WRC

BLOGI | Belgia ralli võitis Neuville, punktikatse Tänak (35)

Ohtuleht.ee, 15. august 2021 14:32

Ott Tänak Belgia teedel

Foto: Romain Thuillier / Hyundai Motorsport GmbH

Autoralli MM-sari jätkus Belgias, kus kodustel Ieperi teedel võitis etapi Hyundai piloot Thierry Neuville, kellele järgnes tiimikaaslane Craig Breen. Ott Tänak oli parim punktikatsel. Ralli käiguga saab täpsemalt tutvuda allolevas blogis.

Esmakordselt MM-sarja kalendrisse kuulunud Ieperi etappi valitsesid tippsõitjatest ainsatena seal varem võistelnud Thierry Neuville ja Craig Breen, kes tõid Hyundaile kaksikvõidu. Esimesel päeval suutis meeste tempos püsida ka Ott Tänak, kuid tema ralli rikkus laupäeval hommikul purunenud rehv, mille vahetamisega ta kaotas 3 minutit.

Lõpuks sai Tänak kirja kuuenda koha, natuke lahutust pakkus eestlasele järjekordne punktikatse võit. Poodiumi kolmandale astmele tõusis 21aastane Kalle Rovanperä, kes võttis etapi sobivalt kokku. „Ausalt öeldes olen väga rahul. Nägime sellel nädalavahetusel, et varem siin sõitnud kaks meest olid teistest kiiremad, kuid ülejäänutes olin mina parim,“ ütles soomlane.

Ralli seitse parimat:

MM-sarja üldseis peale Ieperi rallit:

Sõitjate arvestus:

1. Sebastien Ogier (Toyota) — 162 (punkti)

2. Elfyn Evans (Toyota) — 124

3. Thierry Neuville (Hyundai) — 124

4. Kalle Rovanperä (Toyota) — 99

5. Ott Tänak (Hyundai) — 87

6. Takamoto Katsuta (Toyota) — 66

7. Craig Breen (Hyundai) — 60

8. Gus Greensmith (M-Sport) — 34

Tootjate arvestus:

1. Toyota — 348

2. Hyundai — 307

3. M-Sport — 135

14:23

MM-sarja üldseis peale Ieperi rallit:

Sõitjate arvestus:

1. Sebastien Ogier (Toyota) — 162 (punkti)

2. Elfyn Evans (Toyota) — 124

3. Thierry Neuville (Hyundai) — 124

4. Kalle Rovanperä (Toyota) — 99

5. Ott Tänak (Hyundai) — 87

6. Takamoto Katsuta (Toyota) — 66

7. Craig Breen (Hyundai) — 60

8. Gus Greensmith (M-Sport) — 34

Tootjate arvestus:

1. Toyota — 348

2. Hyundai — 307

3. M-Sport — 135

14:18

„Meil oli enne siia tulekut palju küsimusi, kuid tundsin end tervel nädalavahetusel mugavalt. Masin töötas perfektselt. Suur rõõm oli Martijnile siin esimene võit kinkida, tunne on väga hea,“ oli belglane näidatuga rahul.

Punktikatse tulemused:

Ralli seitse parimat:

14:14

Neuville jõudis juubeldava publiku ees finišisse ajaga 6.51,9, mis oli 3,9 sekundit aeglasem kui Tänaku sooritus. Punktikatse esiviisik: Tänak, Ogier, Neuville, Rovanperä ja Evans.

14:11

Breen võttis rahulikult, kui ta kaotas Tänakule täpselt 10 sekundiga. Aga iirlane oli väga-väga rahul, sest mees võttis teise teise koha järjest. Samal positisoonil lõpetas ta ka Eestis. „Kõik osised toimivad. Ma pole varem nii hästi sõitnud, selle masinaga sõitmine on privileeg,“ lausus Breen, kes seejärel tänas kõiki abimehi.

14:07

Rovanperä kaotas Tänakule 4,9 sekundiga ehk punktikatsel sättis ta end Ogier ja Evansi vahele. „Ausalt öeldes olen väga rahul. Nägime sellel nädalavahetusel, et varem siin sõitnud kaks meest olid teistest kiiremad, kuid ülejäänutes olin mina parim,“ ütles soomlane.

14:03

Evansil kiirust polnud, kui ta kaotas Tänakule lausa 6,4 sekundiga. Ehkki ta ralli kokkuvõttes on Ogier' ees, siis lõppeks võib prantslane punktikatselt nopituga teenida britist enam silmi. Karm. „Üsna suur pettumus. Suur võitlus, aga täna asjad ei toiminud. Proovisin, aga aegu ei tulnud. Väga suur ärakukkumine,“ tunnistas Evans.

14:00

Ogier pani ilmselgelt hullu ja läks viie punkti järele. Kui ta kiiruskatse keskpaigas kaotas Tänakule vaid 0,2 sekundiga, siis lõppeks jäi vahe 2 sekundit eestlase kasuks. „Kindlasti oli meil ebaõnne, sest teede puhastamine oli ootamatult keeruline. Kuid saime punktid kätte, mis on peamine,“ võttis MM-sarja üldliider Ieperi ralli kokku.

13:55

Tänak jõudis finišisse ajaga 6.48,3 ehk eestlane oli üle 8 sekundi väledam kui hommikul. Kõva avaldus punktikatse võiduks. Millised on emotsioonid Belgia rallilt? „Terve aasta on keeruline. Karm, aga jah, eks näis,“ ütles Tänak.

13:51

Greensmith vajutas aja 6.59,0, millega päeva esimesel läbimisel saanuks kolmanda koha. Kuid eeldatavasti uhavad kõik järgnevad mehed kõvemini kui hommikul. „Polnud hea nädalavahetus. Õnnetus oli minu viga ja peale seda ma ei leidnudki enam rütmi, aga nii juhtub, kui sa kellegagi koha eest ei võitle,“ raputas britt endale reede eest tuhka pähe ja samas tänas tiimi tehtud töö eest.

13:45

Ohjah, Hyundai must päev jätkus, kui Pierre-Louis Loubet lõhkus masina parema esirehvi ja mehed asusid seda vahetama. Adamo nägu oli päris morn, sest sellel katsel olid probleemid nii Loubet'l kui Grjazinil. Loodetavasti Hyundai WRC-ässad tulevad puhtalt läbi. Loubet rehvi lõhkumisest: „Ei tea, mul pole aimugi, miks see juhtus.“

13:43

Citroeniga sõitev Yohan Rossel oli parim WRC3 arvestuses ning powerstage'l vajutas aja 7.17,7. „Tänan oma tiimi ja kaardilugejat Alexit. Oli väga hea sõit,“ lausus prantslane.

13:41

Kokkuvõttes sai WRC-sarja silmad kirja teinegi belglane Pieter Jan Michiel Cracco, kes selle sõiduga kindlus endale Belgia meistrisarja esikoha. „See on väga-väga eriline hetk. Sooviksin, et mu isa, kes suri eelmisel aasta, oleks siin. Aga küllap ta vaatas mind taevast“ rääkis pisarsilmi punktikatsel seni kiirema aja (7.24,9) sõitnud Cracco. Peab möönma, et vähemtuntud sõitjate intervjuud annavad punktikatsele kõvasti emotsiooni juurde.

13:37

42aastane Vincent Verschueren sai punktikatsel aja 7.24,9, kuid koduteedel sõitnud belglane mahub kokkuvõttes kümne parima sekka ja teenis (vähemalt) ühe punkti. Sealjuures tema kaardilugeja on varem olnud praegu Neuville'le nooti lugev Martijn Wydaeghe.

„See oli väga tore. Ma ei oodanud seda. Ma ei pidanud vajutama, aga seal oli nii lõbus! Väga hea nädalavahetus meie jaoks,“ oli mees üdini rahul.

13:33

Üldkokkuvõttes teise kümne lõppu jääv Jari Huttunen võitis WRC2 arvestuse. Mees sai selle arvestuse debüüdil kohe võidu, kuid väga tõsist võitlust selles arvestuses polnud, sest Suninen, Solberg ja Kristensson kolmandal päeval starti enam ei jõudnud ning Grjazin kaotas parimatele üle tunni.

Kas pidid viimase kiiruskatse sõitma ilma roolivõimuta? „Oli väike leke. Polnud lihtne ralli, ei läinud nii nagu soovinuks. Olen rahul, et masin jõudis siia. Oliverist (Solberg) on kahju, aga peamine, et me kohale jõudsime,“ lausus soomalne, kes sai kirja aja 8.13,4.

13:30

Grjazini nukker ralli sai jätku, kui mees veeres rahulikult stardist minema ja kummalist häält teinud masin ei saanudki kiirust üles. Aeglus pole venelasele kuigi suur mure, sest üldkokkuvõttes ta poolesaja parima sekka ei mahu ja WRC2 arvestuses jõuab finišisse nagunii ainult kaks masinat, kellest Grjazin on teine. Tema masin jäi tavasõiduks mõeldud road mode'i. „See oli põhjus. Ma ei saa sellest täpsemalt rääkida. Aga oleme kohal, oluline oli finišisse jõuda,“ lausus ta.

13:17

Punktikatsel saavad telepilti: Grjazin, Huttunen, Verschueren, Cracco, Rossel, Loubet, Greensmith, Tänak, Ogier, Evans, Rovanperä, Breen ja Neuville.

12:09

Tänakule veel üks katsevõit, sest Neuville kaotas talle 0,7 sekundiga. Ehkki belglane liigub rallivõidu suunas, siis mees sõidab väga ilusa rütmiga. „Üks katse on veel minna, ootan seda väga. See on tolmune ja keeruline, aga loodetavasti võtame hooaja esimese rallivõidu. See oleks väga tore,“ lausus ta.

Eelviimase kiiruskatse tulemused:

Seis kokkuvõttes:

12:06

Breen kruiisis kiiruskatse läbi seni kõige aeglasema ajaga, kaotust parimale kogunes 10,1 sekundit. Iirlase lähenemine on arusaadav, sest Neuvillega võidu ta ei tohi sõita ning Toyotad on tema selja taga ohutus kauguses. „Proovisin sõita nii puhtalt kui suutsin. Üks katse veel minna,“ lausus eeldatavasti teist rallit järjest teise koha noppiv Breen.

12:02

Kuigi Rovanperä polnud enda sõiduga rahul, siis Evans oli temast ikkagi 1,1 sekundit aegalsem. Paistab, et soomlane võtab poodiumikoha, sest enne viimast katset edestab ta Evansit viie sekundiga. „Peame punktikatsel kõik andma. Muidugi on see pettumus, et talle taas kaotasime,“ tunnistas britt, et kolmas koht libises eeldatavasti näppude vahelt.

11:59

Mõneti üllatuslikult asfaldirallil Evansit ja Ogier'd edestav Rovanperä jäi Tänakule alla täpselt kahe sekundiga. Nüüd oleneb väga palju sellest, mida teeb Evans. Kas sellest piisab briti ette jäämiseks? „Ma pole kindel. Kiiruskatse alguses oli päris palju alajuhitavust, rohkem kui esimesel läbimisel. Ei saa rahul olla,“ sõnas soomlane.

11:56

Ogier lasis Spa ringrajal mitmes kurvis masina libisema ja käis hooti päris pikalt väljas, kaotust eestlasele tuli 3,5 sekundit. Kas mõtted olid juba punktikatsel? „See on meie ainus eesmärk. Proovime masina finišisse tuua, pole väga lihtne nädalavahetus,“ vastas valitsev maailmameister.

11:53

Tänak oli võrreldes kahe esimese startijaga taas omast klassist, kui sõitis aja 5.04,0. Kas eelistad Spa või Ieperi ümbruses sõitmist?. „Siingi on keeruline. Ieper oli samas üsna ilus ja kompaktne, kiiruskatsed oli teineteisele lähedal. Hommikul pidi Martin siia sõitma,“ vihjas Tänak sellele, et Spa asub rallikeskusest ligi 300 km kaugusel.

11:50

Loubet oli esimese läbimisega võrreldes ligi kolm sekundit kiirem (5.11,3), natuke parandas aega ka Greesmith (5.10,4). „Tee oli räpasem, kui esimesel läbimisel. See tegi keeruliseks," lausus Greensmith, kes enda sõnul punktikatsel hullu ei hakka panema ja peamine on masina koju toomine.

11:41

Loubet pääses rajale ja Belgia ralli eelviimane katse sai lähte. Stavelot' esimesel läbimisel käis Breen veidi rajalt väljas ning Ogier lõhkus rehvi. Näis, kas draamat pakub ka teine läbimine või on sõitjad nüüd märgatavalt ettevaatlikumad.

11:38

JWRC arvestuses kahe katsega midagi olulist muutunud pole. Armstrongil on suur edu, Virves hoiab kindlat kolmandat kohta.

10:59

„Näeme inimesi (loe: fänne) kõikjal, aga proovin olla väga hoolas ja vältida lõikamist ning kive. Olen väga ettevaatlik ,“ lausus Tänakule 4,3 sekundiga alla jäänud Neuville.

Kokkuvõtte kuus parimast:

10:55

Tänak on võtmas katsevõitu, sest Breen kaotas talle 2,9 sekundiga. „Rougel sai lapatsi täesti põhja vajutada. Aga tegin puhte katse, hommikul olin rumal ja pidanuks olema valvsam,“ ütles iirlane.

10:52

Ai-ai, Evans kaotas Rovanperäle lausa 6,1 sekundiga ja kukkus poodiumikohalt välja. Kaht meest lahutab nüüd 3,9 sekundit. Hooaja kokkuvõttes oleks see britile väga valus pauk, sest vahe Ogier'ga jääks üsna suureks.

„Midagi ei juhtunud. Proovisin eelmise metsiku katse järel võtta ettevaatlikult, kuid oleksin pidanud rohkem vajutama,“ nentis Evans, kes siiski tõdes, et võitlus pole läbi.

10:49

Rovanperä kaotas Tänakule poole sekundiga. 21aastase soomlase edu Ogier ees on juba 14,1 sekundit. Aga kas ta läheb Evansist mööda?

„Ausalt öeldes oli hea katse, kuigi väga keeruline. Näis, mida Elfyn teeb, aga minu läbimine oli päris okei.“

10:47

Kas Ogier läheb püüdma kolmandat kohta või lõpetab ralli rahulikult ja nopib viienda koha silmad? 5,4 sekundiline kaotus Tänakule vihjab justkui viimasele. Kas panustad juba punktikatsele? „Näis. Peame üritama. Rehvipurunemine lükkas meid võitlusest välja. Spa on eriline koht, aga see auto jääb ringrajal tsipa aeglaseks,“ muigas temagi.

10:44

Stopper läks kinni, kui Tänak oli üle finišijoone ajaga 6.56,9 ehk eestlane oli pea 10 sekundit kiirem kui Loubet. Kuidas oli läbida legendaarset Eau Rouge'i kurvi? „See auto vajaks veel nelja käiku ja viissada hobujõudu, siis oleks veelgi huvitavam,“ naljatles Tänak.

10:39

Loubelt aeg 7.06,3 ja Greensmithilt 7.09,7, aga eeldatavasti Tänak sõidab peagi välja uue võimsa põhja.

10:36

Sellegi katse iseloom on sarnane esimesega. Alguses sõidetakse väga kitsastel ja kurvilistel tavateedel, kus tõepoolest asfaldi kvaliteet on päris kohutav. Seejärel tuleb laiemate ja kiiremate teedega lõik, kust jõutakse juba Spa-Francorchampsi ringrajale, kus läbitakse stardisirge ja sellele järgnevad kurvid, mille järel tuleb väike kruusalõik sealselt rallikrossi rajal. Ehkki kiiruskatsel on pikkust vaid 11 km, siis teekate ja selle kvaliteet muutuvad pidevalt.

10:29

Paus lõppes ja Loubet pääses teele!

10:23

Kui ralli päädiks praeguse seisuga, siis hooaja kokkuvõttes mahuksid kolm parimat 37 silma sisse: Ogier 158, Evans 126 ja Neuville 121. Lisaks tuleksid punktikatsel jagatud punktid.

10:21

Katse algus hilineb vähemalt veerand tundi. Väidetavalt on viivitus seotud publiku turvalisusega, rajale läksid uuesti ka ohutusautosid-

10:10

„Kiiruskatsetel on väga vahelduvad lõigud. Pole lihtne koht, kus rallit lõpetada,“ arvas Ogier enne tänast päeva. Sõitjad siiski 18. kiiruskatsele veel ei pääse, sest selle start lükati miskipärast edasi. Loubet ja Greensmith on masinatest väljas ja uurivad, milles on probleem.

09:59

Neuville kindlustas rallivõitu ja liigseid riske võtmata jäi ta Rovanperäle alla 1,4 sekundiga. „Tunne oli hea, masin töötas hästi. Mulle meeldis see ringraja osa, väga nauditav oli sõita,“ lausus belglane. Päeva algus oli igatahes lubav, kui nägime väikest sõiduviga, rehvipurunemist ning kolmanda koha heitlus on väga tihe.

Kokkuvõtte kuus parimat:

09:55

Breenilgi oli ärev moment, kui ta masin käis mäeküljes. Katse lõpuks kaotas ta parimale 6,5 sekundiga. „Kaldusin välja, pean olema hoolsam,“ ütles iirlane.

09:52

Evans lasi masina Spa kiiretes kurvides kõvasti libisema ja britt kaotas Rovanperäle 1,6 sekundiga. Kokkuvõttes jäi Evans soomlase ette vaid 1,7 sekundiga. Vägev heitlus! „Mul oli stardis ärev hetk ja kaotasin momentumi (loe: rütmi). Polnud lihtne,“ tunnistas ta.

09:49

Rovanperält uus kiireim aeg 5:06.2, kokkuvõttes edestab ta Ogier'd 9,2 sekundiga- „See vahe pole siiski suur. Vaatame, mis nad Evansiga teevad. Oli päris keeruline katse, kuid sain päris hästi hakkama,“ lausus soomlane.

09:47

Ogier'l on vasak tagumine rehv katki, aga finišis kaotas ta Tänakule (vaid) 6,9 sekundit. Kui pikalt pidid katkise rehviga sõitma? „Üsna kaua, kaotasin kõvasti aega. Kitsas osas läksin natuke teelt välja ja sõitsin kivile otsa,“ selgitas prantslane. Kas ta sellega kaotus poodiumile jõudmise lootuse?

09:44

Tänak on muidugi hoopis teisest klassist, kui sõidab välja 5.07,5. Kas täna võtad rahulikult või lähed punktikatsel paugutama? „Teeme oma tööd. Meie töö on sõitmine ja seda me teeme,“ ütles kidakeelne Tänak.

09:40

„Ilus väike katse, nautisin seda,“ tunnistas Greensmith, kes tuli finišisse ajaga 5.12,7.

09:38

Kiiruskatse esimene osa on tavateedel, kuid siis keeravad masinad Spa ringraja ümbruses olevatele teedele, mis on igapäevaselt mõeldud tehnilise personali jaoks ja lõik sisaldab mitut tagasipööret. Lõpetuseks vajutavad WRC-autod gaasi põhja Spa rajal. Kuigi katse on päris lühike, siis väga vaheldusrikas.

Loubet pani teistele ette aja 5.14,0 „See (loe: Spa) on imeline koht, meil on rõõm siin olla,“ tõdes eile katkestanud prantslane, kes täna naasis rajale.

09:31

Stardirivi esimene mees Pierre-Louis Loubet sai lähte!

09:17

Andrea Adamolt uuriti, kas Neuville'i senine sõit on justkui filmilinalt, kus ta tuli ja paugutas koduradadel. „Nii palju kui ma armastan filme, siis kardan nende lõppe. Seni on kõik hästi. Mõttetu öelda või varjata, et oleme enesekindlad. Viimaste rallide tulemused ei tohi takistada meie rahulikku tööd. Muidugi me kardame, kuigi see pole päris hea sõna. Ütleme, et pinge on õhus,“ rääkis ta.

„Olin sellel rallil esimest korda 90ndatel. Ieperis on väga pikk ajalugu ja armastan seda etappi. Ma olen õnnelik, et lõpetame Spas. Nii tuleb kokku kõva pakett, mis on vaatajate jaoks oluline. Noortele öeldakse, et tulge WRC-etapile. Nende meelitamiseks on sellised asjad olulised,“ lisas pika jutu lõpetuseks Adamo, kes isegi imestas, et ta pole varem hommikuti nii pikalt rääkinud, mis olevat äkki hea märk.

09:07

„Kuulsatel ringradadel lõpetamine on tore, aga minu meelest ralli on ralli ja peaks lõppema metsade vahel,“ leidis WRC+ stuudios Mads Östberg.

09:04

Rallipäeval on juba esimesed kaod. Solberg ärkas kell neli üles, et teada saada, et masinal on elektrilised probleemid ja see ei käivitunud. Kuna Spa asub Ieperist üpris kaugusel, siis esimesed masinad lahkusid rallipargist kell 4.50.

09:01

Virves on seniste asjade käikudega rahul. „Belgia Ralli teine päev on seljataga ja tänase päeva teisel ringil möödust meist Sami Pajari ning langesime kolmandaks. Kuna meie eesmärk on koguda kogemusi asfaldil ja punktid ei ole meie jaoks nii määravad enam, siis asjatuid riske me võtta ei plaani ja hoiame kindlat tempot,“ kirjutab ta Facebookis.

„Seni on kõik sujunud väga hästi ja oleme kahe täispika päeva järel olukorraga väga rahul. Nüüd taas õhtune hoolduspaus ning homme on ootamas jälle ees täiesti teistsugune päev. Päev algab meie jaoks äratusega kell 5 hommikul ning siis suundume ca 300 km kaugusele Ieperist kuulsale Spa ringrajale, mille ümbruses sõidetakse homsed 4 kiiruskatset.“

08:55

Ralli esikümme. Eile õhtul korrigeeriti Ogier aega, mistap mahuvad nüüd kolmas kuni viies 4,3 sekundi sisse.

JWRC arvestuses on Robert Virves kolmas.

08:53

Rallit korraldav Alain Penasse selgitas DirtFishile, mida tänastel kiiruskatsetelt oodata.

17./19. kiiruskatse Stavelot

„Algselt oli see kiiruskatse kaks korda pikem, kuid pidime seda kärpima ja panema uueks nimeks Stavelot. Nimelt oli piirkonnas hiljutiste üleujutuste tõttu puudus politseinikest.

See algab kuue kilomeetri kaugusel ülesmäge looklevalt laialt teelt, seejärel jõutakse Spa-Francorchampsi ringrajale ja sõidetakse [Les] Combesisse, kust enne Blanchimonti tuleb allamäge finiš.“

18./20. kiiruskatse Francorchamps

„Selle etapi algus on vana Boucles de Spa ralli lõik, mida me kasutame vastupidises suunas varem nähtule. Seal on katkine, konarlik asfalt, mis muutub üsna libedaks.

Pühapäevase etapi teine eripära on tõusud. Spa ümbruses on rohkelt künklikke alasid ja näeme seda siin. Selle etapi ja kogu ralli lõpuks jõuame ringrajale. Etapi finiš on otse peatribüüni ees, mis loob mõnusa õhkkonna, kui meil on vähegi ilus ilm ja palju rahvast.“

Tänane stardinimekiri:
1. Loubet
2. Greensmith
3. Tänak
4. Ogier
5. Rovanperä
6. Evans
7. Breen
8. Neuville

19:33
18:18

16. katse tulemused:

Seis kokkuvõttes:

18:16

Neuvillelt aeg 4.21,2, millega belglane võttis järjekordse kiiruskatse võidu. Kokkuvõttes on tema edu Breeni ees 10,1 sekundit. „Teadsime, et tuleb raske päev. Homme tuleb ka, sest on teised teed ja teised seaded. Miski pole veel tehtud, aga seni on kõik hästi. Olen enda sooritusega rahul. Lõbus on gaasi põhja vajutada, kuid peame olema hoolsad,“ võttis Neuville oma senise ralli kokku.

18:14

Kokkuvõttes teist kohta hoidev Breen jäi Rovanperäle alla 1,8 sekundiga. Kokkuvõttes edestab Toyotasid enam kui poole minutiga. Kas annaksid endale hinnangu 10 /10? „Ütleksin üheksa. Kurb on siit homme lahkuda. Spa ümbruses pole katsed kuigi pkad, aga need on väga keerulised ja on kohti, kus võib eksida. Aga olen üldiselt enda esitusega rahul, tegime suure sammu edasi.“

18:11

Tänak jõudis finišisse teise ajaga, kaotust noorele soomlasele kogunes 0,9 sekundit. „Tore, et tulime päeva lõpuni. Nagu olen korduvalt öelnud, see on uus ralli, kus tuleb õppida katseid. See on parim, mida praeguses seisus teha saame,“ nentis eestlane.

18:06

Opaa, Rovanperält aeg 4.22,3, mis oli 1,2 sekundit kiirem kui Ogier'l. Kokkuvõttes jääb ta Evansist maha 3,3 sekundiga ja edestab Ogier'd 3,7 sekundiga. Väga tihe andmine! „Ma ei anna lihtsalt alla. Homne päev tuleb keeruline, sest on hoopis teises stiilis katsed. Näis, mida suudame teha,“ ütles soomlane.

18:04

Evans kaotas Ogier'le 1,3 sekundit, kokkuvõttes juhib ta prantslase ees 7 sekundiga. „Eile oli sarnane seis, et Ogier oli katsete teisel läbimisel kiirem. See jätkus täna,“ selgitas britt. „Aga vahed on väga väikesed.“

18:02

„Ei saanud stage mode'i peale,“ lausus väga lahja ajaga finišisse jõudnud Greensmith. Ogier tuli temast üle poole minuti kiiremini. „Kindlasti olen õnnelik, aga kaotasime esimestel läbimistel väga palju aega. Pidamine oli hommikul nii halb, et mul polnud midagi teha. Teisel läbimisel oli kõik juba parem,“ rääkis teistele aja 4.23,5 ette vajutanud prantslane.

17:29

WRC-masinad 15. kiiruskatsel:

Seis kokkuvõttes:

17:27

Üldliider Neuville võttis kiiruskatselt kolmanda koha. „Toyota võitlevad omavahel, aga peame ka ise kiirust hoidma,“ rääkis belglane.

17:25

Toyotal on jätkuvalt kolmikjuhtimine, sest Breen kaotas 2,8 sekundiga. Kas võtsid rahulikult ja kruiisid katse läbi? „Kruiisisin? Püha jumal! Meil on tihe võitlus, aga pean olema valvas, et ei teeks vigu. Kuid meie rütm oli päris hea,“ rääkis ta.

17:21

Tänak liigseid riske ei võtnud ja kaotas prantslasele 6 sekundiga.

Kas naudid sõitu? „Jah.“
Kuidas kiiruskatse läks? „Kõik oli okei.“

17:19

Rovanperä kaotas Ogier'le 2,7 sekundiga, aga kokkuvõttes jäi soomlane napilt veel prantslase ette. Oli puhas sõit? „Üsnagi, aga oli päris libe, sest teel oli kruusa. Oli keeruline, aga samas polnud ma ise piisavalt julge ja jäin liiga ettevaatlikuks,“ arutles Rovanperä finišis.

17:16

Väga keskendunud olemisega Evans jäi Ogier'le alla 0,6 sekundiga. „Meil oli kiires kohas üks ärev moment, kui käisin teelt väljas“ tunnistas britt.

17:13

Päris mitme pika sirgega 15. kiirukatse finišis on kaks meest. Ogier'lt tuli aeg 6.37,1, Greensmith oli temast 11,8 sekundit aeglasem. „See oli okei. Pärastlõuna läheb paremini. Kui sul on pidamist, siis on lõbusam sõita,“ lausus muiates Ogier.

16:46

JWRC masinad jõudsid 13. katse finišisse. Kiireim oli William Creighton, Robert Virves kaotas talle 8,3 sekundiga. Kokkuvõttes on 21aastane eestlane oma klassis teine.

16:36

WRC-masinad 14. katsel:

Kokkuvõtte kuus parimat:

16:34

Neuvillelt aeg 6.19,1 ehk koduteedel sõitev belglane oli Ogier'st 1,9 sekundit kiirem. „See katse oli natuke räpane, aga sain selle kohta varem infot. Tegime lõunal auto juures muudatusi, mistap see töötas paremini.“ sedastas Neuville.

16:32

Breenilt taas kõva katse, aga Ogier jäi 0,2 sekundiga peale. Kommentaatorid eeldasid, et ta ei tohi Neuvillest mööda minna ja finišis uuriti selle kohta. „Kes seda ütles?“ paugutas iirlane humoorikalt alustuseks. „Aga tõepoolest peamine ülesanne on tuua mõlemad auto koju.“

16:28

Tänak jäi Ogier'le alla kahe sekundiga. „Katsed on ilusad, eriti teisel läbimisel, kui on rohkem pidamist ja sõitmine on nauditavam,“ ütles eestlane.

16:26

Kalle Rovanperä kaotas Ogier'le 0,6 sekundiga. „Meie kolme vahel on äge võitlus. Naudin seda ja samas üritan saada kogemusi,“ lausus 20aastane soomlane, kes kaotab kokkuvõttes Evansile 3,7 sekundiga ja edestab Ogier'd 5,2 sekundiga.

16:22

Evans kaotas Ogier'le 2,7 sekundiga. Kokkuvõttes on briti edu prantslase ees 8,9 sekundit. „Mul polnud hea katse, kaotasin esimeses kurvis aega, kui lasin selle pikaks,“ tõdes Evans.

16:20

Ehkki esimesest läbimisest on tee päris prügine, siis piloodid tulevad katsest läbi märgatavalt kiiremini kui hommikul. Ogier'lt aeg 6.20,5, Greensmith oli temast täpselt 9 sekundit aeglasem. „Hommikul ma seda katset sõita ei saanud, eks näis, kui hea mu aeg oli,“ lausus Ogier.

16:08

Nüüd ootab sõitjaid ees 14. katse, mis on Dikkebusi teine läbimine. Hommikul võitis 12,49 km pikkuse katse Breen (6.23,9), Tänak kaotas talle toona 5,1 sekundiga. „Meil oli 10. katsel (Dikkebusi esimene läbimine) suur õnnetus. Ma homme ei saa jätkata, mul on tiimi pärast kahju,“ lausus Katsuta.

15:46

Üldseis:

15:45

13. kiiruskatse tulemused:

15:43

Tänak on finišis kuuendana (+5,6).

15:34

Ogier'l on seni finišeerinutest kirjas parim aeg. Järgnevad Evans (+0,8), Rovanperä (+4,5) ja Greensmith (+22,2).

15:26

Greensmith on finišis ajaga 13.45,9.

15:19

13. kiiruskatse on alanud.

15:08

Katsuta ja Adamo kommentaarid:

13:39

Üldseis:

13:39

12. kiiruskatse tulemused:

13:33

Hetkel on parim aeg kirjas Rovanperäl — 4.26,1. Järgnevad Tänak (+1,8), Evans (+1,9) ja Ogier (+2,9).

13:24

Katse finišis on Ogier ja Greensmith (+9,7).

13:19

Alanud on 12. kiiruskatse, rajale läks Greensmith.

12:52

Üldseis:

12:52

11. kiiruskatse tulemused:

12:50

Neuville jääb Evansile alla 0,3 ja Breen 1,1 sekundiga.

12:46

Parima ajaga on finišisse jõudnud Evans, järgnevad Ogier (+2,0), Rovanperä (+2,7), Tänak (+3,7) ja Greensmith (+25,3).

12:36

11. kiiruskatse finišis on Greensmith ajaga 7.07,3.

12:30

Ja üldseis pärast kümnendat kiiruskatset:

12:29

Oleme võlgu eelmise katse tulemused:

12:27

Alanud on 11. kiiruskatse, rajal on Greensmith.

12:02

Järgmine ehk 11. kiiruskatse algab kell 12.26.

12:01

WRC mehed on kõik finišis. Ootame veel Ogier' ametliku tulemuse ära, hetkel pole seda protokolli märgitud.

11:56

Breen lööb Rovanperä aja 3,2 sekundiga. Neuville läheb teiseks (+1,3).

11:51

Kiiruskatse finišis on parima ajaga Rovanperä. Järgnevad Evans (+1,2), Tänak (+1,9) ja Greensmith (+16,8).

11:47

Eelmisest kiiruskatsest paar fotot:

11:40

Nüüd saab katse jätkuda. Evans läheb rajale.

11:34
11:29

Adamo põhjendas, miks jõudis eelmisel kiiruskatsel Tänakule sõnum, et Breen on kohe ta järel, küllaltki hilja: „Selleks, et sõnumit kiiremini saata, peaksin olema ennustaja. Saadame sõnumi kohe, kui näeme, mis juhtus. Mind ei saa tee keskele panna, et sõitjaid peatada.“

11:25

Ka eelmine kiiruskatse katkestati:

11:22
11:22
11:20

11:19

Katsuta ja tema kaardilugejaga on kõik korras, kuid katse on pausil, sest elektripost kukkus risti teele.

11:19
11:13

10. katse on alanud ja juba on juhtunud õnnetus: Katsuta sõitis teelt välja.

11:00

Üldseis üheksanda kiiruskatse järel:

10:52

Kiiruskatse praegused tulemused. WRC 2 klassi mehed pole veel finišis.

10:50

Breen on finišis hetkel parima ajaga, Tänak kaotab talle 3.04,4ga. Evans hetkel teine (+1,6), Neuville kolmas (+2,8).

10:49

Tänak tunnistas pärast finišeerimist, et ta ei näinud, et Breen oli kohe tema taga. Kui kuulis sõnumit, siis peatus kohe, et iirlane mööda lasta. Rehvipurunemise kohta ütles, et sõitis millegi terava vastu.

10:47

Breen arvas finišis, et Tänak pidanuks ta varem endast mööda laskma.

10:45

Tänak lasi Breeni endast mööda.

10:42

Loubet on endiselt kraavis. Fännid annavad endast parima, et teda välja aidata, kuid siiani pole prantslane veel rajale tagasi pääsenud.

10:41

Selgub, et Tänakul purunes rehv. Nüüdseks said nad selle vahetatud ja on autos tagasi. Ent aega kulus korralikult.

10:41

Autoga on mingisugune probleem. Tänak võttis ise hoo maha ning läks koos Järveojaga kiiresti välja.

10:38

Tänak on autost väljas! Masin seisab!

10:31

Täpsustuseks: üks Loubet'd abistavatest fännidest on Ogier' toetaja:

10:30

Kolmandas vaheajapunktis on seni parima tulemusega Ogier.

10:29

Fännid püüavad Loubet' masina tagasi rajale aidata, kuid seni tulutult.

10:26

Pierre-Louis Loubet sõitis teelt välja!

10:26

Greensmith finišis ajaga 14.12,0.

10:14

Tänak läheb rajale seitsmendana.

10:12

Teine võistluspäev on alanud! Esimesena läks rajale Greensmith.

10:11
09:56

Loe, mida Hyundai mehed avapäeva kohta arvasid:

09:56

Hommikust, rallisõbrad! Teine võistluspäev võib peagi alata!

22:29

21:58

RALLIPÄEV ON OOTAMATULT LÕPPENUD! Tuleb välja, et päeva viimane ehk ralli 8. kiiruskatse on turvakaalutlustel tühistatud. See tähendab, et mehed saavad õhtale ja alustame hommikul kell 10.11.

21:34

Üldseis pärast 7. katset: Hyundaide kolmikjuhtimine püsib, aga Tänaku selja taga toimus Rovanperä ja Evansi vahel väike vangerdus.

21:32

7. katse tulemused:

21:32

Tänak kenasti 7. katse finišis, aga viie auto seas kõige kehvem aeg. Kaotust Neuville'ile 7,2 sekundit. Mootoriprobleemi kohta me midagi väga tarka teada ei saanud peale selle, et üldist jõudu natuke napib.

20:45

Üldseis pärast 6. katset: Hyundaid jätkuvalt tipus!

20:44

6. katse tulemused:

20:30

OI-OI! Midagi on nüüd pahasti, sest Tänak ütles katse lõpus, et tema Hyundail on mingi probleem mootoriga. Katki oli ka tagaklaas, aga sellest juttu ei tulnud, nii et ju ei midagi erilist.

Ajas see praegu ei kajastu, sest Neuville oli vaid 3,6 sekundit kiirem, mis on senist ralli kulgu arvestades ootuspärane.

19:54

Järgmine katse Westouter - Boeschepe 2 (19,60 km) algab kell 20.04.

19:48

Üldseis 5. kiiruskatse järel: järjestus jäi samaks.

19:46

5. kiiruskatse tulemused: Hyundaid domineerivad jätkuvalt.

19:38

Viis meest finišis, Tänakul Rovanperäga võrdne aeg, millest on siiani sõitnud kiiremini vaid Neuville, aga seda 4 sekundi jagu.

Tänaku kommentaar oli napp: „Ei tea… Olin pisut hädas.“

18:39

Mõtteid lõunapausilt!

18:05

Nüüd on väike hoolduspaus ja ralli jätkub kell 19.15 hommikuste katsete teise läbimisega.

18:01

Ralli üldseis 4. katse järel: Neuville tõusis Breenist mööda liidriks.

17:56

4. katse tulemused: WRC masinaid on jäänud nüüd järele 8.

17:49

VEEL ÜKS PAHANDUS: Gus Greensmith sõitis teelt välja ja jäi kraavi kinni. Võimalik, et tema sõit ongi tänaseks sõidetud.

17:48

Tänaku kommentaar 4. katse lõpus: „Pikad katsed on üsna nõudlikud ja kohati on keeruline mõista, kuhu on vaja sõita ja mahapöördeid leida. Olen üpris rahul, et oleme siin, aga on väljakutse olla siin kiireima ajaga.“

17:41

Tundub, et Tänak on natuke juurde pannud. Esimese kuue auto seas on tal kirjas teine aeg, Neuville oli 1,3 sekundit kiirem. Liider Breen on veel tulemata.

17:14

Järgmine katse Zonnebeke 1 (9,45 km) peaks kella järgi juba käima, aga tundub, et Ogier veel ei liigu.

17:11

Fourmaux' autost jäi järele siis selline romu:

17:09

Ralli üldjärjestus kolme katse järel: esikuuikus muutusi ei toimunud, kuid Evans hingab Tänakule korralikult kuklasse.

17:07

WRC autosid on nüüd järele jäänud üheksa. Nende paremusjärjestus 3. katsel:

16:59

Fourmaux' avarii on seda valusam, et sealt kurvist jäi katse lõpuni minna alla kilomeetri. Paraku on prantslase sõit sellega lõppenud ja meil on WRC-klassis esimene katkestaja.

16:56

OPAA! Adrien Fourmaux kaotas ühes kurvis auto üle juhitavuse ja rullus üle katuse.

16:55

Tänaku kommentaar katse finišis: „Meie rütm oli puhas. Kohati on libe ja keeruline, seega oleme ettevaatlikud.“

Väljaspool intervjuud sõnas Ott kaardilugejale Martinile: „Ma ei saa aru, mida nad teevad.“

See on ilmselge vihje gravel crew'le ehk nii-öelda esiautole, kes sõidab katse veel pisut enne selle algust läbi ja annab piloodile värsket infot rajaolude kohta. Ehk siis tundub, et Ott pole rahul infoga, mida ta sealt saab.

16:46

Tänak jällegi esimese viie auto seas finišis 4. ajaga, kaotust Neuville'ile 8,7 sekundit ning edu purunenud rehviga lõpuni vuranud Ogier ees 2,6 sekundit.

16:34

DRAAMA! Ogier'l purunes umbes 2 km enne katse lõppu rehv ning prantslane tegi finišis Pirelli suunas karmi torke: „Kahjuks teadsime, et meil on rehvid, mis pole WRC-sarja jaoks piisavalt tugevad. See on loterii!“

16:21

Vahepeal õnnestus näha ka videot Tänaku sõiduveast teisel katsel. Ta jäi ühes kurvis pidurdamisega hiljaks ja libises külg ees tee pealt välja. Auto jäi terveks ja ses mõttes kõik okei, aga eestlane tunnistas katse finišis, et pärast seda oli raske sõidurütmi leida. Loubet sõitis sama kurvi lihtsalt otse pikaks ja kaotas seepärast palju rohkem aega kui meie mees.

16:19

Kolmanda katse algus venib mõne minuti. Miks? Ei oska praegu ütelda.

16:12

Kolmas kiiruskatse Kemmelberg 1 (23,62 km) algab sisuliselt kohe ehk kell 16.15.

16:10

Ralli üldseis teise katse järel: Breen tõusis liidriks, Tänak langes esikohalt kolmandaks.

16:09

2. kiiruskatse tulemused: Breen võtab võidu, Loubet libises vist samas kohas välja, kus Tänak ja kaotas sinna üksjagu aega.

15:50

Viis meest finišis, Tänak momendil 4. ajaga, kaotust Neuville'ile 8,7 sekundit. Eestlase kommentaar finišis: „Kõik on hästi, lihtsalt ühes kohas oli libe ja magasin ühe ristmiku maha.“

15:27

Alanud on teine kiiruskatse, rajal on ei keegi muu kui Ogier.

15:25

Liider:

Ott Tänak.

(Hyundai Motorsport GmbH)
15:23

Kohe algab teine kiiruskatse.

15:16

Esimese kiiruskatse tulemused ja üldseis:

15:04

Breen finišis kolmanda ajaga (+2,5).

14:59

Tänak on finišis Neuville'ist 2,3 sekundi võrra kiirem. „Sõitsime väga puhtalt. Teel on porine, kohati rohkem, kui eeldasin, aga auto on hästi toimunud. Kõik sujus hästi.“

14:53

Tänak oli esimeses vaheajapunktis Neuville'ist 0,8 sekundi võrra kiirem!

14:52

Neuville finišis parima ajaga, Evans jäi talle alla 4,1 sekundiga. „Tahtsin esimesel kiiruskatsel puhtalt sõita ja see õnnestus. Autos oli väga hea tunnetus.“

14:51

Evans lööb Ogier' aja 1,5 sekundiga.

14:45

Ogier finišis ajaga 7.57,0. „Polnud kõige puhtam kiiruskatse, tegime paar eksimust. Tee on juba üsna libe.“

14:38

Ogier on rajal!

14:35

Rajale läheb esimesena sarja üldliider Sebastien Ogier, Tänak asub sõitma viiendana.

14:35

Peagi algab esimene kiiruskatse!

13:39

Esimene kiiruskatse algab kell 14.36 ehk vähem kui tunni pärast.

13:38

Rohkem keegi testikatset ei sõida, enamik pilootidest piirdus kolme läbimisega. Neuville seega kiireim, Tänak teine ja Ogier kolmas.

12:08

Hetkel on testikatsel seis selline. Kõik Hyundai ja Toyota piloodid on läbinud selle kolm korda.

11:07

Teadupoolest on tegu Neuville'i koduralliga. Ogier läheb 4.24,6ga kolmandaks.

11:06

Neuville sõidab kolmandal läbimisel välja kiireima aja, lüües Tänaku tulemuse 0,8 sekundiga.

10:51

Tänak parandas kolmandal läbimisel oma tulemust veelgi — 4.23,3!

10:44
10:43

Ieperi ralli testikatse tulemused pärast kahte läbimist: