WRC

BLOGI | Ogier võitis Safari ralli, Tänak punktikatse (67)

Ohtuleht.ee, 27. juuni 2021 14:15

Ott Tänak Safari rallil

Foto: Red Bull Content Pool

Keenias sõidetud legendaarse Safari ralli lõpetas esikohal Toyota piloot Sebastien Ogier. Ott Tänak võitis punktikatse ning astus kokkuvõttes poodiumi kõige madalamale astmele.

Reedese päeva esimeses pooles sõitsid rajalt välja nii Elfyn Evans kui Dani Sordo, vedrustusega sattus probleemide küüsi Sebastien Ogier. Päeva viimasel katsel jäi Kalle Rovanperä keset teed liiva kinni ja katkestas. Päeva lõpuks hoidis esikohta Neuville, kellele järgnesid Takamoto Katsuta ja Tänak.

Laupäeval jälitas Tänak teisel kohal sõitnud jaapanlast, kuid päeva viimane kiiruskatse lõi kaardid sassi. Kui esimesed mehed läbisid kuiva raja, siis viimaste pilootide masinad jäid paduvihma kätte. Tänakul oli nähtavusega väga suured probleemid, sest tema poolel puhur ei töötanud ja klaas oli seest udune. Klaasi puhastamiseks teel seisma jäänud eestlane kaotas kiiruskatse parimale üle kahe minuti ja kukkus kokkuvõttes neljandaks.

Pühapäeva hommik sai saatuslikuks rallit ligi minutiga juhtinud Neuville'le, kes lõhkus Hyundai vedrustuse ja katkestas. Nii võtsid kaksikvõidu Toyota piloodid Ogier ja Katsuta, kellest viimane jõudis poodiumile esmakordselt.

Tänak noppis punktikatsel Rovanperä ja Evansi ees maksimaalsed silmad ning lõpetas ralli kolmandal kohal. MM-sarja kokkuvõttes juhib Ogier Evansi ees 34 silmaga, Neuville jääb liidrist maha 56 ja Tänak 64 punktiga.

Safari ralli kuulus viimati MM-sarja aastal 2002, mil võitjaks krooniti Fordiga kihutanud Colin McRae. Järgmine WRC-etapp toimub juuli keskel Eestis.

Safari MM-ralli kümme parimat:

MM-sarja üldseis peale Keenia etappi:

1. Sebastien Ogier (Toyota) 133

2. Elfyn Evans (Toyota) 99

3. Thierry Neuville (Hyundai) 77

4. Ott Tänak (Hyundai) 69

5. Takamoto Katsuta (Toyota) 66

6. Kalle Rovanperä (Toyota) 56

7. Gus Greensmith (M-Sport) 34

8. Dani Sordo (Hyundai) 31

9. Adrien Fourmaux (M-Sport) 30

Tootjate arvestus:

Toyota 273

Hyundai 214

M-Sport 109

19:11

Seega uuenenud üldarvestus:

19:09

Natuke pärast rallit selgus, et Fourmaux sai 10sekundilise karistuse ning langes üldarvestuses 0,1 sekundiga Greensmithi taha:

14:18

Punktikatse tulemused:

Safari ralli 10 parimat:

14:12

Safari ralli võitja Ogier kaotas punktikatsel Tänakule 8,9 sekundiga, mis andis neljanda koha punktid. Kuid prantslane oli nädalavahetuse suur võitja. Tema lähimad konkurendid Evans ja Neuville teenisid vastavalt 4 ja 0 punkti, Ogier 27.

„Imeline oli siin olla. Siinne toetus oli vägev ja riik ilus. Reedeste problemide järel tuli väga hea nädalavahetus. Õnnitlen ka Takat, teda polnud lihtne püüda. Hea päev tervele tiimile,“ rõõmustas Ogier.

14:09

Katsuta punktikatse silmadele ei sõitnud, vaid kindlustas ettevaatliku lähenemisega üldarvestuse teist kohta. Kaotust Tänakule kogunes täpselt 22 sekundit, kuid mees sai suure aplausi. Katsutal oli finišijoont ületades mõnus moosivarga nägu ees.

„Tunne on päris hea. Oli väga pikk nädalavahetus, kus kõigil oli probleeme, aga jäime ellu. Tänud tiimile,“ ütles esmakordselt poodiumile jõudnud Katsuta.

14:05

Tänak läks ajaga 6.06,4 punktikatse liidriks, edu Rovanperä ees oli 0,7 sekundit. Eestlane jõudis alates veebruarist taas poodiumile. „Tundub, et vahepeal oli õnnetu aeg. Minu lähenemine oli 50-60% peal sõitmine, proovisin sõita nii sujuvalt kui võimalik. Kahjuks see ei toiminud. Nüüd lähme tagasi Eestisse, kus peaks olema lõbusam,“ vaatas ta tulevikku.

14:00

Adrien Fourmaux võib olla üks õnnelikumaid mehi. 26aastane prantslane võttis Safari rallil karjääri esimese kiiruskatse võidu, samuti on kokkuvõtte neljas koht tema parim tulemus. Punktikatsel kaotas ta Rovanperäle 11,6 sekundit. „Ausalt öeldes pean tiimi täname selle võimaluse eest. Veatu nädalavahetus, masin oli hea. Järgmisel aastal vajutan rohkem. Aga see oli täiuslik päev,“ säras Fourmaux.

13:53

Greensmith esikolmikule konkurentsi ei pakkunud, kui tal kogunes soomlasele kaotust suisa 16,8 sekundit. „Tahtsin sõita targalt ja leida pidamist. Üldiselt oli hea nädalavahetus,“ sõnas viienda koha teeninud britt. Samal positsioonil lõpetas M-Spordi piloot tänavu ka Portugali etapil.

13:51

Terve pühapäeva rehve säästnud Kalle Rovanperä paugutas uue põhja 6.07,1. „Arvestades rehve, siis meie aeg polnud paha. Oli väga libe,“ rääkis ta punktikatsest. „Kuid üldkokkuvõttes raske nädalavahetus. See polnud see, kuidas tahtsin jaanipäeva nädalavahetust veeta.“

13:47

Elfyn Evans tuli finišisse lausa 9,2 sekundit kiiremini kui Sordo. Kas aeg 6.08,3 toob talle punktikatse võidu? Ühe silma saab ta igatahes üldkokkuvõtte 10. koha eest.

„Ilmselgelt loodame punkte teenida. Paar kurvi läksid pikaks, aga raske hinnata,“ tunnistas Evans, et läbimine polnud ideaalne, aga samas ta andis endast kõik.

13:43

Lorenzo Bertelli kaotas liidrile 21,1 sekundiga. Kokkuvõttes jääb ta esimesena punktideta, kuid ta on vast rahul sellegagi, et ralli lõpetas. „See oli õppetund ja uskumatu kogemus. Kahju, et reedel oli masinaga probleem, aga muus osas oli auto suurepärane. Imeline nädalavahetus,“ lausus Ford Fiesta WRC masinat roolinud Bertelli.

13:40

Kiiruskatse esimene osa on päris viisakas, kuid teises pooles sõidetakse päris pehmes liivas. Eelviimane kurv näeb juba selline välja, et keegi võib väga vabalt sinna kinni jääda. Sordolt aeg 6.17,5. Hispaanlane tunnistas, et ei saanud intervjueerija küsimusest aru, kuid see ei takistanud pikka sõnavõttu. „See polnud meile hea nädalavahetus. Kaotasime reedel kõik võimalused Thierryl oli võimalus võita, aga… See on ralli. Tiimil on raske seis, aga tuleme tugevamalt tagasi,“ võttis ta enda ja Hyundai seisu kokku.

13:33

Carl Tundo ja Karan Patal jäid Raile alla, kuid nemadki on ralliga rahul. Üle pika aja on etapp taas nende kodumaal ning mõlemad teenisid WRC-punkte. Kuid nüüd hakkavad tulema mehed, kes kandideerivad punktikatse silmadele.

13:30

Onkar Rai jõudis finišisse ajaga 7.10,7. Mees võitis WRC3 arvestuse ja kokkuvõtes võtab 33aastane sõitja vähemalt seitsmenda koha punktid. Siiski polnud tema ralli pilvitu, sest tema vend Tejveer tegi tänavu Safari rallil raske avarii ja viidi haiglasse „Imeline. Loodan, et ta vaatas,“ saatis ta tervisi. „Oli väga raske sõita, aga rõõm on tagasi olla.“

13:23

Aga nii palju meediatsooni juttudest. Esimene masin on rajal ja teistele vajutab aja ette Volkswagen Polo R5 masinaga sõitev Onkar Rai. Esimesel läbimisel sõideti 10,56 kilomeetrisest katsest umbes pool, ülejäänud teedega said piloodid tutvuda ning legendi värskendada.

13:21

Andrea Adamo tunnistas, et nende masina vedrustusega on mingi jama. „Autod on tegelikult sama spetsifikatsiooniga, millega lõpetasime eelmisel aastal ja sõitsime toona näiteks Sardiinias ja Türgis (sarnased ränkrasked teed - toim). Seal polnud meil kunagi probleeme. Ma ei otsi vabandusi, neid asju ei tohiks juhtuda. Me ei tohi minna paanikasse, vaid peame mõistma, mis on valesti. Kui selline asi juhtub üks-kaks korda, siis oleks see äkki juhus, aga kolmas kord on märk, et teeme midagi valesti. Meil on samad jupid nagu eelmisel aastal. Meie kiirus on paranenud, äkki sellest tuleb neile suurem surve. Ma ei tea, ma pole insener, aga peame leidma lahendused,“ rääkis Hyundai tiimipealik.

13:15

Punktikatse stardijärjestust: Rai, Patel, Tundo (kõik kolm Keenia kohalikud sõitjad, Sordo, Bertelli, Evans, Rovanperä, Greensmith, Fourmaux, Tänak, Katsuta ja Ogier

12:07

Katsuta kaotas esimeses vaheajapunktis Ogier'le 2, teises 5,5 ning finišis 8,3 sekundit. Jaapanlane ilmselgelt pingutas, sest ta käis ühes kurvis väljas. Eeldatavasti libises jaapanlasel ralli esikoht näppude vahelt, aga Katsuta jaoks oleks ka teine koht väga-väga suur saavutus.

17. kiiruskatse tulemused (allikas ewrc-results):

Seis punktikatse eel:

12:02

Ogier lubas sellel kiiruskatsel suruda ja seitsmekordne maailmameister pidas sõna. Prantslane vajutas uue liidriaja 7.35,0. Millega vastab Katsuta?

11:57

Tänak kaotas kiirusekatsel liidrile 4,8 sekundiga. Kokkuvõttes on saarlase seis üpris kindel, sest liidritest on ta maas minutiga ning M-Spordi piloodid jäävad omakorda temast maha poole minutiga.

11:53

Greensmith kaotas kiiruskatsel Fourmaux'le 2,4 sekundiga, ralli kokkuvõttes lahutab kaht tiimikaaslast vaid 4,7 sekundit. Suures pildis võib M-Sport etapiga päris rahul olla, sest praeguse seisuga lõpetab esiviisikus kaks nende sõitjat.

11:49

26aastane Adrien Fourmaux läks järjekordse kiirusekatse võidu järele, kui vajutas uue põhja 7.38,8. Ühest küljest kahju, et selle katse lõpus intervjuusid ei võeta. Teisalt ütlesid kõik piloodid Malewa läbimise järel „katse oli karm, hoidsin autot“ ehk äkki see väga suur kaotus polegi.

11:44

Nelikus Evans, Bertelli, Sordo ja Rovanperä oli kiireim esimene, kes sõitis aja 7.47,3. Kuid nende kohad kokkuvõttes on üsna kindlad. Põnev on Fourmaux ja Greesmithi heitlus neljandale ning Katsuta ja Ogier võitlus esikohale. Muidugi on küsimus, kas vastavalt M-Sport ja Toyota lasevad tiimikaaslastel hulluks minna.

11:29

Puhkuseks aega pole. Katsuta veeres alles üle finišijoone, kui Evans sai juba järgmise kiiruskatse lähte.

11:28

Fourmaux sai lõpuks karjääri esimese kiiruskatse võidu kätte.

Malewa läbimise tulemused (allikas e-wrc):

Kokkuvõte:

11:26

Katsuta kaotas Fourmax'le täpselt kaheksa sekundiga, kokkuvõttes on meil Katsuta ja Ogier'i kaksikjuhtimine! „Olin ettevaatlik, et ma masinat ei lõhuks,“ kordas Katsuta Ogier' mõtteid.

11:23

Kas Ogier' on taas kaval ja ettevaatlik? Ehkki prantslane võitleb ralli esikoha eest, siis ta näis hoidvat rehve ning jõudis finišisse liidrist 7,2 sekundit aeglasema ajaga. „Siin karmil katsel tahtsin eksimusi vältida ja säästsin autot. Vaatame, kas järgmisel peame vajutama,“ lausus prantslane.

11:18

Tänak kaotas Fourmaux'le 4,1 sekundiga. Aga peamine, et Hyundai vedrustus pidas vastu. Asi seegi! „Karm, aga tulime läbi ja see on nüüd tehtud,“ võttis Tänak ralli 16. kiiruskatse kokku.

11:14

M-Sport laseb oma kahel sõitjal võidu sõita. Greensmith jõudis finišisse seni teise ajaga, kaotust Fourmaux'le tuli 8,2 sekundit. Kokkuvõttes kukkus britt 2,3 sekundiga meeskonnakaaslase taha.

11:11

Kui eelnevad mehed hoidsid end tagasi, siis Fourmaux sõnaraamatus sellist väljendit ei leidu. Prantslaselt aeg 7.01,1, mis oli üle 15 sekundi kiirem kui Sordo senine tippaeg. Formaux jäi enne kiiruskatset kokkuvõttes neljandat kohta hoidnud Greensmithist maha 5,9 sekundiga. „Nauditav katse. Mõnes kohas karm, aga leebem kui ootasin,“ tõdes ta.

11:07

Rovanperä võttis väga rahulikult. Soomlane kaotas Sordole 14,5 sekundiga ja jäi alla ka Bertellile. „Väga-väga karm. Olin ülimalt ettevaatlik.“

11:02

Sordo sõitis välja aja 7.16,9 ja läks kiiruskatsel uueks liidriks. Terve tee on täis rusika suuruseid kive, millest masinad 100 km/h üle ja mööda sõidavad.

11:00

Ka Lorenzo Bertelli tuli etapi läbi. Kiiruskatsel kaotas ta Evansile 7,7 sekundiga ja kokkuvõttes kukkus itaallane 0,7 sekundiga briti seljataha. „See katse oli väga karm. Probleeme õnneks polnud. Aga kaks katset on minna ja me tõesti naudime sõitmist,“ lausus Bertelli.

10:54

Evans sõitis teistele ette aja 7.21,9. „Ausalt öeldes väga karm katse, ka rehvidele. Proovisin võtta kergelt.“

10:52

Ralli eeleelviimane katse on 9,71 kilomeetri pikkune Malewa, mis on kitsas ja väga-väga kivine. Saab näha, kas tippsõitjad tulevad sealt suuremate probleemideta läbi. Pardakaamera põhjal tundub olevat tee, mis võib lõhkuda nii mõnegi rehvi ja/või vedrustuse. Pilootide õnneks läbitakse see katse vaid korra.

10:48

Neuville kommenteeris meediaalas katkestamist: „Aeglases kurvis tundsime, et midagi purunes. Jõudsime finišisse, saime aru, et verdrustus plahvatas ja me ei saa jätkata. Muidugi on see suur pettumus. Mitte ainult mulle, vaid tervele tiimile. Kolmandat rallit järjest katkestasime esikohalt purunenud vedrustuste pärast. Proovime leida probleemile lahenduse.“

Belglane tunnistas, et tundis end autos hästi ja kõik töötas. „See oli suur üllatus. Teadsime, et sellest tuleb keeruline etapp ja arvasime, et olime valmis,“ jätkas üllatavalt positiivse olemisega Neuville, kes enda sõnul nautis nädalavahetus. „Tundsime end autos mugavalt ja meil oli kiirust. Ka täna hommikul olime valmis etappi kontrollima ja võitma. Aga korraldus ja kõik muu oli ideaalne, ootan siia naasmist.“

10:17
09:28

Toyota spordiboss Kaj Lindström rääkis WRC+ kanalile, et Katsutal ja Ogier' lastakse võidu sõita, kuid peamine on finišisse jõudmine. Sõitjaid on ootab ees väike paus, mille järel sõidetakse 3 kiiruskatset, millel pikkus ca 30 kilomeetrit. Paberil justkui väikese sutsakas Tallinnast Keila, kuid Keenias võib see maha niita mitu WRC-masinat.

09:19

Kuna nii palju masinaid on katkestanud, siis pilti sai kohalik sõitja Onkar Rai. Aga ärme tema aegu ära oota. Seis peale 15. kiiruskatset (allikas e-wrc):

Seis kokkuvõttes:

09:16

Katsuta kaotas Evansile 5,4 sekundiga, ralli kokkuvõttes jäi jaapanlane veel 0,8 sekundiga Ogier ette. Sa oled tegemas Jaapani autospordi ajalugu „Jah, see on üllatus,“ vastas Katsuta. „Aga juba hommikul oli näha, et kõike võib juhtuda. Ma ei vajutanud, kuid siiski teel oli väga suur kivi, mida ma ei suutnud vältida. Loodetavasti on masin korras, aga siin peab olema väga ettevaatlik.“

09:12

Ogier lõpetas kolmanda ajaga 3.15,9 (+1,6). „Plaan oli täna võidelda teise koha eest, nüüd võitleme võidu eest,“ tõdes prantslane, et Neuville'i katkestamine ajas kaardid sassi.

09:10

Neuville'i katkestamise järel kokkuvõttes kolmandaks tõusnud Tänak kaotas Evansile täpselt sekundiga. Eestlaselt uuriti, mida ta arvab poodiumile tõusmisest. Tänak kehitas vaid õlgu ja lisas pika pausi järel: „Ei, see pole hea.“

Praeguse seisuga rõõmustamiseks põhjust pole. Tootjate arvestuses on Toyota võtmas kaksikvõitu.

09:04

Fourmaux jõudis kohale teise ajaga, kaotust Evansile 5,9 sekundit. „On näha, et masinal on keeruline. Nüüd hakkame teisest poolest legendi koostama.“

Greensmith jäi omakorda prantslasele alla 0,1 sekundiga. „Oh… seda rallit on väga keeruline kirjeldada,“ võttis ta viimased päevad kokku.

Evansi tugeval ajal on ka konkreetne põhjus: ta kaotab kokkuvõttes 10. kohta hoidvale Bertellile nüüd seitsme sekundiga ehk britt võib ootamatult noppida MMi üldarvestuse punkte. Ideeliselt võiksid poodiumist unistada ka M-Spordi mehed Fourmaux ja Greensmith, kuid nende kaotus Tänakule on üle 20 sekundi ning puhta sõiduga on seda keeruline tagasi teha.

08:57

7,3 sekundiga Evansile kaotanud Rovanperä: „Pidamist pole ja palju on lahtisi kive, mis turritavad liivast välja.“

08:54

„Finišipaika muudeti ja seda oli keeruline näha,“ lausus Evansile 8,2 sekundiga alla jäänud Sordo. „Karm katse, väga palju kivisid. Aga olen Thierryga juhtuna pärast pettunud, see on väga paha.“

08:49

Evans vajutas põhja 3.14,3, Bertelli kaotas talle 15,4 sekundiga. „Oli väga libe, nüüd peame tutvuma kiiruskatse teise poolega,“ rääkis itaallane.

08:48

„Päris keeruline kiiruskatse. Algus on karm, teine pool aga väga pehmes liivas,“ kirjeldas Ott Tänak WRC+ kanalile Hell's Gate'i ehk põrguväravaid. Kiiruskatse tegelikult päädib juba 5,63 km peal ja teise poole sõidavad piloodid rahulikult läbi, sest korraldajad parandasid teid ja piloodid pole peale seda viimase viie kilomeetriga tutvunud. 10.56 km täisversioon sõidetakse juba punktikatsena.

Neuville' teele jäänud masin:

08:27

Hyundai teatas sotsiaalmeedias, et Neuville'i auto parempoolne tagavedrustus on katki ja ta katkestas.

08:20

Kas Neuville suudab masina korda lappida? Ja kui ta seda ei suuda, kas siis selle autoga annab kuidagi finišisse longata. Juba päeva avakatse pakkus draamat ning meil on veel 4 katset minna…

Belglase masina väga hea välja ei näinud, sest rehv on terve, kuid täiesti koopas:

08:14

14. kiiruskatse:

Kokkuvõte:

08:13

Neuville kaotas Ogier'e 59,2 sekundiga. Kokkuvõtttes jääb ta esimeseks, kuid esikolmik mahub 16,3 sekundi sisse. Aga belglane lõhkus vedrustuse ja kommentaatorid arvavad, et seda masinat parandada ei anna. Neuville intervjueerijale ust lahti ei teinud, vaid sõitis minema. Ohjah…

08:12

Neuville'l on probleemid! Belglane sõitis aeglases kurvis otsa kivile ja lõhkus rehvi või vedrustuse. Eelviimases ajavõtupunktis Neuville'l kaotust parimale üle 40 sekundiga. Kas Katsuta tõuseb uueks ralli liidriks?

08:10

Katsuta kaotas Ogier'le 13,5 sekundiga, kokkuvõttes jäi jaapanlane veel 4,5 sekundiga prantslase ette. „Tahan masinaga teenindusse jõuda, üritame autot säästa. 16. katse saab olema väga keeruline. Kahjuks mul pole väga häid rehvi alles. Üritan vajutada nii palju kui võimalik.“

08:06

Ogier'lt aeg 7.37,1. „Pean vajutama, et teise koha eest võidelda. Polnud väga hea katse, suretasin masina kurvis välja,“ lausus järgmisi üle nelja sekundiga edestanud prantslane. Ma pole küll kindel, miks Ogier hirmsasti vajutama peab, sest tema ees on tiimikaaslane Katsuta ja igasuguse loogika põhjal peaks jaapanlane ta mööda laskma. Aga eks näis.

08:01

Tänakult teine aeg, Fourmaux'le kogunes kaotust 3,3 sekundit. Kuidas oli katse? „Puhas läbimine, probleeme polnud?“

07:58

Greensmith finišis seni teise ajaga, kaotust tiimikaaslasele 6 sekundit. M-Spordid vajutavad, sest trio Tänak-Greensmith-Fourmaux mahuvad viimase päeva eel 30,2 sekundi sisse. Greensmith:„Mul pole pehmeid rehve alles. Pidin vajutama, et rehve üles soojendada, kuid mingit pidamist polnud.“

07:55

Fourmaux pani katsel päris hullu, kui mees käis vahepeal pikalt teel väljas ja ta vajutas ajaga 7.41,2 uue põhja. „Eesmärk on ikka lõpuni jõudmine, aga üritasin seda katset nautida,“ lausus Evansit 8,2 sekundiga edestanud 26aastane prantslane.

07:50

Rovanperä finišis teise ajaga, kaotust 9,3 sekundit. „Peale reedet tuli sellest pikk nädalavahetus. Tulin katselt turvaliselt läbi, sest üritan rehve säästa, kuigi ma ei tea, kas on vahet,“ rääkis soomlane, kes oli olemisega, et tegelikult tahaks ta juba kodus olla.

07:45

Sordo kaotas Evansile 10,1 sekundiga. „Masin oli hea. Hoolitseme punktikatset silmas pidades rehvide eest,“ ütles hispaanlane. Üldkokkuvõttes on Bertelli, Evans ja Sordo kohtadel 11-13 ehk hoolimata enam kui 50 minutilisest kaotusest Neuvillele võivad nad veel punktikohale jõuda, kuid selleks peab keegi esikümnes ebaõnnestuma.

07:44

Pühapäeval on kavas viis kiiruskatset, millel kokku pikkust üle 50 kilomeetri. Ehkki paberil pole seda palju, siis Adamo sõnul võib täna veel kõige juhuda: „Kindlasti on sellel rallil veel üllatusi varrukas. Pühapäevased katsed on hullemad kui laupäevased, pigem võrdseks neid reedega, mistap võib kõike juhtuda.“

Evans pani teistele ette aja aja 7.49,4, Bertelli kaotas talle täpselt 29 sekundiga. Evans ütles finišis, et katse oli väga märg. Bertelli tõdes, et katse oli karmin kui ta eeldas.

17:21

Kiiruskatse tulemused:

Kokkuvõtte seitse esimest. Katsuta jäi teisele kohale, kuid suures plaanis pole vahet, sest homme peab ta Ogier nagunii mööda laskma. Seni Katsutat jälitanud Tänak kukkus hoobilt neljandaks.

17:19

Neuville oli finiši järel väga närvis. Kuid ta ei tea, et tema 35,1 sekundiline kaotus Sordole on tegelikult igati tipp-topp. „Ma ei tea. Võtsin riske, et hoida tempot. Teadsin, et Ogier alustas 12 minutit varem ja sõitis paremates tingimustes. Vajutasin, et mitte aega kaotada. Olen rahul, et jõudsin kohale,“ lausus belglane.

17:15

57,5 sekundiga esimesele kaotanud Katsuta sõnas, et selline kogemus oli tema jaoks esmakordne. „Väga hirmus. Ma pole midagi sellist varem tundnud. Äkki tuli torm ja ma ei näinud midagi. Kõik oli mudane. Aga olen kohal,“ sõnas Katsuta.

17:13

Ohjah… Tänakul kogunes finišiks kaotust 2.06,8. Karm. „See pole esimene kord,“ ütles Järveoja piloodile peale joone ületamist. WRC+ kommentaatorid viskasid omavahel nalja, et nemad praegu Tänakult intervjuus võtta ei sooviks.

„Minu poolel [tuuleklaasi puhur] ei töötanud, Martini poole töötas. Ma ei näinud midagi. Imeline! See kvaliteet on imeline,“ oli Tänak Hyundai masina töökindluse peale väga kuri. Kokkuvõttes jääb eestlane Katsutast ja Ogier'st maha enam kui minutiga, tema edu Greensmithi ees on nõksa alla 20 sekundi.

17:08

15km peal kaotavad Katsuta ja Neuville kuiva teega läbi tulnud meestele poole minutiga. Kui Neuville eeldatavasti hoiab liidrikohta, siis Ogier võib selle katsega tõusta neljandalt kohalt teiseks.

17:06

Kiiruskatse lõpuosa on üpris kuiv. 25km ajapunktis oli Tänakul kaotust 2.06 ehk päris kolme minutini vahe ei kärise. Asi seegi.

17:05

Ogier kaotas Sordole 24,6 sekundiga. Võrreldes järgnevatega on aeg suurepärane, sest ka Katsuta käis teelt väljas, rääkimata Tänaku muredest…

„Väga keeruline. Tugev vihm, midagi polnud näha ja sõitsin nagu jääl,“ kirjeldas Ogier olusid.

17:04

Tänak kaotas 20 kilomeetri peal liidrile ligi kahe minutiga. Minna on veel 10 kilomeetrit. Samas tempos võib eestlane kokkuvõttes kukkuda kolmandalt kohalt kuuendaks…

17:02

„Hirmus. Pidamist polnud ja ma ei suutnud masinat seisma saada. Aga ma pean nüüd minema,“ ütles Sordole 35,7 sekundiga kaotanud Greensmith.

17:00

Tänak ja Järveoja jäid seisma ning pühksid käega aknalt udu. Juba enne seisma jäämist kaotasid nad Sordole minutiga. Siit tuleb päris kõva ajakaotus…

16:59

Ai-ai. Tänakul on nähtavusega väga suured probleemid, sest klaas on seest udune. Eestlane kaotas sellega aega, sest sirgel luges Järveoja talle meetreid: „400 kurvini minna, 300 meetrit, 200 meetrit, pööra.“

Tänakul on küljeaken lahti, Järveoja tegi sõidu ajal ukse lahti, et natukengi olukorda päästa.

16:57

Kokkuvõtte kuues mees Adrien Fourmaux' kaotas Sordole kuue sekundiga. Miskipärast prantslane kommentaare ei soovinud anda, vaid lõi ukse kinni ja sõitis minema.

16:55

Greensmith on vihmase teega päris-päris-päris hädas. Kõigepealt ukerdas ta rajalt välja, minut hiljem lasi kurvi pikaks. Kuid asi pole britis, sest ka Ogier' masin pendeldab rajal.

16:54

Rovanperä kaotas Sordole täpselt 17 sekundiga. „Vihm mind ei mõjutanud. Tundus, et vihm mõjus pidamisele isegi hästi,“ rääkis soomlane, kes pääses padukast. Kokkuvõttes on seitsmendat kohta hoidev soomlane kummalises seisus. Kuues koht on kaheksa minuti kaugusel, kaheksas koht seljataga enam kui kümne minuti kaugusel.

16:51

Sajab! Ja sajab päris tugevalt. Kuidas see mõjutab järgmisi sõitjaid ja nende aegu?

16:50

Lorenzo Bertellil kogunes kaotust 1.23,6. „Karm. Proovisin turvaliselt läbi tulla. Üks päev veel minna, aga oleme kohal,“ lausus Ford Fiesta WRC-masinat rooliv Itaalia sõitja.

16:46

Finišis jäi Evans jäi Sordole alla 5,1 sekundiga. „Väljas on jahedam, kuid suures plaanis on tingimused samad,“ kommenteeris ta langenud temperatuuri. Evansilt uuriti ka, kas ta on tänase päevaga rahul. Mees kehitas õlgu ja tõdes, et peale eilset ei saa ralliga nagunii rahul olla. Toyota piloot oli peale eelmist kiiruskatset kokkuvõttes 15. kohal, punktikohale jõudmiseks peaks päris mitu Keenia kohalikku sõitjat ralli katkestama.

16:43

Sordo vajutab alla põhja 17.25,0 ehk ta oli ligi 20 sekundit kiirem kui hommikusel läbimisel. Hispaanlane tunnistas, et kiiruskatse oli päris aeglane.„Me ei suutnud rohkemat teha. Me ainus eesmärk on lõpuni tulla. Nautisime mõnesid katseid rohkem kui teisi. Aga tee puhastamise efekt on siiski väga suur,“ ütles vanameister. Sordo aeg näib siiski päris hea, sest vaheajapunktides on ta seni kiirem nii Evansist kui Rovanperäst.

16:37

Sleeping warriori ehk magava sõdalase nime kandva kiiruskatse esimese läbimise võitis Ogier ajaga 17.26,6, mille võib võtta orientiiriks. Hetkel näib suur küsimus, kas viimased startijad pääsevad vihmast: pilved on raja ümber päris hallid ja lisaks tõusis tuul.

16:25

Sordo on rajal ehk algas päeva viimane kiiruskatse. Ehkki rallil on sõita veel kuus kiiruskatset, siis WRC+ ülekandes leiti, et puhta sõiduga pole järgnevatel võimalik Neuville'i enam püüda.

16:04

Üldseis:

16:04

12. kiiruskatse tulemused:

16:01

Üldarvestuses on Neuville'i edu veel üsnagi turvaline: ta edestab Katsutat 35,0 ja Tänakut 49,5 sekundiga.

15:59

Tänak saab katsevõidu! Neuville finišeerib neljandana (+5,3).

15:57

Tänak edestab finišis Ogier'd 1,0 sekundiga. Katsuta jäi eestlasele alla 7,8 sekundiga ehk teine koht on nüüd vaid 14,5 sekundi kaugusel!

15:48

Ogier lööb Greensmithi aja 4,1 sekundiga ning läheb katsel liidriks.

15:27

12. kiiruskatse finišis on Evans ja Sordo (+15,3).

14:58

14:58

Üldseis:

14:58

11. kiiruskatse tulemused:

14:52

Neuville kolmanda ajaga finišis (+3,5)

14:51

Katsuta kaotab Tänakule finišis 5,8 ja Ogier'le 7,9 sekundiga. Üldarvestuses on Toyota piloodi edu eestlase ees veel 22,3 sekundit.

14:45

Tänak: „Tingimused on keerulisemad, aga muidu oli hea [katse].“

14:44

Tänak jääb Ogier'le finišis 2,1 sekundiga alla. Eestlane alustas taas tiitlikaitsjast kiiremini, ent lõpuosas tuli vahe sisse.

14:39

Finišis on parima ajaga Ogier. Järgnevad Fourmaux (+12,0), Greensmith (+13,8) ja Evans (+16,8).

14:25

Evans lööb Sordo aja 1,8 sekundiga. Kolmanda ajaga on praegu finišis Bertelli (+34,3).

14:20

Käib 11. kiiruskatse. Finišis Sordo ajaga 9.06,1. Hispaanlasel kulges katse probleemideta.

11:25

Nüüd tuleb pikem paus. Kihutamisega jätkatakse kell 14.05.

11:24

Üldseis:

11:24

Kiiruskatse tulemused:

11:21

Neuville: „Läks normaalselt, sõitsin puhtalt. Lahtisi kive on palju, seega pidin pidin paaril korral aeglustama. Nägin ka kaelkirjakut, siis pidin peaaegu täielikult peatuma. Ehk võtsin viimast osa liiga ettevaatlikult.“

11:20

Nii on, Neuville finišeerib neljandana (+10,1).

11:19

Neuville veel sõidab, esimeste vaheajapunktide põhjal paistab, et belglane on pisut järele andnud.

11:19

Katsuta sõidab välja kolmanda aja (+9,3). Üldarvestuses edestab jaapanlane Tänakut veel 28,1 sekundiga.

11:14

Tänak tunnistas pärast finišeerimist, et tegu oli raske katsega, eriti keeruline oli olnud lõpp.

11:12

Ogier finišis parima ajaga. Tänak teine, eestlane jäi Toyota piloodile alla 5,9 sekundiga. Neuville on veel rajal.

11:05
11:04

Rallil on loomi tõepoolest palju!

11:03

Finišis on Sordo, Evans (+21,1), Fourmaux (+22,7), Rovanperä (+34,8) ja Bertelli (+1.47,1).

10:48

Evans jääb Sordole alla 21,1 sekundiga.

10:43

Sordo finišis — 17.44,0.

10:29

Pärast umbes kolmeminutilist hilinemist anti start ka kümnendale kiiruskatsele. Rajal on ei keegi muu kui Dani Sordo.

10:07

Päeva pikim kiiruskatse algab kell 10.22. Sellel on pikkust 31,04 km.

10:05

Üldseis:

10:05

Kiiruskatse tulemused:

09:59

Neuville'ile läheb üheksandalt kiiruskatselt kirja kolmas koht (+6,4).

09:57

Ka Katsuta tunnistas, et kaotas sebra tõttu aega, ent samas oli tal ka hea meel, et triibulist looma näha sai!

09:56

Katsuta neljanda ajaga finišis (+9,0). Tänak kaotab talle üldarvestuses veel 31,5 sekundiga.

09:53

Üldarvestuses edestab Tänak tiitlikaitsjat Ogier'd veel 43,5 sekundiga.

09:52

Tänak finišis kolmandana, kaotust Ogier'le kogunes 7,8 sekundit. „Täna on olnud üsna kerge. Seni on läinud väga sujuvalt, seega pole viga.“

09:48

Ogier: „Ma ei suru väga, proovin võimalikult puhtalt sõita. Katsel oli palju loomi, pidin sebra ja gaselli pärast paar korda pidurdama.“

09:47

Ogier läheb katsel liidriks. Fourmaux teine (+4,2).

09:41

Prantslane on hetkel üldarvestuses kuuendal kohal, seega tal on, mille nimel sõita, erinevalt enne teda finišeerinud meestest.

09:40

Suurepärane katse Fourmaux'lt, kes lõi Evansi aja tervelt 21,5 sekundiga.

09:29

Evans panustab ka punktikatsele. Ta edestab finišis Sordot 2,4 sekundiga. Waleslane sõnas pärast katset, et proovis võimalikult palju raja keskel end hoida, sest tee ääres on palju kive peidus.

09:27

Sordo finišis ajaga 14.40,0. Hispaanlane teatavasti punktide nimel pärast teelt välja sõitmist enam ei kihuta, ta on üldarvestuses 20. kohal. Kuid punktikatsel on mõistagi kõik võimalik.

09:15

Mõni hetk tagasi algas ka üheksas kiiruskatse, rajale läks Sordo.

08:58

08:58

Ja üldseis:

08:58

Järgmine kiiruskatse algab kell 9.08 ehk õige varsti. Seni aga eelmise katse tulemused:

08:55

Seega Tänak tuli üldarvestuses Katsutale veidi lähemale, ent üle poole minuti (32,7) on veel minna.

08:54

Neuville finišis parima ajaga. Ogier teine (0,9), Tänak kolmas (3,2) ja Katsuta neljas (7,5).

08:48

Tänak jääb finišis Ogier'le 2,3 sekundiga alla ja läheb teiseks.

08:46

Aga Tänak jõuab kolmandasse vaheajapunkti (12,1 km) teisena, kaotades Ogier'le 1,6 sekundiga. Nüüd on rajal ka Neuville.

08:44

Üldarvestuses teisel kohal olev Katsuta teeb tänagi head sõitu, esimeses vaheajapunktis on ta kolmas, kaotust Tänakule 2,7 sekundit.

08:42

Ka teise vaheajapunkti (7,88 km) jõudis Tänak kõige kiiremini. Edu Ogier' ees veel 1,6 sekundit!

08:40

Tänak on esimeses vaheajapunktis (4,28 km) kiireim! Ta edestab seal Ogier'd 2,4 sekundiga.

08:39

Hetkel on parima ajaga finišis Greensmith, kes edestab Evansit ja Rovanperä 6,6 sekundiga.

08:36

Rajal on Tänak!

08:31

Rovanperä sõidab välja Evansiga võrdse aja.

08:26

Hyundai põhisõitjad Tänak ja Neuville stardivad vastavalt kell 8.36 ja 8.40. Natuke peab seega veel kannatust varuma.

08:23

Evans lööb Sordo aja 4,8 sekundiga üle.

08:22

Sordo finišis ajaga 9.23,4. Peagi läheb rajale ka Tänak!

08:12

Tere hommikust! Alanud on kaheksas kiiruskatse, rajal on Sordo.

23:39
Hullu päeva kokkuvõte!

2.-4. kiiruskatse:

5.-7. kiiruskatse:

22:27
20:12
20:11

Prokopil kiskus asi veidi viltu (nagu kiskus viltu ka see video). Piloodiga on kõik korras, kaardilugeja viidi haiglasse kontrolli.

17:03

Seitsmes kiiruskatse:

Seis seitsme kiiruskatse järel:

17:02

Fourmaux kaotab Ogier'le 3,3 sekundiga. „Võtsime eelmisel kiiruskatsel rahulikumalt, et siin kõik välja panna. Positiivne lõpp päevale.“

16:58

Greensmith sõidab välja seitsmenda kiiruskatse kolmanda aja, kaotust Ogier'le 8,9 sekundit. Mees on lihtsalt õnnelik, et jõudis kuidagi lõpuni.

16:52

Esialgu tundub, et M-Spordi poisid Greensmith ja Fourmaux võitlevad kiiruskatse võidu nimel. Eks näis, kas neil õnnestub probleeme vältida.

16:48

Fourmaux on ka nüüd rajal. Loodame, et liiv on temagi vastu helde. M-Spordi meestel on praegu ikka väga hea võimalus väga kõrgesse mängu kerkida.

16:44

Seitsmes kiiruskatse jätkub! Greensmith on rajal ja peagi selgub, kas tema pääseb liivast läbi.

16:41

Tundub, et Kalle katkestab tänaseks. Ilmselt oli võimalus, et lõpuni sõites saanuks nad suurema ajalise karistuse kui katksetades. Nüüd läheb kaotsi kümme minutit. Sellega on võimalik siin ehk veel korralikud punktidki võtta.

16:40

Rovanperä Toyota tõmmati liivast välja. Nüüd istub Kalle roolis, aga ta pargib auto tee kõrvale ning jätab kiiruskatse pooleli.

16:38
16:36

Niimoodi seisab Kalle auto keset kiiruskatset. Järgmised mehed pärast teda pole rajale pääsenud.

16:34

Rovanperä on keset kiiruskatset kinni jäänud. Kohe vahetult pärast starti. Abivägi on saabunud ja Toyotat kaevatakse liiva seest välja. Väga kummaline kiiruskatse…

16:33

Katsuta sõidab välja Ogier'ga võrdse aja ja ta lõpetab päeva teisena! Jaapani äss kaotab Neuville'ile 18,8 sekundiga. Kommentaar: „Olen üllatunud, et olen teine. Oleksin peaaegu neli korda seisma jäänud. Hea meel, et päeva lõppu jõudsin.“

16:29

Sõge! Nüüd on Rovanperä üldse kuskil kinni. Auto ei liigu!

16:29

Karm kiiruskatse. Tänak kaotab Ogier'le 54 sekundiga. Kommentaarist ta loobub, sest hooldusalasse jõudmiseks tuleb nüüd hakata ratast vahetama.

16:26

Tänak liigub väga vaevaliselt. Siit tuleb suur ajakaotus… Ilmselt on temalgi rehv puudu.

16:25

Neuville kaotab Ogier'le viimasel katsel 39,8 sekundiga!

Kommentaar: „Peame tagasi hooldusalasse jõudma. Peame seal mõnda asja kontrollima.“

16:22

Neuville'il on rehv puruks ja ta kaotab korralikult aega…

16:20

Ogier läbib katse ajaga 12.52,1. Hommikul oli samal katsel parim aeg 12.39,3.

16:06

Nii, kõik on korras ja Ogier on rajal! Tundub, et saame päeva kenasti lõpuni kihutada.

16:03

Ametnikud sõidavad seitsmenda kiiruskatse korra veel läbi, enne kui mehed peale lastakse.

15:56

Kiiruskatse algus on mõne minuti jagu edasi lükatud. Päeva lõpuks läbitakse uuesti 18.87 km pikkune Oseriani kiiruskatse.

15:27

Tänase rallipäeva viimane katse algab kell 15.55.

15:26

Seis 6. katse järel:

15:25

6. katse tulemused:

15:22

„Tundus okei katse, aga viimase kolme kilomeetri jooksul lõhkes tagumine parem rehv,“ sõnas Greensmith, kes kaotab sel katsel Neuville'ile 34,4 sekundit.

15:18

Rovanperä sõnas kommentaariks, et ta proovis sõita mõistlikult ja kive vältida.

15:17

Rovanperä kaotab sel katsel Neuville'ile 11,2 sekundit ja üldarvestuses tõstab see taas liidriks belglase, kelle edu soomlase ees on täpselt kümme sekundit.

15:15

Selline nägi kuuenda katse järel välja Neuville'i parem tagumine rehv:

15:13

Katsuta läheb neljandale kohale Tänaku selja taha.

15:10

Hetkel on siis kiireim Neuville, Ogier kaotab talle 15,2 ja Tänak 15,7 sekundit.

15:10

„Jäime ellu, nii et see on hea, aga mul tekkis juba varakult tunne, et rehviga võib olla muresid,“ sõnas Tänak, kuhu võis sel katsel aeg kaduma minna.

15:08

Tänak kaotab Neuville'ile 15,7 sekundit sel katsel.

15:05

Neuville kommenteerib, et ta ei tea, miks katse lõpus kiirus ära kadus - belglane vist ei teagi, et tal on paremal tagumisel rehvil mure ja velg sai kahjustada.

15:04

Neuville'il tekib enne finišit mure, sest rehv on veljelt maha tulnud ja velg on kahjustada ka saanud… Sellest hoolimata sõidab ta välja hea aja 16.52,1.

15:02

Ogier on pika katse lõpus ja tunnistab pärast väikest auto ümber tehtud jalutustiiru, et tal on hea meel, et ta selle katse üle elas. Ta sõnas, et probleeme ei tekkinud. Ning auto ümber tehtud jalutusringi kohta ütles ta, et kontrollis rehve.

14:42

Ogier on katsele startinud.

14:36

Järgmine katse on Kedongi katse teine läbimine ja päeva esimeses pooles nõudis see nii Evansi kui Sordo ralli. Kas ja kes langeb seekord pöörase Keenia ralli ohvriks?

14:34

Kui päeva esimese poole järel sõnas Greensmith, et ta nägi suurt metssiga, siis nüüd jooksis tema teelt üle üks väiksemat kasvu loomake:

14:32

Niimoodi kihutatakse Keenias:

14:25

Nagu öeldud: järgmine katse algab kell 14.42.

14:25

Seis 5. katse järel:

14:24

5. katse tulemused:

14:21
14:21

Õigepea saame edastada kõik tulemused 5. katselt, aga seniks meeldetuletuseks: 6. katse algab kell 14.42.

14:16

Rovanperä kommenteerib katse järel, et sügavate rööbaste tõttu on ikkagi keeruline sõita ning endiselt on tal probleeme sellega, et tolm tuleb salongi sisse.

„Tolmu tuleb autosse ja see on keeruline. Õhku pole,“ sõnas ralli värske liider.

14:14

Rovanperä läheb ka ralli liidriks, edu Neuville'i ees on 1,2 sekundit ja Tänak kaotab soomlasele 26,2 sekundit.

14:14

Rovanperä näitab kiireimat aega! Tänakut edestab ta sel viiendal katsel 5,1 sekundiga ja Neuville 6,3 sekundiga.

14:10

Hetkel sõidab kolmanda aja välja Katsuta, kaotust Tänakule 1,7 sekundit.

14:09
14:08

Katse järel kurdab ta sama probleemi üle ja esitab küsimuse: „Mis toimub, mehed?“

14:07

Selles kurvis juhtuski Tänakul väike pahandus, kui ta auto välja suretas:

14:06

Tänak sõidab Neuville'ist parema aja, edestades tiimikaaslast 1,2 sekundiga.

14:03

Neuville on katse lõpus ja on välja sõitnud Ogier'st 2,1 sekundit kiirema aja. Ta ütleb, et rööpad olid väga sügavad ja kuna tema masin pole sellisteks tingimusteks sobiv, ei suutnud ta üldse kiirust koguda.

14:00

Oioi, Tänak jääb ühes kurvis korraks täitsa seisma, aga õnneks kihutab edasi ja midagi hullu ei ole juhtunud.

13:59

Ogier on esimesena katse lõpetanud, aga pole üldse jututujus ja kommenteerib vaid napilt, et kõik oli veel hullem kui hommikusel katse läbimisel.

13:58

Ka Solbergile on tänane rallipäev ja kogu ralli sellega lõppenud:

13:55

Seni, kui aegasid ootame, saab vaadata päeva esimese poole kokkuvõtet, kust ei puudu elevandid ega Evansi ja Sordo õnnetused.

13:46

Ja läheb lahti! Ogier alustas katset!

13:30

Täna on ees ootamas veel kolm katset:

  • SS5 Chui Lodge 2, 13.34 km, kell 13.46

  • SS6 Kedong 2, 32.68 km, kell 14.42

  • SS7 Oserian 2, 18.87 km, kell 15.55

12:43

Mida sõitjad väikesed pausil rääkisid?

11:44

Sõitjad on praegu hoolduspausil ja õigepea vahendame nende põnevaid jutte! Tänak igatahes muljetas, et neile tulid pühvlid tee peale, ja kaelkirjakud üllatasid Neuville'i!

11:42
11:07

Nüüd siis ootab ees hoolduspaus, kust on kindlasti oodata põnevaid jutte! Järgmine katse algab kell 13.46.

11:06

Seis 4. katse järel:

11:05

4. katse järjestus:

11:04

Ka Fourmaux sõidab välja Tänakust parema aja.

10:58

Sebrad on ka rallil kohal!

10:57

Üldarvestuses on endiselt liidriks Neuville, Rovanperä kaotab talle 5,1 sekundit ja Tänak 26,2 sekundit.

10:56
10:56

Selle katse järel minnakse hoolduspausile ja 5. katse algab kell 13.46.

10:55

Katsuta on vahepeal ka sõitnud hea aja ja läheb sel katsel kolmandale kohale Tänaku ette.

10:54

Selle katse kiireima aja sõidab välja Rovanperä! Soomlane edestab Neuville'i 3m1 sekundiga.

10:45

Tänak viitab, et tal on masinaga muresid…

10:45

Tänak kaotab sel katsel 16,7 sekundit Neuville'ile.

10:42

Neuville ka selle katse finišis ja võidab Ogier'd minuti ja 35 sekundiga.

10:37

Ogier ütleb, et masinal on vedrustus katki ja ta pidi katse teadlikult aeglaselt läbima. Tema aeg on 14.17,9.

10:27

Keenias on tõepoolest eksootilised loomad igal pool samuti rallit nautimas!

10:26
10:22

Toyota meeskond on kinnitanud, et Ogier' masinal pole kõik korras ja seetõttu kavatseb ta selle katse läbida aeglaselt.

10:21

Ogier alustas neljandat katset! Vaatame, mis kiiruse ta oma masinast kätte saab.

09:57
09:56

Järgmine katse algab kell 10.18.

09:54

Üldseis 3. katse järel:

09:52

3. katse tulemused:

09:45

Tundub, et Sordo masin keerab külje ette ja seejärel lõpetatakse kraavis!

09:45

Sordo on rajalt väljas!!

09:44

Kui teised Toyota mehed Evans ja Ogier on sel katsel raskustesse sattunud, siis Rovanperä sõidab välja katse teise aja, kaotades Neuville'ile 7,3 sekundiga. Tänak kaotas Neuville'ile 8,3 sekundit ja on katse arvestuses kolmandal kohal.

09:38

Ogier proovib oma masinat parandada, kuigi endiselt pole päris kindel, mis autoga täpsemalt juhtus, et see nii tohutult hüppama hakkas.

09:37

Tänak kaotab 3. katsel Neuville'ile 8,3 sekundit.

09:36

Tänak ütleb, et eesmärk oli autot mitte ära lõhkuda. Katse on tema sõnul väga keeruline ja kui seda sõidetakse päeva teises pooles uuesti, saab see olema veel raskem.

09:34

Neuville'i aeg on lausa 34,2 sekundit parem kui Ogier' oma. Rohkem mehi finišisse veel jõudnud pole, sest Evans on ikka rajal oma masinaga.

09:33

Neuville on parima ajaga katse finišis ja sõnab, et kartis mitmel korral autoga üle katuse rullida, sest rööpad on väga suured ja seal oli raske sõita.

09:31

Selline on Evansi masin praegu:

09:29

Evans kaevas end väljasaamise käigus päris sügavale ja nüüd polegi selge, kuidas ja mis edasi saab temast.

09:27

Kommentaatorid sõnavad, et Evansil on vist esiratas alt ära ja ta ei saa teeservast masinat liikuma….

09:27

OIOI, EVANS ON PAHANDUSES!

09:23

Ogier' masin hüppab väga kummaliselt, loodetavasti saame kohe teada, mis juhtunud on.

09:21

Sõitjad on teinud ka video, kus meenutavad, et rallil tuleb käituda vastutustundlikult!

09:19

Ka Neuville kaotab veidike aega, sest ei suuda hoida rajajoont.

09:18

WRC kanali kommentaatorid arutavad, kas katse ajal oli tee ääres näha pikka puud või hoopis kaelkirjakut…

09:15

Ogier käib korraks rajalt väljas ja kaotab veidi aega, aga saab siiski edasi kihutada

08:57

Järgmine katse algab juba 9.05.

08:56

Üldseis 2. katse järel:

08:55

2. katse paremusjärjestus:

08:42

Ralli liidrile Neuville'ile kaotab Rovanperä 0,9 sekundiga, Tänak kaotab Neuville'ile 1,2 sekundit.

08:41

Rovanperä on katse finišis kolmanda ajaga, aga üldkokkuvõttes läheb ta Tänaku ette teisele kohale.

08:40
08:38

Tänase avakatse järel on üldseis hetkel selline:

1. Neuville, 2. Tänak (+1,2), 3. Evans (+2,0), 4. Ogier (+2,2)

08:37

Katsuta jäi korraks katse keskel seisma ja kaotab seetõttu aega, finišis on ta viienda ajaga ja kaotab Neuville'ile 20,4 sekundit

08:34

Aga meie mees on katse lõpus praegu teise ajaga. Neuville'i ajale kaotab ta 3,7 sekundit. Tänak ütleb ametlikule WRC kanalile, et ta peab kogu aeg klaasi pühkima ja sinna jääb seetõttu tolm külge. Seetõttu on keeruline näha.

08:32

Tänak sõnab katse järel omaette masinas istudes, et ta ei näinud sõites eriti midagi.

08:29

Neuville kolmanda mehena on katse läbinud ja seni parem aeg: 9.47,7. Ta kurdab, et oli veidi kimpus alajuhitavusega ning katse oli kitsas ja keeruline.

08:27

Evans on Ogier'st 0,9 sekundit kiirem ja sõnab samuti katse järel, et tee oli väga libe ja väga kitsas.

08:22

Ogier' aeg on 9.54,9

08:22

Ogier on esimesena katse läbinud, tema kommentaar on selline: „Kiirust meil eriti polnud. Oli väga libe, haardumist polnud üldse.“

08:16

Tänane ajakava:

  • SS2 Chui Lodge 1, 13.34 km, kell 08.09

  • SS3 Kedong 1, 32.68 km, kell 09.05

  • SS4 Oserian 1, 18.87 km, kell 10.18

  • SS5 Chui Lodge 2, 13.34 km, kell 13.46

  • SS6 Kedong 2, 32.68 km, kell 14.42

  • SS7 Oserian 2, 18.87 km, kell 15.55

08:15

Ogier on esimese mehena startinud, nii et läksime!

08:10

Tere, head rallisõbrad! Tänane rallipäev on algamas!

22:39

Neljapäevane küte: Tänak vs. Ogier!

14:55

Katse võidab Ogier, kes edestab Rovanperä 0,3 sekundiga. Tänak lõpetas katse neljandana, kaotust prantslasele 2,5 sekundit.

Tänaku kommentaar: „Libe oli, aga säästsime rehve tulevikuks.“

14:51

Neuville kaotab Rovenperäle 4,7 sekundiga, Evans jääb tiimikaaslasele alla 0,4 sekundiga.

14:44

Uus liider on Rovenperä Kalle, ta on Katsutast 5,3 sekundit väledam. See on nelja kilomeetri peale päris hea vahe.

14:38

Katsuta läheb liidriks. Greensmith kaotab talle 0,5, Solberg 2,3 sekundiga.

14:33

WRC meestelt ka esimesed ajad: Solberg 3.29,4, Bertelli 3.30,5.

14:14

Esimesed mehed on kenasti kiiruskatse lõpus. Keenia härra Carl Tundo läbis katse ajaga 3.43,0. Kaasmaalane Rai Onkar kaotas talle 3,1 sekundiga. Mõlemad sõidavad Volkswageni R5ga.

14:08

Kõigepealt lähevad paari kaupa rajale teisejärgulisemad sõitjad, kuid kaua ei kulu ka WRCde stardini!

13:24

Täna on kavas üks lühike kiiruskatse, mis ilmselt midagi pöördelist kaasa ei too. Samas lõhkus Oliver Solberg oma autot ka testikatsel ega saanud isegi väga aru, mis juhtus. Keenia on igal juhul ettearvamatu, kuid tõsine võidukihutamine algab siiski reedel.

12:00

Hyundai tuleb sel hooajal lagedale neljaosalise dokumentaalsarjaga ning esimene episood on nüüd avalik.

11:51
11:05
09:33

Liikuvaid kaadreid eilselt testikatselt:

09:31

Testikatse tulemused:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee