Korvpall

BLOGI | Eesti küttis Islandile sauna, Veesaarelt debüütmängus 3 punkti ja 7 lauda 

Eigo Kaljurand, 29. juuli 2021 20:43

Eesti korvpalli tulevikulootus Henri Veesaar (2) tegi 17aastaselt koondises debüüdi

Foto: Basket.ee / Siim Semiskar

Eesti meeste korvpallikoondis alistas neljapäeva õhtul maavõistlusmängus Islandi 93 : 72. Kohtumise käiguga saab tutvuda allolevas blogis.

enne mängu

Eesti läheb kohtumisele vastu järgmises rivistuses: Maik-Kalev Kotsar, Kristjan Kitsing, Henri Drell, Henri Veesaar, Hugo Toom, Janari Jõesaar, Jaan Puidet, Saimon Sutt, Mikk Jurkatamm, Robert Valge, Martin Dorbek, Rain Veideman, Rait-Riivo Laane ja Märt Rosenthal.

Haigusega jääb kohtumisest eemale kodusel U20 vanuseklassi Nordic Cup turniiril säravaid etteasteid pakkunud Joonas Riismaa. Samuti jääb kõrvale treeningul jalga vigastanud tagamängija Carlos Jürgens, vahendab korvpalliliit.

„Meil on kaks-kolm uut liikumist nii rünnakul, kui kaitses, mida tahame mängusituatsioonis proovida. Kui me vaatame kandidaatide nimekirja, siis meil on mängujuhi positsioonilt  puudu Kullamäe, Sokk, Kriisa ja Post. Laane kõrval on nüüd võimalus noorematel mängijatel end tõestada,“ kommenteeris Toijala, kelle sõnul on eesolevad mängud olulised ka Maik-Kalev Kotsari ja Kristjan Kitsingu jaoks.

„Maik mängis koondise eest ainult viimases EM-valiksarja aknas Permis ja Kitsing jäi toona vigastuse tõttu eemale. Tahame, et neil ei tekiks rahvusmeeskonnast liiga pikka pausi. Soovime mänguaega kolme mängu lõikes jagada selliselt, et kõik 19 mängijat saaksid end näidata. Nagu ma suve alguses ütlesin, siis heitlus järgmise aasta EM-finaalturniiri koosseisu pääsemiseks on alanud.“

Island mängib Eesti vastu järgmises koosseisus: Sigtryggur Björnsson, Olafur Olafsson, Kari Jonsson, Hilmar Henningson, Ragnar Örn Bragason, Styrmir Thrastarson, Davidh Agustsson, Gunnar Olafsson, Thorir Thorbjarnarson, Kristinn Palsson, Tomas Hilmarsson, Bjarni Jonsson, Aegir Thor Steinarsson ja Elvar Mar Fridriksson.

21:56
20:42
Eesti võitis mängu 93 : 72

Drell panustas 17, Jõesaar 13, Kotsar 12, Kitsing 11 ja Jurkatamm 9 silmaga. Kotsar noppis lisaks 11 lauapalli. Koondise debüüdi teinud 17aastase Veesaare arvele jäi 3 punkti ja 7 lauda.

20:38

Kolm minutit enne matši päädimist pääses platsilt 18aastane Hugo Toom, kellele on niisamuti tegu koondise debüüdiga.

20:35
Eesti - Island 84 : 66

Kaks tähelepanuväärset kirjet statistikasse. 13. mehena platsile pääsenud Sutt sai niisamuti käe valgeks ning Kotsar noppis kümnenda lauapalli ja tal on kirjas kaksikduubel.

20:27
Eesti - Island 80 : 57

Veesaar lustis taas. Noormees sai kätte kaks ründelauda ja vea, järgnenud kahest vabaviskest tabas üks.

20:24
Eesti - Island 79 : 51

Veel üks seksikas donk, kui Jurkatamm vajutas kiirrünnaku lõpetuseks parema käega pealt. Ilukorve igale maitsele!

20:22
Eesti kolmanda veerandi järel peal 77 : 51

Ehkki kodumeeskonna koosseisust on puudu muuhulgas Vene, Kriisa, Nurger, Treier, Sokk ja Kullamäe, siis tänane õhtu tõestab, et Eesti pink on päris-päris pikk.

20:18
Eesti - Island 77 :46

Veidemanilt 2 + 1 ehk nüüd on sangad kirjas kõigil platsil käinud eestlastel.

20:12
Eesti - Island 73 :42

Kuigi matši lõpuni on 14 minutit, siis võitja on selge. Nüüd on õhus küsimused, kas ja millal saavad platsile Toom ning Sutt. Samas eestlased lustivad mõnuga. Drell astus hõlpsalt islandlasest mööda, uhas kahe sammuga korvi alla ning vajutas palli kahe käega pealt. Sellega sooritusega tõusis 21aastane äär ka koondise kõige resultatiivsemaks meheks.

20:07
Eesti - Island 64 : 39

Kahekohalise punktisummani jõudsid Eesti poolelt ka Drell ja Kotsar, kes tegid taas pahandust korvi alt. Pole väga tihti mänge, kus eestlased on vastastest selgelt võimsamad. Island võinuks mängus püsida kolmestega, kuid neid on 23st sopsanud vaid 5 ehk tabavus on üsna nukker 21%.

20:04
Eesti - Island 59 : 37

11 mehena sai käe valgeks Rosenthal, kes pani teele hõljuki ja lendas samal ajal põlvega islandlasele munadesse. Kuid kange viiking peale väikest toibumist sai jalad alla.

20:02
Eesti - Island 57 : 34

Eesti on saanud visata juba 18 vabaviset, millest on tulnud 15 silma. Neist kaks viimasti tulid Drellilt.

20:00
Eesti - Island 55 : 34

Poolaja alustuseks leidis Jõesaar Kotsari, kes sai kirja 2 + 1. Islandlaste rünnak jooksis umbe ning peale pikka pusimist sopsas kodumeeskonna poolt taas Kotsar, sedakorda keskpositsioonilt.

19:47
Eesti - Island 50 : 34

Poolajasireeniga tabas Jõesaar kaugelt ja Eesti võitis pooaja 16 silmaga. Jõesaare arvel on kohtumise parimana kuraditosin punkti, Jurkatamm lisas 7, Drell 6, Laane, Kitsing ja Kotsar 5, Valge 3 ning Dorbek, Puidet ja Veesaar 2 sanga. Islandi resultatiivseim oli nende ainus korvialune jõud Jonsson, kelle arvel on 8 punkti.

Eesti: kahesed 16/10, kolmesed 12/6 ja vabavisked 15/12.
Island: kahesed 15/9, kolmesed 19/4 ja vabavisked 4/4

Lauavõitlused jäi Eesti peale 21 : 14, sealjuures Kotsari arvel on juba 7 lauda. Kodumeeskonnal pole platsil käinud veel Saimon Sutt ega Hugo Toom.

19:42
Eesti - Island 47 : 32

Drell purjetas islandlastest läbi ning tabas rünnaku viimasel sekundil korvi alt. Eesti edu 15.

19:38
Eesti - Island 40 : 27

Jurkatamme kolmene oli viimasel viiel ja poolel minutil Eesti koondise ainus platsilt sopsanud vise. Üks põhjus, miks mängust pole skoori tulnud on see, et Islandlased raiuvad vigu ja eestlaste rünnakud lõppevad järjepidevalt vabavisetega.

19:33
Eesti - Island 35 : 23

Kümnenda Eesti koondislasena sai käe valgeks Mikk Jurkatamm, kes jäi Laane eeltöö järel perimeetrile vabaks ja tabas.

19:32
Eesti - Island 32 : 23

Islandlaste saldo: kaugvisked 14/3 ja kahesed 6/5. Eestil vastavad numbrid 4/3 ja 15/9. Kuigi külalistel kaugelt ei lähe, siis nad hirmsasti kardavad Eesti pikki ja pole nõus oma mänguplaani muutma. Kuid võrreldes esimese veerandiga on nad kaitses märgatavalt aktiivsemad ja ei luba Eesti väga kergelt palli üle tuua.

19:25
Eesti - Island 31 : 19

Üheksanda mehena sai käe valgeks Puidet, kes noppis Dorbeku ässaks läinud kolmesest ründelaua ja islandlased pidid tema vastu tegema vea. Uuel hooajal Hispaania satsis Real Valladolid jätkab ääremängija vabaviskejoonel ei eksinud.

19:22
Eesti - Island 29 : 17

Eestil alustasid teist veerandit Veideman, Dorbek, Puidet, Kitsing ja Kotsar. Neist viimane tabas veerandi alustuseks kahest vabaviskest ühe. Lisaks sai kaheksanda mehena silmad kirja Dorbek.

19:20
Eesti võitis avaveerandi 26 : 17

Eestil mäng lippas, kui pall käis korvi alt läbi ja loobiti nii lähedalt kui kaugelt. Käe said valgeks lausa seitse meest, kui Jõesaar tõi 10, Kitsing 5, Valge 3, Drell, Laane, Kotsar ja Veesaar 2 silma.

Island lootis kolmestele, mida hooti võeti üpris lootusetult tagasihüppelt. Lõpuks tabas kümnest kaugviskest neli. Oodatult oli kõige resultatiivsem 5 punkti visanud Fridhriksson.

19:16
Eesti - Island 23 : 14

Henri Veesaar! Särginumbrit 2 kandev Henri Veesaar tuli platsile ja noppis kohe kaitselaua. Järgnenud rünnakul riputati pall korvi kohale ning 17aastane noormees vajutas selle kahe käega pealt. Vägev algus koondisekarjäärile!

19:14
Eesti - Island 18 : 14

Island jääb stiilile truuks, sest esimese kaheksa minutiga võeti kaheksa kaugviset ja neli kahest. Arvestades seda, et nad on kõik neli kahest tabanud, siis võiks nad ehk rohkemgi palli alt läbi mängida.

19:11
Eesti - Island 16 : 12

Suvel Bayreuthiga lepingu sõlminud Jõesaar on hoos. Mees keerutas korvi alt ja tabas koos veaga, lisaks sopsas ka tema vabavise. Jõesaarel vähem kui kuue minutiga kirjas 10 punkti.

19:10
Eesti - Island 13 : 10

Island võttis esimese viie minutiga viis kaugviset, millest tabas kaks. Mängitud oli 5.08, kui esimest korda proovis kolmest ka Eesti ja Jõesaar ei eksinud. Tulid ka Eesti esimesed vahetused, kui platsile pääsesid Rosenthal, Valge ja Kitsing.

19:08
Eesti - Island 10 : 10

Kuna islandlased on päris pisikesed, siis otsib Eesti järjepidevalt lahendusi korvi alt. Kui Kotsari üritused päädisid pallikoatuse ja lihtsa möödaviskega, siis Drell ja Jõesaar oma võimalusi ei luhanud. Island uhas ainult kaugelt, kust sopsati kaks viset. Kaks väga erinevat lähenemist mängule.

19:05
Eesti - Island 6 : 4

Kotsar tabas keskpositsioonilt. Järgneval Islandi rünnakul võttis ta koos Laanega karpi vastaste mängujuhi, kes tegi paanileis söödu Dorbeku sülle. Järgnenud kiirrünnakust sai kaks silma kirja Laane.

19:03
Eesti - Island 2 : 4

Eesti poolelt avas kiiresti skoori Jõesaar, kuid Island harutas kiiresti Eesti kaitse lahti kui paarilt meerilt sopsasid Fridhriksson ja Jonsson.

19:01
Pall on mängus!

Kuigi väljas on kesksuvi, sissepääsuga kaasneb koroonakeberniit ja samal ajal toimub ka näiteks Levadia euromäng, siis mõlemad küljetribüünid on kenasti rahvast täis. Tipp-topp!

18:59

Eesti koondis alustab viisikuga Laane, Dorbek, Jõesaar, Drell ja Kotsar. Island poolelt tuleb vastu Sigtryggur Arnar Björnsson (Tindastóll), Aegir Thor Steinarsson (Gipuzkoa Basket, Hispaania), Elvar Már Friðriksson (möödunud hooajal Šialuai, uuel aastal Antwerp Giants, Belgia), David Arnar Agustsson (Þór Þorlákshöfn) ja Bjarni Gudmann Jonsson (Fort Hays State Tigers, NCAA, USA). Selles mõttes on Islandi koosseisu huvitav, et eelmainitutest kolm esimest on napilt üle 180 cm pikad ning ainus üle kahemeetrine vend on Jonsson.

18:37

Islandi poolelt jäävad eemale Hispaania kõrgliiga kogemusega Martin Hermansson, Tryggvi Hlinason ja Haukur Palsson ning Saksamaal Frankfurdis leiba teeniv Jon Axel Gudmundsson. Eeldatavasti on nende kõige ohtlikum mees Elvar Mar Fridriksson, kes valiti möödunud aastal Leedu liiga kõige väärtuslikumaks mängijaks.

18:30

Täna tuli ka uudis, et möödunud hooajal Leedu klubis Rytas pallinud Kristjan Kitsing taasliitub Kalev/Cramoga.

18:29

Suurhallis on ka märke uuest ajastust, sest mängule pääsemiseks on vajalik kas vaktsineerimispass, tõend koroona läbipõdemisest, negatiivne PCR-test või kohapeal tehtud negatiivne antigeeni kiirtest, mida saab areeni juures teha 9 euro eest. Veidi tundub see rangus harjumatu, aga samas alates eelolevast kuust on see nagunii uus reaalsus.

18:23

Tegelikult pidasid koondised eile suletud uste taga matši, kus mõlemad tiimid lasid püünele kõik terved mehed. Poolaja 47 : 49 kaotanud Eesti võitis kohtumise 91 : 79. Sinisärkide poolelt jõudsid kahekohalise punktisummani Kristjan Kitsing (15 silma), Hendri Drell (14) ja Mikk Jurkatamm (11).

18:18

Islandit ootab 12.-18. augustil Montenegros, Podgoricas ees MM-eelkvalifikatsiooniturniir, kus kokku peetakse neli kohtumist. Kahel korral mängitakse nii Taani kui Montenegroga. Meeskond pole kohal siiski parimas koosseisus.

„Otsustasime, et mängime ettevalmistusfaasis vaid Eestiga. Siin on faktoriks nii reisimisprobleemid kui koroonaviiruse küsimused. Eesti on tugev vastane ja meie jaoks mugavalt ligipääsetav. Kuna Eesti Korvpalliliit meid kutsus ja meil on nii alaliiduga kui koondise peatreeneri Jukka Toijalaga omavahel pikad sõprussuhted, siis oli see meie jaoks suurepärane variant,“ selgitas koondise peatreener Kristinn Geir Palsson.

18:18
Tere õhtust, korvpallifännid!

45 minuti pärast alustavad maavõistluslahingut Eesti ja Island. Juba nädala alguses oli selge, et kohtumisest jääb eemale Taavi Jurkatamm. Pisivigastuse korjas üles ka Carlos Jürgens, kes nädala alguses rääkis Õhtulehele oma eluolust USA ülikoolis. Kui 17aastane Henri Veesaar ja temast kaks aastat vanem Joonas Riismaa lootsid teisipäeval, et teevad täna koondises debüüdi, siis viimane neist on haigestunud ja tema avamatš lükkub edasi.