Jalavigastus rikkus Karel Tilga olümpiadebüüdi Tokyos.

Foto: Karli Saul
Kergejõustik
28. august 2021, 12:20

Karel Tilga: „Pole hea tunne, kui lähed esimesele olümpiale ja tunned soojendusel jalga venitades, et tõmbad tagareie ära.“

Kümnevõistleja Kaarel Tilga olümpiadebüüt läks jalavalu nahka: 7018 punkti, sealjuures teivashüppes vigastuse tõttu saadud 0, andsid 20. koha. Esimese võistluspäeva hommikul oli Tilga veel terve ja heas vormis…

23aastane Tilga, kelle isiklik tippmark kümnevõistluses on 8484 punkti, käis olümpiamängudest ja enda elust laiemalt rääkimas kergejõustiku-podcastis „Staadionijutud.“

„Olen oma sportlaskarjääri jooksul palju arenenud. Just treeningutel on see, et kui varem läks üks ala aia taha, siis mõtlesin: nüüd ma ei oska seda ala. Aga nüüd, mil olen arenenud, saan aru, et vahel lihtsalt pole minu päev. Hea näide on kuulitõuge. Tegin sel aastal vist ühe hea kuulitrenni, kus tõukasin üle 15 meetri. Aga võistlustel ei saanud ma tänavu vist kordagi 15 meetrist kehvemat tulemust kirja,“ ütleb Tilga.

Tokyo olümpiast kujunes Eesti kümnevõistlejate triole – lisaks Tilgale ka Maicel Uibo ja Johannes Erm – raske katsumus. Tilga, kes läks meie meestest ainsana avapäeva hommikul soojendust tegema täiesti tervena ja hea vormi pealt, tegi vahetult enne 100 meetri jooksu tagareiele liiga ega saanud samuti endast maksimumi välja võtta.

„See pole hea tunne, kui lähed oma esimesele olümpiale ja tunned call roomis jalga venitades, et tõmbad tagareie ära. Proovisin enne tunnelist staadionile minemist starte teha ja sain aru, et ei suuda valuta joosta. Seepärast nägin ilmselt ka väga närviline välja kaamerate ees,“ meenutab Tilga, kes suutis vigastusest hoolimata võtta odaviskes võimsa isikliku rekordi 73.36-ga alavõidu.

Lapsena kõikidest treeningutest, mida Valgamaal Pukas pakuti, osa võtnud Tilga hindab oma eduloos kõrgelt vanemate rolli. „Mul on vist üldse kõige toetavamad vanemad. Mäletan, et kui ma olin umbes 16aastane, siis hakkas isa nalja tegema, et ta tuleb isegi mu kehalise kasvatuse tunde vaatama. Ta oli nii suur spordifänn, et käis alati kõikidel mu võistlustel. Nii ema kui ka isa on alati olnud väga toetavad minu sporditegemise osas,“ tunnustab Tilga.

Järgmisel aastal loodab Tilga parandada tippmarki ennekõike kümnevõistluses, kus näeb hetkel varu rohkem kui seitsmevõistluses (rekord 6264).

„Tänavuse siserekordiga tegin endal elu väga raskeks. Kui suudaksin uuesti teha üle 6200, siis oleksin väga rahul. Aga kümnevõistluses polnud mu tänavune rekordivõistlus kaugeltki ideaalne. Usun, et 8600 võiks olla hea ja ka realistlik eesmärk uueks hooajaks,“ arvab Tilga. „Pikemas plaanis olen alati öelnud, et kui mu eesmärk oleks 8500 punkti, siis poleks mõtet sporti teha. Eesmärk on ikkagi olla kõige parem ja teha kunagi 9000 punkti. Eks igaüks saab ise otsustada, kui realistlik see on, aga selle nimel ma igapäevaselt trenni lähen. Kõikide asjade kokkulangemisel võib see ühel päeval õnnestuda, kuigi ei pruugi.“