Jalgpalli EMi blogi | Hambutu Itaalia vajas Austria alistamiseks lisaaega, Taani küttis Walesile sauna (6)

Eigo Kaljurand, 27. juuni 2021 00:36

Federico Chiesa (number 14) viis Itaalia 1 : 0 juhtima

Laupäeval algasid jalgpalli Euroopa meistrivõistluste kaheksandikfinaalid. Õhtu esimeses matšis purustas Taani 4 : 0 Walesi, teises mängus alistas Itaalia 0 : 0 päädinud normaalaja järel 2 : 1 Austria. Kohtumiste käiguga saab tutvuda allolevas blogis.

Alagrupis skooriga 3 : 0 nii Türgi kui Šveitsi alistanud ning 1 : 0 Walesi seljatanud Itaalia tõusis nende mängudega turniiri üheks suursoosikuks, kuid kaheksandikfinaalis nad erilist muljet ei jätnud.

Avapoolajal suutis Itaalia teha 11 pealelööki Austria ühe vastu, kuid parimaks võimaluseks jäi Ciro Immobile kauglöök, mis raksatas posti. Kuid puhkepausi järel sai Austria väga hästi mängu sisse ning 65. minutil sahistas Marko Arnautovic väravavõrku. Peale pikka juurdlemist nägid videokohtunikud olukorras siiski nappi suluseisu ja Itaalia pääses.

0 : 0 päädinud normaalaja järel tõusid Itaalia kangelasteks vahetusmehed. 95. minutil andis Leonardo Spinazzola läbisöödu Federico Chiesale, kes võttis palli peaga endale ette ja vajutas selle meeste vahelt võrku.

10 minuti hiljem andis Itaalia vasakult äärelt passi värava ette, kus Andrea Belotti kattis palli ja jättis selle Matteo Pessinale, kes lõi nahkkera paarilt meetrilt sisse. 114. minutil lõi Austria ühe tagasi, kui nad mängisid nurgalöögi etteposti, kust vahetusest sekkunud Saša Kalajdžić suunas palli peaga eesnurgast väravasse.

Kuid rohkemaks austerlastel jõudu polnud ja Itaalia võttis raske 2 : 1 võidu. Veerandfinaalis tuleb sinisärkidele vastu Portugali ja Belgia omavahelise matši võitja.

Hästi alustanud Wales lagunes

Taani kaotas EMi alagrupiturniiril esimesed kaks kohtumist, kui nad jäid 0 : 1 alla Soomele ja 1 : 0 eduseisust kaotati 1 : 2 Belgiale. Taanlaste edasipääs selgus viimases voorus, kui nad purustasid 4 : 1 Venemaa.

Ka kaheksandikfinaalis Walesi vastu ei saanud taanlased algul vedama ja pärast pidama. Esimesel kahekümnel minutil valitsesid mängu waleslased, kuid nende kõige ohtlikumateks olukordadeks jäid Gareth Bale'i kaks kauglööki. Kui tema sooritused lendasid mööda, siis 27. minutil sättis Kasper Dolberg palli paremale jalale ning viis Taani kauglöögist juhtima.

Seejärel Wales lagunes. Kui esimesel poolajal ei suutnud Taani vastaste sassis kaitseliini ära kasutada, siis 48. minutil pääses Martin Braithwaite paremal tiival jooksu, suunas palli kasti, kus Neco Williams klaaris selle ebaõnnestunult Kasper Dolbergi jalale. Tänu Yussuf Poulseni vigastusele algkoosseisu pääsenud ründaja lõi jõuga nii enda kui Taani koondise teise värava.

Lõppskoori 4 : 0 vormistasid Joakim Maehle ja Braithwaite, kes skoorisid vastavalt 88. ning 90. minutil. Taani kohtub veerandfinaalis Hollandi ja Tšehhi matši võitjaga.

00:36
Itaalia võitis mängu 2 : 1

Kui esimese 90 minutiga ei löönud tiimid ühtegi väravat, siis lisaajal nähti kolme tabamust. Lõpuks tõid Itaaliale võidu vahetusmehed, kui jala said valgeks Chiesa ja Pessina. Aga selle matši järel vaevalt keegi enam Itaalia turniiri suursoosikuks peab.

Pealelöögid jäid kohtumise lõpuks Itaalia kasuks 26 : 16, sealjuures raamidesse lendas neist vastavalt kuus ja kolm palli.

00:32

Chiesa pääses väravavahiga silmitsi, tõstis temast üle, kuid Austria kaitses puhastas palli väravajoonelt. Napikas.

00:31

Austrial on veel kaks-kolm minutit armuaega. Kas nad suudavad mängu tagasi tulla?

00:28
Austria lõi 114. minutil ühe tagasi!

Punasärgid mängisid nurgalöögi etteposti, kust vahetusest sekkunud Saša Kalajdžić suunas palli peaga eesnurgast sisse. Kui Itaalia on üldiselt tuntud kaitse betoneerimise poolest, siis lisaajal oli Austria tabamus õhus. Lisaks sai läbi Itaalia üle 1100 minuti kestnud seeria, kus nad polnud endale väravat lasknud.

Austria lõi 114. minutil ühe värava tagasi

(Reuters/Scanpix)

00:24

Võimalusi kukkus mõlemale poole. Itaalia sai paaril korral kiirrünnakutesse, kuid neid olukordi ei lahendatud. Hea variant oli ka Austria Sabitzeril, kes 111. minutil sai väikese nurga alt paarilt meetrilt löögile, kuid laadis üle ja mööda.

00:21

Austria pole alla andnud. Vahetusest sekkunud Schaub vajutas 106. minutil palli ette nurka, kuid Donnarumma tõrjus selle ühe käega. Itaalia kollkipper näitas selle paraadtõrjega klassi. Azzurri tegi ka oma viimase vahetuse, kui Insignet asendas Cristante, mis on selgelt kaitsele mõtlev liigutus.

00:16

Paistab, et suurem võtab jõuga oma. Itaalial oli pingilt tuua Chiesa ja Pessina, kes tegid praeguse seisuga mängu ära. Kuid Austrial on veel lisaja teine pool ehk 15 minutit armuaega. Foda tegi ka kaks vahetust, kui murule jooksid Louis Schaub ja Michael Gregoritsch.

00:15
Matteo Pessina lõi 105. minutil 2 : 0!

Itaalia andis vasakult äärelt palli värava ette, kus Belotti kattis palli ja jättis selle Pessinale, kes lõi paarilt meetrilt nahkkera võrku. Bachmannil selles olukorras polnud midagi teha.

Matteo Pessina löömas 2 : 0 väravat.

(AP/Scanpix)

00:13
Bachmann tõi palli ristnurgast ära

Insigne virutas karistuslöögi 30 meetrilt ristnurga suunas, aga Bachmann tõrjus.

00:05
Federico Chiesa viis Itaalia 95. minutil juhtima!

Kui minut varem ei suutnud Chiesa olukorda lahendada, siis nüüd sai ta läbisöödu Spinazzolalt, võttis palli peaga endale ette ja vajutas selle meeste vahelt võrku. Austria kaitse magas kastis ja Itaalia suutis selle lõpuks ära karistada.

00:02

Lisaaja neljandal minutil mängis Belotti palli Chiesale, kelle soorituse Bachmann püüdis. Üle pika aja Itaalialt konkreetne lahendus, mis lõppes pealelöögiga.

23:58

Lisaaeg algas. Kui järgneva poole tunniga võitjat ei selgu, siis otsustavad edasipääseja penaltid.

23:55
Itaalia ja Austria mängu normaalaeg päädis 0 : 0

Jorginho võeti karistusala nurga lähistel veaga maha. Insigne keerutas trahvilöögi tagaposti, kuid palli klaaris Leiner. See jäi ka normaalaja viimaseks võimaluseks.

Normaalajal tegi Itaalia 18 pealelööki, millest raamidesse jõudis vaid kaks. Austria vastavad numbrid olid 9 ja üks. Kuid Itaalia oli teisel poolajal täiesti liimist lahti ja viimasel paarikümnel minutil oli Austria parem meeskond. Kas Itaalia noored mängijad põlesid läbi?

23:48

90. minutit tiksus täis, kui Austria tegi esimese vahetuse. Välja tuli krampidega võidelnud Christoph Baumgartner, teda asendas Schalke poolkaitsja Alessandro Schöpf. Kohtunikud andsid mängule juurde viis lisaminutit, kui selle aja jooksul väravaid ei lööda, siis ootab meid lisaaeg.

23:47

Itaalia jõudis viimastel minutitel aina enam Austria trahvikasti, kuid pealelöögile ei jõutud. Ostutavatele söötudele jõudis sageli vahele Martin Hinteregger, kes teeb seni suurepärast matši. Samuti võib kiita tema kaitsepartner Dragovici, kes on seni olnud ülivõimas õhus ja Alabat, kes on olnud absoluutselt igal pool. Austria kaitselt sisuliselt veatu esitus.

23:42

Spinazzola riputas palli 83. minutil kasti, kus Berardi üritas lüüa kääre. Kuid Sassuolo äär ei tabanud mänguvahendit. See jäi ka tema viimaseks pallipuuteks, sest ta võeti koos Immobilega välja. Murule jooksid Torino tipuründaja Belotti ja Juventuse äär Chiesa. Itaalia on teinud neli vahetust, Austria mitte ühtegi. Näitab ilmekalt, kes on praeguse seisuga rahul.

23:37

Austrialt väga sümpaatne teine poolaeg. Rünnakul suudavad nad vajadusel rahulikult keerutada ja siis teravalt kiirrünnakutega nõelata. Kuid peamine on see, et nad jõuavad väga kiiresti kaitsesse tagasi, millega nullitakse Itaalia võimalused juba eos.

23:34
Austria soovis 76. minutil penaltit, kuid videokohtunikud tuvastasid suluseisu...

Pessina võttis karistusalas austerlase maha. Kuigi viimased soovisid penaltit, siis videokohtunikud vaatasid olukorra üle ning tuvastasid suluseisu. Kui seal poleks olnud sulgu, siis üsna 50-50 värk, kas oleks tulnud 11 meetri karistuslöök.

23:30

Locatellil kulus vaid paar minutit, kui ta sai 18 meetril palli, saatis vastase kohvile ja keerutas paremaga... Kuid löök läks mööda. Pool minutit hiljem leidis Immobile sööduga Insigine, kes soovis palli keerutada tahaposti, kuid temagi raiskas.

23:25

Itaalialt kaks vahetust. Locatelli ja Pessina tulid sisse, Verratti ja Barella läksid puhkama.

23:23
Arnautovic lõi 65. minutil värava, kuid olukorras oli napp suluseis...

Üle tuhande minuti taga nulli hoidnud Itaalia kaitse muugiti lahti! Alaba suunas kõrge tsenderduse peaga värava ette, kus Arnautovic toksas selle värava eest sisse. Aga videokohtunikud vaatasid olukorda väga pikalt üle, tõmbasid jooned maha ja seal oli sulg. Itaalial vedas!

23:21

62. minutil tegi Sabitzer kauglöögi, mis sai Bonucci kannast rikošeti ja lendas üle otsajoone. Austria esimese nurgalöögi järel sai löögile Arnautovic, kuid tema soorituse Donnarumma püüdis.

23:19

Täistund mängitud. Pealelöögid Itaaliale 15 : 3, aga 100% võimalusi pole nad suutnud veel luua. Nüüd on peamine küsimus, kas austerlaste füüsis peab vastu. Punasärgid on täna teinud kaitses tohutult tööd, 90 minutit sellise mängu näitamine näib üsna keeruline.

23:14

56. minutil pääses äärelt üks jooksu Insigne, kuid tema sööt Berardini ei jõudnud. Järgnenud nurgalöögis kerkis kõige kõrgemale Bonucci, kuid kaitsja ei suutnud raskes asendis palli tabada.

23:13

Teise poolaja esimese kümne minutiga ei suuda Itaalia kuidagi vurri käima saada. Üllatavalt palju tehakse lihtsaid valesööte, samuti paistab meeste silmis natuke närvilisust.

23:10
Alaba keerutas 52. minutil mööda

Di Lorenzo võttis väravast 17 meetri kaugusel maha Baumgartneri ja sai kollase. Sama kaarti nägi vaidlemise eest ka Barella. Alaba karistuslöök läks siiski ülinapilt latist üle. Austerlaste parim võimalus.

23:07

Mõlemad tippründajad said poolvõimalused. Immobile löök jäi kinni kaitsjatesse, Arnautovic pääses üksi kahe itaallasse vastu jooksu, kuid abi talle taas ei tulnud ja korralikku lööki sealt ei tulnudki.

23:04
Teine poolaeg algas

Mida võiksid meeskonnad muuta? Austria ideeliselt võiks avapoolajaga rahul olla, sest tablool on nullid. Kuid kiirrünnakutes võiks natuke rohkem jõudu ees olla ehk ka pressi tehes võiks keegi olla Arnautovicile lähemal. Itaalia vast krutib tempot peale, eeldatavasti tuuakse kuskil tunni möödudes murule Locatelli ja Chiesa. Näiteks Verratti ja Berardi asemel.

22:49
Poolaeg 0 : 0

Poolaja lõpetas Itaalia karistuslöök, mis jõudis Acerbi peanupuni, kuid Lazio keskkaitsja palli värava poole suunata ei suutnud.

Itaalia valdas palli 55% mänguajast, sinisärgid tegid 11 pealelööki Austria ühe vastu. Ehkki Itaalia suutis vastase kasti lähistel palli vallata, siis Austria kompaktne ja distsiplineeritud kaitse suutis otsustavad sööduliinid lukku panna.

22:44

43. minutil Itaaliale kaks poolvõimalust, kui Bachmann lükkas Spinazzola löögi korneriks, nurgalöögile sai pea pihta Di Lorenzo, kuid kaitsja pallitabamus oli üsna kehvake.

22:40

Austrial tuli päris kena viieminutiline periood, mille silmapaistvaim sündmus oli olukord, kus Arnautovic tõmbas kohvile kolm(!) Itaalia kaitsjat, jätkuolukorras tuli tsenderdus kasti, kus Baumgartner põrkas kokku Donnarummaga.

22:33
Immobile vajutas 32. minutil posti

Itaalia rünnak jäi justkui seisma, Ciro Immobile võttis austerlaste vahel 20 meetrilt palli ette ja vajutas kauglöögi posti. Väravavaht oli olukorras täiesti väljas.

22:31

Esimesel pooltunnil pallivaldamine 52% - 48%, kuid pealelöögid on itaallastele 7 : 1. Itaalia ilmselgelt soovib, et Austria tõuseks natuke kõrgemale ja jätaks kaitsesse ruumi. Kuid viimased seda seni pole teinud.

22:26

Minut-minutilt vajub Austria aina suuremate jõududega kasti, mistap on neil suuri probleeme rünnakute käivitamisega ja mäng läheb aina enam Itaalia kätte. Sinisärkidel on üha enam poolvõimalusi, kuid 25. minuti jooksul on raami saadud vaid kaks lööki.

22:18
17. minutil jalatõrje Bachmannilt

Spinazzola pääses vasakult äärelt läbi, andis madala palli kasti, kust Barella vajutas, kuid Bachmann sai jala ette. Sama mees üritas minut hiljem kaugemalt, kuid see löök jäi kinni kaitsjatesse. Kerge Deja vu Insigne minutiga. Hea võimaluse sai ka Austria, kuid Arnautovic otsustas kiirrünnakus 20 meetrilt lüüa ning sooritus ebaõnnestus. Kui esimesed 10 minutit oli täielik ajusurm, siis järgmised 10 minutit oli juba väga meeleolukas vutt.

22:16

Insigne üritas 14. minutil kiirrünnakust keerutada, kuid Daniel Bachmann püüdis palli. Minut hiljem sai sama mees kasti joonelt uuesti proovida, kuid seekord jäi ette kaitsja. Kuid Itaalia esimesel veerand tunnil panustas ilmselgelt kiirrünnakutele ja väga pikalt palli vallata ei soovitud.

22:12

Esimene ohtlik olukord tuli kümnendal minutil. Itaalia võitis vastaste väljaku poolel palli, Spinazzola vajutas kastis väikese nurga alt, kuid selgelt mööda.

22:07

Itaalia väga pikalt ei keeruta, vaid pidevalt otsitakse püstsöötudega Immobilet või teisi ründajaid. Seni on söödud jäänud liiga lühikeseks või pikaks. Vastupidiselt ootustele on Austria seni suutnud väga hästi nahkkera vallata, kuid nemadki esimese üheksa minutiga midagi veel loonud pole. Ühesõnaga väga-väga ettevaatlik ja otsiv algus mõlemalt poolt.

22:03

Austria alustas väga näljaselt, kui pall pandi väga teravalt kasti ja kohe tekitati ärevust. Jätkuolukorras sai Marko Arnautović juba teisel minutil kollase.

22:01

Wembley staadionil toimuva mängu kohtunik on inglane Anthony Taylor, matši võitja läheb kokku Portugali või Belgiaga.

21:54

Alates tänasest näeb Tallinna vabaduse väljakul mänge suurelt ekraanilt. Täna seal veel liialt palju rahvast pole, kuid küllap turniiri edenedes läheb sealgi pilt ilusamaks.

21:45

Kohtumise eel on vaieldamatu soosik Itaalia. Mart Treial kirjutas alagrupimängude järel nii: enam eeskujulikumalt pole võimalik alagrupiturniiri läbida. Kõigepealt alistati 3 : 0 Türgi, seejärel sama tulemusega Šveits ja edasipääs oligi kotis. Nii sai Roberto Manicini anda viimases voorus Walesi vastu paljudele põhimeestele puhkust, kuid see ei rikkunud ilusat seeriat. Varumehed tegid Walesile 1 : 0, mis tähendab, et Itaalia püsib 30 mängu järjest kaotuseta. Samaväärne jada on neil ette näidata ainult vahemikust 1935–39. Seejuures pole neile juba 1055 mänguminutit ehk üle 11 matši väravatki löödud. Viimati suutis Itaalia võrku sahistada hollandlane Donny van de Beek eelmise aasta oktoobris.

21:35

Eelnevate kohtumiste põhjal võib Austriat pidada Itaaliale üsna ebamugavaks vastaseks. Nimelt on punasärgid eelkõige ohtlikud äärtelt, kust nad üritavad vastaseid kiirrünnakutega nõelata. Arvestades Itaalia väga kõrgele tõusvaid äärekaitsjaid, eriti Spinazzolat, siis paberil võiks see olla Austria võimalus. Samas sama üritasid ka Wales ja Šveits, kuid Itaalia surus nemad nii sügavale kaitsesse, et kiirrünnakuteks võimalusi ei tekkinudki.

21:26

Itaalia tõusis alagrupimängudega turniiri üheks suursoosikuks. Avavoorus alistasid sinisärgid 3 : 0 Türgi ja teises ringis sama skooriga Šveitsi. Ehkki viimases matšis kasutas Itaalia varumehi, siis suutsid nad seljatada ka Walesi 1 : 0. Austria võitis 3 : 1 Põhja-Makedooniat, kaotas 0 : 2 Hollandile ning C-grupi teine koht kindlustati Ukraina 1 : 0 alistamisega.

Õhtu teise matši soosik on Itaalia, kes pole viimases kuraditosinas omavahelises mängus Austriale alla jäänud. Punasärkide poolkaitsja Florian Grillitsch tunnistas siiski, et grupis saadud kaks võitu tõstsid nende enesekindlust ja neil pole ka midagi kaotada. „Oleme juba teinud ajalugu, miks ei võiks me seda jätkata“, lausus ta.

Itaalia peatreener Roberto Mancini nentis, et nad ei alahinda Austriat. „Me väga austame neid, sest nad on heade mängijatega hea meeskond. Võitmiseks peame platsile õnnestuma. Nad on meeskond, kes suruvad vastaseid väga edukalt. Lisaks on Austrial kolm või neli kõva tehnilist mängijat, näiteks [David] Alaba. Sellistes matšides peab olema väga ettevaatlik,“ tõdes 56aastane juhendaja. „Me ei tohi teha vigu. See ongi nende turniiride ilu. Tuleb võita jõuga ja peame tegema suurepärase matši.“

21:06
Austria ja Itaalia algkoosseisud

Austria (4-2-3-1, liinid paremalt): Daniel Bachmann (Watford); Stefan Lainer (Mönchengladbach), Aleksandar Dragović (Leverkusen), Martin Hinteregger (Frankfurt), David Alaba (viimati Bayern, uuel hooajal Madridi Real); Florian Grillitsch (Hoffenheim), Xaver Schlager (Wolfsburg); Konrad Laimer (Leipzig), Marcel Sabitzer (Leipzig); Christoph Baumgartner (Hoffenheim); Marko Arnautović (Shanghai). Peatreener Franco Foda

Itaalia (4-3-3): Gianluigi Donnarumma (Milan); Giovanni Di Lorenzo (Napoli), Leonardo Bonucci (Juventus), Francesco Acerbi (Lazio), Leonardo Spinazzola (Roma); Nicolò Barella (Inter), Jorginho (Chelsea), Marco Verratti (PSG); Domenico Berardi (Sassuolo), Ciro Immobile (Lazio), Lorenzo Insigne (Napoli). Peatreener: Roberto Mancini

20:59
Taani võitis mängu 4 : 0

Kui Wales oli esimesel kahekümnel minutil parem sats, siis peale seda oli platsil vaid üks meeskond. Taanlased andsid kõva tormihoiatuse, sest täna jätsid nad väga sümpaatse mulje nii mängijate, taktika kui kõige muu vaates. Eriti huvitav oli Corneliuse liikumine kaitseliini ja poolkaitseliini vahel.

Õhtu kangelane oli kaks kolli löönud Dolberg, kuid kiita võiks nende kõiki eesliini mängijaid. Kohtumise lõppeks jäid pealelöögid Taani kasuks 16 : 11, sealjuures nemad lõi raami kaheksal ja Wales vaid korra. Nurgalööke teenis Taani 9, Wales ühe. Taani ootab veerandfinaaliks vastast Hollandi ja Tšehhi kohtumisest.

20:54
Martin Braithwaite lõi lisaminutitel Taani neljanda.

Cornelius leidis kastist Braithwaite'i, kes lõi vasakuga palli posti kõrvale. Küljekohtunik nägi olukorras suluseisu, kuid pika vaatamise järel leidsid videokohtunikud, et värav oli igati aus.

Taani on Euroopa meistrivõistluste ajaloos esimene sats, kes on kahes mängus järjest löönud vähemalt neli väravat. Nimelt alistasid nad oma viimases alagrupimängus 4 : 1 Venemaa.

20:50
Harry Wilson sai 90. minutil punase

Maehle triblas Wilsonist mööda ja viimane tõmbas selja tagant tuimalt taanlase maha. Puhas frustratsioonist tehtud viga ja kohtunik Daniel Siebert saatis mehe dušši alla.

20:48
Joakim Maehle lõi 88. minutil Taani kolmanda

Jensen leidis kastis vabaks unustatud Maehle, kes sättis palli vasakule jalale ja vajutas kogu hingest eesposti. Wardil polnud olukorras midagi teha ja nüüd on see mäng tehtud.

20:46
Taanil kolm suurepärast võimalust

Nurgalöögi järel tõrjus Ward Corneliuse lähilöögi, vabaks jäänud palli põrutas Braithwaite posti ja veel vabaks jäänud mänguvahendi veeretas Andersen napilt mööda.

20:42

Vahetusest sekkunud Cornelius paneb hullu. Esiteks teenis ta kiirrünnakust karistuslöögi, mille Martin Braithwaite põrutas üle. Mõned minutid hiljem triblas 195 cm pikkune tornründaja pikali kaks vastast, rünnak päädis Maehle lähilöögiga, mille Ward suutis ära võtta.

20:37

Taani kapten Kjaer sai viga ja teda asendas Joachim Andersen. Kui eeldatavasti Taani täna peab 15 minutit ka temata vastu, siis järgmises kohtumises läheks meeskonnal liidrit kindlasti vaja. Loodetavasti Kjaer lapitakse terveks. Ka Wales tegi oma viimased vahetused. Ründetriost võeti välja Moore ja James, sisse tulid Roberts ning Brooks

20:31

Wales on teinud 11 pealelööki, kuid neist vaid üks on lennanud raamide vahele. Võib julgelt öelda, et Taani valitseb kohtumist. Kui Andreas Christensen tõusis avapoolajal 4-3-3 formatsioonis keskpoolkaitsjaks, siis peale 2 : 0 väravat vajus ta tagasi kolmesesse kaitseblokki ehk taanlased tsementeerivad mängu 5-3-2 lähenemisega.

Kuigi waleslased on paaril korral Taani kasti lähistele jõudnud, siis viimase kümne minuti parima võimaluse eest hoolitses hoopis viimaste poolkaitsja Jensen. Tema väikese nurga alt tehtud kauglöök keeras väga napilt postist mööda. Õnnestumise korral olnuks kandidaat ühele turniiri parimale väravale.

70. minutil tegi Taani taas vahetuse, kui õhtu täht Dolberg pääses puhkama ja teda asendas Cornelius. Sealjuures peab fikseerima sellegi, et Cruyff Arena on Dolbergile väga tuttav koht, sest taanlane mängis seal aastail 2016-2019.

20:23

Wales ei suuda kuidagi palli kasti toimetada, kus seda ootab 196 cm pikkune Moore. Pigem on waleslased leppinud kaugemalt pommitamisega, mis seni pole edu toonud. Normaalaaja lõpuni on umbes 25 minutit, kuid Wales veel arutuid riske ei võta ja väga kõrget meeskondlikku pressi ei tee.

20:19

Ka Wales tegi taktikalisi lükkeid, kui Bale ja James vahetasid omavahel ääred. Kõmrid on paaril korral vastaste kasti lähistele jõudnud, kuid seni on nende pealelöögid jäänud kinni kaitsjatesse.

Mõlemad meeskonnad tegid ka tunni möödudes vahetusi. Walesil lahkus platsilt Morrell ja sisse tuli tulevikutalent Wilson. Taanigi tõi murule värskeid jalgu, kui puhkama said Damsgaard ja Delaney, neid asendasid Nörgaard ja Jensen.

20:09
Dolberg viis 48. minutil Taani 2 : 0 ette

Taani äär Martin Braithwaite sai paremal tiival jooksu, suunas palli kasti, kus Neco Williams klaaris selle ebaõnnestunult Kasper Dolbergi jalale. Ründaja lõi jõuga nii enda kui Taani koondise teise värava. Vägev päev ründajalt, kes sai algkoosseisu tänu Yussuf Poulseni puudumisele.

20:04

Poolajapausil vahetusi ei tehtud ja mehed on taas väljakul.

19:51

Esimese poolaja võib jagada kaheks. Selle esimeses pooles oli Wales parem meeskond, kuid nemad oma poololukordi ära ei löönud. 27. minutil sai Taani aga sellega hakkama ja seejärel olid Walesi liinid täiesti sassis nii rünnakul ka kaitses.

Pealelöögid jäid Walesile 7 : 5, nurgalöögid Taanile 7 : 1.

19:46

Joakim Mæhle unustati väikese nurga alla üksi, kuid mehe löögile sai Ward käe vahele. Taani (juba) seitmendast nurgalöögist ei tulnud taaskord midagi. Kuid Wales vajab hädasti poolajapausi, et liinid paika saada.

19:43

Kui kohtumise eel ennustati, et Taani mängib 3-4-3 taktikaga, siis reaalsuses on mehed platsil 4-3-3 formatsioonis ehk Andreas Christensen pallib keskvälja alumise mehena. Sealjuures tehti see taktikaline muudatus esimesel poolaja käigus ja ühe mehe lisamine keskväljale aitas Taanil pallivaldamise enda kätte saada.

41. minutil tegi Wales esimese vahetuse, kui süütus olukorras ligast vigastanud Roberts võeti välja ja murule pääses Neco Williams. Waleslased on võtnud ka juba kaks kollast. Kui poolaja keskel tegi keskväljal vea keskkaitsja Joe Rodon, siis poolaja lõpus olid oksad liiga laiali Kieffer Moorel.

19:37

Wales on 0 : 1 kaotusseisu jäämise järel täielikus kaoses, kui rünnakul ei suudeta enam mõtestatud sööte omavahel jagada. Kuid veelgi hullem on see, et nende kaitseliinis on praod, kust Taani on suutnud jõuda värava lähistele, kuid kõmride õnneks pole vastased neist olukordadest korralikult löögile jõudnud.

19:29
Kasper Dolberg viis Taani 27. minutil juhtima!

Dolbergile jäeti karistusala lähistel ruumi, ta sättis palli endale ette ja keerutas nahkkera paarikümnelt meetrilt posti kõrvale. Väga ilus sooritus. Kui Bale jättis varem sarnase olukorra löömata, siis Nice'i ründaja tegi ära!

19:22

Esimesel kahekümnel minutil jäid pealelöögid Walesile 6 : 1. Taanlased on üsna hädas eelkõige Ramsey ja Bale'i peatamisega. Kuid viimastel minutitel sai Taani taas paremini mängu tagasi, nii teenisid nad kolm järjestikust nurgalööki, kuid Walesi kaitsjad suutsid peapallid võita. Kummalisel kombel üritab Taani ka mängus väga palju äärelt tsenderdada, mis vastaste kaitsjaid ja nende gabariite arvestades ei tundu kõige loogilisem lähenemine.

19:14

Esimese kümne minuti kõige ohtlikuma olukorra tekitas Bale, kes sai paarikümnelt meetrilt löögile, kuid keerutas palli napilt postist mööda. Ka 12. minutil sai Bale keskväljas jooksu ja kaugelt üritada, kuid nüüd lendas pommlöök mööda. Kuid Walesi kohtumise algus on väga sümpaatne, sest nad võidavad keskväljal palle ning suudavad mänguvahendi kiiresti ründetsooni viia.

19:08

Esimesel seitsmel minutil riputas Wales palli kasti karistus- ja nurgalöögist, kuid Taani kaitsjad olid tasemel. Taanlased üritasid paaril paremalt äärelt tsenderdada, kuid needki olid üsna lootusetud üritused. Ehk avaminutitel erilist tulevärki polnud ja oli näha, et kumbki sats riske ei julge võtta.

19:05

Esimesed minutid näitasid vast eeloleva matši iseloomu hästi ära. Taani hoidis rohkem palli ja keerutas, mänguvahendi kaotamise järel pressisid nad väga kõrgelt. Wales viis kaitsebloki väga sügavale, kuid palli võites liiguti rünnakule väga kiiresti ja peamiselt läbi äärte.

19:00

Hümnid kuulatud, põlvitamised tehtud ja pall on mängus!

18:45

Antud paari võitja läheb kokku homme toimuva Hollandi ja Tšehhi matši parimaga.

2016. aasta EMil jõudis Wales lausa poolfinaali, Taani toona turniirile ei jõudnud. 2018. aasta MMil oli seis vastupidine: Wales sinna ei kvalifitseerunud, Taani pääses toona alagrupist edasi, kuid nende teekond päädis sõelmängude avaringis. Kuid täna 29 aasta tagasi tuli Taani Euroopa meistriks.

18:35

Walesi ja Taani matš toimub Hollandi pealinnas asuval Johan Cruijff Arenal. Euroopa erinevates otstes toimuval turniiril on väga erinev ka võistkondade kilometraaž. Taani pidas oma alagrupimatšid Kopenhaagenis, kust nüüd sõideti Amsterdami ehk nad on „reisinud“ 635 kilomeetrit. Wales alustas turniiri Asrite pealinnas Bakuus, siis sõitsid nad Rooma külla Itaaliale ja nüüd tegid tripi Hollandisse. Saab näha, kas reisimine mõjutab kuidagi ka tiimide sooritusi.

18:28

Rob Page'i käe all mängiv Wales alustab 4-2-3-1 taktikas. Väravasuul on Danny Ward, kes sarnaselt Schmeicheliga kannab Leicesteri särki. Klubis on Ward siiski selge varumees, kuid sellel EMil näidatu põhjal võiks teda oodata mõne satsi esikindad.

Neljamehelises kaitseliinis on paremalt Connor Roberts (Swansea), Joe Rodon (Tottenham), Chris Mepham (Bournemouth) ning Ben Davies (Tottenham).

Keskväljal on alumiste meestena Joe Morrell (Luton) ja Joe Allen (Stoke), nende ees natuke kõrgemal juhib mängu Aaron Ramsey (Juventus). Kindlasti on Walesile löök Itaalia vastu alustanud, kuid matšis punase kaardi teeninud, Ethan Ampadu eemalejäämine.

Ründes on paremal Daniel James (Manchester United), vasakul tiimi kapten Gareth Bale (viimati laenul Tottenhamis) ning tipus hiilgasemõõtu Kieffer Moore (Cardiff).

18:22

Taani mängib 3-4-3 formatsiooniga, kus väravas alustab Kasper Schmeichel (Leicester). Kolmemehelise kaitseliini moodustavad Andreas Christensen (Chelsea), Simon Kjær (Milan) ja Jannik Vestergaard (Southampton). Neljases poolkaitses liinis on paremal Jens Stryger Larsen (Udinese) ja vasakul Joakim Mæhle (Atalanta). Keskvälja kontrollivad Thomas Delaney (Dortmund) ja Pierre-Emile Højbjerg (Tottenham). Ründetrios on Martin Braithwaite (Barcelona), Kasper Dolberg (Nice) ja Mikkel Damsgaard (Udinese).

Suur pauk on Taanile see, et algkoosseisus ega pingil pole tänavusel turniiril kaks väravat löönud Yussuf Poulsenit. Samuti pole 4 : 1 võidumängus Venemaa üle alustanud parempoolikut Daniel Wassi. Eeldatavasti on mõlemad mehed vigastatud. Poulseni puudumisel võiks võtmemängijaks tõusta Højbjerg, kes on sellel EMil teinud eeltöö juba kolmele väravale.

17:46

Tere õhtust, jalgpallisõbrad!

Natuke enam kui tunni pärast algab tänavuse EMi esimene kaheksandikfinaal. Soojenduseks võite lugeda Mart Treiale nägemust, millised tiimid jätsid alagrupiturniiril parima mulje.