Talisport

SUUR GALERII | 16 aastat kestnud põua lõpetanud Mart Kevin Põlluste: tahtsin väga võita! (3)

Mihkel Talivee, 22. veebruar 2021 00:00
2021. aasta Tartu suusamaraton läheb ajalukku!Foto: Aldo Luud
Enne eilset võitis eestlane Tartu maratoni viimati 2005. aastal, kui triumfeeris Raul Olle. Pika põua lõpetas suurürituse 47. toimumiskorral Mart Kevin Põlluste (aeg 3:03.12,8), kellele järgnesid Henri Roos (+29,5) ja Taavi Kaiv (+2.24,4).

Kui 63 km pikkusest distantsist oli sõidetud pisut alla poole, tegi kokkuvõttes neljandaks jäänud Andres Juursalu (+3.53,3) teistega väikese vahe sisse. Konkurentidel õnnestus ta siiski kinni püüda ning temast mööduda.

„Sõitsime Henri Roosiga sisuliselt terve aja koos. Saime Juursalu umbes poolel maal kätte ning mõistsin, et finišisirge peale Henriga jääda ei julge ja üritasin eest ära minna ning tagasi mitte vaadata. Üldiselt olid rajaolud väga rasked, kõige raskemad just viimased kolm kilomeetrit,“ ütles esimesena finišeerinud Põlluste.

Koroonaviiruse leviku tõttu toimus maraton pealtvaatajateta. Samuti oli välismaalasi stardis tavapärasest märksa vähem. Meeste võitja jäi siiski üritusega rahule ning jagas korraldajate aadressil kiidusõnu.

„Korraldajad tegid väga head tööd. Ilmselgelt ei olnud võimalik pealtvaatajaid lubada, kuid üritus õnnestus. Suur kummardus neile selle eest,“ lausus Põlluste. Ta osales Tartu maratoni põhidistantsil neljandat korda. Seniseks parimaks tulemuseks oli tunamullune kaheksas koht. „See üritus on pikkade traditsioonidega ning tahtsin seda väga võita,“ tunnistas ta.

Järgmisena ootab 26aastast pikamaasuusatajat ees 7. märtsil Rootsis toimuv 90 km pikkune Vasaloppet.

Naiste seas tuli kolmandat korda Tartu maratoni võitjaks Tatjana Mannima, kes sai üldarvestuses 19. koha (3:17.58,8). Talle järgnesid Piret Pärnik (+8.03,3) ja Reeda Tuula-Fjodorov (+8.53).

„Enesetunne on praegu hea. Tegin hea sõidu, suutsin võita ja nüüd saan sellest taastuda,“ lausus Mannima mõni tund pärast sõitu. Kuigi tingimused olid keerulised, ei lasknud värske tšempion oludel ennast liialt häirida.

„Kui aus olla, siis raja profiil mulle sobis. Välja arvatud lõpp, kus läks juba paaristõugetega raskeks. Ka meestega oli hea koos sõita,“ nentis Mannima.

Ka tema hindas sarnaselt Põllustega korraldajate panust ürituse toimumisse kõrgelt. „Ilmselt oli seda üritust väga raske korraldada. Nad said sellega kenasti hakkama, seega suur tänu neile,“ lausus Mannima. Uuesti näeb teda võistlustules järgmisel laupäeval Tallinna maratonil.

Esimest korda lõi Tartu suusamaratonil kaasa Eesti president Kersti Kaljulaidki, kes finišeeris ajaga 5:27.21 ning saavutas 1579. koha. Kokku startis põhisõitudele 3477 suusasõpra, neist 2510 pikemale 63 km distantsile ja 967 lühemale 31 km distantsile.

Esimest korda Tartu maratoni ajaloos on võimalik osaleda ka virtuaalselt ja seda saab teha kuni 14. märtsini. Tartu Maratoni Kuubiku hooaeg läheb edasi 9. mail, kui joostakse 39. Tartu maastikumaraton.