KOLLEEGID: reedel 16aastaseks saanud Youssoufa Moukoko ja 20aastane Erling Braut Haaland.Foto: Imago Sport / Scanpix
Kaarel Täll 21. november 2020 10:19
Maailma jalgpalliüldsus on põnevil, sest alates eilsest tohib Dortmundi Borussia põhitiimi eest väljakule joosta 16aastane Youssoufa Moukoko. Miks alates eilsest? Sest üleeile oli ta veel 15aastane ja Saksamaa profiliigades pole lubatud nii noortel poistel mängida.

Moukoko puhul on tegemist omamoodi müstilise talendiga, kes pidi pikemaid intervjuusid jagama juba 13aastaselt. Toona teatas ta muuseas: „Tahan Dortmundis saada profijalgpalluriks, võita Euroopa meistrite liiga ja Ballon d'Ori.“

Statistikas paistab ta silma üliandeka väravakütina. Alates 2017. aasta detsembrist on ta Dortmundi noortesatside eest pidanud kokku 88 kohtumist ja löönud 141 tabamust. Võtame näiteks käimasoleva hooaja: Moukoko on U19 vanuseklassi Bundesligas mänginud kolm kohtumist ja löönud kümme väravat, karikasarjas on ta väljakul käinud korra ning kirja läks kolm tabamust.

Moukoko statistika:

  • 2017-18, U17 Bundesliga põhihooaeg, 25 mängu, 37 väravat, 6 väravasöötu
  • 2018-19, U17 Bundesliga põhihooaeg, 25 mängu, 46 väravat, 8 väravasöötu
  • 2019-20, U19 Bundesliga põhihooaeg, 29 mängu, 34 väravat, 9 väravasöötu
  • 2020-21, U19 Bundesliga põhihooaeg, 3 mängu, 10 väravat, 1 väravasööt

Youssoufa Moukoko. Foto: Imago Sport / Scanpix

Võimalik, et täna kell 21.30 teeb Moukoko debüüdi meeste Bundesligas. Kui poiss peaks Berliini Hertha vastu väljakule pääsema, tõuseks ta kõigi aegade noorimaks jalgpalluriks Saksamaa profiliigade ajaloos.

See poleks esimene kord, kui ta end ajalooraamatutesse kirjutab. 14aastasena sõlmis ta Nike'iga lepingu, mille väärtuseks oli väidetavalt 10 miljonit eurot. Saksamaa U16 koondise eest jooksis Moukoko väljakule 12aastaselt. Tänavu tegi ta 15aastaselt debüüdi U20 rahvusesinduse eest.

Moukoko sündis Kamerunis ja teda kasvatasid vanavanemad. 10aastaselt kolis ta isa juurde Hamburgi, kus poiss liitus St. Pauli treeningutega. Esialgu käis Moukoko hajutamas jooksutossudes, sest jalgpallisaapaid tal polnud. Treenerid on meenutanud, et kuigi poiss ei mõistnud hästi organiseeritud jalgpallitreeningute olemust, hakkas ta kohe väravaid lööma.

„Sa ei tea kunagi, kas ta kasutab vasakut või paremat jalga, ta on mõlemajalgne,“ vahendab BBC Borussia peatreeneri Lucien Favre sõnu. Samal ajal kinnitavad Saksamaa noortekoondiste treenerid ja Dortmundi tähtsamad ninad, et nad kõik töötavad ühiselt selle nimel, et Moukoko karjäär liiguks edasi loogiliselt ja väline surve teda maha ei murraks. Nuri Sahin tõdes, et tegelikult pole Moukoko karjääris olnud seni ühtegi kehva päeva, kuid tulemata see ei jää. „Youssoufa kohal paistab alati päike, aga vihmane päev ei jää tulemata,“ tõdes endine Dortmundi, Liverpooli ja Madridi Reali poolkaitsja.

Moukoko treenib juba mõnda aega ühes põhitiimiga ning tema kolleeg, üliandekas väravakütt Erling Braut Haaland on vaimustuses: „Ma ei tea teisi mängijaid, kes panustaks treeningutel ja mängudel nii palju. Ta on ülimalt sihikindel. Moukoko on tunduvalt parem mängija, kui olin mina tema vanuses. Ma pole näinud ühtegi teist nii head 15aastast jalgpallurit.“

Youssoufa Moukoko 2017. aastal koondise särgis. Foto: AFP/Scanpix