WRC

BLOGI | Tänak ja Järveoja võitsid Arktika ralli! (25)

Ohtuleht.ee, 28. veebruar 2021 14:22
Ott Tänaku stiilinäide polaarjoone tagant.Foto: Hyundai Motorsport GmbH
Lapimaal toimunud MM-sarja teisele etapi võitsid 2019. aasta maailmameistrid Ott Tänak ja Martin Järveoja. MM-sarja üldliidriks tõusis 20aastane soomlane Kalle Rovanperä, kes lõpetas Arktika ralli teisena.

Hyundai ekipaaž Ott Tänak ja Martin Järveoja valitses Arktikat rallit alates esimesest katsest. Pühapäeval eestlased enam riske ei võtnud ja punktikatselgi lõpetasid nad neljandal kohal.

Teisena lõpetas punktikatse võitnud Kalle Rovanperä, kes tõusis MM-sarja üldliidriks. Kolmandaks tuli Tänaku tiimikaaslane Thierry Neuville, kes kaotas soomlasele vaid 2,3 sekundiga. Valitsev maailmameister Sebastien Ogier kukkus suurest mängus laupäeval, kui tegi kaheksanda kiiruskatse viimases kurvis sõiduvea ja kaotas ligi 20 minutit.

Lapimaa ralli kaheksa parimat:

Lapimaa ralli 8 parimat Foto: Ekraanitõmmis

MM-sarja seis peale Lapimaa rallit:
1. Kalle Rovanperä 39
2. Thierry Neuville 35
3. Sebastien Ogier 31
4. Elfyn Evans 31
5. Ott Tänak 27
6. Takamoto Katsuta 16
7. Craig Breen 16
8. Dani Sordo 11 

14:19
Eigo Kaljurand

Lapimaa ralli kaheksa parimat:

Lapimaa ralli 8 parimat (Ekraanitõmmis)
14:17
Eigo Kaljurand

Punktikatse tulemused:

Punktikatse kümme parimat (Ekraanitõmmis)
14:16

"Kui sa lähed uuele rallile, siis sa tea mida oodata. Surve oli peal ja teadsime, et võistlus tuleb keeruline. Aga lõpuks oli piisav, tegime vaid ühe vea. Tulime täna läbi nii puhtalt kui võimalik," rääkis Tänak.

"Lapimaa on üks parimaid kohti talveralliks. Teede profiil oli väga nõudlik."

14:13

Tänakul kogunes finišis kaotust 1,7 sekundit. Punktikatsel andis see neljanda koha, aga mis peamine: Ott Tänak võitis Lapimaa MM-ralli!

14:11

Tänak tuleb üsna rahulikult. Eelviimases vaheajapunktis on ta kuues...

14:11

Rovanperä: "Kindlasti (riskisin). Tahtsin võidelda kõrgetele kohtadele, vajutasin terve nädalavahetusel maksimumiga. Hea nädalavahetus, andsin endast kõik. Polnud perfektne, aga päris äge."

14:09
Eigo Kaljurand

Rovanperä teeb võimsa lõpu! Soomlane edestas Breeni 0,3 ja Neuville'i 0,4 sekundiga. Olematud vahed!

14:08

Kas Rovanperä jääb Neuville'i ette? 5 km enne katse lõppu oli tal veel varu alla sekundi, sest ta tuli katse esimest poolt aeglasemalt kui Hyundai piloot. Huhuh, metsikult põnev etapp!

14:07

Neuville: "Hea kiiruskatse. Vajutasin, aga katse lõpuks kaotasin esirehvid. Kokkuvõttes oli siiski hea nädalavahetus."

14:05

Neuville on finišis ja belglane läheb katsel siiski teiseks, sest katse lõpuosas andis ta aega ära. Breen on kiirem 0,1 sekundiga.

14:04

Neuville tuleb hirmsa hooga! Enne viimast kiiruskatset kaotas ta teist kohta hoidnud Rovanperäle 1,9 sekundiga.

14:03

Breen: "Hah, kergendus. Ei tundunud suurepärane sõit, aga pean tänama insenere, kes andsid infot, mida tegin enne valesti. Vaimselt oli väga raske nädalavahetus."

14:01
Eigo Kaljurand

Breen läks uueks liidriks! Iirlase aeg 10.02,7 ehk Ogier'd edestas ta 1,5 sekundiga. 

13:59

Evans kaotas Ogier'le 3,8 sekundiga, mis annab hetkel teise koha. Britilt üsna nõrk sõit, sest ta edestas Katsutat vaid 0,7 sekundiga.

"Mulle endale tundus puhas sõit," sõnas Evans, kes võttis ralli laiemalt kokku. "Polnud nädalavahetus, mida soovisime. Hooti näitasime kiirust, aga kindlasti on palju õppida."

13:56

Solberg sõitis Loubega sarnases kohas valli ja masin lendas teele risti. Kui rootslane poolel teel juhtis Ogier' ees napilt, siis lõpuks kogunes finišis kaotust 14,7 sekundit. Aga peamine, et ta lõpuni jõudis. Seni on kaks Hyundaid välja lennanud, loodame, et kogenud mehed ikka mahuvad teele.

"Ma ei teadnud, millal taas (WRC-masina) rooli saan ja mõtlesin, et miks mitte vajutada," rääkis naerusuine Solberg. Tõsi, kokkuvõttes andis Solberg koha esikuuikus ära, sest Katsuta läks temast 1,2 sekundiga mööda.

13:52

OI-OI-OI, SOLBERG MIDA SA TEGID?

13:51

Ehkki Katsuta kaotas punktikatsel Ogier'le 4,5 sekundiga, siis suures plaanis võib jaapanlane kindlasti rahul olla. Sõidukiiruse poolest oli see mehe üks parimaid, kui mitte parim MM-ralli.

"Kui tingimused on ühtlased, siis olen enesekindel. Kui on lahtist lund, siis see kaob. Tegin ühe suure vea, millest tuli ajakaotus," jõudis Katsuta rääkida enne, kui telepilt ära kadus.

13:47

M-Spordi teine piloot Teemu Suninen kaotas Ogier'le 11,6 sekundit. "Leidsin kohti, kus sõita kiiremini, aga jäime ikkagi Ogier'st päris kaugele," rääkis soomlane, kelle maski alla peidetud näost paistis pettumus. 

13:43

Greensmith punktikatsel konkurentsi ei pakkunud, sest kaotas Ogier'le 18,8 sekundiga. "Üldiselt läks sõit ajapikku paremaks. Arenesin, kuid väga palju kallal on ka tööd teha," tõdes M-Sporti rooliv britt.

13:41

Paistab, et sõitjad panevad hullu. Ogier' masin pänderdas vallist valli ja oli näha, et mees pingutas. Prantslane pani ette aja 10.04,2, mis oli umbes kolm sekundit kiirem kui Evansil, kes võitis selle kiiruskatse esimesel läbimisel. 

"Lõpuosas pidin teed puhustama, et sellest sõidust ei piisa heaks ajaks. Lendasin ka vallidesse," rääkis Ogier, kellelt uuriti ka Lapimaa ralli kohta laiemalt. "Kena koht sõitmiseks, aga kui oled rajal esimene, siis kõik ei tundu nii ilus. Mis seal ikka, ootame järgmist rallit. On nagu on."

13:36

Ai-ai, noor poiss Loubet sõitis valli ja Hyundai lendas teelt välja. Kuid õnneks suutis prantslane lumest välja ronida ja järgnevatele ette ei jäänud. "Mootoriga oli probleem ja jälgisin armatuuri," nentis Loubet, et tegu oli tema apsakaga.

13:33

Prada moemaja omanike perekonda kuuluv Bertelli on finišis ajaga 10.43,5.

"Katse lõpuosa oli keeruline, kus tegin mitu viga. Eks näis, äkki jõuan tänavu veel starti," nentis Bertelli. Edasine stardijärjekord: Loubet, Ogier, Greensmith, Suninen, Katsuta, Solberg, Evans, Breen, Neuville, Rovanperä ja Tänak.

13:21

Bertelli on rajal! Tänak peaks lähte saame kaks minuti peale kella kahte.

13:01

Teeolud enne otsustavat punktikatset:

12:52

Vaatame kiirelt ka nii-öelda virutaalset MM-tabelit. Rovenperäl on koos 34, Neuville'l 32, Evansil 31, Ogier'l 30 ja Tänakul 25 punkti. 

Seis on enne punktikatset põnev. Lisaks on Neuville'l võimalus Rovanperäst mööduda, sest neid lahutab vähem kui kaks sekundit, mis tõstaks omakorda belglase MM-sarja üldliidriks. Ja Evans soovib kindlasti mööduda Breenist, et ta saaks kirja neljana koha punktid.

12:37

Oleme võlgu ka WRC2/3 klassi tulemused. 9. etapi võitis taas Esapekka Lappi, kuid väga ilus sõidu tegi ka Egon Kaur. Eestlane kaotas talle 0,8 sekundiga ja jagas kiiruskatsel koos Andreas Mikkelseniga kolmandat kohta. Gregor Linnamäe oli 11. (+18,8) ja Gregor Jeets 12. (+26,3).

WRC3 arvestuses hoiab Kaur (Volkswagen Polo) teist kohta, Teemu Asunmaa edu on veel 8,9 sekundit. Kahjuks näib see liiga suur vahe, et puhta sõiduga tagasi võtta. Jeets (Škoda Fabia) on kuues.

11:05
Eigo Kaljurand

Lapimaa rallile tõmbab joone alla kell 13.18 algav Aittajärvi teine läbimine, mis on ühtlasi punktikatse. Põnevaid küsimusi on erakordselt mitu:

Mitu silma võtab Tänak punktikatselt?
Kas Neuville suudab Rovanperä kinni püüda ja tõusta teiseks?
Kas Evans kerkib neljandaks?
Mitu punkti nopib punktikatsel Ogier?
Kes tõuseb MM-sarja liidriks?

Ja loomulikult hoiame silma peal väiksematel klassidel, kus võistlevad Kaur, Linnamäe ja Jeets.

10:58

Üldseis on erakordselt põnev. Neuville jääb Rovanperäst maha 1,9 sekundiga, Evans Breenist 3,6 sekundiga. Kui Ogier punktikatsel imet ei tee, siis tõuseb Neuville või Evans suure tõenäosusega MM-sarja liidriks.

Seis viimase katse eel (Ekraanitõmmis)

10:56

Eelviimase kiiruskatse kaheksa parimat. Evansi keskmine kiirus oli 133,2 km/h!

9. kiiruskatse kaheksa parimat (Ekraanitõmmis)
10:54

"Lihtsam on mõelda sõidule, mitte vahedele. Järgmine kiiruskatse läbimine on olulisem," ütles Tänak etapi järel.

10:53

Tänaku kaotus Evansile 5,9 sekundit ehk eestlane on ka Katsutast aeglasem. Kokkuvõttes suurt vahet pole, sest  saarlase edu Rovanperä ees on 19,2 sekundit.

10:51

Tänak tuleb üsna rahulikult...

10:48

Neuville kaotas Evansile 1,1 sekundiga. "Ausalt öeldes olid meie noodid liiga aeglased, eriti lõpuosas," tunnitas belglane, kes enda sõnul jäi sestap ettevaatlikuks.

10:41

Evans finišis ajaga 10.07,5 ehk Solbergist 3,3 sekundit kiirem. Tuletagem meelde, et viimase kahe katse eel oli ta neljandat kohta hoidnud Breenist maas 10,1 sekundiga. Kas Evans sõidab selle vahe tagasi?

"Kindlasti väga kiire katse. Olin alguses liiga ettevaatlik, aga teises pooles leidsin hoo," rääkis Evans, kelle keskmine kiirus oli 133,2 km/h.

10:38

WRC-tehasetiimis debüteeriva Solbergi edu Katsuta ees oli finišis 1,4 sekundit. Kokkuvõttes on 19aastase rootslane edu ees 9 sekundit ehk ta on kinni kuuendas kohas. 

"Olin alguses liiga ettevaatlik, kiiruskatse keskel sain tunde tagasi. Aga algus oli kohutav," nentis Solberg.

10:34

Takamota Katsuta sümpaatne nädalavahetus jätkub. Jaapanlane finišis ajaga 10.12,2 ehk pani uue põhja!

10:33

M-Sport jätkas sealt, kus laupäeval pooleli jäädi. Greensmith jõudis finišisse 17,1 ja Suninen 6,4 sekundit aeglasemalt kui Ogier.

Greensmith: "Kiirus oli väga-väga kaugel soovitust. Hooti olen liiga kiire, hooti liiga aeglane, pean noodivihikus kõvasti parandusi tegema."

Suninen: "Tunne oli hea, aga oli ka ärevaid momente. Libisesin ja sõitsin valli. Aga andsin endast parima."

10:29

Masinat ja rehvi punktikatseks hoidev Ogier tuli finišisse ajaga 10.15,0. Prantslane jätkas mantrat, et power stage'l ei tasu temalt midagi oodata.

"Kui punkitkatselt saan silmi, siis mitte väga palju," ütles seitsmekordne maailmameister, kelle keskmine kiirus sellel kiiruskatsel oli 131,5 km/h.

10:25
Eigo Kaljurand

Loubet on finišis ajaga 10.19,7 ehk ta on täpselt 25 sekundit kiirem kui Bertelli. Noore prantslase sõnul oli pidamine täna väga hea, kuid suures plaanis tema aeg väga oluline pole, sest Ogier paugutab selle aja peagi üle.

10:21

Kokkuvõttes kõrgeid kohti sihtivad mehed on kaasa võtnud ühe varurehvi, erandina Rovanperä, kellele on kaasas kaks. Soomlase masin on küll sellevõrra raskem, kuid punktikatsel on tal kasutada kaks värsket rehvi. Kas see annab talle eelise?

10:17

Esimesed kolm masinat on juba rajal. Katse on väga kiire, esimene pool sellest lastakse pea täisgaasiga, peale mida tuleb mõnevõrra tehnilisem osa, kuid asjatundjate sõnul võib keskmine kiirus tulla märgatavalt üle 130 km/h.

10:15
Eigo Kaljurand

Kindlasti läheb väga tihedaks võitluseks teisele kohale, kus Rovanperä edu Neuville'i ees on vaid 1,8 sekundit. Eilsete tulemuste põhjal ohustab Evans neljandat kohta, kui viimase kahe katse eel on ta Breenist maas 10,1 sekundiga. 

Aga peamine küsimus on, kas Rovenperä või Neuville suudavad ohustada Tänaku esikohta.

10:12

Stardijärjestus 9. katsel:

1. Bertelli
2. Loubet
3. Ogier
4. Greensmith
5. Suninen
6. Katsuta
7. Solberg
8. Evans
9. Breen
10. Neuville
11. Rovanperä
12. Tänak

10:11

Ralli kokkuvõttes 13. kohta hoidnud Janne Tuohino täna õlavigastuse tõttu starti ei tule. Mees vigastas end väga soomlaslikult. Mees käis eile peale võistlust saunas ja sealt lahkudes kukkus õnnetult jääl. 

10:08

Ärevad hetked elas täna hommikul üle Hyundai piloot Craig Breen, kelle auto jõudis napilt kontrollpunkti. Eile õhtul avastati iirlase masinalt õlileke, kuid toona polnud võimalik autot remontida. Nii tegid tiimi mehaanikud kibekiiresti töö ära täna hommikul. 

"Mõnikord väärivad mehaanikud rohkem raha kui sõitjad," kiitis Hyundai boss Andrea Adamo. "Sageli nad teevad asju mis ei tohiks olla võimalikud, aga keegi pole neile seda öelnud."

10:04

Ralli kokkuvõttes 13. kohta hoidnud Janne Tuohino täna õlavigastuse tõttu starti ei tule. Mees vigastas end väga soomlaslikult. Mees käis eile peale võistlust saunas ja sealt lahkudes kukkus õnnetult jääl. 

10:02

Ott Tänak ütles WRC ülekandes, et sellel nädalavahetusel on väga oluline rehvide hoidmine. "Peamine eesmärk on võit koju tuua. Selleks peame puhtalt läbi tulema. Kindlasti võiksime olla paremad, aga sellel nädalavahetusel ei loe ainult puhas kiirus, vaid ka see, kuidas rehvidega toime tuled," nentis eestlane, et masinate alla keeratud rehvid pole mõeldud jäätunud kruusal sõitmiseks. "Tänane hommik tuleb taas lõbus. Päike on väljas ja olud ideaalsed. Peame jätkama heas rütmis."

Eestlase juttu tõestavad ka kohepealsed pildid:

09:54

Sebastien Ogier kihutas eile napilt enne päeva viimase kiiruskatse lõppu teelt välja. "Sõitsin kurvi natuke liiga kiiresti," rääkis prantslane täna. "Peale väljasõitu arvasin, et kõik on okei, aga rehvid olid väsinud ja jäin kinni. Kui tulin autost välja, siis nägin finišijoont. Kummaline olukord."

Imelikul kombel seitsmekordne maailmameister endast väljas pole. "Väga ei kahetse, sest hoidsin nagunii alles kuuendat kohta," lisas Ogier, kelle ainus võimalus silmade teenimiseks on tänane punktikatse. Toyota mees sellele väga suuri lootusi ei pane.

"Kui teeniksin mõned punktid, siis see oleks ime. Teen küll kõik, mida suudan, aga erilist võimalust meil pole."

09:25
Eigo Kaljurand

 

09:23
Eigo Kaljurand

 

20:49

20:27

19:54

Ogier jättis meediatsooni vahele ja otsustas päeva katkestada. Nüüd saab ta karistuseks minuteid juurde, aga see ei muuda suurt midagi. Ta kaotas lumevallis niikuinii 20 minutit. Seega kavatseb ta kogu auru panna homsele päevale ning ründab punktikatsel esikohta.

19:26

Kaheksas kiiruskatse:

Seis kaheksanda kiiruskatse järel:

19:24

Ogier: „Viimane kurv... Rehvid olid läbi ja libisesime liiga palju.“

19:23

Tänak kaotab Neuville'ile 12,3 sekundiga. „Olen päevaga rahul,“ ütles saarlane. Kokkuvõttes on tema edu Rovanperä ees 24,1 sekundit, Neuville jääb soomlasest maha 1,8 sekundiga.

19:22

Ogier kaevas end lumest välja ja jõudis katse lõppu. kaotust enam kui 19 minutit...

19:19

Breen kaotab Neuville'ile 15,1 sekundit

19:16

Rovanperä kaotab Neuville'ile 13,1 sekundiga. Soomlane jääb kokkuvõttes vaid 1,8 sekundiga belglase ette.

19:14

Okei... Neuville paneb Solbergile ära 18,7 sekundiga. Nüüd on küll põnev vaadata, kas järgnevad mehed suudavad midagi sarnast. „Tegin väga hea katse, auto töötas hästi. Hoidsin rehve ja ei surunud liiga palju. Ka mu suhtlus kaardilugejaga on parem.“

19:11

Evans kaotab Solbergile 1,4, Katsuta 4,2 ja Suninen 4,7 sekundiga. 19aastane norrarootslane on vägev!

19:04

Ogier' sõitis teelt välja paarsada meetrit enne kiiruskatse lõppu. Uskumatult valus... Tundub, et sealt lumehunnikust ta välja ei pääsegi.

19:02

Solberg on kenasti kohal. Kutt ise on enda etteastega rahul!

19:00

18:58

VÄLK SELGEST TAEVAST! Ogier sõitis täiega teelt välja ja on sügavas lumes. Kõik see juhtus napilt enne kiiruskatse lõppu. Mehed on autost väljas ja sealt on juba väga keeruline välja pääseda. 

18:41

Päeva vimane kiiruskatse algas! 

17:52

Seitsmes kiiruskatse:

Seis seitsme kiiruskatse järel:

17:49

Tänak jätkab võimsalt! Ta kaotab seitsmendal katsel Rovanperäle küll 1,7 sekundiga, kuid kokkuvõttes hoiab eestlane kindlat esikohta. „Kasutasin oma kõige kehvemaid rehve. Olin päeva viimase kiiruskatse pärast mures, sest see on väga oluline.“

17:45

Breen kaotab Rovanperäle 9,5 sekundiga.

17:44

Rovanperä on endiselt suurepärane. Ta edestab seitsmendal katsel Evansit 3,8 sekundiga. Soomlane tunnistab, et vahetas rehvide asukohti ja võttis sellega riski. Järgmiseks kiiruskatseks peaks tal olema siiski ka kaks värsket rehvi.

17:40

Neuville jääb Evansile 1,2 sekundiga alla. „Tegin puhta ja rahuliku sõidu. Tunnen end enesekindlalt ja hoidsin rehve.“

17:37

Evans teeb lõpuks Ogier'le 4,1 sekundiga ära. Näis, mida suudavad järgmised mehed.

17:33

Suninen kaotab Ogier'le 9,9 sekundiga

17:31

Katsuta on tubli! Kaotust Ogier'le vaid 3,1 sekundit.

17:28

Solberg kaotab Ogier'le 11,7 sekundiga. Kokkuvõttes läheb Ogier temast mööda. Solbergi mõtted: „Tegin vea. Olin üsna vihane, aga eks see oli hea õppetund.“

17:25

Ogier on seitsmenda kiiruskatse lõpus. „Ma ei surunud eriti, sest säästsin rehve viimaseks katseks.“

17:25

Kuuenda kiiruskatse järel veidi ka teistest eestlastest. Egon Kaur on WRC3 klassis teine, kaotust Teemu Asunmaale on 11,4 sekundit. Kauri taga on Eerik Pietarinen, kes jääb eestlasest maha enam kui minutiga. Gregor Jeets hoiab seitsmendat kohta, kaotust Asunmaale on 4.25,4. WRC klassi liider on Esapekka Lappi, kes edestab 38,6 sekundiga Andreas Mikkelseni. Georg Linnamäe on kaheksas, kaotust enam kui 20 minutit.

Kõikide R5 autode seas hoiab Kaur viiendat kohta, kaotades Lappile 1.37,5. Jeets on 13. (+5.51,5).

17:16

Seitsmendal kiiruskatsel on pikkust umbes 20 km ja Ogier on juba rajal.

16:30

Kuues kiiruskatse:

Ott Tänaku stiilinäide polaarjoone tagant. (Jaanus Ree / Red Bull Content Pool)

Seis kuue kiiruskatse järel:

Ott Tänaku stiilinäide polaarjoone tagant. (Jaanus Ree / Red Bull Content Pool)
16:27

Tänak on omaette klassist. WRC otseülekande eksperdi Mads Östbergi sõnul on tema oskused rehve säästa suurepärasel tasemel. Saarlane suudab pidurdada viisil, et piigid jäävad alles.

Tänak on Neuville'ist 0,2 sekundit kiirem. Eestlase kommentaar: „See ei meenuta üldse talverallil sõitmist. Lõpus ei olnud jääl endam üldse pidamist. Väga keeruline.“

16:24

Breen kaotab Neuville'ile 13,7 sekundit. „Kaotasin esirehvidelt kõik piigid.“

16:21

Rovanperä kaotab Neuville'ile 1,2 sekundiga. „Auto tasakaal on nüüd parem... Kuigi siin kiiruskatsel polnud palju kruusa, siis hakkavad rehvid väsima. Edaspidi läheb keerulisemaks.“

16:18

Neuville on Suninenist 11 sekundit väledam. „Võimalik, et tegin rehvidele liiga palju liiga. Pean need nüüd üle vaatama.“

16:14

Evans kaotab Suninenile 5,1 sekundiga. „Katse lõpus polnud enam üldse pidamist. Väga keeruline.“

16:11

Suninen käis küll korra lumevallis, aga ometi on ta Solbergist 0,2 sekundit kiirem.

16:09

Katsuta kaotab Solbergile 10,7 sekundit. Ta tunnistab, et tegi mitu sõiduviga.

16:06

Solberg on Ogier'st viis sekundit kiirem. „See oli kõige keerulisem kiiruskatse mu elus!“

16:03

Ogier on kiiruskatse lõpus. „Kiiruskatsete teine läbimine on rehvidele eriti ränk. Mu rehvid on juba praegu omadega läbi.“

15:33

Kohe-kohe algab veidi enam kui 15 km pikkune kuues kiiruskatse, mis on hommikuse kolmanda katse kordus.

15:08

Oleme võlgu ka teiste eestlaste senised tulemused. Volkswageniga sõitvad Egon Kaur ja Silver Simm said viiendal kiiruskatsel 14. koha (+47,4) ja hoiavad üldarvestuses 16. positsiooni (+4.22,6).

Samuti Volkswageniga kihutavad Georg Linnamäe ja ukrainlane Volodõmõr Korsia said viiendal katsel 22. koha (+1.09,3) ja on kokkuvõttes 50. positsioonil (+23.06,3).

Gregor Jeets ja Andrus Toom sõidavad Škodaga ja said viiendal katsel 29. koha (+1.32,6), üldarvestuses on nad 26. positsioonil (+8.02,3).

15:01

Tänak pisut pikemalt tänahommikustest katsetest ja eesseisvast:

13:09

Veel Tänaku kommentaar viienda kiiruskatse järel: "Tegime mõningad muudatused ning auto toimis väga kenasti. Raske on leida enesekindlust, kuid kui rada tunned, siis on tegu ühe parima katsega."

13:07

Nüüd tuleb paus. Kuues kiiruskatse algab kell 15.38, liituge siis taas meiega!

13:03

Viienda kiiruskatse tulemused:

13:01

Üldseis:

12:54

Hyundai piloot oli Evansist 0,1 sekundi jagu kiirem!

12:54

Tänak võidab viienda kiiruskatse!

12:51

Rovanperä neljanda ajaga finišis (+2,3).

12:44

Evans lööb Ogier' aja 1,0 sekundiga.

12:38

Katsuta pole samuti oma sõiduga rahul. "Katse oli üsna keerukas, mulle küll meeldis see, kuid sõitsin, vabandust, s*tasti."

12:37

Viiendal kiiruskatsel on finišisse jõudnud kuus meest. 1. Ogier, 2. Solberg (+0,8), 3. Katsuta (+4,7).

12:36

Meenutagem veel korra ka Tänaku olukorda neljandal katsel:

12:33

Rootslane sõitis vastu puud, kuid õnneks on nii piloodi kui ka kaardilugejaga kõik korras.

12:33

Eelmisel kiiruskatsel pidi katkestama Škodaga kihutanud Emil Lindholm, kes hoidis eelnevalt 14. kohta.

⚠️Stopped at SS4 - Crew OK

Unfortunately we spun in to a snowbank and hit a tree. I'm sorry for team, we had a good amount of points at grabs. Fortunately we are both OK. Let's see if we can get the car fixed for tomorrow. @RallyFinland @OfficialWRC pic.twitter.com/QI9JQpr4G0

— Emil Lindholm (@Emil_Lindholm) February 27, 2021

12:29

Kiirematest meestest on kohe finišis Ogier, kes edestas viiendas vaheajapunktis (25,08 km) Loubet'd 11,6 sekundiga.

12:27

Finišis Loubet'le 27,3 sekundiga kaotanud Tuohino pole ajaga rahul. "Oli lõbus, aga pean aega vaatama, sest mu aeg on s*tt!"

12:15

Tegu on ralli pikima katsega, tervelt 27,68 km. Õhtul sõidetakse see veel korra läbi.

12:10

Alanud on viies kiiruskatse ning Loubet on rajal.

11:34

Siin see on! Eestlane tuli tõepoolest sellest hästi välja!

11:33

Viies kiiruskatse algab kell 12.08. Ehk õnnestub vahepeal leida video Tänaku intsidendist.

11:28

Üldseis:

11:27

Neljanda kiiruskatse tulemused:

11:23

Tänak tunnistas, et tal oli selles olukorras õnne. "Mul ei läinud kojamehed tööle, ma ei näinud midagi. Hea, et sellest olukorrast välja tulime. Oli keeruline katse."

11:21

Tänak finišis kaheksandana (+6,1).

11:20

Väga palju aega ta sellega ei kaotanud. Vast paar sekundit.

11:19

Tänak sõitis lumehange, kuid seisma ei jäänud ning sai kiiresti rajale tagasi!

11:16

Tänak kaotas Evansile teises vaheajapunktis 3,1 sekundiga.

11:16

Rovaperä lükkab Neuville'i kolmandaks (+1,2).

11:16

Evansi kommentaar oma sõidule: "Oli kiire katse, oleksin võinud mõnes kohas parem olla, kuid kokkuvõttes on kõik hästi."

11:15

Neuiville sõidab välja kolmanda aja. (+4,5).

11:11

Evans lööb Ogier' aja 1,9 sekundiga.

11:11

Evans lööb Ogier' aja 1,9 sekundiga.

11:05

Katsuta finišis kolmandana (+3,3). Jaapanlane läheb üldarvestuses Solbergi ette liidriks.

11:01

Solberg pärast oma kiiruskatset: "Sõitsin lihtsalt kohutavalt. Mul nappis enesekindlust, kui õpin jätkuvalt."

11:00

Finišis on seni parima ajaga Ogier. Järgnevad Solberg (+3,1) ja Loubet (+13,2).

11:00

Finišis on seni parima ajaga Ogier. Järgnevad Solberg (+3,1) ja Loubet (+13,2).

10:54

Ogier edestab kolmandas vaheajapunktis Loubet'd 7,8 sekundiga.

10:49

Nüüd on rajal ka tiitlikaitsja Ogier.

10:45

Klõps eelmisest kiiruskatsest:

#WRC results for SS3 at @RallyFinland ❄️⏱️

1️⃣ @OttTanak 13:54.5
2️⃣ @thierryneuville +1.0
3️⃣ @OliverSolberg01 +4.6

LIVE STREAM & Standings ➡️ https://t.co/m2aWjw9Ya9
Live Updates ➡️ https://t.co/TB268ztTnG#WRCLive | #ArcticRallyFinland | #VisitRovaniemi pic.twitter.com/WZnVd71cpZ

— WRC - FIA World Rally Championship (@OfficialWRC) February 27, 2021

10:38

Alanud on neljas katse, rajale läks Loubet.

10:13

Neljas kiiruskatse algab kell 10.38. Tänak pärast kolmandat katset: "Surusin täna hommikul päris kõvasti. Sõitsin paar korda ka vastu hange. Päris keeruline, jää on paksem."

10:08

Üldseis:

10:07

Kolmanda kiiruskatse tulemused:

10:00

Tänakule katsevõit! Edestas Neuville'i lõpuks 1,0 sekundiga!

09:56

Tänak jõudis neljandasse vaheajapunkti (20,63 km) parima ajaga, edestades seal Neuville'i 1,5 sekundiga.

09:55

Rovanperä kolmandana finišis (+4,7). Soomlane läheb üldarvestuses Neuville'i ette liidriks.

09:54

Neuville lööb Solbergi aja 3,6 sekundiga. Päris rahul belglane vist ei ole. "Oli okei kiiruskatse, kuid ma ei saa aru; tegime sidessüsteemis mõned muudatused, kuid sellest polnud tolku. Ma ei kuule endiselt poolt, mida kaardilugeja mulle ütleb."

09:48

Evans finišis viiendana (+6,7).

09:45

Viiendana finišeerinud Suninen (+7,8) läheb üldarvestuses liidriks. Mõistagi on paljud kiired mehed veel rajal!

09:44

Neuville on kolmandas vaheajapunktis parima ajaga, edestades Katsutat 4,0 sekundiga.

09:44
09:42

Katsuta on finišis kolmanda ajaga ning läheb üldarvestuses Ogier' ees liidriks.

09:41

Solberg jäi oma sõiduga mõistagi rahule. "Päris hämmastav. Tundsin end hästi, alguses oli raske rütmi leida, teed olid kitsad, kuid hiljem läks paremaks."

09:38

Oliver Solberg sõidab välja parima aja! Ogier kaotas talle 2,9 sekundiga.

09:37

Ogier läheb liidriks, lüües Loubet' aja üle 2,3 sekundiga. "Proovisin ikka sõita nii kiiresti kui võimalik, kuid ei oska öelda, kuidas mul läks. Päris raske oli, eks saame näha, kuidas aeg meie aeg võrdluses teistega on."

09:33

Kolm meest on finišis, neist parima ajaga Loubet. Talle järgnevad Greensmith (+9,1) ja Tuohino (+20,1).

09:29

Ogier on kolmandas vaheajapunktis (14.83 km) seni kiireim, edestades Loubet'd 0,3 sekundiga.

09:23

Loubet finišis ajaga 14.03,3. Rajale läks aga Ogier!

09:22

Teed on üsnagi kitsad ning eksimisruumi on vähe. Loubet on seni aga kenasti hakkama saanud ning läheneb finišile.

09:18

Kihutama asus aga Gus Greensmith.

09:18

Bertelli sõitis vastu lumehange. Itaallase masin hetkel seisab.

09:16

Rajale läks itaallane Lorenzo Bertelli, kes sõidab Fordiga.

09:15

Hyundai i20ga kihutav Loubet hoidis avakatse järel kuuendat kohta, kuid pidi teise katse ajal rehvi vahetama ning langes 33. positsioonile.

09:13

Kolmandat kiiruskatset on alustanud ka Janne Tuohino, kes hoiab üldarvestuses 21. kohta.

09:08

Start antud! Loubet on rajal!

08:51

Tere, head rallisõbrad! Veel 17 minutit etapi kolmanda kiiruskatseni. Tänakul on 13. stardipositsioon, esimesena läheb rajale aga Loubet.

23:51

20:52

Kuigi kõik allolevad sõitjad kihutavad Rally2 autodega, on neile loodud kaks erinevat klassi: WRC2 ja WRC3. Toome välja mõlema klassi paremad.

WRC2 kahe kiiruskatse järel:

WRC 3 kahe kiiruskatse järel:

20:46

20:27

Rally2 autode seas hoiab esikohta Volkswagenil kihutav Esapekka Lappi, kes edestab 13,6 sekundiga sama autoga kihutavat venelast Nikolai Grjazinit, kolmas on Škodaga sõitev Andreas Mikkelsen, kes kaotab Lappile 16,3 sekundit.

Egon Kaur (Volkswagen Polo GTI R5) jääb kuuendana liidrist maha 41,3 sekundiga. Georg Linnamäe (Volkswagen Polo GTI R5) hoiab 16. kohta, jäädes Lappile alla 1.49,0ga. Gregor Jeets (Škoda Fabia Rally2 evo) on klassi võrra madalamte autode seas 19., kaotades liidrile 2.22,4.

19:26

Teine kiiruskatse:

Seis teise kiiruskatse järel:

19:24

Elus esimest korda WRC autoga kihutav Solberg sõidab välja neljanda aja, kaotust Tänakule on 14,8 sekundit. Väga-väga hea etteaste! „Pimedas on väga keeruline sõita! Samas on kõik väga nauditav. Hakkan vaikselt asjadest aru saama.“

19:20

Breen kaotab Tänakule 12,6 sekundit

19:17

Suninen kaotab Tänakule 15,7 sekundit.

19:15

Tänak on uskumatult vägev! Ta teeb Rovanperäle ära 9,8 sekundiga ja päeva lõpuks on tema edu soomlase ees juba 20,4 sekundit! „Teadsin, et see katse on rehvide jaoks katastroof. Proovin olla väga ettevaatlik, aga kümne kilomeetri peal sain aru, et finiš on kaugel ja minna oli veel pikk tee. Seejärel kasutasin ainult käsipidurit. See kiiruskatse on väga keeruline.“

19:12

Greensmith on oma teise katsega väga rahul. Ta kaotab Rovanperäle 14,4 sekundit. Tõsi, ta on üsna pahane oma esimese kiiruskatse pihta...

19:08

Katsuta läheb Ogier' ette neljandaks, kaotust Kallele 9,1 sekundit.

19:05

Rovanperä on omakorda Evansist 5,5 sekundit kiirem! „Ma pole rahul. Rehvid on omadega läbi ja kaotasin lõpus palju aega. Kui keegi suudab rehve säästa, siis on nende ajad paremad.“

19:02

Neuville kaotab Evansile 2,1 sekundit. Belglane tunnistab, et ta peab veel veidi uue kaardilugejaga harjuma, sest kohati ei saa ta aru, mida paarimees ütleb.

18:59

Evans on Ogier'st 11,8 sekundit kiirem.

18:57

Ogier sõidab välja peaaegu täpselt sama aja, mis samal katsel päeval. „Usun, et kaotan taas sama palju (Tänakule 22,7 sekundit). Näis, mida homme teha annab, aga jääme teistest päris kaugele maha.“

Täna on selgelt eelis hiljem startinud meestele... Hea uudis Tänakule!

18:41

LÄKS! Asi tõotab tulla eriti põnev. Kiiruskatse on pikk ja väljas on kottpime!

18:26

Peagi algab teine kiiruskatse, aga seniks istume Tänaku autosse hommikusel testikatsel!

16:40

16:31

Huttunen katkestas...

16:30

Rally2 autodel sõitvad eestlased on samuti katse lõpus. Kiireimat aega on seni näidanud Esapekka Lappi, Egor Kaur kaotab talle kaheksandana 23,2 sekundit, Georg Linnamäe on 14. kohal kaotusega 1.01,3 ja Gregor Jeets kihutas välja praeguse seisuga 18. aja kaotusega 1.24,0. Tõsi, R5 autosid on veel tulemas.

16:02

WRC klassi ässade seis esimese kiiruskatse järel:

15:49

Breen tuleb ka võimsalt ja kaotab Tänakule "vaid" 3,6 sekundit

15:44

Tänak: "See on alles esimene kiiruskatse, väga palju on veel minna."

15:43

Tänak läheb liidriks 10,6 sekundiga. Võimas esitus!

15:41

Tänak tuleb tagant väga võimsalt ja juhib viiendas vaheajapunktis koguni 11 sekundiga!

15:38

Katsuta on finišis neljanda ajaga, aga Ogier jääb isegi jaapanlasest maha. Väga kehva algus valitsevalt maailmameistrilt.

15:35

Tundub, et Neuville'il oli õigus, sest Rovanperä läheb tema ees juhtima 1,8 sekundiga. Praeguse seisuga on iga taganttulev mees eelmise aja üle löönud. Äkki tõesti on Tänakul ideaalne võimalus teha väga hea aeg?

15:33

Neuville edestab Evansit 4,3 sekundiga, et põhjendab edu eespool startinud meeste teepuhastamisega. Lisaks mainib belglane, et taganttulijatel - näiteks Tänakul - on selge eelis.

15:28

Evans edestab katse lõpus Ogieri koguni kuue sekundiga

15:26

Ogier on esimese kiiruskatse finišis ajaga 16.20,5 ning arvab, et tema aeg polnud eriti hea. Eks varsti ole näha.

15:23

Neuville lausa lendab rajal ja on kolmandas vaheajapunktis Toyota meestest selgelt kiirem.

15:18

Evans ja Ogier liiguvad üsna sarnases tempos. Teises vaheajapunktis jääb Evans prantslasest maha 0,4 sekundit

15:09

Maalilised kaadrid! MM-sarja üldliider Ogier läks jõulumuinasjuttu meenutaval kiiruskatsel rajale.

15:05

Esimene kiiruskatse on kohe algamas!

13:59

Testikatse ei mängi loomulikult mingit rolli. Tõsine võidukihutamine algab kell 15.08! Täna on kavas kaks enam kui 30 km pikkust katset ning tegelikult saabki juba lähitundidel aimu, milliseks hakkavad jõuvahekorrad kujunema! Hyundai oli vähemalt testikatse põhjal kiire...

13:39

11:43

Testikatse ametlikud ajad

11:00

Rõõmu teeb ka WRC3 klassi, kus on liider Egon Kaur ajaga 2.47,0

10:57

Kolmanda läbimise järel juhib Tänak, aga neljas katse on veel minna.

10:54

Tänak läks kolmanda läbimise ajaga 2.35,4 testikatset juhtima!

10:49

Muide, täna on sünnipäev läbi aegade edukaimala WRC-piloodil!

10:40

Testikatsel on seni kiireim olnud jaapanlane Katsuta. Breen teine, Tänak kolmas.

Linnamäe on katse läbinud kaks korda, parim aeg on 2.50,8. Kauri esimene läbimine oli 2.57,0 ja Jeetsi oma 2.58,4.

09:49

09:48

Neuville tutvus veidi ka lumevallidega:

09:38

Nüüd on testikatse kiiremaks kerkinud Breen, Tänak teine:

09:34

Testikatse teisel läbimisel paneb Ogier veidi vunki juurde:

09:07

09:03

22:58

Targad mehed, tähtsad jutud:

22:43

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee