Jalgpall

Marko Kristal meenutab esimest mängu Itaaliaga: nii nagu sa nende mängu telekast olid näinud, täpselt selline see oligi 

Kaspar Koort, 10. november 2020 14:36
Praegune Nõmme Kalju peatreener Marko Kristal rügas 1993. aasta 14. aprillil platsil kõik 90 minutit, kui Eesti koondis kohtus MM-valiksarjas Itaaliaga – esimese tõelise suurriigiga, kellega taasiseseisvumise järel saime mõõtu võtta.Foto: Stanislav Moshkov
Eesti jalgpallikoondis alustab homme õhtul oma kolmemängulist välisturneed, kui Firenzes kohtutakse maavõistlusmängus neljakordse maailmameistri Itaaliaga. Sel puhul meenutas endine koondislane ja praegune Nõmme Kalju peatreener Marko Kristal, kuidas 1993. aasta aprillis Itaaliaga esimest korda mängiti.

Taasiseseisvunud Eesti jalgpallikoondis oli saanud heidelda teiste Balti riikidega, samuti Sloveenia, Soome, Malta ja Šveitsiga, kuid Itaalia on Itaalia ja tundus toona ikka midagi ulmelist, tunnistas Kristal.

Samal teemal

"Enne seda oli maavõistlus Sloveenias (Eesti kaotas selle 0 : 2 – toim), kust sõitsime Triestesse, kus mäng Itaaliaga toimus. Mäletan, et sealne staadion oli tolle aja kohta hästi moodne ning kogu see melu, meedia ja nii edasi, mis seal valitses, see oli ikka hoopis teine asi võrreldes seniste kohtumistega," kõneles Kristal.

Tema enda jaoks tegi kohtumise ekstra eriliseks see, et ta on olnud alati suur Itaalia koondise ja Itaalia jalgpalli austaja ning platsil sai ta vastu astuda ka ühele oma kõigi aegade lemmikmängijale Roberto Baggiole. Kuigi 1992. aasta suvel oldi saadud Šveitsilt 0 : 6 sahmakas, siis mingit jala väristamist või erilist aukartust kuulsate vastaste ees meie meestel siiski polnud, kinnitab Eesti koondise särgis 143 mängu pidanud vutilegend.

"Muidugi oli see eriline mäng ja meile väga suur kogemus ning oli huvitav näha, kuidas jalgpalli maailma tõelisel tipptasemel mängitakse. Sa said platsil olla nende mängijate vastu, keda muidu olid telekast näinud – millise vabadusega nad mängisid ja kuidas nad tõepoolest nautisid seda väljakul olemist. Nii nagu sa nende mängu telekast olid näinud, täpselt selline see oligi.

Lisaks muidugi see, et nii suurel staadionil ja nii paljude pealtvaatajate ees (mängul oli üle 22 000 pealtvaataja – toim) polnud me varem mänginud, seegi oli omaette asi, mida kogeda," rääkis Kristal.

Millise sõjaplaaniga toonane peatreener Uno Piir mehed lahingusse saatis, pole Kristalil enam meeles, kuid Šveitsilt saadud sauna silmas pidades tuli mängule läheneda pigem alalhoidliku plaaniga. See ka toimis, sest kuigi Roberto Baggio viis itaallased 20. minutil juhtima, vormistas nende teine toonane superstaar Giuseppe Signori kohtumise lõppseisu 2 : 0 alles 86. minuti.

"Mängisime liberoga ja kokku oli vist viis kaitsjat taga. Niimoodi see toimis, sest meil oli all Šveitsi kogemus, kuidas tippsatsi vastu mängida.

Meie jaoks oli tulemus väga hea, kuid Itaalia tegi muidugi oma töö ära just nii korralikult kui vaja. Nende jaoks polnud vahet, kas võita 1 : 0, 2: 0 või 3 : 0, punktid saadi ikka kätte. Nad tegid oma töö väga professionaalselt," tõdes Kristal.

Selles matšis kirjutas end omal kombel Itaalia fännide folkloori Risto Kallaste, kes hullutas Trieste publikut saltoaudiga. "Ei mäleta, kas talle anti konkreetsed juhised selle tegemiseks, kuid ta oli seda trennis teinud ja me teadsime, et ta seda suudab," ütles Kristal, et meeskonnakaaslased olid Kallaste etüüdiks valmis.

Homse mängu kohta märkis Kristal, et kuigi mõned Itaalia suured staarid eesotsas Gianluigi Donnarumma, Leonardo Bonucci ja Lorenzo Insignega jäävad mängust kõrvale ning samuti on koroonaviiruse tõttu eemal nende peatreener Roberto Mancini, siis selge on see, et midagi kerget meil oodata ei ole.

"Staare on seal mitme meeskonna jagu, kuid küsimus on selles, et tegemist on sõprusmänguga ja see võib mõlemat pidi pitseri vajutada. Mäng võib tulla väga kinnine, kuid teistpidi võivad need Itaalia mängijad, kes võib-olla muidu koondise eest tihti platsile ei saa, just põleda soovist tõestada, et väärivad kohta koondiseringis. Võib tulla ühte- või teistpidi mäng," arutles Kristal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee