Jüri Ratase sõnul võib paari nädala pärast olukord paraneda ja tennisistid saavad taas ka paarimängu harrastada.Foto: Merilin Ulm
Tennis
16. detsember 2020, 16:59

Ratas selgitas Randperele piirangu sisu ja kiitis tema oskusi tenniseväljakul

Eesti tennise katuseorganisatsioon pöördus kultuuriminister Tõnis Lukase ja terviseameti poole palvega leevendada koroonaviiruse tõttu loodud piiranguid. Pöördumisele kirjutasid alla tenniseliidu peasekretär ja suuremate tennisekeskuste juhid. Nüüd võttis sama teema üles Valdo Randpere, kes uuris riigikogus peaminister Jüri Rataselt, miks ikkagi on paarismäng praeguse seisuga keelatud.
Valdo Randpere. Foto: Martin Ahven

Kõigepealt tenniseliidu pöördumisest. „Seoses esmaspäevast, 14. detsembrist jõustuvate Covid-19 levikust tingitud piirangutega, mis puudutavad sporditegevust, on Eesti tennise liidul, Eesti padeli liidul ning suurematel tennisekeskustel terviseametile ettepanek,“ seisis kirjas.

„Meil on väga hea meel, et spordiklubid jäid avatuks, kuna näeme, kui oluline on inimestel nii füüsilise kui ka vaimse heaolu jaoks sporti teha. Seejuures palume terviseametil piirangute kehtestamisel silmas pidada ka spordialade iseärasusi. Saame aru, et on keeruline kehtestada kõigile võrdseid ja õiglasi piiranguid, aga leiame siiski, et reketispordialadel, eelkõige tennises, rannatennises ja padelis, võiks rakendatud 1 + 1 reegli asemel olla lubatud 2 + 2 (4 mängijat väljakul) reegel.“

Alaliit lisas ka põhjenduse: „Nimelt on täna löögi all need inimesed, kes soovivad neljakesi sporti teha (tennises on paarismängu osakaal vähemalt 50% ning rannatennist ja padelit üldiselt mängitaksegi neljakesi). Tenniseväjaku pindala on 650 ruutmeetrit, rannatennises 256 ruutmeetrit ja padeliväljakul 300 ruutmeetrit koos väljakuid ümbritseva alaga. See tähendab, et igal mängijal on tennises ruumi minimaalselt 150 ruutmeetrit ja padelis 75 ruutmeetrit. Lisaks välistab võrk vastastega kokkupuute. Kõikidel väljakutel on väga kõrged laed (10‒15 m) ja väljakutel on sundventilatsioon, mis tagab värske õhuvahetuse. 

See tähendab, et igasugune oht viiruse levikuks on minimaalne. Samuti näitavad uuringud, et reketialad on väga madala nakatumisriskiga spordialad ning tagavad inimestele aktiivse eluviisi.“

Omalt poolt pakuti konkreetseid piirangud just tennise- ja padelikeskustele:

  • keelustada paarilise vahetusega tennis, vältimaks, et need kaks, kes on ühel pool võrku, ei puutuks kokku teistega;
  • kehtestada riietusruumides rangemad piirangud;
  • lõpetada treeningud ja broneeringud viis minutit varem, et tagada võimalikult väike kontakt klientide vahetumisel.

Jüri Ratas selgitas Randperele olukorda. „Rääkides spordist, siis arvan, et sport on tänasel hetkel ääretult tähtis ja oluline, et hoida oma immuunsust üleval. Et hoida vaimset tervist ja ka füüsiline koormus ning tegevus on tähtis,“ alustas peaminister.

„Teatud juhtudel saab seda teha sisetingimustes, kui see on individuaalne treening. Seda saavad teha teatud spordikategooriad, kui on tegemist kõrgliigaga või nendega, kes kuuluvad koondusesse, nii koonduse liikmed kui ka kandidaadid. Olgu see võistkonna- või üksikala.“

Ratas jätkas: „Väljas on sport väga tervitatud ega ole kuidagi keelatud. Teie küsisite konkreetselt tennise kohta. Läheme siis nii detailideni – ja tulebki minna. Tennise mängimine on lubatud, kui see toimub ükskmänguna. Kui see toimub paarismänguna, siis see ei ole lubatud. Küsimus: miks ei ole lubatud?

Sellepärast, et kontakte vähendada. Spordis levib piisknakkus kindlasti üsna kergesti. Ja see on põhjus, miks näiteks paarismäng ei ole lubatud. Aga ükskikmäng on lubatud. Teie olete hea tennisist, ma tean seda – teravad löögid ja hea kohavalik. Usun, et mõned nädalad tuleb pingutada ja teha üksikmängu ja siis saate taas teha ka paarismängu. Soovin teile võimalikult palju ässasid servide ajal. Aitäh teile.“