Jalgpalli EMi blogi | Itaalia alustas turniiri seljavõiduga (7)

Ohtuleht.ee, 11. juuni 2021 23:53

Ciro Immobile lõi võidumängus värava ja tegi eeltöö Lorenzo Insigne tabamusele.

Jalgpalli Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri avamängus alistas Itaalia 3 : 0 Türgi. Kohtumise käiguga saab tutvuda alloleval blogis.

Kuna tegu oli turniiri esimese matšiga, siis eelnes kohtumisele avatseremoonia, mille fookuses olid mõnekümne meetri kõrgusel lennanud trummimängijad, saluut, murul liikunud hiiglaslikud pallid, platsil laulnud Andrea Bocelli ning virtuaalselt EMi tunnuspala esitanud Bono, The Edge ja Martin Garrixiga. Kuna sõu erilist tulevärki ei pakkunud, siis hoolitses selle eest Itaalia koondis.

Ehhki avapoolajal tegi Itaalial 11 pealelööki ja ohustas pidevalt vastaste väravat, siis esimese 45 minuti jooksul võrku veel ei sahistatud. Türgi sai kohtumise esimese pealelöögi kirja alles 50. minutil, kui vahetusest sekkunud Cengiz Ünder pääses jooksu, kuid tema sooritus maandus Gianluigi Donnarumma käte vahel.

Vaid kolm minuti hiljem pääses Itaalia lõpuks sihile. Nicolo Barella lükkas mänguvahendi paremale äärele, kust Domenico Berardi liikus kasti ja lõi nahkkera parema jalaga teravalt värava ette. Tugev tsenderdus lendas Türgi kaitsja Merih Demirali rinnast oma võrku.

Itaalia maruline surve kandis taas vilja 66. minutil, kui nad mängisid kastis vabaks Leonardo Spinazzola. Äärekaitsja löögi tõrjus Türgi kollkipper värava ette, kus esimesena oli jaol Ciro Immobile.

Väravalööja tegi eeltöö ka kolmandale tabamusele, kui tema sööt leidis 79. minutil Lorenzo Insigne, kes keerutas palli kümnelt meetrilt võrku. Kohtumise lõpuks jäid pealelöögid Itaalia kasuks 24 : 3.

Laupäeval toimub kolm kohtumist. Päeva avavad Itaalia ja Türgiga A-gruppi kuuluvad Wales ja Šveits. Õhtul teeb EMi debüüdi Soome, kes pallib Taaniga ning päeva lõpetab Belgia ning Venemaa matš. Kokku osaleb finaalturniiril 24 koondist. Igast alagrupist pääseb kindlasti edasi kaks tiimi. Lisaks paremusjärjestuse alusel kuuest grupist neli kolmandaks jäänud meeskonda.

Itaalia võitis mängu 3 : 0

Kui avapoolajal ei saadud vedama, siis teisel poolajal tegi Itaalia sotid kindlalt selgeks. Pealelöögid jäid Itaalia kasuks 24 : 3, mis võtab kohtumise suurepäraselt kokku.

23:51

Viimasel lisaminutil sai Türgi kohtumise parima võimaluse, kui Burak Yılmaz pääses kaitseliini taha jooksu ja löögile, kuid sooritusele libistas jala vahele Giorgio Chiellini.

23:48

Türklased viimasel kümnel minutil väravaolukordi pole loonud, kuid samas on nende mängijad noppinud paar kollast. On näha, et mehed on frustreerunud, sest Itaalia oli täna selgelt parem.

23:47

Kohtumine Türgiga on Itaalia koondise 39. mäng Euroopa meistrivõistlustel, kuid kolm väravat lõid nad esmakordselt.

23:39

Mancini võttis viimase värava sepistanud Insigne-Immobile välja, platsile tulid Torino ründaja Andrea Belotti ja Juventuse äär Federico Chiesa, mõned minutid hiljem päädis ka Berardi tööpäev, keda asendas Federico Bernardeschi, kes niisamuti Juventuse mängija.

23:39
Insigne lõi 79. minutil 3 : 0

Türgi väravavaht kinkis palli Itaaliale, kes said tulla neljakesi nelja kaitsja vastu rünnakule. Immobile lükkas palli Insignele, kes keerutas palli kümnelt meetrilt võrku.

23:35

Immobile lõi Itaalia särgis kolmandat matši järjest värava. Sealjuures oli tegu 31aastase ründaja esimese tabamusega suurturniiridel. Kas Lazio tähtmängija lööb sellel EMil leegiga särama?

23:34

Näib, et mäng on tehtud, sest Türgi avaväravat ei paista kuskilt. Ja nad vajavad kaht. Itaalia tegi keskväljal vahetuse, kui teisel poolajal säranud Locatelli tuli välja ning teda asendas AS Roma poolkaitsja Bryan Cristante.

Türgi üritab Itaaliat küll kõrgemalt pressida, kuid seni on Itaalia kaitsjad ja poolkaitsjad selle alt üsna hõlpsalt välja tulnud. Kuid samas on tunda, et türklaste pressis on suured augud: raske öelda, kas meeste jalad on pehmed või siis mõnel atleedil on mast täiesti maas.

23:26
Immobile viis 66. minutil Itaalia 2 : 0 ette

Rooma Lazio superstaar sai koduväljakul jala valgeks! Itaalia mängis 66. minutil Spinazzola kastis vabaks, kuid tema löögi võttis Çakır paraadtõrjega ära. Aga pall kukkus värava ette, kus esimesena oli jaol Ciro Immobile.

23:24

Türgil kaks vahetust. Tufan ja Yokuslu tulid välja, murule lippasid Kaan Ayhan ning Irfan Kahveci.

23:22

Väravale järgnenud kümnel minutil jätkas Itaalia turmtule andmist. Parim võimalus kukkus Locatellile, kuid tema kauglöögile sai Türgi kollkipper näpud vahele. Pealelöögid on juba Itaalia kasuks 21 : 1…

23:12

Türgi kaitse on värava järel kaoses, kui Spinazzola sai terava nurga alt löögile, jätkuolukorras proovis Immobile kääre, kuid see sooritus jäi liiga pehmeks ja lendas mööda.

23:12
Itaalia läks 53. minutil 1 : 0 juhtima

Barella lükkas palli paremale äärele, kust Berardi liikus kasti ja pani parema jalaga terava palli värava ette. Tugev tsenderdus lendas Demirali rinnast oma väravasse. Itaalia sai läbi õnne esimese tabamuse kätte ja Türgi peab hakkama nüüd ründama.

23:10

Türgi esimene pealelöök! Ünder pääses 50. minutil üksi kolme kaitsja vastu jooksu, kuna teisi türklasi appi ei tulnud, siis proovis endine AS Roma mängija karitusala nurgast pealelööki, mis sai rikošeti ja maandus Donnarumma hellade käte vahel.

23:05

Mõlemad tiimid tegid poolajapausil vahetuse. Türklastel lahkus platsil poolkaitsja Yusuf Yazıcı, murule jooksis Cengiz Ünder. Itaalia vangerdas paremkaitsjaid, kui Alessandro Florenzit asendas Giovanni Di Lorenzo. Aga mis peamine: teine poolaeg algas!

22:53

Aga esimese poolaja peamine küsimus. Kuidas, kurat, see polnud penalti? EMil debüteerinud VAR ajas juba avamängu avapoolajal lati kolinal maha.

22:48
Esimene poolaeg lõppes 0 : 0

Pealelöögid Itaaliale 11 : 0, pallivaldamise protsent 64 : 36, nurgalöögid 3 : 0 ehk Itaalia valitses esimest poolaega, kuid tablool on siiski nulliread.

22:47

Itaalia soovis 45. minutil taas 11 meetri karistuslööki, kui Spinazzola tsenderdus lendas ilmselgelt vastu Zeki Çeliki kätte. Väljakukohtunik penaltit ei andnud, olukorda sekkusid ka videokohtunikud, kuid nemadki ei lugenud seda veavääriseks käeks. Müstika. Tundus olevat väga selge penaltikohta.

22:45

43. minutil keeras Immobile kaitsjast mööda ja pääses 15 meetri pealt löögile, kuid mänguvahend veeres Uğurcan Çakırile sülle.

22:42

Ka 39. minutil sai Itaalia kastist väljaspoolt proovida, kuid Berardi sooritus lendas kõrgelt üle. Seni ongi Itaalia ohtlikud olukorrad tulnud peamiselt ääremängijate liikumistest, sest Itaalia keskväli Jorginho-Locatelli-Barella on üsna peidus. Kui Jorginho püsibki väga madalal, siis eelkõige Barellalt oodanuks märgatavalt suuremat panust. Kuid asi pole niivõrd Itaalia meeste pahas päevas, vaid Türgi keskpoolkaitsjad on seni suutnud väga hästi mehed ära jagada ja vabu tsoone pole nende vahele tekkinud.

22:38

Selles plaanis vägev mäng, et iga kahe minuti tagant olukord. Pea vastaste kasti jõudnud Chiellini jättis palli Insignele, kes keerutas 37. minutil kasti joonelt, kuid pall lendas Uğurcan Çakırile sülle.

22:36

35. minutil pidi esmakordselt mängu sekkuma Itaalia kollkipper Donnarumma, kui Burak Yılmaz pääsest äärelt jooksu, tsenderdas värava ette, kuid väravavaht suutis pantrihüppega palli minema tõrjuda. Kuid oli väga ohtlik olukord, sest kastis ootas palli kaks türklast, kellest üks oli täiesti üksi.

22:35

33. minutil taas Itaalia võimalus, kui Immobile üritas tagasihüppelt palli peaga suunata, kuid nahkkera lendas napilt raamist mööda. Mainimist väärib seegi, et Itaalia on kolmel korral penaltit küsinud (kaks korda käe ja korra Barella mahatõmbamise eest), kuid seni pole kohtunik nendega nõus olnud. Kuid seegi ärevus on õhus, et ühel hetkel Türgi võib eksida.

22:32

Esimese poole tunniga tegi Itaalia kuus pealelööki, Türgi mitte ühtegi. Nurgalöögid olid Itaaliale 2 : 0, pallivaldamise protsent 60 : 40.

Seni peab kiitma ka Itaalia kogenud keskkaistjaid Bonuccit ja Chiellinit, kes on türklaste kiirrünnakud juba eos nullinud ja ega viimaste ründemängust polegi suurt midagi rääkida. Itaalia lähenes väga mitmekesiselt, kui prooviti mõlemalt äärelt ja keskelt, kiirrünnakute ja väga aeglaste ülesehitamisega, tsenderduste ja kauglöökidega. Kuid Türgi karistusalas ruumi pole.

22:25

22. minutil sai nurgalöögiolukorras peaga löögile Giorgio Chiellini, kuid Çakir lükkas palli näppudega üle lati. Kas Türgi peab survele vastu?

22:23

Itaalia sai viimasel neljal minutil peale korraliku turmtule, parim võimalus oli Immobile kauglöök, millele jäi ette Türgi kaitsja Caglar Söyüncu. Itaallased nägid olukorras türklase kätte, kohtunik Danny Makkelie nendega nõus polnud.

22:19

Ingsigne sai 17. minutil mängu parim võimaluse. Mees mängis vasakult palli keskele seina ja sai kastis löögile, kuid Napoli äär keerutas palli selgelt mööda.

22:14

Esimesed kuraditosin minutit olid päris luuravad. Türgi panustas ilmselgelt kiirrünnakutele ehk punasärgid vajusid kaitses päris madalale ja vastaste väljakupoolele saades seal väga palju jõudu polnud. Itaalia sai küll palli keerutada, kuid positsioonirünnakul oli keeruline leida väga häid käike. Ilmselgelt peaks kodumeeskond äärevahetusi ja söödukaruselli kiiremini tegema, sest selliselt on väravani üsna keeruline jõuda.

22:05

Itaalial läks esimese ohtliku olukorra loomiseks vaid 129 sekundit, kui Berardi suunas palli värava ette, kuid Immobile väikese nurga alt sooritatud pealelöök lendas küljevõrku. Kuid esimese kolme minutiga näib, et mõlemad tiimid panustavad äärtelt teravuse loomisele: Türgi otsib järjepidevalt sööte ründesse appi tõusnud Florenzi ja Spinazzola tühjaks jäetud tsoonidesse, Itaalia proovib läbi äärte mängu laiali tõmmata, et Türgi kaitseblokk natukenegi hõredam oleks.

21:59

Hümnid on kuulatud ja pall mängus! Suur vutipidu on alanud!

21:53

Samuti tuli esitlusele turniiri ametlik laul. Ka U2 legendide Bono ja The Edge'i koostöös Martin Garrixiga tehtud pala ei kõla otse, vaid seda esitatakse virtuaalselt. Korralik haltuura. Laul „We Are The People“ iseenesest pole kõige hullem, kuid eeldatavasti kuuleb seda järgmisel kuul nii palju, et peagi hakkab oksele ajama.

21:42

Kuna tegu on turniiri esimese matšiga, siis loomulikult eelnes kohtumisele avatseremoonia, mille fookuses olid mõnekümne meetri kõrgusel lendavad trummimängijad, saluut ja murul liikuvad hiiglaslikud pallid. Ja kuna tegu on Itaaliaga, siis loomulikult lõõritas murul Andrea Bocelli. Üsna üllatustevaba, kui mitte öelda puine. Sealjuures näis laul tulevat lindilt, sest hääl ja telepilt küll omavahel kokku ei läinud.

Tseremoonial tõid palli staadionile Francesco Totti ja Alessandro Nesta, mis on igati sümboolne. Esimene neist on AS Roma ja teine Lazio legend, mis mõlemad peavad oma kodumänge just Stadio Olimpicol.

21:30
21:15

Staadionile lastakse 25% täituvusest ehk kokku peaks mängu vaatama ca 18 000 inimest. Kohal on ka eestlasi, kelle sõnul oli kontroll väravas Itaaliale omaselt pinnapealne, kuid Eesti lipp võeti käest ära.

Isegi kui staadionil kurk ei kuiva, siis väga soovituslik on õlletops näppu võtta, sest siis võib maski eest võtta. Kusjuures õlletoop maksab 5 eurot.

(Erakogu)
20:51

Algkoosseisudes üllatusi pole.

ja

20:46

Suurturniiridel on Itaalia ja Türgi kohtunud vaid korra. 2000. aasta EMil alistas Itaalia punasärgid 2 : 1, võitjate poolelt said jala valgeks Antonio Conte ja Pippo Inzaghi, kaotajate tabamuse eest hoolitses Okan Buruk.

18:39

Eeldatavad algkoosseisud:

Itaalia (4-3-3): Donnarumma; Florenzi, Bonucci, Chiellini, Spinazzola; Barella, Jorginho, Locatelli; Berardi, Immobile, Insigne.

Itaalia koondise suurim küsimärk on keskväljal, sest nende täht Marco Verratti on põlvevigastuse tõttu viimastest kohtumistest jäänud eemale. Väga suure tõenäosusega alustab tema asemel Sassuolo poolkaitsja Manuel Locatelli.

Lahtine on ka ühe ääreründaja valik. Kui vasakul äärel näib Lorenzo Insigne alustamine üpris kindel, siis paremal tiival kandideerivad kohale Juventuse täht Federico Chiesa ning veel üks Sassuolo mees Domenico Berardi. Kui klubihooaja põhjal võiks eelistada esimest, siis viimaste sõprusmängude põhjal näib loogilisem valik Berardi.

Türgi (4-1-4-1): Çakir; Celik, Söyüncü, Demiral, Meras; Yokuslu; Karaman, Tufan, Calhanoglu, Yazici; Yilmaz.

Türgi suurimad küsimärgid on keskväljal. Kui kaitses näib üsna klaar valik nelik Celik (Lille), Söyüncü (Leicester), Demiral (Juventus) ja Meras (Le Have) ning tippu on võtta legendaarne 35aastane Burak Yilmaz, kes kannab ka kaptenipaela.

Poolkaitsesse on valikut rohkem ja nuppe võib platsile asetada mitmeti. Siiski näiks pigem loogiline, et Leicesteris palliv äär Ünder jäetakse Itaalia vastu pingile ja pigem panustatakse kaitsemängu tõsisemalt võtvatele meestele.

17:42

Kui turniiri eel räägitakse välja palju kolmemehelise (või soovite, siis viiemehelise) kaitseliini uuest tulemisest, siis Türgi ja Itaalia ujuvad vastuvoolt. Türgi peatreener Senol Gunes on viimastes ametlikes matšides kasutanud 4-4-2 formatsiooni, mis MM-valikmängus Hollandi vastu oli pigem 4-1-4-1.

Kaitses see väga suurt edu pole pakkunud, sest Holland lõi neile valikmängus kaks ja Läti kolm väravat, samas Norra suudeti hoida nullil. Nende puhul hakkabki silma suur ebastabiilsus, kui suurtega mängides tuli hooti kolinal tuppa, kuid samas suudetakse mõned vastased hästi neutraliseerida.

Itaalia loots Roberto Mancini on peamiselt kasutanud 4-3-3 taktikat. Ehkki Leedut üllatati 3-5-2 lähenemisega, siis Itaalia meedia sõnul näeme õhtul Mancini meelislähenemist.