Getulio Aurelio Fredo.Foto: TAIRO LUTTER
Jalgpall
16. märts 2021, 10:00

Getulio Aurelio Fredo teod jõudsid ka naaberriikide meediasse (20)

Eestit vapustanud uudis brasiillasest jalgpallitreeneri Getulio Aurelio Fredo suhtest 14aastase jalgpalluriga jõudis ka naaberriikide meediasse.

Soomes on teemat käsitlenud ajalehed Helsingin Sanomat ja Iltalehti, Venemaal lahkas endast 40 aastat noorema tüdrukuga suhtes olnud treeneri tegemisi portaal Eurosport.ru.

Soomlased on Getulio Aurelio Fredoga ka üksjagu seotud, sest brasiillane töötas Transfermarkti andmetel aastatel 1993-2003 meie põhjanaabrite juures, kus juhendas Nations Unitedit, FC Raisiot, FC Cosmost ja FC HDSi. Enne, kui Fredo kolis Soome, treenis ta Tai klubi Thamrongthai.

Praegu on Fredo 66aastane. Kõnealune armusuhe algas 13 aastat tagasi ja kestis pikalt. „Kuna see suhe oli avalik ja keegi ei teinud sellest probleemi, siis ei saanud sellest ka probleemi tekkida,“ ütles treener Õhtulehele. Lisaks rääkis portaalile Soccernet.ee oma loo veel üks endine noorjalgpallur, kelle sõnul käperdas treener teda, kui naine oli vaid 17aastane.

Eesti Jalgpalli Liit (EJL) edastas esmaspäeval politseile ja prokuratuurile distsiplinaarmenetluse raames kogutud info võimalike seksuaalse väärkohtlemise all kannatanute kohta. Õiguskaitseasutused tutvuvad materjalidega hindamaks, kas toime võib olla pandud veel kuritegusid.

„Oleme mittetulundusühing ja kui meieni jõudnud info viitab võimalikule kuriteole, siis on meie kohus edastada esimesel võimalusel materjal politseile. Nii praegu tegimegi,” selgitas EJLi peasekretär Anne Rei. „Mõistagi on politsei edasine tegevus ja meie distsiplinaarmenetlus kaks erinevat asja, üks lähtub seadustest ja teine jalgpallis kehtivatest reeglitest ja põhimõtetest,” lisas ta.

Eelmisel nädalal meedias tõusetunud juhtumite järel on jalgpalliliit kogunud distsiplinaarmenetluses lisainfot võimalike teiste kannatanute kohta ja edastas selle õiguskaitseasutustele.

„Puutume oma töös kokku juhtumitega, mille puhul on inimesed alles aastaid hiljem aru saanud, et see, mis nendega lapsepõlves tehti, ei ole õige. Sageli on ärakasutajaks nende lähedane või usaldusväärne täiskasvanu, kes peaks lapsele pakkuma kindlus- ja turvatunnet. Arusaadavalt on nende lugude meenutamine raske, kuid juhtunust rääkides saame kannatanule pakkuda vajalikku tuge ning tõsta ühiskonna teadlikkust, et selliseid juhtumeid märgata ja kannatusi ära hoida,” sõnas Põhja prefektuuri kriminaalbüroo seksuaalkuritegude ja lastekaitse grupi juht Reimo Raivet.

Politsei ja prokuratuur tutvuvad jalgpalliliidu edastatud materjalidega ja hindavad, kas toime võib olla pandud kuritegusid. „Julgustame kõiki, kes tunnevad, et neid on väärkoheldud, sellest teada andma. Lapsed ja noored saavad oma murest teada anda sõpradele, vanematele ja teistele usaldusväärsetele täiskasvanutele, helistada lasteinfo telefonile 116 111 või pöörduda ka otse politseisse,” ütles Raivet.

Põhja Ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Saskia Kase sõnul on treeneri ja treenitava vahelises lähisuhtes alust rääkida karistusseadustiku paragrahvist, mis käsitleb suguühet või muu sugulise iseloomuga tegu mõjuvõimu kasutades. „Kõnealuse kuriteokoosseisu puhul peab leidma tõendamist kannatanu allutamine seksuaalsele tegevusele mõjuvõimu kasutades. Meie saame anda teole hinnangu kehtivate seaduste järgi, kuid isegi kui tegu ei ole karistatav, on täiskasvanu kohustus lapse eakohast arengut ja heaolu silmas pidades panna paika selged piirid suhtluses, mis on lubatud ning mis mitte,” selgitas Kask.

Ajal, mil kirjeldatud seksuaalsuhe toona 14aastase neiu ja treeneri vahel toimus, oli tegu teise astme kuriteoga, mis aegub viie aastaga. „Seksuaalkuritegude puhul on seadusandja näinud ette erinormi, mille järgi hakatakse kuriteo aegumist lugema kannatanu täisealiseks saamisest juhul kui kuriteost ei ole varem teavitatud. Sellega on seadusandja loonud võimalused kriminaalmenetluse läbiviimiseks ka aastaid peale juhtunut, sest kannatanu ei pruugi noores eas aru saada, et temaga toimuv on kuritegu,” lisas juhtivprokurör.

Sellegipoolest oleks kirjeldatud tegu tänaseks aegunud, sest kannatanu on täisealine olnud rohkem kui viis aastat. Täna kehtiva karistusseadustiku järgi on tegu raskeima ehk esimese astme kuriteoga.