Olümpia

OLÜMPIABLOGI | USA alistas tasavägises finaalis Prantsusmaa. Odaviske kuld Indiasse, suurfavoriit Vetter põrus

Ohtuleht.ee, 7. august 2021 16:42

Neeraj Chopra.

Laupäeval jõudis kätte Tokyo olümpiamängude eelviimane võistluspäev. Eesti sportlasi võistlustules pole, kuid medalikomplekte jagati välja hulganisti.

Meeste korvpalliturniiri finaalis alistas tiitlikaitsja USA tulemusega 87 : 82 Prantsusmaa. Pronksilahingus võitis Austraalia 107 : 93 Sloveeniat. Patty Mills viskas võitjate poolt lausa 42 silma ja andis ka üheksa korvisöötu, Austraalia resultatiivseimaks oli Luka Doncic, kes kandis saldosse 22 punkti, kaheksa lauapalli ja seitse korvisöötu.

Meeste jalgpalliturniiri finaalis madistasid Brasiilia ja Hispaania, kes vajasid võitja selgitamiseks lisaaega. Selle järel oli 2 : 1 ees Brasiilia, kes saigi koju minna OM-tiitliga.

Oma lõpplahenduse leidsid teisedki pallimängud, kui Prantsusmaa ja Taani vahelises meeste käsipalli esikohamängus teenis 25 : 23 võidu Prantsusmaa. Võrkpallikulda jagasid omakorda Prantsusmaa ja Venemaa, kelle heitluses pallisid prantslased maha 2 : 0 edu, kuid suutsid viiendas geimis siiski võtta võidu ja nii anti kuldmedalid 3 : 2 võidu järel just neile.

Läti rannavollepaar jäi medalita: pronksimatšis pidid Martins Plavins ja Edgars Tocs tulemusega 0 : 2 (12 : 21, 18 : 21) alla vanduma Katari paarile Cherif Younouasse/Ahmed Tijan.

Rannavolle finaalis kaotasid Rivo Vesiku venelastest hoolealused Vjatšeslav Krasilnikov ja Oleg Stojanovski tulemusega 0 : 2 (17 : 21, 18 : 21) Norra paarile Anders Berntsen Molile ja Christian Sandlie Sorumile. Eestlasest juhendaja küll ise Tokyos ei viibi, vaid andis meestele näpunäiteid distantsilt ehk interneti vahendusel Eestist.

Kergejõustikuprogramm algas naiste maratonijooksuga, kus triumfeeris keenialanna Peres Jepchirchir 2:27.20ga. Keeniale tõi kaksikvõidu Brigid Kosgei (2:27.36), pronksi sai ameeriklanna Molly Seidel (2:27.46).

Hiljem selgusid võitjad naiste 4x400 meetri teatejooksus. Võitjaks tuli USA naiskond ajaga 3.16,85, teise kohaga finišeerisid Poola naised (3.20,53) ja kolmanda kohaga lähevad koju Jamaica naised (3.21,24).

Naiste kõrgushüppes on samuti tänaseks medalid välja jagatud. Esikoha saab Venemaa esindaja Maria Lasitskene (2.04), 2.02 ületas hõbeda saanud austraallanna Nicola McDermott ja kolmas oli ukrainlanna Jaroslava Mahutšik (2.00).

Meeste konkurentsis oli täna samuti mitmeid medalialasid. Odaviskes tuli võitjaks indialane Neeraj Chopa (87.58), teise koha sai tšehh Jakub Vadlejch (86.67) ning pronksi riputas kaela teine Tšehhi mees Vitezslav Vesely (85.44).

1500 meetri jooksus pandi kuld kaela norralasele Jakob Ingebrigtsenile (3.28,32), teiseks jooksis end keenialane Timothy Cheruiyot (3.29,01) ning kolmas oli britt Josh Kerr (3.29,05).

Meeste 4x400 meetri finaalis krooniti võitjaks USA (2.55,70), teise koha said Austraalia mehed (2.57,18) ja kolmandana jõudsid üle finišijoone Botswana mehed (2.57,27).

17:48

Ja võrkpallis tuleb maailmameistriks Prantsusmaa, kes alistas 3 : 2 Venemaa!

17:41

Vahepeal on lõppenud Brasiilia ja Hispaania jalgpallifinaal, kus võitjaks krooniti lisaaja järel Brasiilia! Nende võiduskooriks on 2 : 1.

17:00

Nonii! Kümme minutit enne lisaaja lõppu asub Brasiilia Hispaania vastu jalgpallifianali 2 : 1 juhtima.

16:50

Meeste vutifinaalis on seis lisaajal ikka 1 : 1, meeste vollefinaalis suutis aga 0 : 2 kaotusseisus olnud Venemaa tulla kaotusest välja ja nüüd on seis 1 : 2.

16:45

Käsipallis tuleb maailmameistriks Prantsusmaa! Finaalis alistatakse Taani seisuga 25 : 23.

16:42

Naiste kõrgushüppes on ka medalid välja jagatud. Esikoha saab Venemaa esindaja Maria Lasitskene (2.04), 2.02 ületas hõbeda saanud austraallanna Nicola McDermott ja kolmas oli ukrainlanna Jaroslava Mahutšik (2.00).

16:29

Jalgpallifinaalis on seis normaalaja järel 1 : 1 ja järgneb lisaaeg!

16:04

16:00

Ning vahepeal on lõppenud meeste korvpalliturniiri pronksilahing, kus Austraalia alistas 107 : 93 Sloveenia. Patty Mills viskas võitjate poolt lausa 42 silma ja andis ka üheksa korvisöötu, Sloveenia resultatiivseimaks oli Luka Doncic, kes kandis saldosse 22 punkti, kaheksa lauapalli ja seitse korvisöötu.

15:56

Ja meeste käsipallifinaalis on Prantsusmaa 17 : 11 parajasti ees Taani vastu.

15:55

Jalgpallifinaalis on Hispaania viigistanud 1 : 1 Brasiilia vastu 61. minutil, kui täpne oli Oyarzabal.

15:54

Meeste võrkpallifinaalis alistas Prantsusmaa esimeses geimis Venemaa esinduse 25 : 23.

15:51

Nii, seni kuni kestavad mitmed pallimängude finaalid ja naiste kõrgushüppe finaal, on oma 4x400 meetri finaali ära pidanud naised. Võitjaks tuli USA naiskond ajaga 3.16,85, teise kohaga finišeerisid Poola naised (3.20,53) ja kolmanda kohaga lähevad koju Jamaica naised (3.21,24).

15:20

Meeste jalgpalli finaalmängus on esimene poolaeg lõppenud. Brasiilia juhib 1 : 0, kusjuures värav sündis esimese poolaja teisel üleminutil Matheus Cunha löögist.

Brassidel oli suurepärane võimalus skoori avamiseks ka 38. minutil, kuid Richarlison saatis penalti üle Hispaania värava põiklati.

15:11

Ja meeste odaviskes saabki kulla - Tokyost muuseas esimese üldse - India! Neeraj Chopra võidutulemuseks jääb 87.58. Hõbe ja pronks Tšehhimaale: teine Jakub Vadlejch 86.67-ga ja kolmas Vitezslav Vesely 85.44-ga.

(Reuters/Scanpix)
14:56

Odaviskes tõuseb hõbemedali kohale tšehh Jakub Vadlejch, kes saab viiendal katsel kirja 86.67.

14:52

Meeste odaviske esikaheksa näeb nelja katse järel välja järgmine. Kordame üle, et suurfavoriit Johannes Vetter on mängust väljas.

14:49

Meeste korvpalli pronksimatšis juhib Austraalia avapoolaja järel Sloveenia vastu 53 : 45. Patty Mills on Austraalia kasuks pommitanud juba 26 punkti, sloveenide superstaar Luka Doncic on 9 punkti peal.

14:47

Meeste 1500 meetri jooksus pannakse kohe peale vägev tempo, kuid lõpusirgel näitab kõigile koha kätte norralane Jakob Ingebrigtsen, kes võtab uue olümpiarekordi 3.28,32-ga võidu!

14:41

Tohoh! Vetter ei paranda ka kolmandas voorus oma tulemust, aga kuna mitmed teised mehed parandavad, siis jääb sakslane kolmest otsustvast katsest kõrvale! Vetterile kõigest 9. koht.

14:37

Vahepeal on avavile saanud ka Brasiilia ja Hispaania vaheline meeste jalgpallifinaal, korvpalli pronksimängus on lahingut löömas Austraalia ja Sloveenia.

14:26

Chopra järel on teise viskevooru järel teine sakslane Julian Weber (85.30) ja kolmas tšehh Jakub Vadlejech (83.98). Vetter jätkuvalt neljas.

14:24

Vetteri teine katse ebaõnnestub, mees libastub ja halvemal juhul võis ka oma hüppeliigesele haiget teha. Loodetavasti pääses Saksa odaviskeäss siiski ehmatusega.

14:23

Chopra on hoos! Hindu põrutab teises voorus 87.58 ehk parandab oma tulemust veelgi.

14:21

Naiste 10 000 meetri jooks lahendatakse lõpuspurdiga. Oma teise kulla Tokyo mängudelt võtab Hollandi esindaja Sifan Hassan (29.55,32), hõbeda saab Bahreini jooksja Kalkidan Gezahegne (29.56,18) ja pronksile jäetakse pikalt tempot teinud maailmarekordinaine Letesenbet Gidey Etioopiast (30.01,72).

Sifan Hassan.

(AFP/Scanpix)
14:14

Meeste odaviskes on tehtud esimese vooru visked. Parima tulemuse 87.03 on teinud India mees Neeraj Chopra, suurfavoriit Johannes Vetter piirdus avakatsel 82.52-ga ja on neljas.

13:32

Ning nüüd on algamas ka tänane, Tokyo aja järgi õhtupoolne kergejõustikuprogramm. Naised jagavad välja kõrgushüppe, 10 000 meetri jooksu ja 4x400 meetri teatejooksu medalid, meeste konkurentsis selguvad olümpiavõitjad aga odaviskes, 1500 meetri jooksus ja 4x400 meetri teatejooksus.

Sellega saavad kergejõustiklaste ponnistused Tokyo olümpiastaadionil ka otsa, kuninglik meeste maratonijooks toimub homme juba Põhja-Jaapanis Sapporos.

12:43

Meeste käsipallis pidasid tasavägise pronksimatši maha Hispaania ja Egiptus, lõpuks võtsid napi 33 : 31 võidu eurooplased.

12:03

Naiste veepalli kuldmedalid kuuluvad aga USA daamidele, kes said finaalis 14 : 5 jagu Hispaaniast. Midagi üllatavat sellises tulemuses pole, sest ameeriklannad olid võidutsenud ka 2012. aasta Londoni ja 2016. aasta Rio mängudel.

USA veepallinaiskonna võidurõõm.

11:59

Prantsusmaa saab korvpallis teisegi medali, kui naiste pronksimatšis alistatakse Serbia 91 : 76.

11:22

Veel pisut korvpallifinaalist. Oma mõtteid jagab legendaarne korvpallitreener Andres Sõber.

10:08

Vahepeal on lahenduse leidnud meeste võrkpalli pronksimäng. Argentina alistas 2 tundi 17 minutit kestnud lahingu järel oma naabrimehed Brasiiliast 3 : 2 (25 : 23, 20 : 25, 20 : 25, 25 : 17, 15 : 13).

08:15

Mängu kokkuvõte:

07:24
82 : 87

Kolmene jääb lühikeseks ja mäng on läbi! Kuld USA-le, hõbe Prantsusmaale!

07:22

Nüüd tuleb ilmselt kiire kolmene teha.

07:22
82 : 87

Kahest kaks. Prantsusmaa võtab aja maha.

07:21
82 : 85

Mängida 8,8 sekundit. Durant läheb vabaviskejoone taha.

07:19
82 : 85

USA võtab aja maha!

07:19

Eelnevalt oli Damian Lillard eksinud kahel vabaviskel.

07:18
80 : 85

Mängida kümme sekundit. Prantsusmaa vabavisetel!

72 : 79

Gobert läheb vabavisetele. Ta on täna tabanud 12st 6 ehk pooled.

70 : 77

Ameeriklased karistasid pallikaotuse kohe ära ning vahe seitse. Mängida 4.42.

67 : 73

Jooks. Pall prantslastele. Mängida veel 6.28.

07:03
67 : 73

Batumilt kaks punkti!

07:02
65 : 73

Luwawu-Cabbarrot'lt korvi alt kaks punkti ja vahe on kaheksa. Mängida veel 7.27.

07:00
63 : 73

Gobert eksib. Mängida veel kaheksa ja pool minutit.

06:56
63 : 71

Aga Prantsusmaa tabab veerandaja lõpus veel kaks kolmest ja lootus püsib!

06:54
57 : 71

Tatumilt veel kaks punkti. Nüüd läheb Prantsusmaal raskeks. Prantslased võtavad vaheaja.

06:52
57 : 69

USA on taas pisut suurema vahe sisse teinud.

06:46
50 : 56

Nando de Colo tabab kaks vabaviset.

06:44
48 : 56

USA on vahepeal suurendanud edu kaheksale silmale. Durantil on koos juba 26 punkti.

06:39
44 : 49

Lillardi kolmene suurendab ameeriklaste eduseisu viiele silmale.

06:38
42 : 46

Juba on alanud teine poolaeg.

06:27

Natuke avapoolaja statistikat:

06:26

Ameeriklaste tulemuslikum oli avapoolaja Durant 21 silmaga. Kahekohalise arvu punktideni jõudis ka Jayson Tatum — 11. Prantsusmaale tõi Gobert 13 ja Fournier 11 silma.

06:24

Esimese veerandaja võitis USA 22 : 18, teises jäid ameeriklased peale 22 : 21.

06:23
39 : 44

Durant viimasel rünnakul ei taba ning sellega lõppeb esimene poolaeg!

06:22
39 : 44

Gobert tabab kahest vabaviskest ühe ning vähendab kaotusseisu viiele silmale.

06:16
33 : 43

Durant tabab järjekordse viske ning tal on kirjas juba 21 silma ehk ligi pooled USA punktidest.

06:12

Rannavõrkpalli finaalis võitsid norralased ka teise geimi ning kokkuvõttes finaali 2 : 0 (21 : 17, 21 : 18). Vesiku hoolealustele seega hõbe!

06:11
31 : 39

Gobert vähendab prantslaste kaotusseisu kaheksale silmale. Vahepeal oli seis ameeriklaste kasuks 39 : 26.

06:02
24 : 33

Durant paneb veaga koos pealt ning USA on päris korraliku vahe sisse teinud. Ka vabavise tabab.

05:56
20 : 28

USA on teisel veerandil kaheksa punktiga ette pääsenud. Khris Middleton tabas just kolmese.

05:51

Vesiku hoolealused kaotasid samal ajal esimese geimi 17 : 21.

05:51
18 : 22

Avaveerandi võitis USA nelja punktiga.

05:50

Prantslaste Gobert teeb rünnakul lauavõitluses head tööd, USA kaitsjad on temaga päris hädas.

05:50
18 : 18

Prantsusmaa tegi pika rünnaku, mis lõppes Batumi kolmesega. Seis viigis.

05:48
15 : 18.

Ja Brooklyn Netsi staar tabab kõik kolm vabaviset ning USA juhib.

05:47

Durantile tehakse kaugviskel viga ning ameeriklane saab kolm vabaviset. USA-l on nüüd võimalus ette pääseda.

05:43

Vahepeal on Vesiku hoolealused avageimis 11 : 12 taha jäänud.

05:42
12 : 6

Kena rünnak prantslastelt ja seis 12 : 6.

05:40

Mängitud on pisut vähem kui pool esimesest veerandajast.

05:40
10 : 4

Fournier tabab kolmese ja viib Prantsusmaa 10 : 4 juhtima! USA võtab time-out'i.

05:34
4 : 2

Aga matš on alanud: kumbki meeskond ei esimesel rünnakul skoori avada, ent nüüd on Prantsusmaa skooriga 4 : 2 ette läinud. Mängitud ligi kaks minutit.

05:32

Põhjuseks, miks tänane finaal ja ka paljud teiste spordialade finaalid on toimunud hommikul, on USA televaatajad. Näiteks New Yorgis on kell praegu 22.30.

05:28

Tulles korvpalli juurde tagasi, siis kohe algav finaal pole kummalisel kombel turniiri viimane kohtumine. Täna kell 14 peetakse veel pronksimatš, kus lähevad vastamisi Sloveenia ja Austraalia.

05:25

Lisaks korvpallifinaalile algab kell 5.30 meeste rannavõrkpalli finaal, kus mängivad Rivo Vesiku venelastest hoolealused Vjatšeslav Krasilnikov ja Oleg Stojanovski. Nende vastasteks on Norra duo Anders Mol ja Christian Sörum.

05:22

Seejuures sloveenide NBA superstaar Luka Doncic sai selles matšis oma koondisekarjääri esimese kaotuse. Eelnevalt oli tal kirjas 17 võitu.

05:21

Prantsusmaa see-eest on võitnud turniiril kõik viis mängu. Neist raskem tuli poolfinaalis Sloveenia vastu — 90 : 89.

05:20

Tugeva korvpallikoondisega Tokyosse saabunud ameeriklaste turniir on kulgenud üle kivide ja kändude. Kuigi pärast kaotust Prantsusmaale on tunnistatud ainult võite, siis veerandfinaalis oldi suurtes raskustes Hispaania vastu. Lõpuks tuli võit numbritega 95 : 81.

05:17

USA ja Prantsusmaa kohtusid ka alagrupis: tolles matšis jäid skooriga 83 : 76 peale prantslased.

05:15

Tere hommikust, head spordisõbrad! Veerand tunni pärast algab meeste korvpalliturniiri finaal, kus kohtuvad teadupoolest USA ja Prantsusmaa.