Jalgpall

Inglismaa alistas Taani tänu lisaajal teenitud kaheldavale penaltile (6)

Ohtuleht.ee, 8. juuli 2021 00:25

Raheem Sterling ümbritsetud Taani kaitsjatest.

Foto: EPA/Scanpix

Euroopa meistrivõistluste poolfinaalis alistas Inglismaa lisaajale läinud kohtumises Taani 2 : 1, kohtumise käiguga saab tutvuda allolevas blogis.

Kohtumist läks juhtima Taani, kui 30. minutil vajutas Mikkel Damsgaard 20 meetrilt karistuslöögi lati alla ja Jordan Pickford oli võimetu. Nende eduseis püsis vaid üheksa minutit, kui Harry Kane mängis suurepärase söödu liini taha Bukayo Sakale, kes saatis palli värava ette, kust kaitsja Simon Kjaer libistades lükkas selle oma võrku.

Teisel poolajal jätkus võrdne mäng kuni 70. minutini, mille järel läks kohtumine aina enam inglaste kontrolli alla. Kuid normaalajal rohkem väravaid ei nähtud. Lisaja esimeses pooles kukkus Raheem Sterling karistusalas Taani kaitsja Joakim Maehle jala otsa ja teenis penalti. Kuigi olukorras oli puude olematu ja kukkumine näis sunnitud, jätsid videokohtunikud Danny Makkelie otsuse jõusse.

Ehkki väravavaht Kasper Schmeichel tõi vasakult nurgast Kane'i penalti ära, siis pall põrkas värava ette, kust Kane ise lükkas selle võrku. Väsinud taanlased enam reaalseid väravavõimalusi ei loonudki. Inglased sammusid 2 : 1 võiduga esmakordselt EMi finaali, kus neid ootab Itaalia. Euroopa meister selgub pühapäeva hilisõhtul.

00:37
Inglismaa võitis mängu 2 : 1

Schmeichel võttis 120. minutil ära Sterlingu lähilöögi, kuid sellel suurt tähtsust enam polnud, sest kohe kõlas ka lõpuvile. Kuigi Inglismaa vääris võitu, siis see penalti jättis suhu päris mõru meki…

00:32

Taanlased sai 115. minutil veel ühe korneri, kuid taas ei tule midagi. Taani mängijad näivad ikka päris-päris väsinud ja mehed platsil väga enam ei liigu…

00:30

Martin Braithwaite põrutas 114. minutil kaugelt allanurka, Pickford tõrjus palli nurgalöögiks. Kornerist midagi ohtlikku taas ei sündinud.

00:28

Taanlased pääsesid lisaaja teise poole alguses küll vastaste väljakupoolele, kuid midagi ohtlikku nad luua ei suutnud. Ka inglased enam väga ei üritanud ja proovisid pigem seisu hoida.

00:17

Lisaja esimene pool sai läbi, Taanil veel 15 minutit armuaega. Inglastelt tuli ka päris kummaline vahetus, kui teisel poolajal mängu sekkunud Grealish juba lahkus ning kaitset toodi betoneerima Trippier.

00:13
Kane viis 104. minutil Inglismaa ette

Schmeichel tõi vasakult nurgast Kane'i penalti ära, kuid pall põrkas värava ette, kust Kane ise lükkas selle võrku. Inglismaa ees 2 : 1.

00:12
Inglismaa teenis penalti

Kastis triblanud Sterling kukkus Maehle jala otsa ja teenis penalti. Kuigi see nägi väga-väga-väga-väga sukeldamise moodi, siis VAR jättis otsuse jõusse… Tahaks ropendanda, aga ütleme nii, et päris raske on selle penaltiga nõustuda, kuid sellel turniiril pole videokohtunikud eriti peakohtuniku tõlgendusi muutnud. Ja ei teinud seda ka täna.

00:10

Inglased said järjekordse nurgalöögi, kuid selle klaaris Wass. Aga Taani koondis pole kümne minutiga vastaste väljakupoolele jõudnudki… Kuigi taanlastel on platsil viis värsket meest, siis neil tunduvad olevat mahlad väljas.

00:08
Inglastel mitu võimalust!

Nurgalöögi järel sai 98. minutil peaga proovida Stones, löök ebaõnnestus, kuid mänguvahend jäi inglastele. Seejärel sai Graelish löögile karistusala joonelt, kui selle võttis Schmeichel rusikatega ära, pall sattus Sterlingule, kes pööras end taanlastest mööda, kui virutas seejärel palli tribüünidele. Taanlased on väga-väga suure surve all.

00:05

Inglased tõid lõpuks platsile värsekamaid jalgu, kui sisse tulid Phil Foden ja Jordan Henderson. Pingile istusid Mount ja Rice.

00:03

Kane pääses 94. minutil väikese nurga alt löögile ja Schmeichel tõrjus palli raskustega värava ette, kus tema õnneks olid esimesena jaol taanlased. Kane imes üsna nullist välja päris hea olukorra.

23:54
Kohtumine läks lisaajale!

Ka viimasel paari minutil oli pall pidevalt Taani kastis, kuid väga heale pealelöögile inglased ei jõudnud ehk teisel poolajal väravaid me ei näinud ning matš läks lisaajale. Kohtumise normaalaja viimased kümme minutid kuulusid väga selgelt Inglismaale ja taanlastel on kõvasti mõtteainet, kuidas selle trammi alt pääseda. Enim võikski kiita mõlema tiimi keskkaitsjaid, kes normaalajal tegid väga korraliku mängu ja päästid mõlemad satsid hullemast.

Viimasel poolel tunnil näidatuga läks statistika Inglismaa poole kaldu, kui pealelöögid jäi 13 : 5. Kas Taani rütmi lõid sassi viis vahetust?

23:51

Maguire sai taas karistuslöögi järel peaga löögile ja suunas palli ettenurka, kuid sooritus jäi pehmeks. Kuid Maguire on küll täna nii kaitses kui rünnakul inglaste silmapaistvaim mängija.

23:50

Lisaminutitest esimesed kolm minutid inglastele, kui esiteks Kane ei suutnud kaistjate vahelt löögile saada, siis Sterlingu terav tsenderdus ei leidnud omasid ning lõppeks vajutas Phillips kauglöögi üle. Taanlased ei suutnud samal ajal isegi kahte-kolme söötu omavahel lükata.

23:46

Kohtumisele anti juurde lausa kuus lisaminutit. Kas näeme teist õhtut järjest lisaaega?

23:45

Taani 88. minutil antud nurgalöök päädis veaga ja pall läks inglastele. Jättes kõrvale sisse löödud karistuslöögi, siis muud standardid on Taanil päris kehvad. Punasärgid tegid ka viimase vahetuse, kui platsile lippas Mathias Jensen ja välja tuli silmapaistvalt rohkelt musta tööd teinud Thomas Delaney.

23:39

83. minutil sai karistuslöögi järel peaga löögile Stones, kuid tema sooritus läks selgelt mööda.

23:35

Taanilt vahetus, kui lahkus viga saanud Chelsea kaitsja Andreas Christensen ja tema kohale läks Fulhami mees Joachim Andersen. Aga vahetused täna ajasid küll koondiste mängurütmid sassi, sest viimasel kümnel minutil ei suutnud kumbki tiim initsiatiivi omale saada ja pigem käis üsna suvaline uhamine.

23:31

74. minutil kukkus kastis taanlasega kokkupõrkunud Kane, kuid Makkiele andis vea inglasele. Tiisler tõdes otseülekandes, et tema oleks andnud hoopis penalti, kuid olukorra üle vaadanud videokohtunikud meie kommentaatoriga nõus polnud. Mina jääks ka pigem sinna paati, et 11 meetri karistuslöögi koht see polnud.

23:30

Mounti üle jala läinud tsenderdus keris ootamatult värava peale ja Schmeichel lükkas palli rusikaga üle lati. Järgnenud nurgalöögi järel üritas Sterling, kelle löök jäi kinni kaitsemüüri.

23:28

Kaks vahetusest sekkunud meest said platsil kokku, kui Wass võttis keskväljal Graelishi maha ja kohtunik Danny Makkelie näitas taanlasele kollast kaarti.

23:27

70. minutit tiksus täis. Pealelöögid nüüdseks inglastele 8 : 5, pallivaldamine 58% : 42%, kuid reaalsuses võib öelda, et tegu on päris võrdsete satsidega.

23:23

Esimesed vahetused tegi 67. minutil Taani, kui murule jooksid Yussuf Poulsen, Christian Nörgaard ja Daniel Wass. Puhkama said värava autor Damsgaard, Dolberg ning peamiselt kohutavate tsenderduste ja standarditega meelde jäänud Stryger Larsen. Minut hiljem vastas Inglismaa Jack Grealishi sisse toomisega, puhkama sai Saka.

Üldiselt peab viie vahetuse reeglit kiitma. Sellega saavad tiimid palju uljamalt vahetada ja tuua platsile rohkem värkseid mehi, mis hoiab intensiivuse üleval ka teiste poolaegade lõppudes.

23:19

Kummalise tempo ja mängupildiga matš, kus mõlemad tiimid suudavad mingite perioodide kaupa initsiatiivi hoida ning siis kaotavad selle sootuks ja jäävad ise väga suure surve alla.

23:16

Taani oli taas väga lähedal omaväravale, kui inglase sööt lendas vastu Pierre-Emile Höjbjergi kanda ja pall keris napilt postist mööda.

23:15

57. minutil leidis Taani nurgalöögijärgses olukorras Damsgaard tsenderdusega kastist Braithwaite'i, kuid viimase üle puusa löök läks selgelt mööda. Minut hiljem üritas Dolberg kaugelt, kuid löök lendas vastaste väravavahile sülle. Teine poolaeg algas väga hea tempoga, näis, kas tiimid suudavad sama moodi edasi laksata…

23:12
Schmeichel päästis Taani näpuotstega!

55. minutil said inglased taas paremalt küljejoonelt karistuslöögi, kust otsisid tsenderdusega Maguiret. Inglismaa keskkaitsja suunas peaga palli posti kõrvale, kuid Kasper Schmeichel tõi nahkkera näpuotstega ära. Vägev tõrje!

23:08

Maehle leidis 52. minutil sööduga inglaste vahelt Dolbergi, kes vajutas karistusala joonelt. Pickford tõi palli ühe käega altnurgast ära, kuid eelnevalt oli olukorras suluseis.

23:06

Inglased said paremalt äärelt karistuslöögi, kuid tsenderdus päädis sellega, et Maguire lendas küünarnukiga Kjaerile pähe. Kohtunik andis vea ja kollase, kuigi Kjaeri oli pikalt siruli, siis viiking ajas lõppeks jalad alla.

23:03

„Mäng oli loominguline ja elav. Miks peaks midagi muutuma? Inglastel oli raske periood, mis lõppes taanlaste väravaga. Eeldatavasti otsivad mõlemad initsiatiivi edasi,“ leidis ETV otseülekandes abikommentaator Aivar Pohlak.

23:01

Vahetusi ei tehtud ja pall on taas mängus!

22:49
Poolaeg 1 : 1

Damsgaard viis taanlased pooltunnil suurepärasest karistuslöögist ette, sealjuures lõppes sellega inglaste 691 minutit kestunud seeria, kus keegi polnud neile väravat löönud. Kuid seejärel tuli Inglismaa kenasti mängu tagasi ning said teenitud värava.

Esimesed 15 minutit kuulusid inglastele, järgmised 15 minutit Taanile ja poolaja lõpp oli juba lahtisem andmine. Pallivaldamine jäi Inglismaale 60% : 40%, kuid viigis olid nurgalöögid (1 : 1), pealelöögid (4 : 4) ja skoor (1 : 1). Võib vist öelda, et igati õiglane seis.

22:41
Inglased viigistasid 39. minutil Kjaeri omaväravast!

Inglismaa mängis 38. minutil Sterlingi kuuelt meetrit löögile, kuid Schmeichel tõrjus. Minut hiljem pani aga Kane suurepärase söödu liini taha Sakale, kes saatis palli värava ette, kust Kjaer libistades lükkas selle oma võrku. Poleks Kjaer sealt skoorinud, siis oleks selja tagant eeldatavasti Sterling ära löönud. Tablool seis 1 : 1.

22:38

Taani sai väga lubava kiirrünnaku, kuid otsustav sööt läks väga võssa ja pealelöögini ei jõutud. Kuid taanlaste kontrad on päris teravad.

22:36

36. minutil sai Damsgaardiga sarnasest kohast karistuslööki proovida ka Inglismaa, kuid Sterling tabas müüri.

22:34

Kui ma ei eksi, siis see oli turniiril esimene karistuslöök, mis läks sisse. Möödunud hooajal Sampdorias pallinud 21aastane Damsgaard on vaieldamatult selle EMi üks säravaim esiletõusja.

22:31
Damsgaard viis Taani 30. minutil juhtima!

AI-AI-AI-AI! Mikkel Damsgaard vajutas 20 meetrilt karistuslöögi lati alla ja Jordan Pickford oli võimetu. Ehkki Pickford sai näpud vahele, siis tsipa tundub, et asi jääb ka tema kraesse, sest löök tuli üsna keskele.

22:26

Taani lubav kiirrünnak jooksis 25. minutil justkui umbe, kuid Mikkel Damsgaard võttis paar inglast ette ning keerutas paali karistusala nurgast ristnurga suunas, kuid nahkkera lendas napilt mööda.

22:24

Esimesel 23. minutil jäid pealelöögid 2 : 2 ehk väga suurt tulevärki ei pakutud. Kuid võrreldes kohtumise algusega suutsid taanlased aina rohkem palli vallata ja seda keerutada.

22:17

Taanlastel kaks sarnast võimalust, kui kasti joonelt vajutas Höjbjerg, aga Pickford püüdis. Viimane eksis aga kohe palli mängu pannes ja kasti joonelt sai üritada Braithwaite, kuid tema sooritusele sai jala ette Inglismaa kaitsja.

22:15

Kane üritas 15. minutil pöördelt 20 meetrilt, kuid pall läks üle ja mööda. Esimesel veerand tunnil oli kohtumine Inglismaa käes.

22:13

Sterlingil jäi 13. minutil kastis ruumi, mees sättis paremale jalale, kuid tema 13 meetri pealt tehtud löök ebaõnnestus ja veeres Schmeichelini.

22:12

Mõneti meenutas kohtumise algus eilset Itaalia ja Hispaania kohtumist, kus viimased suutsid kõrge ja toimiva pressiga vastase rünnakute alustamise ära nullida. Nii pidi Taani üritama pigem pikkade läbisöötudega, kuid Inglismaa kaitsjad jäid võidujooksudes peale.

22:07

Inglased panid viiendal minutil terava palli värava ette, kuid Sterling ei ulatunud pallini. Napikas. Esimesel viiel minutil oli aktiivsem Inglismaa, Taani jäi eelkõige meelde rohkete pallikaotustega.

22:01

Hümnid kuulatud ja pall on mängus! Sealjuures Inglismaa hümn pole päris itaallaste „Il Canto degli Italiani“, kuid 50 000 inimese esituses oli asi päris tipp-topp.

21:56

Staadionile lubati 60 000 pealtvaatajat, kellest 8000 olevat Taani fännid. Telepildis tundub asi võrreldes väga hõredate grupimängudega päris vägev.

21:52

Inglismaal on poolfinaalis (ja võimalikus finaalis) koduväljakueelis, sest matšid toimuvad kodusel Wembley staadionil. Koondise saldo seal mängides on väga hea, sest viimasest 16st mängust on võidetud 14 ja kaotatud vaid üks. Samas see ainus kaotus oligi eelmainitud 0 : 1 allajäämine Taanile.

21:25

Kuna mänguni on aega veel pool tundi, siis enne võib soojenduseks lugeda jutte eilsest mängust

21:15

Inglismaa ja Taani kohtusid möödunud aastal kahel korral rahvuste liigas. Toona jäi koondiste avamäng 0 : 0 viiki, teise matši võitis Taani Christian Erikseni penaltist 1 : 0. Loodetavasti täna õhtul näeme natuke rohkem väravaid.

21:13

Taani on turniiri käigus läinud aina paremasse hoogu. Nende esimesest 43st löögist lendas võrku vaid üks, järgmisest 43st kümme. Kui taanlased on tänavu löönud 11 väravat, siis inglased vaid kaheksa. Kuid samas on viimaste tugevuseks väga hästi toimiv kaitsemüür.

21:00

Taani läheb neile vastu järgnevate meestega:

20:59

Inglismaa algkoosseisus üllatusi pole:

15:23

Üsna piiripealne esikaas :)

15:08

Igal juhul Harry Kane oskab Kasper Schmeicheli vastu väravaid kõmmutada küll ja veel!

15:07

Isa Peter Schmeichel on ootusärevuses - kas poeg Kasper suudab korrata EMil tema enda edu?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee