Eesti korvpallikoondise matš Põhja-MakedooniagaFoto: FIBA
22. veebruar 2021, 17:58

BLOGI JA GALERII | TEHTUD! Eesti korvpallikoondis kaotas Põhja-Makedooniale, aga jõudis EM-finaalturniirile! (5)

Eesti korvpallikoondis kaotas EM-valiksarja viimases kohtumises Põhja-Makedooniale 84 : 86, kuid kindlustas koha 2022. aasta finaalturniiril. Kohtumise käigu leiab allolevast blogist.

Eesti koondis alustas viimast valikkohtumist teadmisega, et edasipääsuks piisab ka kaheksapunktilisest kaotusest, sest möödunud aasta veebruaris alistati Põhja-Makedoonia võõrsil 81 : 72. Esiti olid mängohjad siiski Eesti käes ja Permi „mullis“ toimunud mängu avapoolaega valitses meie meeskond.

Tugeva kaitse najal pandi vastate võtmemängijad Nenad Dimitrijević ja Jacob Wiley surve alla, neist esimene tegi esimesel poolajal lausa kuus pallikaotust. Eesti võitis avaveerandi 27 : 18, poolajaks juhiti juba 49 : 38. Suurepärast mängu näidati just korvi all, sest Kaspar Treieri arvel oli poolajaga 10 punkti ja 10 lauapalli, Maik-Kalev Kotsar toetas teda 8 silmaga.

Sihilikult eksitud vabavisked

Kuid puhkepausi järel Eesti mäng lagunes. Rauno Nurgeri korvide järel mindi veel ette 52 : 38, kuid siis edasi muututi lohakaks ja loodeti liialt kaugvisetele. Põhja-Makedoonia tegi vähem kui minutiga 8 : 0 spurdi, peagi jõudsid vastased vaid nelja silma kaugusele. Kuid siis vastas Sten Sokk mitme terava söödu ja kahe tabava kolmesega ning viimase veerandi eel juhtis Eesti 69 : 63.

Mängu järel tõdes koondise juhendaja Jukka Toijale, et need oli kohtumise võtmehetked. „Peatreenerid on alati mures, et midagi võib juhtuda. Aga kui peale poolajapausi elasime vastase spurdi üle, siis olin kindel, et võidame matši,“ ütles 48aastane loots pressikonverentsil. „Põhja-Makedoonial on suurepärane tiim, kes ei andnud kunagi alla. Nad olid Itaalia vastu taga 16 punktiga ja tulid mängu tagasi. Ka täna võitlesid nad viimase sekundini – müts maha nende ees.“

Kuigi Eesti oli veel 3.15 enne mängu lõppu eduseisus 80 : 72, läks kohtumise lõpp närviliseks. Põhja-Makedoonia tegi vaid minutiga 9 : 0 spurdi, mis viis nad ette ühe silmaga. Kuid siis hiilgas jälle Sokk, kelle tabav kahene ja eeltöö Kotsari korvile aitas Eesti taas ette.

Lõpusekunditel lootis Põhja-Makedoonia viia kohtumise lisaajale, kus nad võinuks üritada üheksapunktilist võitu, kuid Märt Rosenthal viskas 10 sekundit enne mängu lõppu kaks vabaviset sihilikult mööda. Ehhki  Dimitrijevići kolmene andis Põhja-Makedooniale 86 : 84 võidu, kindlustas pääsu EMile Eesti.

Eesti poolelt jõudis kahekohalise punktisummani neli meest: Kotsar tõi 15, Treier ja Kristian Kullamäe 14 ning Sokk 13 silma. Treier sai kirja kaksikduubli, sest mees noppis lauast 12 palli. Makedoonlasi vedasid Dimitrijević ja Bojan Trajkovski, kelle arvele jäi vastavalt 23 ja 21 punkti.

3. Eesti (2 võitu, 4 kaotust)
4. Põhja-Makedoonia (2 võitu, 4 kaotust)

Eesti koosseis (sulgudes mängija pikkus ja koduklubi):
Kristian Kullamäe (194, Palma, Hispaania), Sten Sokk (184, Kalev/Cramo),  Märt Rosenthal (193, Pärnu Sadam), Martin Dorbek (194, Kalev/Cramo), Robert Valge (192, Pärnu Sadam), Jaan Puidet (191, Real Valladolid, Hispaania), Janari Jõesaar (198, Kalev/Cramo), Henri Drell (206, Pesaro, Itaalia), Kregor Hermet (205, Kalev/Cramo), Kaspar Treier (204, Sassari, Itaalia), Rauno Nurger (208, Kalev/Cramo) ja Maik-Kalev Kotsar (211, Hamburg Towers, Saksamaa)

Makedoonia:
Nenad Dimitrijević (188, Joventut, Hispaania), Kristijan Nikolov (188, Skopje MZT), Luka Savićević (190, Skopje Uni Banka), Andrej Magdevski (192, Skopje MZT), Damjan Robev (193, Kumanovo), Vojdan Stojanovski (197, Gravelines, Prantsusmaa), Damjan Stojanovski (197, Skopje MZT), Stojan Gjuroski (203, Alicante, Hispaania),  Jacob Wiley (203, Gran Canaria, Hispaania), Bojan Krstevski (208, Pelister), Bojan Trajkovski (208, Pelister), Teodor Simic (214, Barcelona U18, Hispaania),

17:52
Eigo Kaljurand

Eesti poolelt jõudis kahekohalise punktisummani neli meest: Kotsar tõi 15, Treier ja Kullamäe 14, Sokk 13 silma. Makedoonlasi vedasid Dimitrijević ja Trajkovski kelle arvele jäi vastavalt 23 ja 21 punkti.

17:48

Dimitrijevic tabas veel kolmese, Eesti kaotas mängu 84 : 86, kuid sellel pole tähtsust... EESTI MÄNGIB 2022. AASTA EUROOPA MEISTRIVÕISTLUSTEL!

17:47

Rosethali vastu tehakse 10 sekundit enne mängu lõppu viga. Kuna kohtumine ei tohi minna lisaajale, siis Pärnu Sadam tagamees pani mõlemad mööda. Taktikamängud käivad.

17:46

Dimitrijevic tegi jooksu ja Eesti mängijad löövad käsi kokku. Paistab, et on tehtud!

17:46

Sten Sokk võttis kauge kolmese, kuid eksis. Mängida 20 sekundit.

17:45

Eesti vaates on väga oluline, et mäng ei läheks lisaajale. Pigem võib selle kohtumise sisse saada...

17:44

Dimitrijevic pani kolmese mööda. Huhuh... Jätkuolukorras sai Wiley vabaviskejoonele, kust sopsas mõlemad. Eesti ees 84 : 83.

17:44

Mängida alla minuti!

17:43

Kui Eesti võidab mängu ja pääseb EMile, siis peavad ülejäänud mängijad Sten Soku õlgadele võtma, sest rasketel hetkel on ta üksi tiimi tassinud.

17:43

Dimitrijevic vahelduseks eksis. Eesti rünnakul mängisid taas pick'n'rolli Sokk ja Kotsar, kus esimene söötis ja teine pani korvi alt lihtsad kaks punkti. Eesti eduseisus 84 : 81 võttis Põhja-Makedoonia aja maha.

17:42

Sten Sokk! 32aastane mängujuht tuli ja sopsas sisse. Eesti taas mängus ühega peal.

17:41

Ei ole võimalik... Kotsar eksis keskpositsoonilt, Dimitrijevic vastas kahesega. Eesti kaotusseisus 80 : 81.

17:40

Meenutagem sedagi, et Eesti võib täna ka 8 punktiga kaotada, et EMile jõuda.

17:40

Pahandus-pahandus-pahandus. Dimitrijevic purjetas korvi alla ja tablool seis 80 : 79. Toijale võttis aja maha, aga Eesti mäng on kaoses. Viimase minutiga tegid vastased 7 : 0 spurdi.

17:38

Paanika? Kullamäe astus palliga auti, Toijala tõi kiiresti platsile Soku.

17:38

Või siiski? Bojan Trajkovski pani kolmese, Eesti poolel eksis Jõesaar ja Põhja-Makedoonia kiirrünnaku lõpetas Jacob Wiley. 80 : 77.

17:37

Hispaania kõrgliigas palliv Dimitrijevic pani korvi alt mööda ja Hispaania esiliigas mängiv Kullamäe pani teisel poolel vastu kolmese. 80 : 72. Nüüd on küll tehtud?

17:34

Eesti lahutab EMist veel viis minutit!

17:34

Wiley ja Dimitrijevici korvide järel jõuab Põhja-Makedoonia viie silma kaugusele, kuid siis vajutab Märt Rosenthal taas kolmese! Eesti ees 77 : 69, Eesti viimased 6 silma tulid Pärnu Sadama tagamehelt.

17:32

Sokk ja Kotsar üritavad pick'n'rolli, makedoonlased tõmbavad kaitses kokku ja Sokk leidis kolmesejoone tagant äna väga palju minuteid teeniv Märt Rosenthali, kelle kaugvise viib Eesti ette 74 : 65! Rosenthal on täna teinud väga sümpaatse mängu.