Matti Mattson parandas olümpiafinaalis Soome rekordit enam kui sekundiga ning tõi riigile Tokyost esimese medali.

Foto: EPA / Scanpix
Toimetas Eigo Kaljurand 29. juuli 2021 05:10

Tokyos võitis Soome olümpiakoondise esimese medali ujuja Matti Mattson, kes lõpetas 200 meetri rinnuliujumise finaali kolmandal kohal.

Kui eestlased avasid medaliarve vehklemissaalis ja lätlased 3x3 korvpalliturniiril, siis põhjanaabrid said juubeldada ujulas. 200 meetri rinnuliujumise finaali alustas marulise tempoga hollandlane Arno Kamminga, kes poolel distantsil edestas maailmarekordi graafikut enam kui pooleteise sekundiga. Temaga suutis kaasa ujuda vaid Mattson.

Viimasel viiekümnel meetril mõlemad mehed kangestusid ning neist möödus Austraalia atleet Izaac Stubblety-Cook, kes ujus ajaga 2.06,38 uue olümpiarekordi. Kamminga kaotas talle lõpuks 0,63 ja Mattson 0,75 sekundiga, neljandaks jäi venelane Anton Tsupkov (+0,86).

Mattsoni medal tuli soomlastele paraja üllatusena. 27aastase sportlase auhinnakapis oli varem vaid 2013. aasta MMilt võidetud pronks. Londoni olümpial oli ta 17. ja Rios koht kõrgemal. Kuid Tokyos oli ta elu parimas hoos: poolfinaalis parandas Mattson Soome rekordit nelja sajandikuga (2.08,22), finaalis kärpis ta sellest ajas maha veel enam kui sekundi (2.07,13). Meie lähinaabritest on medaliarve avamata veel Rootsil.