav pass, millele kaitsja otsustas jala vahele panna. Aga Šotimaa mängus oli tema seljataga vastane ja eestlane suutis keerulisest asendist lüüa ühe puutega posti kõrvale. Eeldatavasti poleks ka ründaja suutnud olukorda nii ideaalselt lahendada. (alates 1.40)

1. Taavi Rähn

Mis toimus? EURO 2008 valikmäng Inglismaaga, kus Eesti oli jäänud 32. minutiks 0 : 2 kaotusseisu.

Kuidas omavärav löödi? Seda vist peab nägema, sest selle värava ilu on raske kirjeldada. Taavi Rähn, kes oli kastist meetri väljas, suutis palli peaga(!) suunata postipõrkest väravasse. Selliseid ilukolle ei näe tihti ja kui Rähn prooviks sama sooritust teha veel tuhat korda, siis vaevalt see uuesti õnnestuks. (alates 2.34)

Dramaatiliste omaväravate top 3:

3. Andrei Sidorenkov

Mis toimus? EURO 2012 valikmäng Sloveeniaga, kus kohtumise 66. minutiks polnud võrku sahistatud.

Kuidas omavärav löödi? Sloveenia ründaja sai kastis palli, lõi peale, kuid mänguvahend oli väravast selgelt mööda veeremas, kui Sidorenkov tegi pika sirutuse ja suunas selle võrku. See jäi ka kohtumise ainsaks kolliks. (alates 3.17)

2. Sergei Hohlov-Simson

Mis toimus? Eesti oli tegemas valikmängus imet, kui võõral väljakul mindi Hohlov-Simsoni löögist juhtima. Kuigi šotlased lõid 70. minutil ühe tagasi, siis kuus minutit hiljem mindi taas Maksim Smirnovi väravast ette ja ajaloo parima tulemuse tegemiseks oli vaja vastu pidada veel 14 minutit.

Kuidas omavärav löödi? Šotimaa riputas palli kasti ja Hohlov-Simson pani sellele pea nii õnnetult vahele, et teises suunas liikunud Mart Poom oli võimetu. Sellele 79. minutil löödud väravale lõi kodutiim kuus minutit hiljem veel ühe juurde ja Eesti pidi leppima 2 : 3 kaotusega. (alates 6.12)

1. Ragnar Klavan

Mis toimus? EURO 2016 valikmäng Šveitsiga, kus Eesti oli vapralt vastu pidanud 93 minutit. Sadakond sekundit varem raiskasid sinisärgid imelise võimaluse, kuid suurepärasest 0 : 0 viigist lahutas meeskonda vähem kui 60 sekundit.

Kuidas omavärav löödi?

Šveitsi koondise ääremängija Embolo murdis kasti ja pani terava palli värava ette, kust see põrkus Klavani jalale ja tühja võrku. See jäi sisuliselt kohtumise viimaseks puuteks ja Eesti pidi leppima erakordselt mõru 0 : 1 kaotusega. (alates 2.50)