BLOGI | Eesti läks Valgevene vastu kahel korral juhtima, kuid lõpuks nopiti võrgust neli palli (4)

Eigo Kaljurand, 27. märts 2021 20:57
Henri Anier (vasakul) viis Eesti 1 : 0 ette, kuid Valgevene viigistas poolajal viimasel minutil.Foto: Reuters/Scanpix
Eesti jalgpallikoondis kaotas kolmapäeval 2022. aasta maailmameistrivõistluste valiktsükli avamängus Tšehhile 2 : 6, täna jäädi Minskis 2 : 4 alla Valgevenele. Kohtumise käekäiguga saab tutvuda allolevas blogis.

Esmaspäeval tabas Eesti rahvuskoondis halb üllatus, kui üks mulli sisenenud mängija andis positiivse koroonaproovi, mistõttu suunati suurem osa põhikoosseisust isolatsiooni. Kiiresti kokku klopistud koosseisuga sinisärgid läksid kolmapäeval Tšehhi vastu küll 1 : 0 ette, kuid lõpuks korjati oma võrgust kuus palli.

Valgevene vastu läks Eesti juhtima kahel korral. Avapoolajal viis sinisärgid 31. minutil ette Henri Anier, kes vajutas kiirrünnaku järel palli lati alla. Kuid puhkama mindi seisult 1 : 1, kui poolaja viimasel minutil realiseeris penalti Vitali Lisakovitš.

55. minutil kasutas Anier taas ära vastaste kaitsjate eksimuse ning viis Eesti ette 2 : 1, kuid viimane pooltund kuulus vastastele. 64. minutil suunasid nad standardolukorras tsenderduse trahvikasti, kus Eesti kaitsjad unustasid üksi Juri Kendõši, kes toksas palli peaga võrku.

77. minutil jäi Eesti vähemusse, kuid veerand tundi varem platsile pääsenud Karl Rudolf Õigus sai oma teise kollase kaardi, mis kokku tähendas punast. 81. minutil viis Pavel Savitski Valgevene ette 3 : 2 ning kaks minutit hiljem lõi Lisakovitš kasti joonelt postipõrkega oma õhtu teise ja kodumeeskonna neljanda tabamuse, mis jäi ka matši viimaseks õnnestumiseks.

Valgevene – Eesti 4 : 2 (1 : 1)
45. (penaltist), 83. Vitali Lisakovitš, 64. Juri Kendõš, 81. Pavel Savitski – 31., 55. Henri Anier

20:55
Eigo Kaljurand

Läbi! Eesti kaotas 2 : 4

20:49

Peakohtunik Robert Hennessy andis neli lisaminutit.

20:48

Eesti alla ei andnud, näiteks keskkaistja Paskotši asendati ründaja Kirsiga, kuid kümnekesi üheteistkümne vastu on keeruline ja sinisärgid vastaste väljakupoolele sisuliselt pole jõudnud.

20:42

Valgevene mängis karistuslöögi lühidalt lahti ning Lisakovitš lõi kasti joonelt postipõrkega oma õhtu teise ja kodumeeskonna neljanda. Ohjah...

20:41

Valgevene lõi 81. minutil kolmanda värava... Kodumeeskonna pikale pallile pani Märten Kuusk vahele pea, kust see lendas Pavel Savitski jalale. Väravavahiga silmitsi sattunud Brest Rukhi mängija tõstis selle rahulikult üle vastu tulnud Igoneni.

20:38

Vähemusse jäänud Eesti vahetas ründaja Sappineni välja ning tõi äärele sisse Sander Puri.

20:37

Ohjah... Õigus võttis vastaste maha ja teenis oma teise kollase, millega Eesti jääb vähemusse.

62. minutil platsile tulnud Õigus tegi esimese vea enne vastase väravat, kui kaotas palli, haaras kinni vastase pükstest ja sai kollase. 77. minutil võttis ta vastaste kasti lähistel taas kätega rebides maha nende võimaliku kiirrünnaku. Kohtunikul polnud muud võimalust, kui mees dušši alla saada. Aga siiski... 15 minutiga kaks sellist kollast, väga lubamatu.

20:29

Viigivärava järel matš natuke rahunes, kui mõlemad tiimid üritavad keskväljal mängu enda kätte saada.

20:24

Viik... Valgevene suunas 64. minutil standardolukorras tsenderduse trahvikasti, kus Eesti kaitsjad unustasid üksi Juri Kendõši, kes toksas palli peaga võrku. Natuke tekitab küsimusi ka Igoneni tegevus ehk kollektiivne bläkk.

20:21

Paar minutit varem tegi Valgevene kaks vahetust, kui Ebong ja Jablonski tulid pingile ning Savitski ja Signevitš jooksid murule.

20:20

Eestilt vahetus, kui 62. minutil Alliku tuli välja ja teda asendas Karl Rudolf Õigus.

20:17

Vassiljevi vabalöök ebaõnnestus, jätkuolukorras suunas Vaštšuk peaga kõrge kaarpalli kasti, kust see kukkus Aneri jalale, kes selle 55. minutil ühe puutega võrku suunas.

Natuke peab Valgevene kaitse peeglisse vaatama, sest nad hindasid nahkkera lendu väga valesti.

20:13

TAAS HENRI ANIER! EESTI EES 2 : 1!

20:10

Eesti värava all on järjest ärevad hetked, kuid kaitsemüüris auke polnud. Aga see oli paha märk, et sinisärgid ei suutnud palli minema lüüa ja valgevenelased said seda kastis keerutada.

20:07

Valgevene tegi poolajapausil vahetuse, kui Denis Laptev tuli välja ja teda asendas Sergei Kisljak.

20:06

Teine poolaeg algas!

19:49

Esimene poolaeg lõppes 1 : 1, nüüd 15 minutit puhkust.

19:49

Vaštšuki puude (Ebongi) vastu oli üsna pehme, kuid pigem ütleks, et oli viga.

19:46

Vitali Lisakovitš realiseeris penalti kindlalt, tablool viik 1 : 1

19:45

Pahandus! Valgevenelased said nurgalöögi, kust saadi seitsmelt meetrilt löögile. Igonen tegi imelise tõrje, kuid jätkuolukorras tõmbas Vaštšuk vastase maha ning kohtunik määras 11 meetri karistuslöögi.

19:40

Eesti sai väravast kõvasti indu juurde ja pall keerles vastase kasti ümber, kuid ohtliku olukorra said hoopis valgevenelased, kes said kaks kahe vastu kiirrünnaku. Meie õnneks nende otsustav sööt läks adressaadist väga mööda.

19:35

Lilander pani pika palli Anieri suunas. Kahe kaitsja vastu võidelnud ründaja surus kehaga kaitsjad ära, ehkki esimesel proovil lõi ta pallist mööda, siis teisel katsel virutas nahkkera kindlalt lati alla. Vägev koll ja Eesti ees 1 : 0!

19:32

HENRI ANIER! 31. minutil teist mängu järjest!

19:31

Sappinen võttis keskväljalt palli, edestas võidujooksus Naumovit ja jõudis kasti, kuid Aneri otsinud söödu klaaris valgevene kaitse. Järgnenud nurgalöögi mängis Eesti lühidalt lahti, kuid Vassiljevi tsenderdus ebaõnnestus.

19:28

Eesti esimene pealelöök! Valgevene neljas nurgalöök lõppes 26. minutil Eesti kiirrünnakuga, kus esimene laine lõppes Vassiljevi ebaõnnestunud tsenderdusega, kuid jätkuolukorras vajutas Anier paarikümnelt meetrilt, kuid pall lendas Hutari sülle.

19:26

Valgevene suutis taas Eesti kasti murda, kuid kaitse jõudis kenasti kokku tagasi tõmmata ning vastaste olukord päädis Poomi ilusa spaagega.

19:23

Pool esimesest poolajast mängitud, pallivaldamine Valgevenele 71-29, pealelöögid 1 : 0 ja nurgalöögid 3 : 0.

19:21

Kaardi saab valgevene keskpoolik Juri Kendõš, kes võttis keskväljal maha Vaštšuki. Kahjuks järgnenud trahvilöök lendas üle otsejoone.

19:19

Seni Eesti 3-5-2 formatsioon väga hea platsil välja ei näe, sest natuke on meeste jagamisega probleeme ja valgevene suudab pidevalt äärtel ülekaalu lüüa. Õnneks kodumeeskonna mitmetest tsenderdustest ja kolmest nurgalöögist esimesel veerandtunnil midagi ohtlikku pole sündinud. Kiita tuleb poolkaitsjaid, kes täna on väga suure isuga tööd teinud.

Eesti näiib selgelt mängivat kiirrünnakutele. Kui tšehhide vastu üritati alt rahulikult ehitada, siis täna pannakse väga julgelt pikad pallid Sappineni ja Anieri suunas. Seni pole neistki olukordi veel tekkinud...

19:10

Esimesel kaheksal minutil on initsiatiiv selgelt kodumeeskonna käes. Taaskord oli aktsioonis Laptev, kelle löögile sukeldus ette Kuusk. Aga see on pigem paha märk, et Eestil pole seni õnnestunud palli korralikult vallata.

19:06

Eesti kastis võttis Laptev päris karmi võttega Kuuse maha ja Valgevene koondise ründaja sai juba kollase.

19:05

Fikseerime ära sellegi, et mängu on jälgimas mõnituhat pealtvaatajat ja Minski staadioni muru näib korralik põld.

19:04

Valgevene alustas päris teravalt, kui Laptev oli pääsemas läbijooksule kaitseliini taha, kuid eestlased jõudsid õnneks tagasi. Järgnenud nurgalöögist midagi ohtlikku ei sündinud.

19:02

Pall on mängus! Pöidlad pihku!

18:56

Võib-olla suurim üllatus on Antonovi puudumine, kes võinuks keskväljal passida kontrollivasse rolli. Mulle Poom ja Vaštšuk Tšehhi vastu erilist muljet ei jätnud, aga paistab, et Häberli oli teist meelt.

Valgevene kõige ohtlikum mees on Venemaa tippklubis Moskva Lokomotiv palliv Vitali Lisakovitš. Ründaja on tänavu löönud 19 liigakohtumises (millest 8 on alustanud) kaks väravat. Ei tundu küll väga vägev saldo, aga samas meie ründeduo koduklubideks on Paide ja Flora.

Kuid suures plaanis ei tundu Valgevene koosseis midagi liiga hullu, sest lõviosa nende meestest pallivad kodumaal. Aga nüüd hümnide aeg!

18:47

Kui Eesti 3-5-2 ja Valgevene 4-4-2 formatsioonid peaksid tõele vastama, siis võtmevõitlus peaks toimuma äärtel, kus paremal palliv wingback Alliku ja vasakul samasse rolli pandud Lilander peavad hakkama saama vastaste äärepoolikute ja äärekaitsjatega. Flora poisid peaksid olema kõva füüsisega, et vaevalt selle taha midagi jääb - iseasi, kas ja kui palju ostatakse wingbackina pallida, sest tegu on väga-väga nõudliku ülesandega.

Samas on Eestil 3 : 2 ülekaal nii poolkaitses kui ka omas kastis, kus on nüüd kolm keskkaitsjat kahe ründaja vastu. Häberlilt arusaadav otsus, sest Tšehhide vastu jäi oma kast väga tühjaks ja Eesti suruti sisuliselt põlvili mees-mehe vastu võitluses. Nüüd on seal üks mees juures, kes saab alati abiks tulla.

18:41

Valgevene algkoosseis:

Väravas: Aliaksandr Hutar (Soligorski Šahtjor)
Kaitseliin paremalt: Roman Juzeptšuk (Bresti Rukh), Nikita Naumov (Minski Dinamo), Maksim Bordatšev (Zhodino Torpedo), Nikolai Zolotov (Kovalivka Kolos)
Poolkaitse: Maks Ebong (Astana, Kasahstan), Juri Kendõš (Soligorski Šahtjor), Jevgeni Jablonski (Borissovi BATE), Igor Stasevitš (Soligorski Šahtjor)
Ründeduo: Vitali Lisakovitš (Moskva Lokomotiv, Venemaa) ja  Denis Laptev (Bresti Rukh)

View this post on Instagram

A post shared by Belarus Football Team (@belarus_football_team)

18:10

Olgu mainitud ka kõik 23 meest, kes Eesti ja Valgevene poolt võivad täna väljakule pääsed.