Olümpia

Kas taliolümpia naaseb Veerpalu ja Mae või hoopis Šmigun-Vähi medaliradadele? Või jagatakse kulda ja karda Eesti külje all? (2)

Kaarel Täll, 24. juuli 2021 20:19

Andrus Veerpalu (vasakul) ja Jaak Mae (paremal) esitlevad ühes treeneri Mati Alaveriga Salt Lake City olümpiaraamatut.

Foto: JAREK JÕEPERA

Kuigi praeguseks on juba paigas, et 2032. aasta suveolümpia toimub Austraalia linnas Brisbane'is, siis kaks aastat enne seda peetavate talviste mängude puhul on kõik veel lahtine.

Aastal 2030 võib taliolümpia toimuda kas Vancouveris, Sapporos, Püreneedes või Salt Lake Citys. Vähemalt need paigad on üles näidanud kõige suuremat huvi. Potentsiaalselt võivad kandideerida ka Québec ja Lviv. Viimane neist on meie vaatevinklist eriti huvitav variant, sest kuigi korraldajalinn asub Ukrainas, siis osa medaleid läheks jagamisele ka Poolas ning Lätis. Meie lõunanaabrite juures Siguldas toimuksid kelgutamise, skeletoni ja bobisõidu võistlused. Sigulda asub näiteks Iklast veidi enam kui saja kilomeetri kaugusel, seega tuleks olümpia peaaegu koju kätte.

Ajaloos on kaks korda talimänge korraldanud kolm paika: Innsbruck (1964 ja 1976), St. Moritz (1928 ja 1948) ja Lake Placid (1932 ja 1980). Neljandana tuleb sinna ritta ka Cortina d'Ampezzo, kus toimusid 1956. aasta mängud ning peagi naastakse 2026. aastal. 

Tulles tagasi 2030. aasta olümpia juurde, siis pikalt peeti kandidaatide seas favoriidiks Jaapani linna Sapporod, kuid ses osas on nüüd õhus suured kahtlused. Jaapan kulutas edasi lükatud Tokyo suvemängudele nii palju raha ja energiat, et ilmselt vaadatakse tulevikuplaanid hoolega üle. 

Põnev on Püreneede projekt, mis tooks olümpia korraga kolme riiki: Hispaaniasse, Andorrasse ja Prantsusmaale. 

Kui mängu tuli Sapporo, siis otsustasid Salt Lake City korraldajad esialgu, et lükkavad oma avalduse edasi 2034. aastasse, kuid nüüd on nende plaan muutunud. Tokyos teatati äsja, et nad on valmis esialgse idee juurde naasma ning korraldama olümpiat nii ruttu kui võimalik.

Salt Lake City senine olümpiakorralduste jaht on olnud õnnetu. 1932., 1972., 1976. ja 1998. aastal jäädi kaotajaks. 2002 tuli küll triumf, kuid sellele järgnes rahvusvahelise olümpiakomitee (ROK) ajaloo üks suuremaid korruptsiooniskandaale, sest selgus, et ameeriklased tegid valimistel ühes ROKiga sohki. Ebaausal hääletusel osalesid lisaks Salt Lake Cityle veel Sion, Östersund ja Québec. 

Järgmised olümpialinnad: