Jalgpall

Jalgpalli EMi blogi | Belgia kuldne põlvkond jääb taas tühjade pihkudega, Itaalia kohtub poolfinaalis Hispaaniaga 

Ohtuleht.ee, 2. juuli 2021 23:57

Nicolo Barella (vasakul) viis Itaalia 31. minutil Belgia vastu 1 : 0 juhtima.

Foto: AFP / Scanpix

Jalgpalli EMi esimeses poolfinaalis kohtuvad Hispaania ja Itaalia. Hispaania alistas 1 : 1 lõppenud normaal- ja lisaaja järel penaltiseerias 3 : 1 Šveitsi, Itaalia tegi 2 : 1 ära Belgiale ja pikendas oma kaotuseta seeria 32 mänguni.

Šveitsi ja Hispaania mängu iseloom oli algusest peale selline, et hispaanlased valdasid meeletult palli ning täna neljase kaitseliini kasuks otsustanud šveitslased keskendusid kaitsmisele ja vasturünnakutele.

Hispaania pääses küll juba 8. minutil Denis Zakaria omaväravast (rikošett Jordi Alba löögist) juhtima, kuid ei suutnud seejärel eriti Yann Sommeri puuri ohustada. Normaalaeg oligi tõtt-öelda üpris võimalustevaene, kuid Šveitsil õnnestus 68. minutil Hispaania kaitsjate kingitus ära kasutada – palli lõi väravasse Xherdan Shaqiri.

77. minutil läks Šveitsi jaoks asi hapuks, sest keskpoolkaitsja Remo Freuler teenis Gerard Morenole tehtud vea eest punase kaardi. Kui normaalaja viimased minutid õnnestus Šveitsil veel võrdlemisi muretult vastu pidada, siis lisaajal läks tohutuks kannatamiseks.

Ometi ei suutnud Hispaania marulist survet võiduväravaks vormistada. Nad tegid küll 30 lisaminuti jooksul 16 pealelööki šveitslaste nulli vastu, kuid kord vedas alt löök, kord seisis Sommer seinana ees. Nii veniski mäng penaltiseeriani.

Seal näitasid külmemat närvi hispaanlased, kes realiseerisid viiest löögis kolm ja võitsid seeria 3 : 1.

Kolm tundi hiljem Münchenis alanud matšis haaras ohjad Itaalia, kuid Belgia näitas oma ohtlikkust kiiretes üleminekutes kaitsest rünnakule. Kui Leonardo Bonucci 13. minuti värava tühistas VAR, siis 31. minutil sai Itaalia oma tahtmise kätte. Nicolo Barella säilitas trahvikastis hästi palli, mängis end kolme belglase vahelt osavalt löögile ja viis Itaalia 1 : 0 juhtima.

13 minutit hiljem võttis Lorenzo Insigne keskjoone juurest palli, purjetas sellega Belgia karistusalani ja keerutas selle Thibaut Courtois'le püüdmatult tagumisse nurka – 2 : 0. Minut-kaks hiljem sai Belgia õlekõrre, kui Romelu Lukaku realiseeris Jeremy Doku teenitud penalti.

Teisel poolajal rohkem väravaid ei nähtud. Belgia proovis kõigest väest selleni jõuda, kuid Itaalial näis asi päris hästi kontrolli all olevat. Nad lükkasid jätkuvalt enesekindlalt söötu ja jõudsid ise ohtlike momentideni. Tõsi, ka Belgial oli häid variante viigistamiseks, kuid alati jäi midagi puudu. Nüüd pole muud, kui kojusõit. Viis aastat tagasi toimunud EMil lõpetas belglaste teekonna veerandfinaalis Wales.

Itaalia pole nüüd 32 mängu järjest kaotusekibedust tundnud. Kui siiani võis osutada, et neil pole eriti tõsiseid kondiproove olnud, siis Belgia seda kahtlemata oli.

00:10

Tänud kõigile, kes jälgisid meie blogi. Head ööd!

23:56

Ongi kõik! Itaalia võidab 2 : 1 ja Belgia sõidab koju. Kuldne põlvkond jääb taas tühjade pihkudega!

23:51

89. minut. Belgia saab ohtlikust kohast trahvilöögi. Kevin De Bruyne esimene katse takerdus liiga vara vastu jooksnud Berardisse, teine katse lõppeb kohtuniku vilega Itaalia kasuks. Väravavaht Donnarumma sai vist viga, kuigi korduse põhjal tundus, et kokkupõrge oli rohkem Chiellini kui belglase Witseliga.

Jäänud on veel kolm minutit armuaega.

23:44

Leonardo Spinazzola turniir lõppes ilmselt nii.

(AFP / SCANPIX)

23:43

84. minut. Doku murrab vasakult äärelt osavalt keskele, kuid lööb poole meetri jagu üle ristnurga. Ilus soolo, aga kokkuvõttes kasutu.

23:41

Tundub, et Itaalia on viimaseks kümmekonnaks minutiks pisut sügavamale kaitsesse vajunud, Belgia seevastu hakkab kohe ülevalt vastast survestama, et pall võimalikult kiiresti kätte saada. Neile on iga sekund kulla hinnaga.

23:38

Mäng on nüüd mitu minutit seisnud, pisarais Spinazzola viiakse kanderaamil minema.

23:36

77. minut. Järjekordne langeja: Spinazzola tõmbab joostes tagareie ära ja tundub, et temagi mäng on mängitud.

23:34

Belgial on 15 minutit + lisad armuaega. Hakkab kiireks kiskuma.

23:33

Õnnetu lugu: äsja platsile tulnud Nacer Chadli vigastas varem mainitud ohtlikku tsenderduse andmise käigus põlve ja on sunnitud mõne minuti järel pingile naasma.

Itaalia teeb samuti 75. minutil vahetusi.

23:30

70. minut. Belgia toob Mertensi ja Chadli näol platsile värskeid jalgu. Uued mehed on kohe aktsioonis, aga Lukakul jäi imevähe puudu, et paarilt meetrilt peaga löögile pääseda.

23:25

66. minut. Itaalia kolmas oli lähedal. Spinazzola sai hea tõste kasti, kuid suunas palli ühe puutega pisut mööda.

23:21

61. minut. Doku algatab keskväljalt Belgia kontra, mis lõppeb Lukaku lähilöögiga, kuid Spinazzola blokeeris. Belgia näitas taas oma ohtlikkust olukorras, kus Itaalia liinid on rünnakulainel.

23:19

60. minutit mängitud. Itaallased lükkavad palli muljetavaldava enesekindlusega. Tundub, et Belgia hõredalt mehitatud keskväli annab selleks ka hea võimaluse. Praegu näib asi Itaalia kontrolli all olevat.

23:15

Kümme minutit kulunud. Belgia pole peale ühe nurgalöögi ja Doku kasti murdmise suutnud midagi toota.

23:04

Teine poolaeg algas! Kumbki meeskond pole vahetusi teinud. Näis, mida peatreenerid vaheajal välja mõtlesid. Belgia tundus esimesel poolajal panustavat rohkem kiirete üleminekutele kaitsest rünnakule ja Itaalia valdas rohkem palli. Aga võimalik, et Belgia ei teinud seda tahtlikult, vaid Itaalia sundis neid selleks.

23:01
22:52

Nii noor mees nagu 19aastane Jeremy Doku pole EMil ammu penaltit teeninud.

22:51
22:50

Itaalia valdas 56% avapoolajast palli ja tegi kaheksa pealelööki. Belglased pääsesid peale uhama viis korda. Raamide vahele löögid 3 : 2 Belgiale.

22:48

Lukaku tippis tibusammudega palli suunas ja lõi selle keskele, kust Donnarumma oli ära hüpanud – 1 : 2. Sellega on poolaeg lõppenud. Oli ütlemata hoogne ja vinge mäng!

22:47

VAR vaatas asja üle, kuid otsus jääb jõusse. Belgial avaneb suurepärane võimalus enne vaheaega üks tagasi lüüa.

22:46

45. minut. Penalti Belgiale! Di Lorenzo kukutab trahvikastis Doku.

22:45

44. minut. Itaalia lööb teise! Lorenzo Insigne fantastiline kauglöök ristnurga lähistele. Belgia on kaotusseisu jäämise järel päris hätta sattunud. Praegugi oli Insignel väga palju ruumi ja aega tõusta ning lööki sättida.

22:41

41. minut. Chiesa keerutas trahvikasti tagant, aga umbes poole meetri jagu mööda. Hea võimalus Itaalial.

22:36

Nii saatis Nicolo Barella (paremal valges) palli Belgia väravasse.

(Reuters / Scanpix)
22:32

31. minut. Nüüd saab Itaalia värava kätte! Nicolo Barella hoiab Belgia kastis hästi palli, mängib end kolme mehe vahelt löögile ja saadab palli Courtois' selja taha – 1 : 0!

22:28

26. minut. Lukaku pääseb kontrarünnakus vasakuga löögile, aga Donnarumma toob alt nurgast ära. Taas algas kõik De Bruyne kiirest tõusust. Belgia on tõestanud enda ohtlikkust üleminekutes.

Vähem kui minut hiljem on ärev olukord Belgia trahvikastis, aga Chiesea lähilöök põrkab Alderweireldi jalast Courtois'le lihtsaks saagiks

22:23

22. minut. De Bruyne teeb palliga pika ja kiire tõusu ning vajutab lõpuks vasakuga 16 meetri pealt väravale, ent Donnarumma tõrjub nurgalöögiks.

22:17

16 minutit mängitud. Siiamaani on mäng olnud periooditi kord Belgia, kord Itaalia käes. Tempo on korralik ja mõlemad soovivad võimalusel palli vallata.

22:14

13. minut. Itaallased koksavad palli Insigne madala karistuslöögi järel võrku, kuid VAR fiskeerib suluseisu.

22:07

Mitte, et see meid üllataks, aga Belgia on esimeste minutitega tõestanud, et otsib võimalusel kiiresti eest Lukakut. Korra tuli sellest nurgalöök, korra oli Lukaku suluseisus. Huvitav on näha, kes haarab mängu üle kontrolli, kes võtab sisse kaitsvama rolli. Esimesed kuus minutit pole sellele veel vastust andnud.

22:00

Itaalia ja Belgia läks! Võitja kohtub poolfinaalis Hispaaniaga.

21:56

Nii, krutime end nüüd Itaalia ja Belgia mängu lainele. Algkoosseise näeb allolevalt pildilt. Kõige tähtsamad tähelepanekud on need, et nii Itaalia keskkaitsja Giorgio Chiellini kui ka belgaste mängujuht Kevin De Bruyne saavad oma kodumaad aidata, kuigi nende kohal rippusid mängu eel küsimärgid.

21:42

TEHTUD! Mikel Oyarzabal veeretas palli paremasse, Sommer hüppas vasakusse nurka ja Hispaania võidab penaltiseeria 3 : 1 ning jõuab EMil poolfinaali.

21:41

Vargas lööb üle ja nüüd on Šveitsil suur pahandus! Kui hispaanlaste viies mees skoorib, siis on nad poolfinaalis.

21:40

Gerard Morenolt vahelduseks üks tugev löök võrku, Hispaania 2 : 1 ees.

21:40

Šveitslaste kolmas mees Akanji eksib samuti! Simon aimab taas nurga ära, nii et seis on jätkuvalt 1 : 1.

21:38

OI-OI-OI! Sommer tõrjub Rodri löögi!

21:38

Šveitsi teine lööja Fabian Schär eksib! Unai Simon aimab nurga ära ja pareerib šveitslase pehme löögi. Nüüd on viik majas!

21:37

Dani Olmo vajutab ristnurka! Hetkeks 1 : 1.

21:36

Gavranovic realiseerib kindlalt, Šveits juhib 1 : 0!

21:35

Busquets lööb pehmelt posti!

21:34

Hispaania alustab löömist!

21:32

Meenutagem, et Šveits lõi penalteid ka kaheksandikfinaalis, kus tabati Prantsusmaa vastu kõik viis lööki.

21:30

ONGI KÕIK! ŠVEITS PIDAS HISPAANIA MARULISELE SURVELE VASTU JA VIIS MÄNGU PENALTISEERIASSE!

See on täiesti uskumatu, sest hispaanlased tegid 30 lisaminuti jooksul 16 pealelööki, šveitslased 0!

21:27

118. minut. Morenol avaneb suurepärane võimalus, aga taas ei õnnestu hispaanlastel Sommerit üle mängida. MÜSTIKA!

21:25

116. minut. Busquets pääseb peaga nurgalöögist palli suunama, aga jälle on Sommer õiges kohas ees. Šveitslastel on kumm väga tühi, aga ainult mõni minut on veel vastu pidada. Hispaanlased ei suuda kuidagi ülekaalu tulemuseks vormistada.

21:20
21:19

110. minut. Miljoni euro võimalus hispaanlasel Llorentel! Ta mängiti kenasti penaltipunkti peale löögile, kuid Rodriguez viskus viimasel hetkel palli teekonnale ette. See võis olla otsustav päästmine.

21:14

Lisaaja esimene poolaeg on lõppenud! Pool tööd on šveitslastel tehtud. Need 15 minutit oli üks hirmus kannatamine, mida iseloomustab statistika: pall oli 75% ajast hispaanlaste käes ja nad tegid veerand tunniga 9 pealelööki, šveitslased mitte ühtegi. Yann Sommer tassis Šveitsi!

Yann Sommeri tõrjed hoiavad veel Šveitsi vee peal.

(Reuters / Scanpix)
21:06

101. minut. Uskumatu, Hispaania ei saa kuidagi seda palli sisse. Hea pall liini taha lõppeb Moreno lähilöögiga, kuid Sommer päästab taas.

21:05

99. minut. Hispaanlased pääsevad jälle Šveitsi kastis löögile ja teenivad nurgalöögi, mida Moreno pääseb peaga suunama, kuid mitte piisavalt. Hispaanlaste surve on üle keskmise tugev.

21:02

97. minut. Dani Olmo pealelöök saab rikošeti, aga seekord napilt Šveitsi väravast mööda. Vähemuses Šveitslastel on nüüd silmanähtavalt raskeks läinud.

21:01

Hispaania surve aina kasvab, õhus on tunda väravahõngu.

21:01

96. minut. Alba proovib 17 meetri pealt vasakuga, kuid Sommer tõrjub nurgalöögiks.

20:58

92. minut. Ilus rünnak Hispaanialt. Jordi Alba paneb vasakult äärelt madala tsenderduse kasti, kuid Gerard Moreno lööb vasakuga viie meetri pealt mööda.

20:55

Lisaaeg algas! Hispaania teeb ründeosakonnas ühe vangerduse: Ferran Torrese asemel tuleb platsile Mikel Oyarzabal.

20:53

Hispaania valdas 64% normaalajast palli, kuid pealelööki tegid meeskonnad sisuliselt võrdselt: Šveits 9, Hispaania 10 (raamide vahele 2 : 2).

20:50

Ongi kõik! Hispaania ja Šveits lähevad seisul 1 : 1 30minutilisele lisaajale. Šveitsi kaitse pidas kümnekesi võrdlemisi hõlpsalt vastu, tõsi, selle arvelt kärises ründejõud. Hispaania peab midagi muutma, kui tahab asja palliplatsil ära otsustada, mitte lüüa penalteid.

Mõlemad meeskonnad mängisid lisaaega ka kaheksandikfinaalis, nii et näis, kas see mõjutab kuidagi meeste füüsist kah.

20:46

90 minutit täis. Vägisi kisub lisaaja poole, sest Hispaania ei suuda eriti Šveitsi kaitseblokist läbi murda.

20:45
20:41

Šveits mängib selgelt lisaaja peale.

20:40

84. minut. Hispaania mängib hästi Moreno 16 meetri pealt löögile, kuid vasaku jala löök lendab otseb Sommerile sülle.

20:38

Selle vea eest sai Remo Freuler punase kaardi.

(Reuters / Scanpix)
20:37

Aga Shaqiri ja Seferovici mäng saab 82. minutil otsa, nii et Šveits toob ettepoole värskeid jalgu.

20:36

Šveits jätkab 4-4-1 asetuses. Shaqiri langeb allapoole Freuleri kohale ja Seferovic jääb üksi ette.

20:34

77. minut. Hispaania on viigivärava järel selgelt käiku juurde pannud ja tegi surve tulemusena lühikese ajaga mitu ohtlikku rünnakut.

Šveits jääb vähemusse! Keskpoolkaitsja Remo Freuler sõidab korgid ees Morenole sisse ja teenib otse punase kaardi. Kas see tähendab Šveitsi hukku?

20:29
20:26

68. minut. Šveits viigistab! Hispaania keeras ise oma värava all käki kokku: pall põrkas Laporte ja Torrese põrkest trahvikastis Freuleri ette, kes lükkas selle edasi Shaqirile, kes omakorda lõi palli postist sisse. 1 : 1 ja mäng algab nullist!

20:21

64. minut. Superšanss Šveitsil! Vargas murrab kasti ja lükkab palli Zuberile, kes pääseb 5 meetri pealt ka varbaga suunama, aga väravavaht Simon oli ees.

20:13

56. minut. Šveitsi parim võimalus: Rodriguez leiab nurgalöögist väga hästi omavärava autori Zakaria, kelle pealöök vihiseb napilt tagumisest postist mööda. Väravavaht Simon oli olukorrast juba väljas ja saatis palli vaid silmadega.

Tundub, et Šveits on alustanud teist poolaega pisut agressiivsema pressinguga, mille tulemusena on saadud paar päris ohtliku kontrat.

20:03

Teine poolaeg algas Hispaania ohtliku rünnakuga. Vahetusest sekkunud Dani Olmo pääses löögile, kuid kohtunik vilistas tagantjärele suluseisu.

19:52

Tänavusel EMil on löödud erakordselt palju omaväravaid.

19:48

Avapoolaeg on lõppenud, Hispaania juhib 1 : 0. Olgem ausad, oli äärmiselt võimalustevaene kolmveerandtund. Ei olnud Hispaanial midagi ülearu ohtlikku peale värava, ei korraldanud seda ka Šveits.

Ilmselgelt kaitsva taktika valinud Šveits on tegelikult sellega hästi toime tulnud, väravaolukorras oli hispaanlaste rikošeti näol ka õnne. Samas pole šveitslased suutnud ära kasutada Hispaania kõrge kaitseliini taha tekkivat jooksuruumi, nii polnud kummalgi väravavahil avapoolajal ülearu tööd.

19:35

34. minut. Keskkaitsja Akanji pääseb nurgalöögist peaga löögile, kuid üle. See oli üle pika aja üks ohtlik rünnak Hispaania värava all.

19:29

Senimaani on hispaanlastel õnneks läinud, kuid nad peavad pallikaotuse puhul olema äärmiselt tähelepanelikud, sest nende kaitseliin on tõusnud tihtipeale keskjooneni. See tähendab, et vastastel on pool platsi jooksuruumi.

19:25

25. minut. Laporte pääseb nurgalöögist peaga löögile, kuid Sommer püüab. Hea võimalus Hispaanial.

19:24

25 minutit mängitud. Kiire värav ei ole meeskondade taktikat muutnud, Šveits panustab jätkuvalt tihkele kaitsele ja kiiretele vasturünnakutele.

19:22

Tundub, et Hispaania tabamus läheb Šveitsi kaitsja Denis Zakaria omaväravaks. Palju halvem uudis šveitslastele on see, et Breel Embolo tõmbas tagareie ära ega saa kohtumist jätkata. Teda asendab ülemises liinis Ruben Vargas.

19:16

Twitteris juhitakse tähelepanu, et Hispaania koondis on löönud tänavusel EMil nüüd 12 väravat ehk sama palju kui võidukal 2012. aasta EMil.

19:09

8. minut. Hispaania pääseb juhtima! Nurgalöök lendab trahvikasti tagant vasakkaitsja Jordi Alba, kes vajutab ühe puutega värava peale. Pall võtab Šveitsi kaitsjast rikošeti ja maandub Yann Sommerile püüdmatult võrku. Õnnelik tabamus!

19:07

Esimese hooga tundub, et Šveits kasutab vastu ootusi nelja-, mitte viiemehelist kaitseliini. Küllap seepärast, et mitte lubada Hispaanial keskväljal ülekaalu omada.

19:06

Esimesed viis minutit on möödunud ootuspäraselt, see tähendab, et Hispaania valdab palli ja Šveits keskendub kaitsmisele ning vasturünnakutele. Kusjuures juba teisel minutil tekkis neil üks päris ohtlik moment, mis lõppes Shaqiri ohutu kauglöögiga.

19:00

Šveitsi ja Hispaania lahing algas! Võitja pääseb poolfinaali, nii et panused on suured.

18:55

Hispaania keskväljamees Sergio Busquets mängib täna elu 125ndat koondisematši.

18:40

18aastane Hispaania poolkaitsja Pedri on alles kõigi aegade teine eurooplane suurturniiride ajaloos, kes alustanud 18aastaselt või nooremana viit mängu algkoosseisus. Esimesena sai säärase vägiteoga hakkama põhjaiirlane Norman Whiteside 17aastaselt 1982. aasta MMil.

18:37

Šveitsi koondis mängib täna oma ajaloo neljandat suurturniiri veerandfinaali, kuid esimest EMil. Nelja parema sekka pole šveitslased kunagi jõudnud.

18:05

Esimese mängu algkoosseisud on järgmised:

17:59
17:28

Olgu meenutatud, Šveits peab täna läbi ajama olulise keskpoolkaitsja Granit Xhakata, kes kannab kaartide tõttu mängukeeldu. Hispaanial ei tohiks tähtsaid puudujaid olla.

Šveits ja Hispaania pole kunagi varem EMil omavahel madistanud, küll aga kolm korda MMidel. Neist kaks on võitnud Hispaania, aga see omab täna vaid statistilist tähtsust.

17:10

Vahele üks suur uudis Saksamaalt:

17:08

Tere õhtust, head jalgpallisõbrad!

Pisut alla kahe tunni veel ja EMi esimene veerandfinaal hakkabki pihta. Kell 19 astuvad lavale Šveits ja Hispaania, kolm tundi hiljem Belgia ja Itaalia, mis näib erilise maiuspalana.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee