Talisport

Tormis Laine slaalomi MK-dest: rahule võib jääda siis, kui võistluse võidad 

Mart Treial, 28. detsember 2020 16:00
Tormis Laine tegi jõulude eel MK-sarjas kauaoodatud esimesed slaalomivõistlused. Ametlik MK-debüüt toimus kuu aega varem paralleelsuurslaalomis, kus ta pole enda sõnul veel tipptasemeks valmis.Foto: Peter Lindecke
21. detsember 2020 jääb Tormis Lainele (20) ilmselt igaveseks meelde. Tol hommikupoolikul Põhja-Itaalias Alta Badia suusakuurordis võistles ta viimaks seal, kus oli peaaegu terve elu tahtnud – mäesuusatamise MK-sarjas slaalomirajal. 

Ta polnud stardiväravas ohjeldamatult närvis, vaid pigem meeldivalt ärevil. Närvidega pole Otepää kutil kunagi suuri probleeme olnud, pealegi on ta varem ju olümpiamängudel ja MMilgi suusatanud. 

Niisiis tundis ta end enne laskumist hästi, kuigi teadis, et eesmärgi – pääs 30 sekka ehk punktikohale ja teise sõitu – täitmine on 62. startides tohutult keeruline. Eriti tol ebatavaliselt pehmel nõlval, mille eelmised 61 meest olid auklikuks riivinud. Laine suutis slaalomidebüüdilt välja pigistada 52. aja (+4,36), 30. koht jäi 2,14 sekundi kaugusele.

Päev hiljem Madonna di Campiglios järgmisel MK-etapil oli Laine olemine veel mugavam. „Tundsin, kuidas respekt MK-mägede ja maailma parimatega võistlemise ees vaikselt kaob. Muutun iga korraga natuke paremaks,“ märkis ta.

Protokoll kinnitab Laine sõnu. 22. detsembril läbis ta slaalomiraja päeva 46. ajaga (+4,00), 30. kohast jäi lahutama 1,74 sekundit. 

Samal teemal

„Ei ütleks, et võib rahule jääda, sest rahule võib jääda siis, kui võistluse võidad. Aga kindlasti polnud need halvad sooritused,“ kommenteeris ta endale omase ambitsioonikusega karjääri esimesi slaalomi MK-etappe. „Alta Badia võistlus oli okei, Madonna oli juba parem. Suuskade seadistamisega sain päris hästi hakkama.“

Võib kõlada tüütult, aga stardinumbriteemast pole lihtsalt võimalik Laine MK-võistlustest kirjutades mööda vaadata. Kuivõrd rada deformeerub, on süsteem järgmine: kõigepealt laskuvad MK-sarja 30 paremat, seejärel ülejäänud vastavalt FIS-punktile (mida parem, seda varem). Laine juhib tähelepanu kõnekatele faktidele: Alta Badias pääses 30 sekka viis meest, kelle stardinumber oli 30st kõrgem, Madonnas kolm.

„Sellise stardinumbriga nagu minul ei loe ainult mu enda sooritus, vaid peavad kokku mängima ka asjad, mida ma ei saa muuta. Ehk rajaolud ja võib-olla kellegi teise eksimus,“ arutles Laine.

Stardinumbri parandamiseks on eestlasel kaks võimalust: võidelda end olukorra kiuste MK-etappidel 30 sekka (ülejäänud ei saa justkui tulemust kirja ega seega ka FIS-punkte) või parandada FIS-punkti aste madalamal ehk kontinentaalkarikasarjas. 

„Ütleme nii, et kui võtaksin kontinentaalkarikast maksimumi välja, oleks stardinumber ikka 45–47 kandis. See pole nii suur vahe. Stardikohaga ongi lihtsalt raske. Pole suurt võimalust sealt mööda hiilida. Need, kes on praegu MKdel ees, on ka kunagi sealt tagumisest otsast läbi tulnud. Nii lihtsalt ongi.“

Samas jäi talle kahe Itaalia MK-etapi põhjal mulje, et pääs 30 sekka pole utoopiline, kui emake loodus ulatab abikäe. „Muidugi, kõige alus on ikkagi see, et sõidan enda parima ära. Arvan, et järgmistel MKdel saan veel rohkem rünnata, sest seal on atmosfääri ja kõige ees veel vähem respekti. Kindlasti vähem stressi ka. Koroonaajal on meie väiksel tiimil, kel pole kogemusi, olnud palju sahkerdamist,“ lisas ta.

Jõululaupäeva veetis Laine rahulikult kodus, kuid 25ndal oli jälle kõpsti trennis. Jaanuaris ootab teda metsik graafik: 26 päeva jooksul seitse MK-etappi. „Seda kutsutakse mäesuusatajate seas slaalomikuuks. Kõigil teistel on natuke lõdvem programm, aga slaalomisõitjad on pidevalt teel. Ehk siis ongi nii, et võistlen või istun autos, treeningupäevi on ainult mõni.“

Karussell hakkab pöörlema 6. jaanuaril Horvaatias Zagrebis.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee