Jalgpall

Jalgpalli EMi blogi: Itaalia jätkas ülivõimsalt, Wales kurvastas türklasi ning Venemaa avas võiduarve (9)

Ohtuleht.ee, 16. juuni 2021 23:53

Manuel Locatelli asub kuskil Itaalia külakuhja all.

Foto: AP/Scanpix

Jalgpalli Euroopa meistrivõistlustel kindlustas A-alagrupis edasipääsu Itaalia, kes oli 3 : 0 üle Šveitsist. Itaalial on kuue punktiga täisedu. Wales alistas 2 : 0 Türgi ning on nelja punktiga grupis teine. Šveits on ühe ja Türgi nulli silma peal. B-grupis võitis Venemaa 1 : 0 Soomet, mõlemal tiimil on kahe matšiga koos kolm punkti. 

Soome — Venemaa 0 : 1 (45. Aleksei Mirantšuk)

Tarmo Rüütli eelvaade: „Selle alagrupi võtmemäng. Soome tegi oma ime ära (1 : 0 võit Taani vastu) ja nüüd on neil vaja näidata, et nende klass on selline, et suudetakse ka Venemaa vastu saada. Venemaa avamäng oli jälle väga ebamäärane (0 : 3 kaotus Belgiale) ja nüüd on selline vastane, kelle peal võib saada ennast välja elada, kui asjad õnnestuvad. Kindlasti saab olema väga huvitav mäng, millele lisab väärtust väikse-suure vastasseis. Pole vist kahtlust, kellele eestlased kaasa elavad.“

Soome alsutaski hästi ja Joel Pohjanpalo sahistas kiirelt venelaste võrku. Siiski tuvastas videokohtunik napi suluseisu. Edasi oli suures osas võrdsete lahing, kus Venemaal oli ikkagi rohkem võimalusi. Ühe sellise realiseeris väravaks Aleksei Mirantšuk, kes lõi stiilselt võrku Artjom Dzjuba söödu. Matši ainus tabamus sündis avapoolaja üleminutitel.

Nüüd on nii Venemaal kui ka Soomel koos kolm punkti. Homme kohtuvad B-alagrupis Belgia ja Taani. Kõigil on endiselt omad võimalused alagrupist edasi pääseda. Kuigi taanlased kaotasid avalahingu soomlastele, tuleb meeles pidada, esimesed neist asuvad maailma edetabelis kümnendal real.

Wales — Türgi 2 : 0 (43. Aaron Ramsey, 90+5 Connor Roberts)

Tarmo Rüütli eelvaade: „Mulle meeldis avamängus, et Wales näitas, et neid pole nii lihtsalt võimalik maha lüüa (1 : 1 Šveitsiga). Nad mängisid klassikalist lihtsat inglise jalgpalli ja kui selle pealt tuleb resultaat, siis miks mitte. Samas Gareth Bale ka veel pole päris avanenud, mis annab neile lisakäigu. Türgi jällegi peab pärast kindlat kaotust (0 : 3 Itaaliale) tõestama, et nad on nii paljulubav tiim, nagu neist on räägitud. Nüüd on see koht, kus neil on vastane, kelle peal peab näitama seda särtsu, nagu neilt oodatakse.“

Gareth Bale avanes seekord stiilselt. Kõigepealt tekitas ta Aaron Ramseyle kaks suurepärast võimalust, kuid need jäid kasutamata. 43. minutil leidis Bale'i supersööt uuesti sama mehe, kes seekord palli ka võrku suunas. 61. minutil teenis Bale penalti, kuid virutas 11 meetri karistuslöögi kõvasti üle värava. Türgi otsis suurte jõududega viigiväravat, kuid viiendal üleminutil söötis Bale Connor Robertsile, kes lõi seisuks 2 : 0 tegi.

Wales on nüüd nelja punkti peal ja nende jaoks on turniir alanud suurepäraselt. Türgi on seni aga täielikult põrunud. Kõigepealt kaotati Itaaliale 0 : 3 ja nüüd Walesile 0 : 2. Türgist oodati kõvasti rohkemat.

Itaalia — Šveits 3 : 0 (26., 52. Manuel Locatelli, 89. Ciro Immobile)

Tarmo Rüütli eelvaade: „Mina pean neid siiski võrdseteks meeskondadeks. Itaalial on oma kolm punni käes (Türgi vastu 3 : 0) ja nad ei pea otseselt veri ninast välja rabelema. Nad näitasid esimeses mängus, et nad on võimelised tulemust tegema ja loodame, et ka siin mängus ei tule munemist. Tundub, et praegune Itaalia on tiim, kes tahab igal juhul teravusi luua ja loodame mängu huvides, et nad jätkavad nii ka täna. Aga Šveits (esimeses mängus 1 : 1 Walesiga) pole kindlasti mingi peksupoiss ja tahab ka oma mängu mängida.“

Šveits polnudki tegelikult peksupoiss, kuid Itaalia oli selgelt üle. Juba 19. minutil skooris Giorgio Chiellini, aga videokohtunik tuvastas tal käega mängu. Värav ei lugenud. Kuid seejärel algas Manuel Locatelli sõu, kes skooris 26. ja 52. minutil. Lõppskoori vormistas Ciro Immobile päris lõpuvile eel. Itaalial on nüüd kuus punkti ja seega on edasipääs alagrupist tagatud. Walesil on neli, Šveitsil üks ja Türgil null punkti. 

23:58

Korras! 3 : 0 Itaaliale. Nad pole endale lasknud lüüa ühtegi väravat juba kümnes järjestikkuses matšis. Ise on samal perioodil löödud 31 kolli… Sõge!

23:48

89. minut, 3 : 0 Itaaliale! Immobile vajutab kaugelt palli alla nurka ning tundub, et Itaalia võtab teise 3 : 0 triumfi järjest!

23:34

Itaalia rünnakuliidril Immobilel on veidi keerulisem päev. Ta on eksinud juba kahel väga heal võimalusel. Aga suurt see ei muuda, vähemalt täna mitte. Itaalia hoiab 2 : 0 edust kenasti kinni ja lõpuni jääb veerand tundi.

23:12

52. minut, Itaalia 2 : 0 peal! Härra Locatelli on hoos, seekord virutab ta palli võrku ca 20 meetri pealt. Söödu andis Barella. Itaalia on ikka väga võimas. Locatellil ka igati vahva päev: kaks lööki, kaks väravat!

Manuel Locatelli.

(AP/Scanpix)

22:48

Esimene poolaeg läbi, Itaalia peal 1 : 0! Itaalia kontrollis ja domineeris, tulemus on aus. Šveitsi seis pole siiski üldse lootusetu. On näha, et neil on hoogu küll, aga Itaalia tundub ikka kivikõva.

22:47

Itaalia pole üheksa mängu jutti lasknud endale väravat lüüa. Ise on nende matšidega löödud 29!

22:44

Siia vahele üks suur uudis Hispaaniast: Sergio Ramos lahkub suvel Madridi Realist!

(AFP/Scanpix)
22:32

Foto sellest, kuidas Manuel Locatelli tähistab!

(Reuters/Scanpix)

22:29

26. minut, 1 : 0 Itaaliale! Nüüd tõmmati paari sööduga Šveitsi kaitse ribadeks. Manuel Locatelli lükkab lõpuks palli lihtsa vaevaga võrku, söödu andis Domenico Berardi. Igati loogiline tulem, sest Itaalia ongi olnud seni veidi parem. Locatelli ise oli see, kes algatas rünnaku keskväljalt sööduga äärele. Mees spurtis seejärel karistusalasse ning skooris!

22:25

Paha lugu. 24. minutil vahetatakse vigastatud Chiellini välja, teda asendab Acerbi. Valus löök kindlasti, aga kindlasti on ka Bonucci-Acerbi paar igati viisakas. Chiellini andiski kaptenipaela Bonuccile.

22:21

19. minutil rammib Chiellini palli väravasse, kuid videokohtunik tuvastab, et 36aastane vanameister mängis enne lööki käega.

Giorgio Chiellini (vasakul)

(Reuters/Scanpix)
22:10

Kümme minutit mängitud. Tuleb tõdeda, et ega suurt midagi pole korda saadetud. Teravam meeskond on seni Itaalia ning kohati keerutatakse palli väga osavalt šveitslaste karistusala ümber. Lühike sööt liigub sinistel hästi. Kui niimoodi saab otsida, siis leitakse peagi ka löögikohad üles.

Ciro Immobile.

(Reuters/Scanpix)

21:58
Algkoosseisud
21:07

Lõpuks ei mäleta keegi Bale'i tänast penaltit. Supermäng!

21:06
20:54

Kõik! Wales teeb Türgile 2 : 0 tuule alla. Ramsey lõi Balei'i söödust stiilse värava, Bale ise jättis hiljem penalti realiseerimata. Viiendal üleminutil lõi Bale'i söödu võrku Connor Roberts. Türgil oli särtsu ja emotsiooni küll, aga Wales oli täna ikka kõvem. Walesil on kahe vooru järel neli punkti, Türgi on nulli peal (väravate vahe 0 : 5). Samas grupis kohtuvad peagi Itaalia ja Šveits!

Matši lõpp kiskus täna päris inetuks. Hulk mehi läks üksteisele kättpidi kallale. Lõpuks jagas kohtunik laiali kolm kollast, kuid punane jäi taskusse.

Gareth Bale.

(AP/Scanpix)

20:42
20:29

Türgil on turniiri päästmiseks jäänud pool tundi. Praeguse seisuga oleks neil tabelis 0 punkti ja väravate vahe 0 : 4.

20:19

60. minut! Bale murrab läbi ja tõmmatakse karistusalas maha, penalti!

Sama läheb ka palli taha ja virutab selle täiega üle värava. Väga halb penalti. Tänase õhtu seni säravaim mees ei tulnud pingega toime…

20:09

Meie mees on Roomas ja jagab muljeid!

20:08

Türgi tegi pausi ajal kaks vahetust. Yokuslu ja Tufan läksid välja, Demiral ja Yazici tuli asemele.

20:04

Meenutame põgusat Walesi koondise eelvaadet meie EMi ajakirjast, mida saab osta kõigist müügipunktidest üle Eesti!

Giggs keeras kokku käki. Kas Bale päästab?

Walesi jalgpall keerleb viimasel ajal üldiselt ümber Gareth Bale'i, kuid nüüd lisab asjale negatiivses mõttes vürtsi teine vasakujalgne legend – Ryan Giggs.

Kõigepealt Bale'ist. Pärast seda, kui mees langes Madridi Realis rotatsioonist välja, naasis ta oma endise tööandja ehk Tottenhami juurde. Ka sealne elu polnud lillepidu, sest peatreener Jose Mourinho väitis, et Bale pole vormis ja las waleslane istub pingil.

Varumeeste seas passis Bale ka Mourinho viimase Inglismaa kõrgliiga kohtumise ajal. Portugallase varakevadist vallandamist tähistas väravakütt aga stiilselt: kohe järgmises kohtumises skooris ta Southemptoni vastu, sellele järgneval mängupäeval kostitas mees Sheffield Unitedit kolme tabamusega. Võib eeldada, et Walesi koondise fännidele oli see aeg, mis tõstis ootusi ja lootusi ka EMiks.

Teisalt on põnev märkida, et oma riiki esindades lõi kapten viimati värava 2019. aasta oktoobris. Juuni algul oli tal võimalik skoori teha ka sõprusmängudes Prantsusmaa ja Albaania vastu. Igal juhul sõltub Walesi esitus paljugi oma kuulsaimast mehest. Ülejäänud tiimikaaslastel – peale viimasel ajal vigastusega võidelnud ja Juventuses pingile langenud Aaron Ramsey – jääb Euroopa tipptasemest veel puudu.

Alates 2018. aasta jaanuarist koondise peatreeneri ametit pidanud Giggs on sarnaselt Bale'iga oma maa täielik legend. Küll aga on ta nüüd kokku keeranud tõelise käki: Giggsi süüdistatakse kahe naise ründamises ja mees käib kohut. Walesi tiimi peatreeneri kohusetäitjaks määrati senine abitreener Robert Page, kes on ametis ka EMil. Giggs ütles enda õigustuseks järgmist: „Austan seadusi ja kohtusüsteemi ning mõistan süüdistuste tõsisust. Ma ei tunnista end kohtus süüdi ja hakkan oma head nime taastama. Soovin Page'ile, treenerite stafile, mängijatele ja fännidele edu suvisel EMil.“

Ryan Giggs kohtumaja ees.

(Reuters/Scanpix)
19:56

Esimese poolaja täht oli Bale!

19:51

19:45

43. minut, Wales 1 : 0 peal! Bale annab imelise söödu Ramseyle, kes seekord realiseerib oma võimaluse ära. Bale on avapoolajal jaganud mitmeid vägevaid sööte! Nüüd on Türgil ikka konkreetselt selg vastu seina…

Gareth Bale ja Aaron Ramsey.

(AFP/Scanpix)
19:39

Walesi heale perioodile järgnes aga langus, ning avapoolaja teisel poolel domineerib Türgi. Praegu tundub, et Wales ootab päästvat pausi. Sinna on veel oma seitse minutit minna.

19:26

24. minut võis olla väga oluline. Ramseyl oli täiesti supervõimalus. Mees läks üks ühele väravavahiga ja saatis palli kõrgelt üle värava. Kui selliseid asju ka sisse ei pane, siis on ikka maru raske võita. Wales on mänginud sümpaatselt, aga niimoodi ei saa raisata.

Aaron Ramsey (vasakul).

(AFP/Scanpix)
19:19

18. minutil tuleb tõdeda, et hoopis Wales on seni rohkem palli hoidnud. Avaminutitel tundus, et Türgil on rohkem särtsu, aga Wales on ikka väga hästi mängus sees. Bale'i pealöök tekitas äsja ka kõva elevust, sest pall käis karistusalas ka vastu türklase kätt, kuid kohtunikud otsustasid, et penaltit ei tule.

19:15

Walesi kiired vasturünnakud on muidugi ägedad. Äärtel vudivad Daniel James ja Gareth Bale, keskel jagab sööte Aaron Ramsey. Ees möllab Kieffer Moore. Türgi ei saa hakata liiga hoogsalt ründama, sest need eelmainitud mehed võivad mõne söödu ja mõne skundiga ära karistada.

Gareth Bale.

(AFP/Scanpix)
19:08

Mäng algab tuliselt. Türgi paistab väga motiveeritud, kuid parim võimalus tekib kuuenda minuti paiku hoopis Walesil. Seni nähtu põhjal võiks eeldada, et Türgi proovib kindlasti palli valdamise endale saada.

19:03

Viimati, kui Türgi ja Wales omavahel mängisid, löödi kümme väravat!

18:54

Türgil seisab ees peaaegu kodumatš, sest mängitakse Bakuus. Aserbaidžaani ja Türgi omavahelised suhted on soojad nii poliitilisel kui ka inimlikul tasemel. Staadionil peaks olema enam kui 30 000 inimest.

18:44
Algkoosseisud:
18:08
17:58

Tehtud! Venemaa võidab 1 : 0 Soomet. Mõlemal tiimil on nüüd tabelis võit ja kaotus ehk kolm punkti. Homme kohtuvad samas alagrupis Taani ja Belgia. Kõigil tiimidel on veel igati adekvaatne võimalus edasi pääseda. Tasub meeles pidada, et avamatšis Soomele alla jäänud taanlased on FIFA edetabelis kümnendal kohal.

Tänase värava lõi Aleksei Mirantšuk, söödu andis talle Artjom Dzjuba!

17:49

Venemaa toob lõpu eel ründesse värskust. Kõva võitluse maha pidanud Dzjuba tegi väljakul ruumi Sobolevile. Kõik on küll endiselt lahtine, kuid Venemaa võidab keskväljal enamuse kahevõitlustest ja seega suudetakse soomlasi kenasti ohjes hoida. Lõpuni umbes viis minutit.

17:30

70. minuti paiku võib kokkuvõttes öelda, et asi on Venemaa kontrolli all. Soome ajab taga väravat ning kaitsesse tekivad ka aegajalt mõned augud. Žemaletdinov pääses äsja hästi läbi, kuid tema löök veeres napilt mööda. See olnuks juba soomlastele valus hoop. 1 : 0 peal peavad venelased siiski väga valvsad olema ning rünnates ei tohi kaitset ära unustada.

(Reuters/Scanpix)
17:23

Raske öelda, kas meelega või mitte, aga palli valdamine läkski mõneks ajaks üle Soomele. Tund mängitud.

17:17

Soomel lubab küll! 54. minutil virutab Pukki peale, kuid täpselt väravavahile pihta. Põnev näha, kuidas jätkab Venemaa. Kas püütakse rünnata või antakse pall pigem Soomele. Kusjuures paljude arvates on Soome jaoks väga ebamugav, kui neile liiga palju palli anda, sest rohkem ollakse harjutud kaitsma ning kiiretele vasturünnakutele rõhuma. Seda oli näha ka matšis Eestiga, kus Soome sai palju palli katsuda, aga ohtlikke olukordi vaat et ei tekitatudki.

17:07

Aleksei Mirantšuki kaksikvend Anton mängis muide 2016. aastal Levadias ja lõi Eesti meistriliigas 14 väravat. Pärast seda on Anton mänginud pidevalt Moskva Lokomotivis, veli Aleksei teenib leiba Atalantas.

16:57

Avapoolaeg lõppenud, 1 : 0 Venemaale, paar mõtet:

  • Venemaa juhib teenitult. Nad tekitasid rohkem olukordi ja andsid karistusala suunas hulga ohtlikke palle. Dzjuba suuruse mehega oleks enamik maailma kaitsjaid hädas.

  • Soome jaoks oli tegelikult kõik kontrolli all. Viik sobinuks neile ideaalselt, kuid Miratntšuki värav tähendab, et nad peavad teisele poolajale lähenema veidi erinevalt. Seni oli tunda, et 0 : 0 olnuks neile sobiv.

  • Kindlasti on Soome võimeline skoorima. Seda tõestas kasvõi Pohjanpalo napist suluseisust löödud värav. Neil on võimekus olemas, et siin EMil veel üllatusi sepistada!

Aleksei Mirantšuk

(AP/Scanpix)
16:49

1 : 0 Venemaale! Aleksei Mirantšuk pääseb karistusala sees löögile ning suunab palli osavalt ristnurka. Soome jaoks väga valus, sest 0 : 0 pealt teisele poolajale minek olnuks nende jaoks super. Nüüd on trumbid selgelt venelaste käes.

Aleksei Mirantšuk (vasakul)

(AFP/Scanpix)
16:38

Venemaa tekitab avapoolaja teisel poolel rohkem olukordi, kuid pärast Ozdoevi lööki pole need olnud üliohtlikud. Võimu on venelastel eesliinis küll ja veel ning päris palju minnakse tsenderduste peale. Seni on Soome südilt seisnud ja mida kauem 0 : 0 püsib, seda parem neile. Ilmselt muutuks venelased tasapisi närvilisemaks, nopiks kaarte ja võtaks rohkem riske.

16:31

16:26

Pool esimest poolaega tehtud ja tuleb tunnistada, et väljakul on päris võrdsed meeskonnad. 23. minutil leidis aset kurb hetk, kus Venemaa koondislane Fernandes kukkus õnnetult selja peale ja ta oli sunnitud platsilt lahkuma. Teda asendas Karavajev.

16:15

Paistab, et kodumeeskonnal ehk Venemaal särtsu jagub. Dzjuba lööb 13. minutil palli suluseisust posti. Nälg ja suhtumine tundub neil hea olevat. Tegelikult käivad samad sõnad ka Soome pihta. Pohjanpalo on veel aktsioonis olnud ja näidanud teravust. Tundub, et tuleb äge matš!

16:11

10 minutit mängitud. Venemaa hoiab rohkem palli, mis on ka loogiline. Tekitati ka üks väga hea võimalus, kuid Ozdoev virutas palli üsna lähidistantsilt kõvasti üle värava. Aga rünnak ise oli ilus ja loogiline.

16:06

VALUS! Joel Pohjanpalo virutab juba kolmandal minutil palli peaga võrku, kuid videokohtunik tuvastas ülinapi suluseisu. Aga korralik tormihoiatus soomlaste poolt!

Joel Pohjanpalo ja Teemu Pukki.

(AP/Scanpix)

15:12

Soome algkoosseisus on võrreldes Taani mänguga üks vahetus. Schüller asendab Sparvi

15:07

Venemaa algkoosseisus on võrreldes mannetu Belgia mänguga koguni neli vahetust. Teiste hulgas seisab väravate vahel Šhunini asemel Safonov

14:56

Teie ees on mängu algkoosseisud!

14:18

Soomest võib saada üle väga pika aja esimene meeskond, kes võitnud oma kaks esimest mängu EMil. Samas peab ka tõdema, et Soome ülesanne kindlasti pole kergete killast.

13:50

Üks fänn toob siiski välja, et soomlased on venelasi siiski kunagi võitnud. Tõsi, Soome oli siis veel Venemaa osa.

13:41

Soome senine ajalugu mängudes Venemaaga on väga mannetu. Nelja kohtumisega on venelased löönud neile 15 väravat, kõik kohumised kaotanud soomlased on sihile jõudnud ainult korra

13:23

Soomlased võtavad asja tõsiselt!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee