Talisport

BLOGI | Rene Zahkna tegi karjääri parima tulemuse, kulla võitis norralane Lägreid (1)

Toimetasid Eigo Kaljurand ja Mart Treial, 17. veebruar 2021 17:17
Rene Zahkna oli möödunud MMi tavadistantsil koondise parimana 35. Kas täna läheb eestlastel paremini?Foto: Jarek Jõepera
Pokljukas jätkuval laskesuusatamise MMil maitses täna võidurõõmu 23aastane norralane Sturla Holm Lägreid, kes läbis 20 km distantsil kõik neli tiiru eksimusteta. Eesti koondise parima tulemuse tegi Rene Zahkna, kes sai ühe trahviminutiga 33. koha, mis on tema karjääri parim tulemus MMil.

Lägreidi võiduaeg oli 49.27,6. Hõbeda võitis samuti puhtalt lasknud sakslane Arnd Peiffer (+16,9) ja pronksi norralane Johannes Dale (1 trahv; +40,9). Johannes Thingnes Bö suusatas küll kõige kiiremini, kuid kaks trahviminutit ei lubanud enamat 5. kohast (+1.13,5).

Muide, see on 23aastase Lägreidi elu esimene MM. Tal oli küll enne tänast olemas juba kuldmedal segateatest, kuid individuaalset medalit mitte. Sprindis oli 7. ja jälitussõidus 6.

Tänased tulemused (kliki pildile), kiireimad laskjad (keskel) ja kiireimad suusatajad (paremal):

Zahkna tegi ainsa eksimuse viimases tiirus, ilma selleta pressinuks ta 20 parema sekka. Siiski saavutas ta elu parima tulemuse MMil, senine oli eelmise aasta MMi 20 km 35. koht. Lasketiirus tegutses Zahkna endale omaselt kiirelt (27. laskeaeg), kuid suusarajal liikus mõõduka tempoga ja oli selles võrdluses päeva 79. mees (+4.25,4).

"Sõidus läksin alguses teadlikult rajal kaotust korjama, sest olen saanud selgusele, mis mu sõiduvorm on," märkis ta pärast võistlust ETV2 otse-eetris. "Ei kannata väga kõvasti peale panna. Selge, et läksin laskmise peale. Sain tagasisidet ka, et enne esimest tiiru Kalevile 20 sekundit – see on loomulikult kõva kaotus, aga laskmised olid veel ees.

Hea meel, et jõudsin viimasesse tiiru kolm nulli all. Mul on neid ühega individuaale küll, kus juba teisel või kolmandal ringil lased trahvi ära, aga see on natuke teistsugune närvide mäng.

Möödalask, tõmbasin natuke hoo pealt. Kaotasin murdosa sekundiks keskendumise ära, täpselt, kui lasu tegin. Väga kahju ikka. Olen neli järjestikust individuaali ühe trahviga läbi teinud. Hommikul oleksin väga vastu võtnud ühe trahvi. Päris mõnus on tulla teistsuguse mängu peale teistsuguse närviga viimasesse tiiru. Praegu oli kooliraha maksmine. Võimekus oli nulliga lasta, aga pole sellises situatsioonis väga tihti olnud. Olen rahul, aga jääb kripeldama. Totter miniasi, mille pärast vinguda. Hea võistlus, aga ideaalne laskmine jäi nii lähedale.”

21aastane Robert Heldna sai MMi debüüdil 76. koha (4 trahvi; +7.41,8) ja lamadestiirudes hävinud Kalev Ermits 94. koha (8; +11.16,8). Suusarajal oli Ermits 62. (+3.45,5) ja Heldna 77. (+4.21,4).

Koondise peatreener Indrek Tobreluts ETV2 otse-eetris Ermitsa võistlusest: "Esimene lamadestiir oli täiesti laiali, teine oli millegipärast kobaras vasakus ääres. Ei tea, kas võttis vale asendi või mis. Ilmaolud olid täna hästi stabiilsed, väliseid tegureid pole. Kahjuks lamadestiirudesse jäi täna tema sõit (mõlemas kolm eksimust – toim)."

Heldna võistluse kohta ütles Tobreluts järgmist: "Noorel poisil alalõug värises. Kaks esimest tiiru närveldas, lõpus tegi oma asja. Ta on trennis tegelikult väga kindlalt lasknud. Eks MM võtab tugevamatelgi jala värisema. Noor poiss sai hea kogemuse. Rajal liikus ta enda kohta tegelikult väga hästi. Pigem korralik esitus."

MM jätkub homme paarissegateatega, kus Eestit esindavad Zahkna ja Johanna Talihärm. Tobreluts põhjendas Talihärmi eelistamist sellega, et naised sõidavad seekord meestest rohkem ning suusatamine on Talihärmi tugevam pool.

Enne võistlust:

Tänavu on MK-sarjas sõidetud kaks tavadistantsi. Hooaja avaetapi Kontiolahtis võitis norralane Sturla Holm Lägreid, 22. jaanuaril Antserselvas oli ta Aleksander Loginovi järel teine. Eesti parima tulemuse tegi neil võistlustel Rene Zahkna, kes Anterselvas eksis neljas tiirus korra ja oli 38.

Eestlaste viimaste suurvõistluste parim koht tavadistantsilt pärineb 2015. aastast, kuid Roland Lessing tuli Kontiolahti MMil 15. kohale, möödunud aasta MMil oli meie koondise parim 35. positsioonil lõpetanud Zahkna.

Tavadistantsi valitsev maailmameister Martin Fourcade ja möödunud MMi pronksi Dominik Landertinger enam laskesuuska tipptasemel ei sõida. Küll astub starti viimase MMi hõbe ja valitsev olümpiavõitja Johannes Thingnes Bö.

17:15
Mart Treial

Tänased tulemused, kiireimad laskjad (keskel) ja kiireimad suusatajad (paremal):

 

17:14
Mart Treial

Nii, nüüd on siis ametlik: Zahkna saab täna 33. koha, mis on tema elu parim tulemus MMidelt (senine oli 35.).

Mehe kommentaar ETV2 otse-eetris: „Sõidus läksin alguses teadlikult rajal kaotust korjama, sest olen saanud selgusele, mis mu sõiduvorm on. Ei kannata väga kõvasti peale panna. Selge, et läksin laskmise peale. Sain tagasisidet ka, et enne esimest tiiru Kalevile 20 sekundit – see on loomulikult kõva kaotus, aga laskmised olid veel ees.

Hea meel, et jõudsin viimasesse tiiru kolm nulli all. Mul on neid ühega individuaale küll, kus juba teisel või kolmandal ringil lased trahvi ära, aga see on natuke teistsugune närvide mäng.

Möödalask, tõmbasin natuke hoo pealt. Kaotasin murdosa sekundiks keskendumise ära, täpselt, kui lasu tegin. Väga kahju ikka. Olen neli järjestikust individuaali ühe trahviga läbi teinud. Hommikul oleksin väga vastu võtnud ühe trahvi. Päris mõnus on tulla teistsuguse mängu peale teistsuguse närviga viimasesse tiiru. Praegu oli kooliraha maksmine. Võimekus oli nulliga lasta, aga pole sellises situatsioonis väga tihti olnud. Olen rahul, aga jääb kripeldama. Totter miniasi, mille pärast vinguda. Hea võistlus, aga ideaalne laskmine jäi nii lähedale.”

17:05
Mart Treial

Zahkna on praegu finišis 30. kohal, aga 19 meest on veel tulla. Tundub, et läheb napikaks karjääri parima tulemusega. 

17:04
Mart Treial

Koondise peatreener Indrek Tobreluts ETV2 otse-eetris. Zahknast: „Viimase lasketiiru teine lask jääb natuke kripeldama. Kindlasti on mees võimeline neli nulli ära laskma."

Ermitsast: "Esimene lamadestiir oli täiesti laiali, teine oli millegipärast kobaras vasakus ääres. Ei tea, kas võttis vale asendi või mis. Ilmaolud olid täna hästi stabiilsed, väliseid tegureid pole. Kahjuks lamadestiirudesse jäi täna tema sõit."

Debütant Heldnast: "Noorel poisil alalõug värises. Kaks esimest tiiru närveldas, lõpus tegi oma asja. Ta on trennis tegelikult väga kindlalt lasknud. Eks MM võtab tugevamatelgi jala värisema. Noor poiss sai hea kogemuse. Rajal liigub ta enda kohta tegelikult väga hästi. Pigem korralik esitus."

16:53
Mart Treial

Maailmameister Lägreid on finišis! Edu Peifferi ees sulas lõpuks 16,9 sekundi peale, aga see pole absoluutselt tähtis. 

16:50
Mart Treial

Heldna laseb ka viimases tiirus kõik märgid alla, aga nelja trahviminutiga täna midagi suurt korda ei saada.

16:47
Mart Treial

Muide, see on 23aastase Lägreidi elu esimene MM. Tõsi, kuldmedal on tal segateatest juba olemas, aga individuaalset medalit mitte.

16:44
Mart Treial

STURLA HOLM LÄGREID ON ILMSELT MAAILMAMEISTER! Norralane laseb täna kõik 20 märki alla ja läheb enne viimast 4 km pikkust suusaringi 39,5 sekundiga Peifferi ette. Sakslane on praegu kinni hõbedas, pronks näib minevat Johannes Dalele, kui keegi tagant ei üllata.

16:41
Mart Treial

PEIFFER LASEB KA VIIMASED VIIS MÄRKI ALLA!

16:39
Mart Treial

Ai! Üks märk jääb Zahknal viimases tiirus ikkagi üles... See viib ta momendil 50 mehe seas 16ndaks, aga 4 km on vaja veel suusatada.

Heldna läbis kolmanda tiiru nulliga.

16:36
Mart Treial

Olgu mainitud, et Zahkna senise karjääri parim tulemus MMil on Anterselva 20 km 35. koht. Kui ta laseb viimases tiirus nulli, saab see kindlasti ületatud. Aga enne on vaja need nullid ära lasta. Palju pole enam oodata jäänud.

16:33
Mart Treial

Lägreid laseb ka kõik pihta ja läheb 36,6 sekundiga Peifferi ette! Mõlemad tulevad veel korra laskma.

16:31
Mart Treial

Uus liider: Peifferil kolm nulli kirjas! Nüüd ootame Lägreidi kolmandasse tiiru.

16:29
Mart Treial

Nonii, Zahknal kolm nulli kirjas! See viib ta kolmanda tiiru järel 50 mehe seas 12. kohale. Suusarajal liigub ta samuti pisut tõusvas tempos, nii et kui viimased viis märki saaks ka pihta, siis võib juba päris ilus tulemus tulla.

Robert Heldna on ka vahepeal kaks tiiru läbinud, kuid korjanud sealt kokku neli trahviminutit.

16:26
Mart Treial

Ermits eksib ka viimases tiirus korra, nii et kokku täna kaheksa trahviminutit. Midagi pole teha, Kalevi laskmine on sel hooajal ikka väga heitlik.

16:25
Mart Treial

Johannes Thingnes Bö on kullamängust väljas! Viimases tiirus tuleb veel üks trahviminut (kokku kaks), mis tähendab, et ta kaotab Dalele enne viimast suusaringi 31,8 sekundit ja Fillon Maillet'le 6,9 sekundiga. Aga tagant tulevad veel Peiffer ja Lägreid, kel on kaks tiiru veel ees, aga praegu all ainult nullid.

16:23
Mart Treial

Aga Peiffer ei saa edu kaua nautida, sest norralane Lägreid läheb nullidega temast kahe tiiru järel 30,5 sekundiga ette.

16:22
Mart Treial

Opadii, Johannes Dale laseb neljandas tiirus viiest viis, mis tähendab, et talle jääbki ainult üks trahviminut. See on kõva avaldus medalile! Fillon Maillet'd edestab ta enne viimast 4 km suusaringi 24,9 sekundiga. 

Kahe tiiru järel uus liider: Arnd Peiffer nullidega!

16:19
Mart Treial

Zahkna laseb ka teise nulli ja läheb momendil 55 mehe seas 16ndaks. Tema suusakiirus pole muidugi kiita, aga puhas laskmine hoiab praegu kenasti vee peal.

16:18
Mart Treial

Prantslased Fillon Maillet ja Jacquelin läbivad tänase võistluse kahe trahviga, neist esimene liigub suusarajal ka väga hästi, nii et tema medališansid sõltuvad konkurentidest.

16:17
Mart Treial

Kodupubliku, keda raja ääres muidugi pole, lemmik Fak laseb ka kolmandas kõik märgid alla ja püsib medalikonkurentsis. Suusarajal pole ta muidugi päris eliitmees, aga ühe trahviminutiga võib täna tegusid teha küll, sest ässad lasevad järjepanu trahve.

16:14
Mart Treial

Johannes Thingnes Bö laseb kolmandas tiirus kõik pihta ja läheb 26 mehe seas liidriks. Praegu liigub mees igatahes kindlalt medali suunas.

16:13
Mart Treial

Oh heldeke! Ermits teeb kolmandas tiirus (lamades) veel kolm möödalasku. Kokku juba seitse ja üks püstitiir on veel..

16:08
Mart Treial

Ermits teenib teisest tiirust ühe trahviminuti juurde, kokku juba neli. Siit head nahka ei tule...

Zahkna kaotas esimesel suusaringil Böle üle minuti, aga Tobreluts ütles ETV2 otse-eetris, et plaan oligi rahulikult alustada. 

16:06
Mart Treial

Hästi! Zahkna laseb esimeses tiirus nulli ja läheb momendil 51 mehe konkurentsis 19ndaks.

16:05
Mart Treial

Tavadistantsi spetsialist Fak laseb ka teises tiirus ühe mööda.

16:04
Mart Treial

Nonii, Johannes Bö korjab esimesest püstitiirust ühe trahviminuti, kuid läheb momendil kahe tiiru järel ikkagi liidriks.

15:53
Eigo Kaljurand

"Ohjah," ütles Alvar Tiisler ja ETV2 eetrisse tuli vaikus. 22. startinud Ermitsal jäi üles kolm märki ja eestlane kukub kokkuvõttes viimaseks. Kahju.

15:51
Eigo Kaljurand

Kalev Ermits kaotab esimese laskmise eel kõige kiiremale sõitjale Dominik Windischile 31,3 sekundit. Kui märgid tulevad alla, siis pole hullu...

15:49
Eigo Kaljurand

Kuigi tuulelipud väga laialt ei lehvi, siis mitmed tipud on laskmisega hädas. Sprindi maailmameister Martin Ponsilouma jättis avatiirus üle kaks märki. Rootslane näib juba olevat mängust väljas. Veel nukram oli Tarjei Bö sooritus, kes lasi mööda lausa 3 märki. 

15:42
Eigo Kaljurand

Kui möödunud aasta MMi esikolmikus (Martin Fourcade, Johannes Thingnes Bö ja Dominik Landertinger) suuri üllatusi polnud, siis 2019. aastal tuli MMil hõbedale Vladimir Iliev, 2017. aastal tuli maailmameistriks jänki Lowell Bailey. 

Üks ootamatuimaid esikolmikuid oli Pokljukas toimunud 2001. aasta MMil. Toona võitis kulla soomlane Paavo Puurunen, hõbeda valgevenelane Vadim Sašurin ja pronksi lätlane Ilmars Bricis. Olid ajad...

15:33
Eigo Kaljurand

Esimene sportlane on rajal! Mehed läbivad 20 km ja neli tiiru, kus iga möödalask tähendab trahviminutit, mitte trahviringi. Sestap on töö tiirus tavapärasest olulisem ja puhta laskmise korral võib tõusta väga kõrgesse mängu.

15:29
Eigo Kaljurand

Rene Zahkna kinnitas võistluse eel, et see on tema selle MMi põhidistants. "Kuna laskmise osakaal on kõige suurem, siis kehvemaid sõitjaid nii palju ei karistata. Lasketiir otsustab ja selle aasta põhjal võib öelda, et individuaalid meeldivad mulle rohkem," rääkis ta.

15:28
Eigo Kaljurand

Enne meeste starti selgitas koondise füsioterapeut Hanno Tikkerbär ETV2 ekraani Tuuli Tomingase murede tagamaid. Terve hooaja, aga eriti MMil jalalihase krampidega hädas olnud Tomingas vahetas eilse võistluse eel suusasaabast, kuid lõpp läks sellest hoolimata raskeks.

"Esimene katsevõistlus näitas, et väike probleem võib tekkida. Me koheselt ei hakanud reageerima," rääkis Tikkerbär, kelle sõnul avaldab probleem võistluskiirusel.

"Seda põhjustab mitu faktorit. Ühest küljest on see Tuuli tehnika omapära, kus pole maksimaalset lõdvestust. Suusasaapa margivahetus võib mõningal määral probleeemi leevendada," jätkas Tikkerbär, kelle sõnul Tuuli tegeleb peatreeneriga aktiivselt lahenduse otsimisega. "Eestisse jõudes tehakse esimesed sammud ja järgmisel hooajal oleme targemad."

15:17
Eigo Kaljurand

Tere lugupeetavad! 

Kui Tallinnas näitab termomeeter üheksat miinuskraadi, siis Sloveenias Pokljukas on kuus plusskraadi. kümmekond minutit veel ja esimene mees pääseb 20 km distantsil rajale.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee