Jalgpall

7 VÕTIT | Eesti võiduta seeria pikenes 13 matšini, aga koondise mängupilt aina paraneb 

Eigo Kaljurand, 14. oktoober 2020 23:59
Rauno SappinenFoto: Tiina Kõrtsini
Eesti meeste jalgpallikoondis viigistas Tallinnas A. le Coq Arenal toimunud Rahvuste liiga mängus Armeeniaga 1 : 1, mis tähendab, et võidurõõmu pole tuntud juba kuraditosin kohtumist järjest. Õhtuleht võtab kohtumise kokku seitsme küsimuse abil.

Kas klaas on pooltühi või -täis?

Pooltühi. Peale 3 : 3 viiki Põhja-Makedooniaga tõdes Rauno Sappinen, et väga raske on öelda, kas klaas on pooltühi või -täis. Armeenia kohtumise järel ta tõdes, et sellel korral oli tegu pooltühja anumaga.

Samal teemal

Eesti lõi rohkem ja paremaid võimalusi ning hoidis vastasest rohkem palli, mis võiks pakkuda põhjust rahuloluks, aga kauaoodatud 3 punkti jäid tulemata. Sinisärkide võiduta seeria 13 mängu pikkuseks ja viimasest kahest matšist jäi suhu mõru mekk.

Mis oli mängu kõige olulisem võitluspaar?

Mattias Käit ja Vladislav Kreida vs Henrih Mhitarjan ja teised Armeenia poolkaitsjad. Eesti keskväljaduo tegi senise koondisekarjääri parima kohtumise, sest AS Roma superstaar oli täiesti nähtamatu ja Armeenia ei suutnudki palli keerutada. Suur roll selles oli just 22aastase Käidi ja temast aasta noorema Kreida suurepärane matš, sest kaitses lõhuti vastaste söödumäng täielikult ja ründesuunal suudeti palli õigetesse tsoonidesse viia.

Arvestades seda, et sama kooslus toimis väga hästi ka Põhja-Makedoonia vastu, siis kas Eesti leidis lõpuks keskväljakoosluse, millega võib lootusrikkalt tulevikku vaadata? Loodame.

Mis oli koondise suurim murekoht?

Kontrate peatamine. Ehkki Armeenia positsioonirünnakutel ei suutnud kodusatsi väravat ohustada, siis Eesti jäi järjepidevalt hätta vastaste kontratega. Sellest tuli ka avavärav, kui Eesti karistuslöögi järel sai Armeenia jooksu, Edgar Babajan ja Tigran Barseghjan keerutasid omavahel palli ning viimane pani tsenderduse Kamo Hovhannisjani pea peale.

Kuigi suur osa kollist jääb Vlasi Sinjavski hingele, kes väravalööja maha magas, siis ohtlikke kontraid, kus sinisärgid ei suutnud vastaseid ära jagada, oli veel ja sama mure on silma jäänud varasemates mängudes. Kohtumise järel sõnas ka Mattias Käit, et see aspekt tuleb korda saada.

Kes oli mängu parim?

Värske Rauno Sappinen. Seni kuni Sappinen jõudis ees survet teha, oli Eesti ohtlik. Avaväravale, mille ta ise sisse toksas, eelnenud nurgalöök oli tema teenitud. Lisaks ohustas Sappinen veel kahel korral vastaste puuri, kui ta ei suutnud ära lüüa Taijo Teniste ideaalset tsenderdust ja ebaõnnestus ka nurgalöögijärgne kannaga suunamine.

Kuid eriti hakkas silma mehe põlemine ja tahtmine, sest ründaja andis igal võimalusel vastasele keha, suutis võita pikki palle, jooksis iga olukorra lõpuni ja tema surve ei lasknud Armeenia kaitsjatel mängu avada. Kui Sappinen teise poolaja keskel väsis ja välja vahetati, siis ei püsinud pall enam ees ja Eesti ründeteravus kadus.

Kes jooksis sinisärkidel lati alt?

Vlasi Sinjavski. Kui Põhja-Makedoonia vastu toimis Pikk-Sinjavski vasakäär suurepäraselt, siis Armeenia vastu jäi Flora mängija lahjaks. Vastaste avavärava puhul pidanuks ta märgatavalt paremini tegutsema, aga see polnud ainus kord, kui ta vastaste paremkaitsja jooksud maha magas. Samuti ei tulnud esimesel 45 minutil midagi välja ründes. Kuigi teisel poolajal Sinjavski hakkas vastaseid julgemalt ja õnnestunumalt ette võtma, siis üldiselt on 23aastasel äärel olnud ka paremaid päevi. 

Tuhka võiks pähe raputada ka pea kõigile vahetusmeestele, sest nende tulekuga kadus Eesti rünnakutel rütm ja loogika.

Mida rääkisid asjaosalised?

Kas tulemus ja viik jäi täna kripeldama? Mattias Käit: "Kindlasti. Oleks Makedooniat võitnud, olnuks täna punktiga igati rahul, aga kahjuks andsime kaks väravat Makedooniale ära. Täna vajasime kindlasti kolme punkti, kahjuks seda ei tulnud."

Kas Piiroja ütles kuu tagasi prohvetlikud sõnad?

"Platsil pole näha meeskondlikku tegutsemist. Kõik arvavad, et Piiroja on lolliks läinud, aga minu meelest võiks koondise ehitada kasvõi Flora baasilt, kuhu võtaks välismaalt juurde kaks-kolm meest. Mängupilt oleks tunduvalt parem," leidis Piiroja septembris, kui saadi kaotused Gruusialt ja Armeenialt.

Toona alustas kohtumistes 3 Flora jalgpallurit, kodumängus Armeeniaga oli kuuest poolkaitsjast ja ründajast viis Florast, lisaks alustas kaitses Märten Kuusk. Sama "rohe-valge" oli tiim Põhja-Makedoonia vastu.

Raske öelda, kas see on põhjus, aga Eesti koondise mängupilt on võrreldes kuutagusega paranenud ja platsil suudetakse teineteist paremini leida. Kas Voolaid jätkab sama lähenemist ka edaspidi, näeme 15. novembril, kui Eesti kohtub võõral väljakul Põhja-Makedooniaga ja kolm päeva hiljem sõidetakse külla Gruusiale.

Eesti - Armeenia 1:1 (1:1)
14. Rauno Sappinen - 8. Kamo Hovhannisjan

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee