Aivar Rehemaa.Foto: Stanislav Moshkov
Kadi Parts 3. november 2020 17:59
Eesti Antidoping määras täna Aivar Rehemaale ajutise võistluskeelu selle eest, et ta Soomes toimuva laagri jaoks palus abi Mati Alaverilt. Rehemaa nentis, et süüdistused on tema jaoks absurdsed ja alates homsest asub tema kaasusega tegelema üks Eesti tippadvokaat.

Suvel kandideeris Rehemaa Eesti murdmaasuusatamise koondise peatreeneriks, aga kui amet määrati Jaanus Teppanile, moodustas Rehemaa oma klubi A.R Pro Ski Team, kuhu ta koondas kohalikud suusatipud. Sel nädalal soovis tiimijuht viia oma hoolealused (Marko Kilp, Karl Sebastjan Dremljuga, Johanna Udras, Steve Vahi, Kaarel Kasper Kõrge, Martin Himma ja Margaret Peterson) laagrisse Soome Olosele. Selleks, et Eesti suusatajad saaksid laagriloa võimalikult varakult, pöördus Rehemaa dopinguvahendamise tõttu kriminaalkorras karistatud suusatreeneri Mati Alaveri poole.

„Küsisin ja uurisin Mati Alaveri käest võimalust, et saada seda läbi Soome suusaliidu. Ma ei osanud ette näha, et kutse saamine on kuritegu. See on tõesti minu viga. Lasin tal uurida, et kas meil oleks kuidagi võimalik saada ametlik kutse ja see oli kahe päeva pärast minu postkastis. Seal see asi lõppes ja ma ei osanud näha, et kus on probleem. Tuleb välja, et see on täna kuritegu,“ rääkis Rehemaa eile Õhtulehele.

Täna õhtul andis Eesti Antidoping (EAD) teada, et Rehemaale on tema tegevuse tõttu määratud ajutine võistluskeeld. EAD otsuse järgi rikkus Rehemaa Maailma dopinguvastase koodeksi reeglit 2.10, mis kõlab nii:

2.10 Keelatud seotus
Sportlase või muu dopinguvastase organisatsiooni volialasse kuuluva isiku kutsealane või spordist tulenev seotus sportlase mis tahes tugiisikuga:

2.10.1 kes kannab võistluskeeldu, juhul kui ta kuulub dopinguvastase organisatsiooni volialasse;.
Dopinguvastase reegli rikkumine võib kaasa ja võistlus- ja tegevuskeelu määramise. Vastavalt Eesti dopinguvastastele reeglite (edaspidi EAD reeglid) p 10.3.5. järgi kehtib dopinguvastase reegli 2.10 rikkumisel võistluskeeld kuni kaks aastat, mida võib vähendada kuni ühe aastani sõltuvalt süü astmest ja muudest asjaoludest.

Otsusest lähtuvalt määras EAD Rehemaale alates tänasest ajutise võistluskeelu, mis laieneb kõigile võistlustele, üritustele või muudele tegevustele, mida korraldab, kutsub kokku, volitab või tunnustab FIS, Eesti Suusaliit või mis tahes muu Maailma antidopingu koodeksit järgiv organisatsioon. EAD ootab Rehemaa selgitusi 13. novembriks.

Olose poole sõitev Rehemaa sõnas täna õhtul Õhtulehele, et seda asja ta nii ei jäta. „Minu jaoks on need süüdistused täiesti absurdsed,“ ütles Rehemaa. „Ma ei saa neist aru. Tänu sellele kinnitan, et alates homsest palkan ma ühe Eesti tippadvokaadi, kes hakkab mind esindama ja selle kaasusega aitama. See kõik on minu jaoks absurdsus,“ lisas Rehemaa.

Kuigi EAD süüdistusega endine suusataja nõus pole, ütleb ta siiski, et Eesti Antidopinguga suhtlusele tal etteheiteid pole. „Sain nende pressiteate kätte täna enne meediat,“ selgitab Rehemaa. „Antidoping ajab ses osas asja korrektelt. Kui eile sain meedia kaudu teada oma kuriteost (suusaliit saatis eile laiali pressiteate, kus öeldi, et igasugune koostöö Alaveriga on keelatud- K.P), siis EAD teavitas mind täna enne meediat.“

Kuigi oma hoolealuste laagrit Rehemaa juhendada ei saa, siis uudise saabumisel ta Olose poole teel olnud auto nina ümber ei pööranud, vaid sõidab ikkagi kohale. „Suhtlesin täna Antidopinguga ja sain nende jutust aru, et ma ei tohi kedagi juhendada, filmida ega kellelegi nõu anda, aga keegi ei saa keelata mul Olosel viibida ja suusatada. Ega mul seal muidugi väga palju tarka teha pole, pean hakkama enda kaitsmisega tegelema,“ räägib Rehemaa.

Seitsmest laagrisse sõitma pidanud sportlasest loobus täna Õhtulehele teadaolevalt Soome sõitmast Martin Himma, kes sõnas nii: "Ma ei taha sellega kuidagi seotud olla." Rehemaa ütleb, et ei pea Himma otsust kuidagi valeks, sest täiskasvanud inimesena otsustab igaüks ise enda eest.

Laagrit Rehemaa ära siiski ei jäta, sest tema hinnangul on sportlastel vaja lume peale minna. „Alaliit tegi eile sportlastele üsna suure karuteene (nende nimesid avalikustades- K.P) ja mina võiksin ka täna kõik ära tühistada, aga ei tee seda. Mõtlen sportlastele. Nemad on suurimad kaotajad. Nad peavad ilma minuta hakkama saama, aga võimaldasin neile siiski nii palju, et nad saaksid lumelaagris olla. Kui on valida, kas istuda kodus musta maa peal ja teha mitte midagi või suusatada Olosel, siis arvan, et lumelaagris viibimine on kasulikum.“