Kepa Arrizabalaga tõrjub Raul Albioli löögi ja UEFA superkarikas kuulub Chelseale.

12. august 2021, 08:35

Tucheli viimase minuti käik osutus geniaalseks ja Chelsea napsas superkarika endale

Eelmise hooaja jalgpalli meistrite liiga võitja Londoni Chelsea ning Euroopa liigas triumfeerinud Villareal mängisid kolmapäeva hilisõhtul Belfastis välja UEFA superkarika. Penaltiseeria järel osutus võitjaks Chelsea, kusjuures taaskord teenis kiidusõnu Londoni klubi sakslasest peatreeneri Thomas Tucheli geniaalsus.

Kui pool tundi mängitud, haaras Chelsea Hakim Ziyechi löögist 1 : 0 eduseisu. Seejärel said mitmete tõrjetega hiilata nii Chelsea puurilukk Edouard Mendy kui ka tema Villareali kolleeg Sergio Asenjo, kuid 76. minutil suutsid hispaanlased Gerard Moreno isikus viigistada. Seisuga 1 : 1 normaalaeg ka lõppes ja järgnes lisaaeg.

Kui seegi hakkas lõpule jõudma ja penaltiseeria juba terendas, otsustas Tuchel lauale käia oma jokkeri. Nimelt kamandas ta väga hea mängu teinud Mendy vahetusse ja saatis penaltiseerias toimetama hoopis varuväravavahiks taandunud Kepa Arrizabalaga. Kui 2019. aastal liigakarikafinaalis oli toonane esiväravavaht Kepa taolisest lükkest keeldunud ehk polnud nõus penaltiseeria eel väljakult ära minema, siis Mendy täitis treenerite korraldusi tõrkumata.

Penaltiseeria algas Chelsea jaoks kehvasti, kui kohe esimesel löögil eksis Kai Havertz. Ent teise löögivooru järel oli seis ikkagi viigis, sest Kepa suutis tõrjuda Aissa Mandi löögi. Seejärel lajatasid mõlema meeskonna pallurid järjest palle sisse, kuni saabus saatuslik seitsmes löögivoor: Chelsea keskkaitsja Antonio Rüdiger saatis nahkkera puuri, kuid Villareali vanameistri Raul Albioli ürituse tõi Kepa nurgast ära. Chelsea võitis penaltiseeria 6 : 5 ja seega kuulus superkarikas teist korda neile. Londoni klubi eelmine triumf leidis aset muuseas juba 23 aastat tagasi.

„See otsus ei sündinud spontaanselt,“ kinnitas Tuchel pärast mängu BT Spordile, et väravavahtide viimase minuti vahetus oligi planeeritud. „Rääkisime sellest väravavahtidega juba pärast esimest karikamängu Barnsleyga.

Kepal on parem penaltitõrjumisprotsent. Analüütikud ja väravavahtide treenerid näitasid mulle andmeid. Rääkisime mängijatega ja ütlesime neile, et see võib juhtuda, kui mängime väljalangemismänge.“

Mendy sõnul oli ta arvestanud, et penaltiseeriaks saadetakse postide vahele teine mees ja ta ei näinud selles mingit probleemi.

„Olen õnnelik, et võitsime,“ lausus Senegali koondislane. „Tean juba eelmisest aastast, et kui Kepa tuleb väljakule, siis ta aitab meeskonda.“

Kepa: „Olin valmis, sest teadsin, et see võib juhtuda. Proovisin olla nii vaimselt kui füüsiliselt selleks valmis. See pole tavaline olukord, kuid jõudsime penaltiseeriani, kuna Edouard tegi fantastilist tööd. Lõpuks võitsime ja oleme nii õnnelikud.“

„See on fantastiline, kuidas Edouard sellega leppis,“ kiitis Tuchel lõpuks esikinnast. „Ta ei näidanud üles uhkust ega keeldunud väljakult ära tulemast. Ta oli õnnelik, et sai seda meeskonna nimel teha.“

Võitjad!

Tucheli käiguga olid rahul ka erinevad eksperdid.

„Thomas Tuchel ei saa eksida,“ ülistas endine Chelsea mängija Joe Cole. „Kõik, mida ta teeb, toimib. Seadsime selle käigu küsimärgi alla, sest Mendy oli teinud niivõrd hea mängu, kuid Kepa oli penaltiseerias fantastiline.“

„Ilmselgelt teadis Tuchel asju, mida meie ei teadnud,“ muheles omalt poolt Manchester Unitedi legend Rio Ferdinand.

Chelsea võitu jäi tumestama avavärava autori Hakim Ziyechi õlavigastus. Vastasega kokku põrganud marokolane vahetati välja juba 39. minutil ning Tuchel lausus pärast mängu, et Ziyechi trauma on tõsine.