Jalgpalli EMi blogi: surmagrupp alustas! Võidud Portugalile ja Prantsusmaale (1)

Ohtuleht.ee, 15. juuni 2021 23:58

Saksamaast jagu saanud Prantsusmaa kirjutas tabelisse kolm punkti.

Esmaspäeval sai jalgpalli Euroopa meistrivõistlustel kaasa elada kahele mängule, kui pall pandi mängu nn surmagrupis. Esimeses matšis alistas tiitlikaitsja Portugal 3 : 0 Ungari, alagrupimängude viimases lahingus sai Prantsusmaa 1 : 0 jagu Saksamaast.

Portugal alustas Ungari vastu aktiivselt, kui juba 5. minutil pääses löögile Diogo Jota, kuid Ungari väravavaht Péter Gulácsi vastas hea tõrjega. Seejärel said 67 000pealise kodupubliku toetust nautinud madjarid aga kenasti mängu sisse ning kuigi Portugal valdas palli, siis üleliia ohtlikuks nad enam tükil ajal ei muutunud. Tõsi, 43. minutil pääses superstaar Cristiano Ronaldo mõne meetri kauguselt väravast vabalt löögile, kuid saatis nahkmuna Budapesti taevalaotusesse.

Teisel poolajal näis vahepeal, et ungarlased võivad vasturünnakute pealt Portugalile paksu pahandust teha ning 80. minutil pääseski putku Ungari vahetusmees Szabolcs Schön, kes saatis palli ka Portugali puuri, kuid fikseeriti suluseis.

See oli Portugalile nähtavasti viimaseks äratuskellaks ning lõpuks võeti jõuga ikkagi oma. 84. minutil võttis Raphael Guerreiro löök Willi Orbáni jalast rikošeti ja veeres väravasse, kolm minutit hiljem realiseeris Ronaldo penalti ning kohtumise teisel üleminutil tõmmati Ungari kaitse sootuks ribadeks ja Ronaldo veeretas rünnaku lõpetuseks palli tühja väravasse. 3 : 0.

Valitseval maailmameistril Prantsusmaal piisas Saksamaa vastu 1 : 0 võiduks Mats Hummelsi 20. minuti omaväravast. Sakslased valdasid küll rohkem palli, kuid Prantsusmaa mängis nagu kolm aastat tagasi MMil, ehk asjad hoiti kaitses korras, nii et lõpuks suutis Saksamaa nende postide vahele saata vaid ühe pealelöögi. Parima võimaluse sai 54. minutil Serge Gnabry, kuid tema otse õhust teele saadetud purakas lendas napilt üle värava.

Prantslased said seevastu teisel poolajal kahel korral palli ka Saksamaa puuriluku Manuel Neueri selja taha, kuid mõlemal puhul fikseeriti Kylian Mbappele suluseis ja tabamused tühistati.

Kolmapäeval tehakse EMil algust teise vooru mängudega, kui B-alagrupis kohtuvad kell 16 Soome ja Venemaa ning A-alagrupis kell 19 Türgi ja Wales ning kell 22 Itaalia ja Šveits.

F-grupi mängudega jätkatakse laupäeval, kui teises voorus kohtuvad Prantsusmaa ja Ungari ning Saksamaa ja Portugal.

23:55

Ja kõik! Turniiri suurfavoriit Prantsusmaa hoiab kaitses asjad kontrolli all ning võtab Mats Hummelsi esimese poolaja omaväravast 1 : 0 võidu.

23:48

90 minutit on täis tiksunud, 6 minutit antakse juurde.

23:45

88. minutil karistuslöök Saksamaale. Sedapuhku jätab Kroos löömise au Leroy Sanele, kuid temagi lajatab palli tribüünile.

23:43

85. minutil näitab Prantsusmaa maailmameistrite klassi, kui Pogba sööt leiab Mbappe, kes annab omakorda ristsöödu Karim Benzemale, kellel pole probleemi pall võrku saata. Ent Mbappe oli söötu saades suluseisus ja ei loe seegi ilus asi.

23:36

Mbappe pääseb 77. minutil hirmsat kiirust näidates Saksamaa karistusalasse ja mees tõmmatakse Hummelsi poolt lõpuks ka pikali, kuid ju oli kõik siiski määrustega kooskõlas, sest penaltit Prantsusmaa sellest olukorrast ei saa.

Kylian Mbappe.

(Reuters/Scanpix)
23:30

20 minutit lõpuni ja Saksamaa hakkab vinti juurde keerama. Väljakule Timo Werner ja Leroy Sane, puhkama Serge Gnabry ja Kai Havertz.

23:24

66. minutil saadab Kylian Mbappe suurepärase individuaalse soorituse lõpetuseks palli posti kaudu Neueri selja taha, kuid fikseeritakse suluseis. Oleks olnud kõva kandidaat turniiri TOP 3 väravate sekka.

23:17

Saksamaa on saanud sisse päris hea hoo ja rütmi. See päädib sellega, et väravat otsiv Robin Gosens sõidab hirmsa hooga sisse prantslaste äärekaitsjale Benjamin Pavardile. Pauk oli kõva, kuid tundub, et Pavard saab siiski jätkata.

23:11

54. minutil Saksamaa parim võimalus! Serge Gnabry pääseb löögile, kuid otse õhust teele saadetud purakas lendab napilt üle värava.

23:10

Tribüünil on muuseas koha sisse võtnud ka sakslaste järgmine peatreener Hansi Flick, kes vaatab asja murelikult. 52. minutil on lähedal prantslaste teine värav, kuid üksi läbi pääsenud Adrien Rabiot jääb natuke terava nurga alla ja saadab palli posti kaudu üle otsajoone.

23:02

Teine poolaeg on alanud!

23:02

Kes oli avapoolajal Prantusmaa boss? Muidugi N'Golo Kante!

22:53

Esimese poolaja statistika osutab, et mäng oli pigem sakslaste käes. Aga statistika ei loe, loeb see, et Prantsusmaa praegu juhib.

(flashscore.com)
22:46

Esimene poolaeg on lõppenud, Prantsusmaa juhib 1 : 0.

22:40

Prantslased tahaks, et Kimmich saaks teise kollase kaardi, sest sakslane tabab kõrge jalaga Hernandezit näkku. Viga tuleb, kaarti siiski mitte.

22:38

Ilkay Gündogan saab karistusala seest proovida, kuid uhab mööda. Hea mäng kahe väga hea meeskonna poolt, midagi pole öelda!

22:36

36. minutil näitab oma kiirust ja võimsust Mbappe, kuid viimasel hetkel saavad sakslased olukorra nurgalöögiks lahendada. Kuid see on koht, mida peavad sel turniiril kartma kõik Prantsusmaa vastu mängivad meeskonnad.

22:29

Nii see Hummelsi omavärav sündis:

22:27

Kroosi üritus nr 2 läheb seekord üle müüri, kuid selgelt ka üle värava. Kuid prantslased ei saa endale lohakaks muutumist lubada, karistus on kiire tulema.

22:26

Uus karistuslöök Saksamaale. Sakslased on väravale väga hästi reageerinud.

22:24

Toni Kroos saadab aga palli müüri.

22:24

Saksamaale väga heast kohast karistuslöök!

22:23

Kohe võimalus viigistada Thomas Mülleril, kes on värava ees päris vaba, kuid tsenderdus talle jääb pisut kõrgeks ja suunamine ei õnnestu. Tundub siiski, et siin tuleb vägev mäng ja ses suhtes oli Prantsusmaa suhteliselt kiire värav mängu jaoks väga hea.

22:21

20. minut ja Prantsusmaa läheb 1 : 0 juhtima!

Pogba supersööt leiab Lucas Hernandezi, kes virutab palli värava poole ning Mats Hummels paneb jala vastu. Turniiri kolmas omavärav on tõsiasi.

22:17

Ja kohe tekibki nurgalöögi järel variant Paul Pogbal, kuid poolkaitsja pealöök tuhiseb üle sakslaste väravalati. Seejärel pääseb üritama Kylian Mbappe, kuid Manuel Neuer tõrjub.

22:16

Muidugi ei taha kurja karja kutsuda, aga sellistes nn suurtes mängudes, eriti kui need toimuvad kohe avavoorus, ei pruugi me kuigi avatud ja võimalusterohket kohtumist näha. Loodetavasti see mäng siiski nii ei lähe.

(AP/Scanpix)
22:11

Saksamaa on esimesel kümnel minutil selgelt rohkem palli vallanud, kuid meenutagem, et 2018. aasta MMil mängis Prantsusmaa sarnaselt: vallake-vallake, küll me ise kuskil värava ära lööme!

22:08

Juba 7. minutil välgub esimest korda kollane kaart, kohtuniku märkmikusse läheb Joshua Kimmichi nimi.

22:04

Esimestel minutitel on aktiivsem Saksamaa ja karistuslöögi järel pääseb Mats Hummels ka peaga löögile, kuid selgelt üle.

22:00

Hispaanlasest peakohtuniku Carlos del Cerro Grande avavile on kõlanud!

21:55

Prantsusmaa ja Saksamaa on Münchenis väljakul, hümnide aeg!

21:45

Et mänguni on veel pisut aega, siis lugege ka meie püstolreporteri Eigo Kaljuranna pajatusi Roomast. Kuidas praegu EMil üldse matše vaatama pääseb?

(Erakogu)

21:41

Valitsevad maailmameistrid on EMi avalahinguks valmis!

21:33

Korraks veel Portugali - Ungari mängu juurde. Cristiano Ronaldo võib meeldida või mitte, kuid fakt on see, et tegemist on ühe üpriski vinge vanamehega!

21:24

Meenutagemgi põgusalt seda prantslaste 2 : 0 võitu viie aasta tagusel turniiril:

21:22

Prantsusmaa ja Saksamaa heitlesid viimati 2018. aasta sügisel rahvuste liigas. Saksamaal tehti 0 : 0 viik, kodus võtsid prantslased Antoine Griezmanni kahe tabamuse toel 2 : 1 võidu. Maid ja puid jagati ka 2016. aasta EMi poolfinaalis ning siis olid Prantsusmaa võidunumbrid 2 : 0. Selleski mängus kanti Griezmanni nimele mõlemad prantslaste kollid.

21:14

Ent tõeline maiuspala ehk Prantsusmaa ja Saksamaa vaheline matš on meid veel ees ootamas. Siin algkoosseisud ja mõlemalt poolt saab kohe platsil näha „kadunud poegi“: prantslaste eest müttab platsil Karim Benzema, Saksamaa poolelt on olemas Thomas Müller ja Mats Hummels.

21:08
20:50

90+2. 3:0! Ungari kaitse tõmmatakse ribadeks ja Cristiano Ronaldo veeretab rünnaku lõpetuseks palli tühja väravasse.

20:47

Ja veelgi ajalugu Ronaldo nimele!

20:45

87. minut ja 2 : 0 Portugalile!

Penalti reliseerib mõistagi Cristiano Ronaldo, kes saadab palli kindla löögiga puuri.

20:43

Ja kolm minutit hiljem ka penalti Portugalile!

Rafa Silva vastu teeb vea Willi Orbán. Midagi kobiseda pole, kollane kaart ka Orbánile.

20:42

84. minutil läheb Portugal 1 : 0 juhtima!

Raphael Guerreiro löök võtab Willi Orbáni jalast rikošeti ja veereb väravasse!

20:40

Portugal saadab viimaseks kümnekonnaks minutiks platsile Andre Silva ja Renato Sanchese. Ründaja Silva lõi lõppenud hooajal Bundesligas ligi 30 väravat, poolkaitsja Sanches aitas aga Lille'i Prantsusmaa meistriks.

20:38

80. minutil pääseb putku Ungari vahetusmees Szabolcs Schön ja saadab palli ka Portugali puuri, kuid fikseeritakse suluseis. Oli ka suluseis. Kuid kui see ei olnud Portugalile äratuskell, siis mida veel oleks vaja?

20:34

76. minutil nõuab Ronaldo vastase käele viidates penaltit, kuid Çakıri vile vaikib. VAR vaatab asja üle, kuid sealtki ei tule Portugalile päästvat otsust. Väike käe-poiss iseenesest oli küll.

20:27

Gulácsi on tasemel! 68. minutil pääseb karistusala joonelt löögile Bruno Fernandes, aga madjarite puurilukk tassib taas. Tal pole küll olnud hullult palju tööd, kuid kõik mis vaja, on ära toonud.

Peter Gulacsi.

20:14

Ungarlaste vasturünnakud hakkavad kodupubliku marulisel toetusel muutuma üha ohtlikumaks. 57. minutil saab tulistada Roland Sallai - taas Patriciole sülle.

20:08

50. minutil annab omakorda kaugelt tuld Ádám Szalai - Rui Patricio püüab. Loodetavasti ei kordu nüüd esimese poolaja minutite 5.- 40. stsenaarium…

20:05

Nagu ka ERRi jalgpallistuudios vaheajal rõhutati: arvestades seda, et siia gruppi kuuluvad ka Prantsusmaa ja Saksamaa, ei saa Portugal endale punktikaotust lubada.

Kohe pääsebki nurgalöögi järel peaga löögile Pepe, kuid Gulácsi tõrjub ka tema ürituse.

20:03

19:54

Esimese poolaja statistika (Ungari vasakul, Portugal paremal):

19:47

Esimene poolaeg on lõppenud, tablool jätkuvalt 0 : 0.

Teravam oli asi esimesel viiel ja viimasel viiel minutil, vahepealsel ajal käis kõva jooksmine, kuid erilist tulu sellest ei tõusnud.

19:44

Ronaldo! 43. minutil pääseb superstaar mõne meetri kauguselt vabalt löögile, kuid saadab nahkmuna Budapesti taevalaotusesse. Seni mängu parim võimalus, kahtlemata.

19:41

Nii-nii! 40. minutil aktsioonis Jota, kuid nii nagu 35 minutit varem, saab Gulácsi osava Liverpooli mehe pealelöögi tõrjutud.

19:38

37. minutil esimene pealelöök Ungarilt, kui karistuslöögi järel pääseb peaga üritama kapten Ádám Szalai. Ent löök läheb keskele ja Portugali väravavaht Rui Patricio püüab.

19:34

Aga muidugi ka väike meenutus, et täna tehakse Budapestis suurt ajalugu. Trummipõrin ja punased nelgid!

19:31

Pool tundi mängitud. Laias laastus pole eelmisele postitusele midagi lisada. Tempot mängus küll on ja Portugal on teeninud paar nurgalööki ning korra apelleerinud penaltile, kuid pärast 5. minuti Jota pealelööki pole nad enam väga ohtlikuks muutunud. Korra on peaga pääsenud löögile ka Ronaldo, kuid üritus läks mööda.

19:16

Veerand tundi mängitud. Portugal hoiab rohkem palli, kuid ungarlased seisavad kaitses kindlalt ja on seni kenasti mängus sees püsinud. 0 : 0

Portugali vanameister Pepe (vasakul) ja madjar Roland Sallai.

19:06

Viiendal minutil esimene võimalus Portugalile, kuid Diogo Jota löögi pareerib madjarite puurilukk Péter Gulácsi. Portugal on alustanud teravalt, mis on nende ründejõudu arvestades mõistagi ka loogiline.

19:00

Türklasest peakohtunik Cüneyt Çakır on andnud Budapestis Puskás Aréna täismaja ehk 67 000 pealtvaataja ees avavile, nii et läksime!

18:55

Muuseas, meeskonnad kohtusid ka 2016. aasta EMil ja siis suutis Ungari hilisema meistri vastu välja võidelda 3 : 3 viigi. Palju Ronaldo lõi? Kaks.

18:46

Veel enne, kui läheb mänguks, siis väike videoklipp sellest, kuidas Cristiano Ronaldo eelistab Coca-Colale vett. Ent kuna tegemist oli ametliku pressikonverentsiga ja Coca-Cola on EMi sponsor, siis võib arvata, et see toob kaasa paksu pahanduse…

18:31

Portugal ja Ungari heitlseid viimati omavahel 2018. aasta MM-valiksarjas, Portugal võitis kodus 3 : 0 ja võõrsil 1 : 0. Kaks väravat lõi neis matšides Cristiano Ronaldo ning kahel korral skooris ka Andre Silva. Ronaldo alustab mõistagi ka täna, Silva on esialgu varupingil.

18:27

Ungari poolelt ei näe me sellel turniiril kahjuks nende noort staari Dominik Szoboszlaid, keda on selle aasta algusest peale vaevanud müstiline vigastus, Portugalil langes aga vahetult enne turniiri välja Manchester City äärekaitsja Joao Cancelo.

18:24

Ning koosseisud ka graafiliselt:

18:20

Tere, head jalgpallisõbrad! Kell 19 panevad palli mängu Ungari ja Portugal! BBC Twitteri kanali järgi näeme alustamas selliseid mehi: