ELAGU! Itaalia võitis penaltiseeria järel Inglismaad ja krooniti Euroopa meistriks (43)

Ohtuleht.ee, 12. juuli 2021 00:55

KANGELANE: Gianluigi Donnarumma valiti turniiri parimaks jalgpalluriks!

Itaalia jalgpallikoondis krooniti teist korda ajaloos Euroopa meistriks. Wembley staadionil peetud finaalis alistati penaltiseeria järel kodumeeskond Inglismaa. Normaal- ja lisaaeg lõppesid 1 : 1 viigiga, penaltiseerias oli Itaalia parem 3 : 2.

Inglismaa alustas matši suurepäraselt ja Luke Shaw viis jalgpalli sünnimaa juba 2. minutil juhtima. Tegemist oli kõigi aegade kiireima EMi finaali tabamusega. Shaw jaoks oli tegemist esimese väravaga koondise särgis.

Inglaste pidu kestis 67. minutini, kui väravaesise segaduse kasutas ära Leonardo Bonucci. 35aastasest elavast legendist sai vanim mees, kes on EMi finaalis skoorinud.

Taktikaline lahing oli küll põnev, kuid väravani ei suudetud rohkem jõuda. Lisaajal tekkisid inglastel veel omad võimalused, kuid ikkagi mindi 120 minuti järel penaltipunktile.

Seekord eksiti koguni pooltel penaltidel. Inglismaa poolelt skoorisid kõigepealt Harry Kane ja Harry Maguire, kuid seejärel eksisid järjepanu Marcus Rashford, Jadon Sancho ja Bukayo Saka. Kusjuures Rashford ja Sancho vahetati väljakule alles lisaaja lõpus ehk nad toodigi platsile vaid selleks, et peatreener Gareth Southgate usaldas neile penaltikohustuse.

Itaaliale vormistasid kuulsusrikka tiitlivõidu Domenico Berardi, Bonucci ja Federico Bernardeschi täpsed 11 meetri karistuslöögid. Eksimuse said kirja Andrea Belotti ja Jorginho.

Kokku on Itaalia võitnud ajaloos kuus suurturniiri. Nad on neljakordsed maailmameistrid ja kahekordsed Euroopa tšempionid. Euroopa meeskondadest on suurturniiridel edukamad olnud vaid sakslased. Inglismaa mängis esimest korda ajaloos EMi finaalis ning MMi on nad võitnud vaid korra (1966. aastal).

Itaalia jalgpallikoondis on Roberto Mancini käe all läbinud võimsa edutee. Viimati kaotati 2018. aasta sügisel, kui 0 : 1 alistuti Portugalile. Pärast seda on kirjas vaid võidud ja viigid. Praegu käsil olev võiduseeria algas eelmisel aastal Eesti vastu ning on kestnud juba 15 kohtumist. EMil tehti tuul alla Türgile, Šveitsile, Walesile, Austriale, Belgiale, Hispaaniale ja Inglismaale.

Triumf on seda magusam, et enne Mancini palkamist jäi Itaalia eemale 2018. aasta MM-finaalturniirilt ning üle maailma levisid jutud kuulsa vutiriigi hääbumisest. Mancini arvas aga teisti ning tuli, nägi ja võitis. Järjepanu ollakse kaotuseta 34 kohtumist.

Roberto Mancini ja Leonardo Bonucci.

01:18
01:16

Turniiri parim mängija on Donnarumma!

00:55

Saka eksib, Itaalia on Euroopa meister! Oli vahva jalgpalliõhtu! Jalgpall ei lähe koju!!

00:51

Rashford teeb enne lööki totaka pausi ja virutab lõpuks palli posti. Endiselt 2 : 2 viik

00:50

Bonucci realiseerib, 2 : 2 viik

00:49

Maguire virutab palli ristnurka! 2 : 1 Inglismaa peal

00:48

Belotti eksib, Pickford tõrjub! Penaltid endiselt 1 : 1 viigis!

00:47

Kane realiseerib, penaltid 1 : 1 viigis

00:47

Itaalia alustab: Berardi lööb palli võrku, 1 : 0 Itaaliale

00:40
Lisaaeg läbi, 1 : 1

Normaalajast ei piisanud. Lisaajast polnud ka abi. Seega võtame appi penaltid, et välja selgitada Euroopa parim jalgpallikoondis aastal 2021!

00:31

Lisaaja teine poolaeg kulgeb Inglismaa surve all. Pall on valgesärkide käes. Normaalaja teisel poolajal oli kõik vastupidi.

00:26

Mõnus ja võitluslik lisaaeg. Poolvõimalusi tekib mõlema värava all, aga midagi liiga hullu pole juhtunud. 109 minutit mängitud.

00:19

Lisaaja esimene pool on läbi. Poolte vahetus ja kütame edasi!

(Reuters/Scanpix)

00:12

99. minutil toob Inglismaa peale Grealishi, välja läheb Mount. Tervaid jalgu ründesse juurde. Väsimatu Sterlingi jalad on niikuinii juba seal ootamas.

00:10

Veel veidi skeemitamist: Verratti välja, Locatelli sisse. Lisaajal on näha, et vähemalt mängitakse jalgpalli. Vahel on kombeks lisaajal hakata kollektiivselt penalteid ootama, kuid täna vähemalt proovitakse veidi rünnata. Eriti Inglismaa poolelt.

00:03

Itaalia alustab lisaaega vahetusega. Insigne välja, Belotti sisse!

00:02

Kehv lugu on see, et Chiesa sai vigastada… Mees tegi ässa mängu!

23:58
23:57

Normaalaeg on läbi! Ei saa see EM veel läbi, vaid järgneb pool tundi lisaaega! Paar minutit pausi, siis on kutid tagasi väljakul!

23:46

85. minut. Vigastatud Chiesa lahkub, teda asendab Bernardeschi. Liigume tasapisi lisaaja suunas?

23:35

74. minutil toob Inglismaa keskväljale Hendersoni. Välja läheb Rice. Tundub vajalik vahetus, sest Itaalia on natukene liiga hoogu läinud. Inglismaa peaks suutma mängu kõvasti rahustada. See võiks olla Hendersoni ülesanne.

23:28
1 : 1 Itaalia viigistab!

66. minut, Itaalia viigistab. Nurgalöögi järel tekib korralik segadus, mille lõpuks lükkab Bonucci palli võrku. Teise poolaja põhjal igati teenitud tabamus. Inglismaa vajus liiga ära.

23:23

62. minutil suudab Itaalia oma surve ka teravaks löögiks realiseerida. Chiesa lükkab palli alumise nurga suunas, kuid Pickford tõrjub.

(AP/Scanpix)
23:22

Itaalial tiksub aega vähemaks ja tegelikult on juba praegu suured jõud ründesse tassitud. Tsenderduste ajal on karistusalas juba 4-5 meest. Inglismaal on asi siiski pigem kontrolli all. Eks neil tekivad tasapisi üha paremad kontravõimalused.

23:17

Itaalia sooritab 55. minutil paar vahetust. Barella ja Immobile välja, Cristante ja Berardi sisse.

23:11

51. minutil Itaaliale teine võimalus. Insigne lööb 18 meetri pealt karistuslöögi pigem napilt üle.

23:07

Algas teine poolaeg! Törts statistikat:

22:51
Vaheaeg, 1 : 0 Inglismaale!

Paus Wembley staadionil. Inglismaalt kiire värav, pärast seda suutsid nad edukalt ka mängu käiku ja tempot kontrollida. Itaalial oli raske avapoolaeg, aga pikk tee on veel minna.

22:44

Veel toredaid säutsufakte:

22:37

35. minutil paneb Chiesa 20 meetri pealt teele korraliku pommi. Pall lendab küll mööda, aga see on üldse esimene ohtlik olukord Inglismaa värava all. Järeldus: Inglismaa on seni hästi kaitsenud.

22:31

Poole tunni järel pole Itaalia midagi erilist veel tekitanud. Jorginho tegi põlvele haiget ja Inglismaa domineerib keskvälja. Harry Kane mängib pigem kaitsva keskpooliku kohal. Itaalial on seni ikka raske. Vaja läheks üht õnnestumist ja mängu dünaamika muutuks täielikult.

Jorginho sai haiget, kuid jätkas ikkagi mängu.

22:25

Itaalia polnud viimases 18 mängus järjest jäänud mitte kordagi kaotusseisu. Müstiline seeria… Mis nüüd lõppes.

22:19

Veerand tundi mängitud. Itaalia otsib õiget rütmi. Ilmselgelt pole nende jaoks veel midagi hullu lahti, aga Inglismaa trump on ju olnud kõva kaitsemäng. Seega on oodata ülipõnevat taktikalist lahingut. Kas Inglismaa tõmbub tagasi või tegelikult püütakse ikkagi võimalikult palju ise palliga mängida?

22:11

EMi finaalide ajaloo kõige kiirem tabamus!

22:04
1 : 0 Inglismaale!

2. minutit mängitud! Inglismaa lükkab paar passi, siis pannakse tsenderdus, mis jõuab Luke Shaw'ni, kes palli lihtsalt võrku vajutab. Mehe esimene koondise värav!