Korvpall

BLOGI JA GALERII | Suurepäraselt kaugviskeid tabanud Venemaa alistas Eesti 28 punktiga (2)

Eigo Kaljurand, 28. november 2020 22:34
Eesti kaotas Venemaale 18 punktigaFoto: Tiina Kõrtsini
Eesti korvpallikoondis kaotas EM-valiksarjas Venemaale 56 : 84. Külalised näitasid Saku suurhallis müstilist tabavust kolmese kaare tagant, kust sopsati sisse 19 viset.

Kodumeeskonna kohtumise algus oli üpris rabe, sest mitmel korral kaotati rumalalt palle, vastased sopsasid järjest kaugviskeid ja Venemaa läks ette 10 : 0. Kristjan Kitsingu, Martin Paasoja ja Rain Veidemani korvide järel saadi kenasti mängu ja kodusats kaotas avaveerandi 14 : 18.

Teise veerandi alguses tõid Paasoja 2 silma tabloole numbrid 16 : 18, kuid järgneva seitsme minutiga sai Eesti juurde vaid kaks punkti. 15 :  2 spurdi teinud venelased tabasid suurepäraselt kaugviskeid, samas eestlased olid hädas nii kaitses kui rünnakul ja poolajavileks kärises vahe juba 14 punktile.

Poolaja 41 : 27 võitnud Venemaa koondisel tegid enim pahandust 33aastased Jevgeni Baburin ja Andrei Vorontsevitš, kes mõlemad tabasid esimese 20 minutiga kolm kaugviset. Sama stsenaariumiga jätkus kohtumine ka teisel poolajal.

Eesti rünnakud lõppesid sageli keeruliste visetega, samal ajal Venemaa koondis sopsas järjepanu kolmeseid. Venelased võitsid kolmanda veerandaja 62 : 42 ja mängu 84 : 56.

Venemaa poolelt tõi Baburin 19, Vorontsevitš 15 ja Strebkov 12 punkti. Sealjuures esimene neist tabas viis ja viimased kaks neli kolmepunktiviset. Venelased kaugvisete tabavus oli üsna müstiline, sest 36st üritusest tabati 19, samal ajal kaheseid tabati 23st 7.

Eesti poolel jõudsid kahekohalise punktisummani vaid Janari Jõesaar ja Rain Veideman, kelle arvele jäi vastavalt 11 ja 10 punkti. Veideman lisas enda saldosse ka 8 korvisöötu. Rauno Nurger sai kirja seitse, Kitsing, Paasoja ja Hermet kuus silma. Kerr Kriisa statistikasse jäi neli möödaviset ja kolm pallikaotust.

Laupäeval oleks Saku suurhallis pidanud vastamisi minema ka Itaalia ja Põhja-Makedoonia, kuid viimase kooondislaste koroonajuhtumite tõttu lükati matš edasi. EM-valiksarja B-grupis on Itaalia võitnud kahest mängust kaks, Venemaa kolmest kaks, Eesti kolmest ühe ja Põhja-Makedoonia on nullil.

22:18

Ja mäng lõpeb loomulikult Kulagini ja Venemaa tabava kolmesega. Väga sümboolne. Mängu lõpptulemuseks jääb 84 : 56. Karm.

22:17
Eigo Kaljurand

Veideman sopsas sisse kaks vabaviset ja skoor 56 : 81. Veideman on täna üks väheseid, keda võib kiita, sest mehe arvel on 10 punkti ja 8 söötu.

22:11
Eigo Kaljurand

Kohtumise lõpuni kaks minutit, Venemaa eduseis 77 : 54.

22:03

Venelased on tabanud 19st kahesest vaid viis, aga kolmeseid 30st 17. Müstika! Eestlased on samal ajanud tabanud vaid neli kaugviset... Aga üldiselt on mäng rahunenud, sest Eesti mängijad enam ei usu, et siit võiks tagasi tulla. See on ka arusaadav, sest Venemaa juhib viis minutit enne mängu lõppu 70 : 48.

21:56

Venemaa poolel tabab Lopatin järjekordse kolmese, Eesti poolel üritab Treier, kuid eksib. Kas Venemaa koondis tabab mängu lõpuks 20 kolmepunktiviset? 

21:54

Strebkov tabab oma neljanda ja Venemaa kuueteistkümnenda kolmese, kuid Eesti poolelt vastas Saimon Sutt.

21:52

Veideman tabas koos kolmandat veerandaega lõpetanud sireeniga kahepunktiviske. Kuid Venemaa juhib siiski mängu 20 silmaga ehk tablool säravad numbrid 62 : 42. Veideman on tõusnud kaheksa punktiga koondise edukaimaks skoorijaks, käe on valge saanud kaheksa mängijat. Kuid tänane peamine mure on see, et ühte selget liidrit pole esile kerkinud. Ilmselgelt on puudu Vene ja Kullamäe panusest, kuid see pole vabandus...

21:48

Kuna koondise mäng on täiesti lappes, siis Toijala laseb platsile kõik kaasatud korvpallurid, sest platsile pääses ka Saimon Sutt. Aga suurt muutust see esialgu mängu ei toonud, sest Veideman tegi korvi all rumala pallikaotuse ja Venemaa rünnak lõppes... tabava kolmesega. Seekord autoriks Strebkov, kes tabanud kaugviskeid 3/3.

21:45

Eesti on skoori kasvatanud vabavisetega, kui Veideman tabas 2/2 ja väljakule pääsenud Post 2/1. Kuid vahe on ikka päris suur, sest Venemaa juhib 57 : 38. 

21:43

Venelaste kolmeste tabavus on päris müstiline. 24st üritusest on sisse pandud 14 ehk protsent on 58,33. Viimati lisas kolm punkti enda saldosse Motovilov.

21:39

Vanduma ajab see asi. Seni kolmeseid 4/4 tabanud Baburin jääb vabaks ja... sopsab õhtu kolmanda kaugviske. Eesti kaitse on täna pehmelt öeldes kohutav, sest katetesse jäädakse kinni, vastastest jäädakse pidevalt liiga kaugele ja meeste vahetamine ei õnnestu.

21:36

Natuke päikest ka sellesse mängu. Nurger tabas kaks vabaviset ja venelastel on juba meeskondlikud vead täis. Abiks ikka. Kuid taas patustas Kriisa rumala pallikaotusega ja Venemaa poolel Strebkov... jah, arvasite ära... laksas sisse kolmese. Kaotusseis esmakordselt 20 punkti.

21:34

Eriti nukraks jäi avapoolajal koondise noorimate liikmete Kriisa ja Treieri panus, kes jäid mõlemad nullile. Kriisa on lisaks patustanud kahe pallikaotusega. Paistab, et 19aastane mängujuht pole veel aklimatsieerunud.

21:33

Kuigi Hermet tabas kaugviske, siis külaliste kolmestesadu jätkub. Seekord sai vabalt üritada Lopatin, kes loomulikult saatis palli korvi. Jukka Toijala võttis seisult 29 : 48 aja maha, kuid väga raske on näha, kuidas Eesti võiks mängu tagasi tulla.

21:31

Teine poolaeg algas nii nagu esimene lõppes. Baburin unustatakse korvi alla vabaks ja kogenud mängujuht viskab veaga korvi. Eesti õnneks eksib ta järgnenud vabaviskel, kuid sellest on vähe kasu, sest kodusatsi rünnak lõpeb Hermeti rumala pallikaotusega, mille järel saab taas Baburin rahulikult korvi alla purjetada. Venemaa eduseis on 45 : 26, Baburin arvele juba 16 silma.

21:23
Eigo Kaljurand

Avapoolaja 27 : 41 kaotanud Eesti rünnak ikaldab igast küljest. 11st kolmeseüritusest on sisse läinud vaid kolm. Mõnevõrra parem on kaheste tabavus, kuid rünnakutel puudub loogilisus.

Venemaa paneb kaugvisetega hullu, sest 19st üritusest on sisse pandud 10. Tõsi, väga tihti on venelased jäetud täiesti üksi. Samal ajal on külalised üritanud vaid kuraditosin kahest, millest sisse on läinud kolm. Aga kui kolmesed lähevad, siis polegi vaja korvi alla murda.

Venelaste poolel on mängu teinud 33aastased Vorontsevitš ja Baburin, kellest esimese arvel on 13 ja teisel 12 punkti. Eesti edukaimad on kuus silma visanud Veideman, Paasoja ja Kitsing. Jõesaarel on kirjas 4, Hermetil 3 ja Nurgeril 2 punkti, ülejäänud meeskond on nullil.

21:14

Eesti koondise esimese poolaja üks parimaid mehi Martin Paasoja tabas mõlemad vabavsied, kuid Baburin tabas viimasel sekundil laupõrkest kolmepunktiviske. Ühest küljest on mängupilt kole, kuid õnne ka pole.

21:11

Kena rünnaku lõputuseks tabas Jõesaar korvi alt, kuid Strebkov vastas kolmesega. 12 sekundit enne poolaja lõppu Venemaa juhib 38 : 25.

21:08

Jõesaar on korralikult pildis. Alustuseks pani mööda kolmese, blokeeris kaitses vastase viske ja siis ei suutnud rünnakul korvi alt tabada. Kuid kolm on kohtuseadus ja järgneval rünnal läks Jõesaar jõuga korvi alla ja tabas poolhaagi. Esimese poolaja lõpuni 1.27, Eesti kaotusseis on taas tosin silma.

21:06

Kuigi Hermet sopsas kolmese, siis kaitses teeb Paasoja asjatu vea. Kuna Eestil on vead täis, pääses Motovilov vabaviskejoonele, kus tabas mõlemad viskaed. Eesti on kaotusseisus 21 : 35.

21:05

Eesti rünnak on päris-päris rabe ja kuidagi ei jõuta loogiliste lahendusteni. Päris tihti võetakse vastased üks ühele ette, jõutakse korvi alla ja söödu asemel proovitakse ülikeerulisi viskeid. Samal ajal unustatakse Vorontsevitš kolmesejoone taha täiesti vabaks ja mees ei eksi. Ohjah...

21:03

Lopatin tabab kaks vabaviset ja Venemaa eduseis juba tosin punkti.

21:02

Vorontsevitši arvel on juba 10 ja Baburinil 9 silma ehk need kaks meest on visanud rohkem punkte kui terve Eesti koondis. Sealjuures on mõlemad mehed tabanud kõik kolm teele pandud kaugviset. Pahatihti jäävad Eesti mängijad vastastest lubamatult kaugele.

21:00

AI-AI! Kaitsja jääb Vorontsevitšist taas liiga kaugele ja 33aastane veteran ei eksi. Venemaa läheb ette 28 : 18 ja Eesti võtab kiiresti aja maha. 

20:59

Taas sõlmib Venemaa Eesti koondise kaitse lahti ja üksi jäänud Vorontsevitš tabab kolmese ning viib Venemaa seitsme punktiga ette.

20:57

Venelastel liigub pall väga kenasti, kuid õnneks pole teisel veerandil nende kolmesed läbi rõnga läinud. Kuid külalised saavad kätte ründelaua ja Antipov murrab korvi alla, kust tabab. Eesti koondise peatreener Toijala võttis seisul 16 : 20 aja maha.

Üldiselt on Eesti mängupilt päris lubav, sest enam pole rumalate pallikaotustega patustatud. Kuid samas on mitmel korral eksitud korvi alt. 

20:53

Teise veerandi esimese kahe minutiga on visatud vaid üks korv, kui Paasoja vähendas vahe kahele punktile.

20:51

Esimene veerand lõppeski seisuga 14 : 18. Venelased paugutavad päris palju kaugelt, Baburin on sopsanud juba kolm kolmest. Kuid väga kohutav on nende kahepunktivisete protsent, sest kaheksast viskest on tabatud vaid üks. Päris mitmel korral on kardetud Nurgeri kätt.

Eesti koondis suutis kohutava alguse järel kosuda. Hästi toimisid ka Toijala vahetused, sest kuuendaks minutiks oli välja vahetanud terve algviisiku.

20:47

Väike Deja vu. Veideman murrab läbi, toob kaks punkti ja vähendab vahe kahele punktile, kuid Venemaa poolelt vastab Baburin kaugviskega. 14 : 18

20:43

Veideman vähendab läbimurde järel vahe kahele silmale, kuid Kulagin viskab üle kaistja käe sisse raske kolmese. 10 : 15

20:42

Mõlemad meeskonna paistavad silma väga lihtsate eksimustega. Eestil on kirjas juba neli pallikaotust, millest kaks on Kriisa arvel. Meie õnneks ei suuda ka venelased üsna headelt positsoonidelt palli korvi saada.

20:40

Toijala vahetab väga julgelt. Dorbek, Hermet ja Kriisa võeti juba välja, sisse toodi Veideman, Treier ja Paasoja, kellest viimane tabab keskpositsioonilt. 8 : 12.

20:39

Taas sai Kitsing nulli pealt proovida, kui pall keeras rõngast välja. Esimese nelja minutiga on Eesti poolelt saanud üritada vaid Kitsing, kellel on neljast kolmesest kaks sopsanud.

20:38

See on muidugi kummaline, et Kitsing on järjepidevalt jäetud nii vabaks. Selline tunne, et külalistel on kodutöö jäetud tegemata.

20:37

Kolm minutit mängitud ja Ivlev sooritab kohtumise esimese kahese, mis läbib rõnga. Kuid taas jäetakse Kitsing kolmese taha vabaks ning mees tabab oma teise kolmese. 6 : 12

20:36

Kitsing avab tabava kolmesega Eesti skoori. 3  : 10

20:35

Halb seeria jätkub. Eesti kaotab taas palli, vastased tabavad vabavsike ja Baburin sopsab oma teise kolmese. 0 : 10 ja Eesti pole teinud ühtegi pealeviset.

20:34

Pahasti. Lopatin pani kolmese mööda, kuid Ivlev võtab ründelaua ja Jevgeni sopsas kolmese. Eesti kaotab avarünnakul palli ja Vorontsevitš sopsas niisamuti kolmese. 0 : 6

20:32

Pall on mängus! 

20:31

Kodumeeskond alustab viisikuga Kerr Kriisa, Martin Dorbek, Janari Jõesaar, Kregor Hermet ja Kristjan Kitsing. Venelaste peatreener Sergei Bazarevitš saadab platsile kvinteti Jevgeni Baburin,  Mihhail Kulagin, Andrei Lopatin, Andrei Vorontsevitš ja Vladimir Ivlev

20:29

Saku Suurhallis on kokku sadakond inimest, kellest ilma maskideta on vaid mängijad, peatreenerid ning teleülekannet tegev duo Kalev Kruus-Rauno Pehka. Isegi abitreeneritele on maskid ette pandud.

20:26

Hümnid on kuulatud ja matš on kohe-kohe algamas. Pöidlad pihku!

20:18

Kihlveokontorid peavad arusaadavalt soosikuks külalismeeskonda. Venemaale panustada saab raha tagasi 1,2 kordselt, samas Eesti koefitsent on umbes nelja ringi.

20:00

Võib sellegi meelde tuletada, et neljases alagrupis on Itaalia korraldajana pääsme EMile juba kindlustanud. Eesti pääseb suurturniirile juhul kui suudetakse edestada Venemaad või Põhja-Makedooniat. Kui Eesti suudaks eelolevatest mängudest Venemaa ja Põhja-Makedooniaga ühe võita, siis oleks seis juba päris lubav.

19:51

Koroonaajastu on andnud väikestele võimaluse suuri üllatada. Kui eile alistas Taani 80 : 76 Leedu, siis täna peetud valikmängus võitis Šveits skooriga 92 : 90 Serbiat. 

Loodame, et Eestigi suudab Venemaale täna koti pähe tõmmata. Ametlikes mängudes on Eesti Venemaaga kohtunud kolmel korral, kuid seni on kõik matšid kindlalt pähe saadud.

19:23

Kui päeval oli saalis vaid üks meeskond ehk Itaalia, siis nüüd on kohal nii Eesti kui Venemaa mängijad, kes teevad platsil sooja. Olgu seegi fikseeritud, et koroonapandeemia tõttu publikut saali ei lubata.

Eesti ja Venemaa korvpallimeeskonnad soojendusel. (Eigo Kaljurand)
19:17

Kui Eesti koondisel jäävad selle akna valikmängudest eemale Kristian Kullamäe, Siim-Sander Vene, Henri Drell, Sten Sokk, Sander Raieste ja Maik-Kalev Kotsar, siis venelaste olukord pole sugugi roosilisem.

Euroliigas pallivad Himki, CSKA ja Zenit alaliidule vastu ei tulnud ning nende ridadest lasti koondisesse vaid kaks meest. Sealjuures on CSKA pallur Andrei Lopatin ja Zeniidi Vladislav Truškin klubides selged pingipoisid.

Vastaste nimekaim mees on 33aastane ääremängija Andrei Vorontsevitš, kes on samas sellel hooajal klubita ja kelle vorm on suur küsimärk. Tõsi, Vorontsevitši puhul on tegu kolmekordse Euroliiga ja seitsekordse Venemaa meistriga, mistap selle mehe tasemes kahelda ei tohi. Teatavasti võib vorm olla kõikuv, kuid klass on igavene.

Kui venelaste olukord korvi all on keeruline, sest sinna on võtta oma klubides statisti rolli mängivad pallurid või sootuks klubita mehed, siis tagaliinis on seis parem.

Enim tuleks sinisärkidel karta Mihhail Kulaginit. Möödunud viiel aastal CSKAs pallinud, kuid tänavu Jenissei ridadesse kolinud, tagamängija on VTB liigas visanud sellel hooajal viie mänguga keskmiselt 19,2 silma. Sealjuures on ta vaid ühes kohtumises tabanud vähem kui neli kolmepunktiviset. 

Hästi on hooaega alustanud ka Nižni Novgorodi tagamängija Jevgeni Baburin, kes on seni Ühisliigas keskmiselt 36 minutiga visanud 9,5 punkti ja andnud 5 tulemuslikku söötu. 

18:49

Vaadates Saku Suurhalli tablood, kuhu on veel kuvatud Itaalia ja Põhja-Makedoonia koosseisud, siis viimastel on nimekirjast puudu Ljubomir Mladenovski, Bojan Trajkovski ja kodustatud keskmängija Jacob Wiley. Väga suure tõenäosusega on just need kolm meest koroonasse nakatunud.

Kui Eesti ja Põhja-Makedoonia kohtumine peaks esmaspäeval toimuma, siis vastaste korvialune jääks nende mängijate puudumisel päris hõredaks. Enam kui kaks meetrit oleks pikkust vaid Filip Bakočil ja Leonid Todorovskil. Aga eks näis, kas Põhja-Makedoonia saab Tallinnas platsile või mitte.

18:16

Päeva esimene mäng Itaalia ja Põhja-Makedoonia vahel jäi ära, sest viimase ridades avastati mõned koroonaga nakatunud. Saku Suurhalli kohale sõitnud itaallased pidasid valikmängu asemele treeninglahingu, kus tiim "valged" võitis "siniseid" 83 : 82.

Itaalia koondise treeningmatš (Eigo Kaljurand)
18:12

Venemaa peatreener Sergei Bazarevitš jättis tiimist välja Lokomotiv-Kubani ääremängija Stanislav Ilnitski. Venemaa koosseis:

Tagamängijad

Jevgeni Baburin (Nižni Novgorod, 33aastane, 189 cm),
Maksim Grigorjev (PARMA, 30, 196 cm),
Mihhail Kulagin (Jenissei, 26, 191 cm),
Grigori Motovilov (Lokomotiv-Kuban, 22, 191 cm)
Ivan Strebkov (Nižni Novgorod, 29, 190 cm)

Ääre- ja keskmängijad 

Pavel Antipov (UNICS, 29, 203 cm)
Nikita Balašov (Vostok-65, 29, 207 cm)
Andrei Lopatin (CSKA, 22, 208 cm)
Vladislav Truškin (Zenit, 27aastane, 201 cm)
Jevgeni Valijev (klubita, 30, 205 cm)
Andrei Vorontsevitš (klubita, 33, 207 cm)
Vladimir Ivlev (PARMA, 30, 207 cm)

18:10

Jukka Toijala tosina mehe sekka ei mahtunud Mihkel Kirves ja Jaan Puidet ehk täna võivad mänguaega saada järgnevad atleedid:

Tagamängijad

Kerr Kriisa (Arizona, 19, 188 cm)
Siim-Markus Post (Tallinna Kalev/TLÜ, 23, 184 cm)
Rain Veideman (Rostock Seawolves, 29, 192 cm)
Martin Dorbek (Kalev/Cramo, 29, 194 cm)
Martin Paasoja (Real Valladolid, 27m 191 cm)

Ääre- ja keskmängijad: 

Janari Jõesaar (Bàsquet Manresa, 26, 198 cm)
Saimon Sutt (Rapla, 25, 206 cm)
Tanel Kurbas (Kalev/Cramo, 32, 197 cm)
Kristjan Kitsing (Rytas, 29, 206 cm)
Kregor Hermet (Kalev/Cramo, 23, 205 cm)
Rauno Nurger (Kalev/Cramo, 27, 208 cm)
Kaspar Treier (Dinamo Sassari, 21, 203 cm)

18:10

Tere õhtust, korvpallisõbrad! Natuke enam kui kahe tunni pärast algab suur kohtumine Eesti ja Venemaa vahel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee